Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Nestabilita PBM10

Návody a problémy s konfigurací.
D.Ryba
Příspěvky: 64
Registrován: 16 years ago

Nestabilita PBM10

Příspěvekod D.Ryba » 5 years ago

Dobrý den,
mám na síti jen 3 spoje od UBNT a to PBM10 a na 2 z nich mi najednou začal lítat ping do stovek a při zatížení postupně klesá propustnost ze standardních 90Mbps na 20,10,5 a postupně až k nule a spoj se rozpadne a to během 10s, během toho začne stoupat zatížení procesoru a po celou dobu, kdy je procesor zatížen na 100% se spoj nespojí, potom zatížení opadne a poj jede normálně dál, ale nyní jsou výpadky klidně i 5min a to jen proto že mám nastavený watchdog.
Nainstaloval jsem nejnovější fw, zkoušel jsem odpojit vše za spojem, abych vyloučil, že to není jen průchod spousty malých paketů, zkusil jsem smazat ze spoje adresu DNS, kdyby v tom byl nějaký vir a potřeboval DNS ke komunikaci se svým serverem. Úplně ho odříznout od internetu jsem zatím nezkoušel. Nestalo se to někomu?
0 x

S_a_M
Příspěvky: 458
Registrován: 8 years ago
Bydliště: Protektorat Böhmen und Mähren

Příspěvekod S_a_M » 5 years ago

Je to ne jednom saitu nebo na ruznych mistech??? Videl bych to na zaruseni tehlech kurvite 10ghz. Nema to spektrak takze zjistis houby.
0 x
Placam si jatra, tak mne neberte vazne :)
Ceragona uz mi tak nevadi. Vadi mi ovsem ze kuci v CEZu nedelaj svoji praci tak jak maj !!!

D.Ryba
Příspěvky: 64
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod D.Ryba » 5 years ago

S_a_M píše:Je to ne jednom saitu nebo na ruznych mistech??? Videl bych to na zaruseni tehlech kurvite 10ghz. Nema to spektrak takze zjistis houby.


ne jsou uplne od sebe, nejbliz asi 1km (nemohou se videt) a na frekvenci vubec nezalezi, zkousel jsem vsechny na obou spojich. Jinak vim ze to neni nic moc, vsude kde mame vic jak 30 lidi na pristupak mame Siklu, nebo Ceragon a jak to vidim, tak asi i tyhle vymenime.
0 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 5 years ago

I když PBM10 není nic jiného než klasický Wi-Fi 802.11n čipset s konvertorem do 10 GHz pásma a nikoliv profi spoj, nemá to co dělat s tímto blbnutím. Nejprve zkontroluj rušení, spektrák to má - AirView. Potom zkus přehrát firmware jednotek... Taky je můžeš zkusit opravit, ale to už by ti asi zabralo tolik času, že tam raději pověsíš jiný jetý spoj a tohle PBM10 střelíš tady v bazaru.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

D.Ryba
Příspěvky: 64
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod D.Ryba » 5 years ago

Myghael píše:I když PBM10 není nic jiného než klasický Wi-Fi 802.11n čipset s konvertorem do 10 GHz pásma a nikoliv profi spoj, nemá to co dělat s tímto blbnutím. Nejprve zkontroluj rušení, spektrák to má - AirView. Potom zkus přehrát firmware jednotek... Taky je můžeš zkusit opravit, ale to už by ti asi zabralo tolik času, že tam raději pověsíš jiný jetý spoj a tohle PBM10 střelíš tady v bazaru.

prave na spektraku neni vubec nic na zadne frekvenci, fw na obou spojich je posledni tedy 6.1.8, jeden spoj je na 800m a jeden na 2600m kvalita airMax je 96 - 99% a kapacita take nejak tak, ale kdyz to zlobi a CPU je na 100%, tak to klesne zhruba na 60 a 40%, pritom Noise floor zustava stale na -80dBm a CCQ je stale 98% a pri zatizeni klesne az na 80%.
0 x

