Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Nízký upload - Obecně

Návody a problémy s konfigurací.
Spreamer
Příspěvky: 142
Registrován: 18 years ago

Nízký upload - Obecně

Příspěvekod Spreamer » 6 years ago

Dobrý den,

dlouhodobě řešíme u wifi klientů v 5 GHz (N i AC) problém s uploadem, který často padá pod 1 Mb/s, přičemž download se pohybuje 30-50 Mb/s. Měřeno UBNT testem i reálně u klienta na speedtestu. Děje se i v lokalitách, kde na dané frekvenci nikdo další není (z pohledu AP i klienta). Děje se i na vysílačích, kde je třeba pouze jedna sektorová anténa na 150cm trojbodu (výhled není absolutně omezen). V poslední době používáme Litebeam16 sektory a klienty Litebeam23 na klienty.

Zkoušeli jsme:

- updatovat firmware u všech klientu na jednotnou verzi
- měnit frekvence (dokonce i indoor byl testován, bez efektu)
- vypínat AMSDU, nastavovat TDD framing
- u všech klientů i těch vzdálených nastavli TX výkon do normy

Nenapadá Vás, prosím, něco? Před vysílači nemáme překážky, vysoké napětí. Chápu, že některé vysílače jsou hodně vysoko (vidí několik obcí), avšak pokud z vysílače nevidím rušení, tak by měl byt UP v pořádku, ne? Už i na N technologii, kde bylo na vysílači Loco M5 většinou pomohlo za rocket M5 s lepší anténou. Nyní to přestává mít efekt. Díky za nápady
0 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 6 years ago

Zkusil bych nahradit ty LiteBeam sektory za prismstation nebo isostation. Si kup třeba jeden na vyzkoušení, někam nasaď a pak se uvidí.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

Spreamer
Příspěvky: 142
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Spreamer » 6 years ago

Myghael píše:Zkusil bych nahradit ty LiteBeam sektory za prismstation nebo isostation. Si kup třeba jeden na vyzkoušení, někam nasaď a pak se uvidí.


Díky, asi otestuji. Nicméně kde je tedy chyba, v čem konkrétně? Download je v pořádku. Vysílač není rušen, okolní sítě jsou řekněme nad 80 dBm a hůř.
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 6 years ago

Co ti ukaze airview?
0 x

Spreamer
Příspěvky: 142
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Spreamer » 6 years ago

KoZLiCeK píše:Co ti ukaze airview?


Vypadá asi dobře, viz zde: https://uloz.to/!CgspDKrV9o6N/airmagic-png

Nicméně klient hlásí, že upload se nyní pohybuje kolem 1 Mb/s. Na routeru, kde je klient připojen tak mám nyní volnou kapacitu 30/30 Mb/s. Moc si s tím nevíme rady. Jedině přidat další dva sektory a zkusit rozházet klienty. Už jsem ve fází, že uvažuji koupit Canopy. Myslíte, že má smysl kupovat tento x krát dražší HW?
0 x

hocimin1
Příspěvky: 1154
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Náchod

Příspěvekod hocimin1 » 6 years ago

Cim a jakej je privod na to AP a jakej tam pouzivas switch ?
1 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 6 years ago

Také zkus doplnit další základní informace - vzdálenost nejbližšího a nejvzdálenějšího klienta od AP, počet klientů na jednom sektoru/všesměru - firmware jsi předpokládám zkoušel mít všude aktuální. Co AP samotné, jak to tam máš zapojené? Když se tam píchneš notebookem do routeru/switche nebo co tam máš a pustíš speedtest, problém přetrvává?
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

Spreamer
Příspěvky: 142
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Spreamer » 6 years ago

Myghael píše:Také zkus doplnit další základní informace - vzdálenost nejbližšího a nejvzdálenějšího klienta od AP, počet klientů na jednom sektoru/všesměru - firmware jsi předpokládám zkoušel mít všude aktuální. Co AP samotné, jak to tam máš zapojené? Když se tam píchneš notebookem do routeru/switche nebo co tam máš a pustíš speedtest, problém přetrvává?


Je tam nyní 15 klientů, avšak žádný "stahovač" či jiný vytěžovatel kapacity. Klienti jsou vzdáleni od cca 300m po 6 km. V průměru však většina do 2 km. U bližších klientů jsem snížil výkon do normy. Na tomto vysílači mám router. Ten má kapacitu ve špičce kolem 40 Mb/s (testováno oproti hlavní bráně). Firmware jsem sjednotil. Je to jedna sektorová anténa 1,5m nad úrovni střechy, takže žádné odrazy.

