Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

2x ISP v jednom fyzickom WAN Porte cez VLANy - Edgerouter X

Návody a problémy s konfigurací.
Misho
Příspěvky: 77
Registrován: 5 years ago

2x ISP v jednom fyzickom WAN Porte cez VLANy - Edgerouter X

Příspěvekod Misho » 5 years ago

Zdravím chlapi,

Viem že veľa ľudí tu má dosť skúseností hlavne z tikom, ale potrebujem poradiť s nasledovným problémom, tak to skúsim tu :).

Mám 2x LTE a len jeden LAN kábel cez ktorý potrebujem dotiahnuť connect z týchto routerov/modemov do Edgerouteru-X a tam to loadbalancovať. To znamená 2VLANY a v jednom fyzickom porte v er-x.
Dá sa to?

Takýto je diagram a plán:
tes1000t.png
topologia
tes1000t.png (148.66 KiB) Zobrazeno 2440 x


Switch: ZyXEL GS1200-5
Nastavenie switchu:
PORT 1 (TAGGED 10 + TAGGED 9)
PORT 4 (U VLAN 10)
PORT 5 (U VLAN 9)
port 1 je prepojený do ER-X do portu ETH0.

Skúšam to teraz v testovacej konfig. na porte ETH1 (ETH0 využívam) a nedarí sa mi to ani zaboha rozbehať, proste ER-X ani neobdrží IPčku z DHCP na tom vytvorenom i-face tej VLANy.
Kde môže byť problém?
Najskôr mi ide o to, či ten switch spraví to čo vôbec potrebujem, či je dobre nastavený - hlavne tie porty, z toho som jeleň, alebo je chyba v konfigu ER-X.

Konfig z er-x hodím samozrejme potom tiež, ide mi zatiaľ hlavne o ten switch, potom budem riešiť ER-X.

Ďakujem za pomoc :thumbsup:
0 x

komenski
Příspěvky: 139
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod komenski » 5 years ago

Proč věci dělat složitě, když to jde jednoduše,že. Stačí navíc obyč switch, ER-X dát do konfigurace Dual WAN router a na VLANy se vykašlat. Myslím, že ER-X dual wan režim umí jen na dvou fyzicky oddělených portech...
0 x

Daxxim
Příspěvky: 416
Registrován: 12 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Daxxim » 5 years ago

komenski píše:Proč věci dělat složitě, když to jde jednoduše,že. Stačí navíc obyč switch, ER-X dát do konfigurace Dual WAN router a na VLANy se vykašlat. Myslím, že ER-X dual wan režim umí jen na dvou fyzicky oddělených portech...


Misho píše:Mám 2x LTE a len jeden LAN kábel cez ktorý potrebujem dotiahnuť connect z týchto routerov/modemov do Edgerouteru-X


tak rozděl jeden drát na dva, pokud ti stačí 100Mbit
0 x
Citace: Ubiquiti jsou produkty pro lidi, kteří neumí a nerozumí sítím a chtějí aby “vše na jeden klik fungovalo”. Pokud po Ubiquiti produktech chceme obecně něco více, je to opravdu ZLO. Navíc tupé zlo, jen je designově hezké.

Misho
Příspěvky: 77
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod Misho » 5 years ago

Chlapi, ja som zabudol napísať 2 dôležité info. Prepáčte:D

Kábel už rozdelený na dva je + všetky ostatné porty sú v ER-X plné...
• eth0 (WAN)
• eth1 (WAN)
• eth2 (WAN)
• eth3 (LAN)
• eth4 (LAN iný subnet)

Ale mám ešte náhradný plán, ale k tomu neskôr.
0 x

Misho
Příspěvky: 77
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod Misho » 5 years ago

Tak vyriešené, nestihol som sem hodiť screen zo switchu, ale chýbalo mi na vstupnom porte PVID (x) ... v tom bol celý problém prečo ta VLAN nešla. Díky
0 x