_piggy_
Příspěvky: 57
Registrován: 6 years ago
Bydliště: Znojmo

Příspěvekod _piggy_ » 5 years ago

D.Ryba píše:
Myghael píše:I když PBM10 není nic jiného než klasický Wi-Fi 802.11n čipset s konvertorem do 10 GHz pásma a nikoliv profi spoj, nemá to co dělat s tímto blbnutím. Nejprve zkontroluj rušení, spektrák to má - AirView. Potom zkus přehrát firmware jednotek... Taky je můžeš zkusit opravit, ale to už by ti asi zabralo tolik času, že tam raději pověsíš jiný jetý spoj a tohle PBM10 střelíš tady v bazaru.

prave na spektraku neni vubec nic na zadne frekvenci, fw na obou spojich je posledni tedy 6.1.8, jeden spoj je na 800m a jeden na 2600m kvalita airMax je 96 - 99% a kapacita take nejak tak, ale kdyz to zlobi a CPU je na 100%, tak to klesne zhruba na 60 a 40%, pritom Noise floor zustava stale na -80dBm a CCQ je stale 98% a pri zatizeni klesne az na 80%.


Na kolik je nastaven tx power?
0 x

D.Ryba
Příspěvky: 64
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod D.Ryba » 5 years ago

_piggy_ píše:
D.Ryba píše:
Myghael píše:I když PBM10 není nic jiného než klasický Wi-Fi 802.11n čipset s konvertorem do 10 GHz pásma a nikoliv profi spoj, nemá to co dělat s tímto blbnutím. Nejprve zkontroluj rušení, spektrák to má - AirView. Potom zkus přehrát firmware jednotek... Taky je můžeš zkusit opravit, ale to už by ti asi zabralo tolik času, že tam raději pověsíš jiný jetý spoj a tohle PBM10 střelíš tady v bazaru.

prave na spektraku neni vubec nic na zadne frekvenci, fw na obou spojich je posledni tedy 6.1.8, jeden spoj je na 800m a jeden na 2600m kvalita airMax je 96 - 99% a kapacita take nejak tak, ale kdyz to zlobi a CPU je na 100%, tak to klesne zhruba na 60 a 40%, pritom Noise floor zustava stale na -80dBm a CCQ je stale 98% a pri zatizeni klesne az na 80%.


Na kolik je nastaven tx power?

na 4dBm a paraboly od Jirouse 30cm
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 5 years ago

D.Ryba píše:
_piggy_ píše:
D.Ryba píše:prave na spektraku neni vubec nic na zadne frekvenci, fw na obou spojich je posledni tedy 6.1.8, jeden spoj je na 800m a jeden na 2600m kvalita airMax je 96 - 99% a kapacita take nejak tak, ale kdyz to zlobi a CPU je na 100%, tak to klesne zhruba na 60 a 40%, pritom Noise floor zustava stale na -80dBm a CCQ je stale 98% a pri zatizeni klesne az na 80%.


Na kolik je nastaven tx power?

na 4dBm a paraboly od Jirouse 30cm

4 na necely kilometr....... jezis.
0 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 5 years ago

D.Ryba píše:
_piggy_ píše:Na kolik je nastaven tx power?

na 4dBm a paraboly od Jirouse 30cm

No dopr... Kolik tam máš signál? :D Tak -30, ne? Ztlumit a dosměrovat pokud bude potřeba, se signálem -44 dBm je to přesycené a pak to může dělat přesně tohle. Stalo se mi na spoji PBE M5.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

thanui.linux
Příspěvky: 278
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod thanui.linux » 5 years ago

Nahrál bych nižší firmware. Na ten poslední jsem zaznamenal stížnosti.
0 x
-----------------------------------------------------------
RBcka i UBNT mají své přednosti - využívám obojí