Například naladím tento sektor na 5560 Mhz, výkon v normě. Sektor nevidí žádné rušení, klienti také ne. Za pár hodin provozu graf na této frekvenci zčervená, čili visí šum, je to tak? Nebo to způsobuje nějaký přepáleny klient, který má vysoký TX výkon? Jak jsem uváděl, všichni klienti jsou normě, až na několik klientů, kteří jsou dál. Jsem asi hlupák a něco přehlížím, jen nevím co :(
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 6 years ago

Sry ale mit klienty vzdalene v rozpeti 300m az po 6km je ulet....
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

6km na sektor v dnesnej dobe je troska mimo. 2km povazuje za strop, ale realne skor okolo 1km.
1 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 6 years ago

Tak v první řadě to rozhoď, 15 klientů na jeden sektor je moc. To se dá provozovat leda když jsou všichni nenároční a v podobných vzdálenostech. Ty rozdíly ve vzdálenostech bude potřeba každopádně eliminovat. Nejdříve zkus přidat anténu pro ty nejbližší klienty (<600 metrů), třeba ten prismstation, pokud sis ho koupil, nebo další litebeam, prostě cokoliv máš po ruce. Pak si zkontroluj, jestli máš pořád tenhle problém. Je docela velká šance, že u té nové antény problém zmizí. No a potom postupuj dál, třeba další anténu pro klienty vzdálené 600 - 1200 metrů. Klienty vzdálené 6 km bych spíše řešil výstavbou dalšího AP někde poblíž, aby ideálně nikdo nebyl připojený na více 1,5 km. Delší rádiovou trasu než kilometr pokud možno jedině jako PtP spoj. Pokud to není možné, tak udělej vše pro to, aby to možné bylo, nebo ti zůstane sektor s lidmi blízko, kousek dál a pak jeden s "dálkaři", a tam se situace "odkloněním" bližších klientů trochu zlepší, ale problémy nejspíše nezmizí.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

- 15 klientů neni moc (viz včerejší NUM)
- vzdálenosti neřeš (viz včerejší NUM)

ani jedno nebude problém takovej aby upload jel pouze 1Mbit !!

hledej dál.

Nemůžu si nevšimnout nastavenej kanál 5670... prase.

speedtest na jednotkách si zkoušel? nevidim tu seznam klientů na apčku a jejich parametrů.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

hocimin1
Příspěvky: 1154
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Náchod

Příspěvekod hocimin1 » 6 years ago

aby to nezleo spatne. Porad se tady mluvi o klientech. Ale uz tady dvakrat zaznelo, jake je zapojeni na tom vysilaci switch/router, jaky je uplink na ten vysilac a kolik vlastne nameris za tim switchem/routerem. To tady nepadlo. Furt se jen resi kolik klientu je na ap a jak daleko. Ale klidne muze byt problem uz na privodu.

Postni tedy co nameris hned na switchi/routeru a jak mas zapojene to ap.
0 x

Spreamer
Příspěvky: 142
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Spreamer » 6 years ago

hocimin1 píše:aby to nezleo spatne. Porad se tady mluvi o klientech. Ale uz tady dvakrat zaznelo, jake je zapojeni na tom vysilaci switch/router, jaky je uplink na ten vysilac a kolik vlastne nameris za tim switchem/routerem. To tady nepadlo. Furt se jen resi kolik klientu je na ap a jak daleko. Ale klidne muze byt problem uz na privodu.

Postni tedy co nameris hned na switchi/routeru a jak mas zapojene to ap.


Již jsem o uvedl, ve špičce mám na vysílači kapacitu kolem 40 Mb/s a to jsem reálně testoval z tohoto koncového routeru.

Frekvence 5670 MHz jsem tam dal na hodinu, tvářilo se to, že je to nejčistější mezikanál. Nyní tam mám zpět 5680 MHz, nejsem prase :)

Zkusím tam nasadit 2x isostation (premiéra) a rozdělit to. Otázka zní, jestli to rozdělit podle směrů (tak, abych vykryl potřebný úhel), nebo podle vzdáleností. Podle vzdálenosti mi to nepřipadá příliš elegantní, jelikož bychom potřeboval ještě více vysílacích sektorů, abychom po pokryl a frekvence nejsou nafukovací :(
0 x

hocimin1
Příspěvky: 1154
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Náchod

Příspěvekod hocimin1 » 6 years ago

A jajo uplink a router je tam co?
0 x