Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Stp/rstp/mstp

Návody a problémy s konfigurací.
Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Stp/rstp/mstp

Příspěvekod Cheprer » 5 years ago

Může mi tu někdo s tímto více méně hodit nějaké řady.

Edgeswitch spojeny s druhým edgeswitchem 2 radii.
Placnu kombinace eband+licence nebo w60g+5G

Poslat vlany že sw1>sw2 prostě backup prez rstp.
Flat model, tzn žádný routing.
Čtu čtu a čtu. Ale chtěl bych reálnou zkušenost s nejlepším nastavením.
1 jede. Až padne přepnout na spoj 2.
Ručně zapnout a vypnout poe na portu umím taky. Ale zajímalo by mě zda to jde prez tyto protokoly rozumně zautomatizovat.
Všude ubnt switche, žádné kombinace.
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 5 years ago

od ospf se to zase tak neliší :-) Každá linka má nějaký COST a nějakou PRIORITY. Jde to levnější cestou, nebo priorizovanou v případě shody.

http://www.cs.vsb.cz/grygarek/SPS/proje ... -Rohac.pdf
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 5 years ago

ludvik píše:od ospf se to zase tak neliší :-) Každá linka má nějaký COST a nějakou PRIORITY. Jde to levnější cestou, nebo priorizovanou v případě shody.

http://www.cs.vsb.cz/grygarek/SPS/proje ... -Rohac.pdf


Princip chapu, to už mám nastudované. Spíše mi jde o osobní zkušenosti ať z s tím nemusím dlouho laborovat
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 5 years ago

Profi rádio dobrý, tam to asi bude fungovat dobře na rstp nebo ospf. U 60G se ti může stát, že rádio začne flapovat v rychlém intervalu a pak je dobré řešit nějakou formu hystereze.
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 5 years ago

pgb píše:Profi rádio dobrý, tam to asi bude fungovat dobře na rstp nebo ospf. U 60G se ti může stát, že rádio začne flapovat v rychlém intervalu a pak je dobré řešit nějakou formu hystereze.


Mno tak o to mi jde. Zda to jde a jak.
Jeden konkrétní případ bude eband na 4km ale s útlumem dřevěných rolet + backup 10G.

Nepotřebují definovat když klesne rychlost z giga na 100M ať to přepne. Jde mi o to kdyby náhodou ten eband vypadnul tak ať se to přepne na tu 10 po dobu výpadku.
Konkrétně zasněžená parabola napr. Deště se zas tak nebojim.
Stejný případ je i ale i ta 60G :-)
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 5 years ago

To není ten problém na který poukazuju - přepnutí po dobu výpadku (pokud odejde rádio a nebo trafo tak to přepnutí bude fungovat na čemkoliv spolehlivě) ... tam jde o to, že třeba konkrétně ta 60G/80G je schopna vypadávat a spojovat se v dost krátkých intervalech, takže doba výpadku je divoká a flapuje (spojí, rozpojí, spojí, rozpojí, ....) to třeba půl hodiny a každých 5-10s je výpadek. Bohužel nevím, že by to nějaký protokol řešil - možná u ospf transmit delay by šel použít (netuším, střílím od boku). Vždy jsem to řešil mezi routery na obou stranách skriptem.
0 x

K3NY
Příspěvky: 442
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod K3NY » 5 years ago

v ubnt switchi se uplne nevyznam. STP je technologie proti vytvoreni smycky v prepinane siti, problem na L2 je ze nema TTL takze data cykluji donekonecna. Pokud BPDU data posilas pres radiove trasy (typicky nespolehlive radiove trasy (napriklad -> FD radio prestane treba za spatneho pocasi nejdrive prenaset na jedne z frekvenci drive nez na druhe, takze bezi TX, ale RX uz ne, nebo naopak)) muze nastat problem viz. pgb -> Hlavni trasa chybuje, BPDU ramce se neprenasi spolehlive a pak to vypada ze zalozni linka neni linkou zalozni. Zmizi stav backup a smycka je nasvete. Napriklad CISCO ma ale moznost err-disabled stavu -> UDLD (Unidirectional Link Detection). Takze pokud SW1 zjisti ze SW2 na druhe strane z nejakeho duvodu neodpovida po jedne z radiovych tras, na urcity cas si zakaze port k sousedovi a pak ho zase povoli. Tim se da vyresit docasny problem s nedostupnosti linky. Netusim jestli ma UBNT neco podobneho. U jinych vyrobcu se jemenuje treba link-quality apod.

Nechci malovat certa na zed, ale mam takovy dojem ze switche toho vyrobce funkce typu UDLD, link-quality apod. nepodporuji a problem se tak musi resit jedine scriptem namiru.

Mas jen 2x SW takze staci na SW, kde nechces port nechat v zaloze nastavit prioritu bridge (bude z nej root) a port odpadne vzdy na vzdalene strane. To ktery port odpadne si nastavis na konkretnim portu.
1 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

RSTP v tomhle případe easy - zapnout na obou stranách, zajistit aby switch blíže "jádra" byl root, na obou switchích na portech kde je záložní rádio snížit bandwidth. Trošku přemýšlet to možná bude chtít ve chvíli, kdy rtsp pojede i v rádiích. V každém případě RTSP nevyřeší situaci, kdy primární linka pojede nějak blbě/napůl.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 5 years ago

Smyčka v této konfiguraci nevznikne. Asymetrie budiž, ale smyčka ne. Horší věcí je, že se občas najdou switche, co forwardují dříve, než začne pracovat STP ...

Problémem bývají právě ty hystereze, které už někdo popisoval. Případně chybovost obecná, kdy se čas od času zvládnou ztratit tři pakety a to zrovna BPDU ... pak se to přepíná, aniž to třeba není potřeba. Ale pokud je jeden ze spojů kvalitní, lze to použít. Pro kombinaci dvou pětek nebo LHGG bych to už asi nedělal.
1 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.