D.Ryba
Příspěvky: 64
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod D.Ryba » 5 years ago

Myghael píše:
D.Ryba píše:
_piggy_ píše:Na kolik je nastaven tx power?

na 4dBm a paraboly od Jirouse 30cm

No dopr... Kolik tam máš signál? :D Tak -30, ne? Ztlumit a dosměrovat pokud bude potřeba, se signálem -44 dBm je to přesycené a pak to může dělat přesně tohle. Stalo se mi na spoji PBE M5.

signal je -60, ale jelo to 3 roky bez problemu, a co s tim CPU, stale spis vidim problem v tom.
0 x

cerva
Příspěvky: 254
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod cerva » 5 years ago

D.Ryba píše:
Myghael píše:
D.Ryba píše:na 4dBm a paraboly od Jirouse 30cm

No dopr... Kolik tam máš signál? :D Tak -30, ne? Ztlumit a dosměrovat pokud bude potřeba, se signálem -44 dBm je to přesycené a pak to může dělat přesně tohle. Stalo se mi na spoji PBE M5.

signal je -60, ale jelo to 3 roky bez problemu, a co s tim CPU, stale spis vidim problem v tom.

Na 800 metrů bys měl mít cca -51 dBm, takže to máš nejspíš blbě dosměrované, ale tam problém nebude. Přihlaš se do jednotky přes ssh a koukni na "dmesg" - co se dělo v historii, a na "top" - co vytěžuje procesor.
0 x

sacnok
Příspěvky: 345
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod sacnok » 5 years ago

Kolik máš rozdíl mezi v signálu mezi Vertickal / Horizontal, viz obrázek níže?

Nám něco podobného dělaly 3 spoje, vždy byl rozdíl signálu větší než 5dBm a vždy byla jedna jednotka vadná. Všechny 3 jednotky nám v rámci záruky měnili.

Problém byl v tom, že se nedalo zjistit, která jednotka je špatná, jestli vysílací, nebo přijímací, takže jsme to měnili metodou pokus omyl.
Přílohy
Snímek obrazovky 2018-10-21 v 13.17.16.png
Snímek obrazovky 2018-10-21 v 13.17.16.png (31.39 KiB) Zobrazeno 3953 x
1 x

D.Ryba
Příspěvky: 64
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod D.Ryba » 5 years ago

cerva píše:
D.Ryba píše:
Myghael píše:No dopr... Kolik tam máš signál? :D Tak -30, ne? Ztlumit a dosměrovat pokud bude potřeba, se signálem -44 dBm je to přesycené a pak to může dělat přesně tohle. Stalo se mi na spoji PBE M5.

signal je -60, ale jelo to 3 roky bez problemu, a co s tim CPU, stale spis vidim problem v tom.

Na 800 metrů bys měl mít cca -51 dBm, takže to máš nejspíš blbě dosměrované, ale tam problém nebude. Přihlaš se do jednotky přes ssh a koukni na "dmesg" - co se dělo v historii, a na "top" - co vytěžuje procesor.

tak nejvic vytezuje procesor [ksoftirqd/0] jinak vse par procent.
0 x

D.Ryba
Příspěvky: 64
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod D.Ryba » 5 years ago

sacnok píše:Kolik máš rozdíl mezi v signálu mezi Vertickal / Horizontal, viz obrázek níže?

Nám něco podobného dělaly 3 spoje, vždy byl rozdíl signálu větší než 5dBm a vždy byla jedna jednotka vadná. Všechny 3 jednotky nám v rámci záruky měnili.

Problém byl v tom, že se nedalo zjistit, která jednotka je špatná, jestli vysílací, nebo přijímací, takže jsme to měnili metodou pokus omyl.

takhle ten signal mate vypsany primo ve firmware (webovem rozhranni)? ja vidim jen prijinany signal kdyz dam ladeni anteny jina kvalita a kapacita v %.
0 x