Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Prism 5AC odpojování klientů

Návody a problémy s konfigurací.
Vampire
Příspěvky: 79
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Prism 5AC odpojování klientů

Příspěvekod Vampire » 5 years ago

Zdravím,

mám Prism 5AC jako AP a na něj je připojených cca 10 klientů.

Teď se mi asi 2 dny stává, že co 8 hodin v rozhraní Prismu zmizí klientské jméno a zařízení (viz. obrázek) a klientům neběží internet.

http://jyxo.info/uploads/BF/bf7dd832925 ... 60a157.jpg

Pomáhá je vyhodit z vysílače, tím že znovu navážou kontakt tak se vše chytí normálně.

Mám nejnovější FW.

Napadá vás co s tím?

Nikde jinde se nám to neděje.

Díky za každou radu.

J
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 5 years ago

Mam obcas podobny problem. Ale casy mi nesedi, dela to jednou za cas, na jakemkoliv sektoru, prismAP i rocket prism.
staci restart. Vetsinou tak po tydnu ci dvou. NA problem sem neprisel. Vzhledem k tomu ze je to obcas, ted to tak tyden mozna dva nikde neudelalo. Nekde nekdy i 2x do tydne.
Mam dojem ze za to muzou nektery klientsky anteny, nebo neco ve vzduchu.
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

tomasik
Příspěvky: 103
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod tomasik » 5 years ago

prepnout na jinej kanal zkus, bude to jinny, nevyresi se to tím sice, ale bude to bud lepsi nebo horsi :-) zalezi co je tam ve vzduchu u Vas a dej si tam watchdog na AP ci branu, aby se to resilo samo bez tebe
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Na 99% to robia klientske anteny, hlavne tie starsieho datumu, ktore maly HW bug v radiu (napr PBE 400AC so slabsim signalom) Stalo sa nam to myslim v dvoch pripadoch avsak internet klientom isiel. Cca do 2 tyzdnov tie anteny umreli a museli sa aj tak vymenit, FW mame 8.4.3cs
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 5 years ago

Nemám nikde klienty s horším signálem než -50-60. Tím to nebude.
Pbe400ac to taky způsobovat nebudou. Na známých problémových místech jsou pouze lb23ac a locoAC, a m5. Ale ano změna kanálu většinou pomůže.
Já se přikláním variantě ze za to může něco v luftu. Konkrétně mám podezření na cambium. Na dvou místech vím ze je tamní firmy v těsné blízkosti provozují. A začátek těchto problémů souvisí s jejich nasazenim.
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Cheprer píše:Nemám nikde klienty s horším signálem než -50-60. Tím to nebude.
Pbe400ac to taky způsobovat nebudou. Na známých problémových místech jsou pouze lb23ac a locoAC, a m5. Ale ano změna kanálu většinou pomůže.
Já se přikláním variantě ze za to může něco v luftu. Konkrétně mám podezření na cambium. Na dvou místech vím ze je tamní firmy v těsné blízkosti provozují. A začátek těchto problémů souvisí s jejich nasazenim.


Neni to o tom, ze to sposobuju alebo nesposobuju PBE 400 AC ale ide o datum vyrobenia. HW problem malo viacero ACciek UBNT s rokom 2015 a tusim aj 2016. Klient sice moze mat signal -60 ale keby tam mas stare PBE400AC a vymenis ho za nove PBE 400AC tak kludne bude mat o 5-8dB lepsi signal....pokial tam mas v okoli cambium tak je to mozne, s tym uz problemy boli....
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Cheprer píše:locoAC

Co ti to pásmo udělalo?
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 5 years ago

rsaf píše:
Cheprer píše:locoAC

Co ti to pásmo udělalo?

Co chceš dat zákazníkovi na 60-150m?
Když litebeam po kompletním za tlumení má stále -30?
Zkoušíme ještě ty isostationy dávat zákazníkům ale jsou 2x dražší. Než loco
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

jopo
Příspěvky: 280
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod jopo » 5 years ago

Na AC radiach som to riesil s UBNT, bug vo fw 8.5.11, zatial pomohol 8.5.12beta.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Cheprer píše:
rsaf píše:
Cheprer píše:locoAC

Co ti to pásmo udělalo?

Co chceš dat zákazníkovi na 60-150m?
Když litebeam po kompletním za tlumení má stále -30?
Zkoušíme ještě ty isostationy dávat zákazníkům ale jsou 2x dražší. Než loco


Isostation je lacne horn AP, preco by si to daval klientovi....Davame vsetkym Litebeam a aj na 100m. To, ze to bude mat -30 signal nicomu nevadi a ak to vadi tebe tak tu antenu natoc viac dozeme alebo feed only.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

jopo píše:Na AC radiach som to riesil s UBNT, bug vo fw 8.5.11, zatial pomohol 8.5.12beta.


kéž by byla taková podpora na bezdrátu i u mikrotiku :(
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

no jo, firmware má nasazenej sotva 14 dní a už může říct že je oraveno. :thinking:
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 5 years ago

Gemb píše:
Cheprer píše:
rsaf píše:Co ti to pásmo udělalo?

