Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Nízký upload - Obecně

Návody a problémy s konfigurací.
Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Re: Nízký upload - Obecně

Příspěvekod Myghael » 6 years ago

Spreamer píše:Již jsem o uvedl, ve špičce mám na vysílači kapacitu kolem 40 Mb/s a to jsem reálně testoval z tohoto koncového routeru.

Promiň, tohle mám chápat jak? To ses tam připojil ve špičce s notebookem a pustil speedtest? Jaký tam máš přívod? Typ zařízení, kapacita spoje?

Spreamer píše:Zkusím tam nasadit 2x isostation (premiéra) a rozdělit to. Otázka zní, jestli to rozdělit podle směrů (tak, abych vykryl potřebný úhel), nebo podle vzdáleností. Podle vzdálenosti mi to nepřipadá příliš elegantní, jelikož bychom potřeboval ještě více vysílacích sektorů, abychom po pokryl a frekvence nejsou nafukovací :(

Neber to jako dogma, prostě to rozhoď dle vlastního uvážení nějak inteligentně. Klidně dočasně.

A jako bonus, zkontroluj si shaping - nemáš nějaký binec tam?

Chtělo by to konečně napsat, jaká zařízení a jak zapojená na tom AP máš. Bez toho budeme pořád hádat.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

Spreamer
Příspěvky: 142
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Spreamer » 6 years ago

Myghael píše:
Spreamer píše:Již jsem o uvedl, ve špičce mám na vysílači kapacitu kolem 40 Mb/s a to jsem reálně testoval z tohoto koncového routeru.

Promiň, tohle mám chápat jak? To ses tam připojil ve špičce s notebookem a pustil speedtest? Jaký tam máš přívod? Typ zařízení, kapacita spoje?

Spreamer píše:Zkusím tam nasadit 2x isostation (premiéra) a rozdělit to. Otázka zní, jestli to rozdělit podle směrů (tak, abych vykryl potřebný úhel), nebo podle vzdáleností. Podle vzdálenosti mi to nepřipadá příliš elegantní, jelikož bychom potřeboval ještě více vysílacích sektorů, abychom po pokryl a frekvence nejsou nafukovací :(

Neber to jako dogma, prostě to rozhoď dle vlastního uvážení nějak inteligentně. Klidně dočasně.

A jako bonus, zkontroluj si shaping - nemáš nějaký binec tam?

Chtělo by to konečně napsat, jaká zařízení a jak zapojená na tom AP máš. Bez toho budeme pořád hádat.


Na tomto koncovém distribučním bodě mám RB3011, kde je proveden shaping. K němu je připojen Litebeam, který řešíme. Celý bod mám kapacitu necelých 100 Mb/s HD (pomocí powerbridge M10). Pak jsou ještě 2 skoky na Racomu směrem optika (GW).

Rychlost tam večer fyzicky neměřím pomocí NTB, ale používám btest z této rb3011 vůči hlavní GW. Na jedno TCP spojení to ve špičce umí 40. Mb/s. Havní GW má volnou konektivitu v řádu Gb/s :) Pořád řešíme konektivitu AP, zde je to však v pořádku.
0 x

hocimin1
Příspěvky: 1154
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Náchod

Příspěvekod hocimin1 » 6 years ago

Ok, pozapinany flow control vsude ?

BT test nic nevypovida. To si udelej test minimalne za GW neka do internetu. Ja videl BW testu a pak kdyz jsem tam prisel tak jsem nameril upne neco jineho.
0 x

Robotvor
Příspěvky: 803
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Robotvor » 6 years ago

hocimin1 píše:Ok, pozapinany flow control vsude ?

BT test nic nevypovida. To si udelej test minimalne za GW neka do internetu. Ja videl BW testu a pak kdyz jsem tam prisel tak jsem nameril upne neco jineho.


Toto ted řešímě my, udělám bandwitch test na zákazníka ukazuje mě to třeba 80/70M a u zákazníka naměřím cca 30/40M. Docela jsme v koncích a už nevíme co stím. Celý bandwitch test je vcelku k ničemu mě připadá.
0 x

lyra
Příspěvky: 569
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Rakovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lyra » 6 years ago

Musím říct, že poslední dobou jsem podobny problém registroval také. Já po zkušenostech spíš dávam méně klientu na sektor. maximalně 10 A rozdelit na bližší a vzdalenější. U mě to pomohlo,ale ne tak uplně i když se to zlepšilo z 1 na 9 MB v uploadu například. Ale je to podle lokality takže stejne problemy v jine lokaci nepocituji.
1 x

Spreamer
Příspěvky: 142
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Spreamer » 6 years ago