Co chceš dat zákazníkovi na 60-150m?
Když litebeam po kompletním za tlumení má stále -30?
Zkoušíme ještě ty isostationy dávat zákazníkům ale jsou 2x dražší. Než loco


Isostation je lacne horn AP, preco by si to daval klientovi....Davame vsetkym Litebeam a aj na 100m. To, ze to bude mat -30 signal nicomu nevadi a ak to vadi tebe tak tu antenu natoc viac dozeme alebo feed only.


To sem se ale zasmál. Feed only izolackou kolem stožáru ne?
A to namíření do země ještě lepší. Vzdut tím se brutálně rozhodi signál h/v.
A nechceš mi tvrdit ze mas ap kde máš minimálně 20 ppl se signály kdyby dobře 30-60dBi tzn rozdíly 20-30dBi a ke každému to jeden ve 20MHz aspoň kilo.
Neříkám ze -30 je úplně špatně ale když to nemůžeš dodržet u ostatních tak rozdíly signálu degradují ostatní klienty a celkovou propustnost.
A nestavim ap podle vzdálenosti ale podle azimutu, takže neni možné přece udržet tak nízké signály na 100m i 1km.
Prostě mám nějaký model jak to chodit, a zákazníci se signálem -30 do toho moc nezapadaji. Max -45 aby nebyl rozdíl signálu větší než 10dBi. Ještě sem neviděl chipset u lowcost který by si s takovými rozdíly poradil, pokud nepočítám Motorolu a vyšší cenovou relaci.
Ale rád si poslechnu konstruktivně lepší řešení :)
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Dáváme taky všude litebeamy (příp. něco většího na větší vzdálenost). Že klient slyší AP za -30 podle mě ničemu nevadí, alespoň má potřebný signál velký odstup od rušení. AP slyší všechny podobně, protože je regulujeme.
Je taky dobré si uvědomit, že nás zajímá především směr ke klientovi = klient musí dobře slyšet a nenasbírat mnoho rušení. Díky větší anténě a lepšímu předo-zadnímu poměru je to tak prostě lepší.
"Plasťáky" dáváme jen v odůvodněných případech - např. velmi malá vzdálenost a montáž na stěně, takže je anténa zezadu odstíněná. Kdyby to bylo na střeše, dám litebeam i na 50m.
Kdysi (hlavně na M5) jsme ty litebeamy dávali. Technici si zvykli na prasácké montáže jedním šroubem do fasády skrz tu "nohu", takže když jsem tohle na AC zarazil (nebudu za 7tis horn+rocket prism abych na něj pak připojoval úplně zarušené plasťáky) tam dost prskali. Že se bude muset dávat konzola takže další peníze a více práce, že klienti budou nasraní že ta anténa je moc velká... Kulový hovno. Dává se to všude tak a je to. Konzolka je investice do budoucnosti - snadno se na ní pověsí cokoliv. Když teď děláme občas upgrade z M5 na AC tak je to vopruz kvůli nutnosti převrtávat uchycení.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Cheprer píše:
A nechceš mi tvrdit ze mas ap kde máš minimálně 20 ppl se signály kdyby dobře 30-60dBi tzn rozdíly 20-30dBi a ke každému to jeden ve 20MHz aspoň kilo.
Neříkám ze -30 je úplně špatně ale když to nemůžeš dodržet u ostatních tak rozdíly signálu degradují ostatní klienty a celkovou propustnost.
A nestavim ap podle vzdálenosti ale podle azimutu, takže neni možné přece udržet tak nízké signály na 100m i 1km.
Prostě mám nějaký model jak to chodit, a zákazníci se signálem -30 do toho moc nezapadaji. Max -45 aby nebyl rozdíl signálu větší než 10dBi. Ještě sem neviděl chipset u lowcost který by si s takovými rozdíly poradil, pokud nepočítám Motorolu a vyšší cenovou relaci.
Ale rád si poslechnu konstruktivně lepší řešení :)


Rozdiel celkovych signalov nehra ziadnu rolu pokial niesi za hranicou citlivosti. Takze pri AC rozumne signal do -60. Ci budu klienti od -45 do -60 alebo od -25 po -60 je uplne jedno. U nas s tym nemame ziadny problem. Ovela vacsi problem je rozdiel signalov medzi ch0 a ch1. Ked mas klienta pripojeneho cez dajaku sparu medzi barakmi a ma signal -40/-55 tak to je dost zle. Feed only ti pisem preto, pretoze litebeam sa ako feed only da namontovat uplne rovnako len tam nedas tie plechy. Nejedna sa o riesenie ako pri PBE kde nieje mozna montaz a musel by si to pripevnit izolackov. Pri AC je dolezity zisk anteny, nejake loco ci nanobeam tu nemaju co hladat na AC ale cez to vsetko to ubnt vyraba, je to nezmysel. Ekonomicky je to tiez nezmysel. Nebudem si kupovat loco bez zdroja za 35€ ked za 50€ mam litebeam zo ziskom o 10dB viac....u nas davame len LBE AC a to kazdemu a tych co su dalej alebo je vyssie rusenie dam PBE400 ale velky rozdiel tam nebyva.
Tohto klienta tu mame uz nejaky ten rok so signalom -29 a co...ide ? ide...ma 100mbit pausal a vsetci su spoko...klient ma lajtbeam a sektor je ubnt ac 21dbi + rocket prism v plnej palbe (v plnej palbe z urcitych dovodov...)
signal.png
signal.png (28.72 KiB) Zobrazeno 3290 x
2 x