Prismstation trochu pomohl. Nejsem si jistý, zda-li cena vyváží reálnou propustnost. Zpracováním tedy ano. Už to lze provozovat, nicméně nevím zda-li to není opravdu tím, že tam visí prozatím jen 3 klienti. V lokalitě působí i Canopář (Cambium), které neskenujete, ale ruší Vás, takže je to o to složitější. Například na frekvenci 5520 Mhz se mi na sektor nepřipojí žádný klient. Nesetkali jste se s něčím podobným (například na jiné frekvenci) ?
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

hapi píše:ani jedno nebude problém takovej aby upload jel pouze 1Mbit !!

hledej dál.

speedtest na jednotkách si zkoušel? nevidim tu seznam klientů na apčku a jejich parametrů.
1 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Spreamer
Příspěvky: 142
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Spreamer » 6 years ago

hapi píše:
hapi píše:ani jedno nebude problém takovej aby upload jel pouze 1Mbit !!

hledej dál.

speedtest na jednotkách si zkoušel? nevidim tu seznam klientů na apčku a jejich parametrů.

Tady to jest, upload u klientů je pod 0.5 Mb/s (dle ubnt testu i realita). Jedná se o jinou lokalitu. V grafu se tato frekvence tváří jako obsazená. Ve scanu je však vše pod -75 dBm. Všichni i konkurenti vysílají ve 20 MHz. Nechápu to, jakoby vysílač rušili klienti samotní, kteří na něm visí.

ac.PNG
ac.PNG (87.03 KiB) Zobrazeno 3673 x
0 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 6 years ago

Ono to rušení nemusí být pouze od sítí, které vyskenuješ, mám takový dojem, že některé sítě postavené na MikroTiku ti to nevyskenuje (teď nevím jestli nstreme nebo nv2, znalejší nechť mě opraví) a taktéž tě můžou rušit i jiná zařízení než Wi-Fi. Naproti tomu AirView ukáže docela rozumně všechno, takže pokud je ten graf červený, tak lze jen doporučit změnu frekvence.

A když už v tom budeš, tak se podívej na signály klientů - pokud AP slyší klienta na -74 a cizí síť na -75, tak to opravdu dobře nepojede, a zhorší se to i těm, co mají lepší signál. Tedy zlepšit signály od i ke klientům! Pro podrobnější vysvětlení zkus v mezičase nastudovat pojem SNR (Signal to Noise Ratio) - k dočtení též na Wikipedii nebo ve volně přístupných PDF ze stránek Ubiquiti - https://www.ubnt.com/download/trainings.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

Spreamer
Příspěvky: 142
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Spreamer » 6 years ago

Myghael píše:Ono to rušení nemusí být pouze od sítí, které vyskenuješ, mám takový dojem, že některé sítě postavené na MikroTiku ti to nevyskenuje (teď nevím jestli nstreme nebo nv2, znalejší nechť mě opraví) a taktéž tě můžou rušit i jiná zařízení než Wi-Fi. Naproti tomu AirView ukáže docela rozumně všechno, takže pokud je ten graf červený, tak lze jen doporučit změnu frekvence.

A když už v tom budeš, tak se podívej na signály klientů - pokud AP slyší klienta na -74 a cizí síť na -75, tak to opravdu dobře nepojede, a zhorší se to i těm, co mají lepší signál. Tedy zlepšit signály od i ke klientům! Pro podrobnější vysvětlení zkus v mezičase nastudovat pojem SNR (Signal to Noise Ratio) - k dočtení též na Wikipedii nebo ve volně přístupných PDF ze stránek Ubiquiti - https://www.ubnt.com/download/trainings.


Žil jsem v domnění, že AirMAX a NV2 jsou protokoly typu TDMA a tedy jeden klient s horšími parametry neovlivní ostatní klient (každý klient má vyhrazený čas pro komunikaci). Podívám se na to PDF, snad mu porozumím. Chápu, že vše nemusím naskenovat, hlavně zařízení typu "Canopy", které jeden ISP používá.
1 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 6 years ago

Ano, Canopy a Cambium jsou dobrý příklad.

Ty signály problém prostě jsou, TDMA není mocné kouzlo, ale jen technologie, která řeší určitý problém s nějakou efektivitou.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

Sak to mas uplne cervene tam kde mas svoju freq a cudujes sa. Ked das sken siete tak v prvom rade UBNT najde len holu 802.11 a airmax. NV2 a nstream nenajde. Tiez nenajde canopy a podobne haraburdy. Ked mas sektor na 20Mhz tak 30mhz ci 10 mhz siete tiez nenajdes. Sa cudujes, ze ti to nechodi ked tam mas mix bordelu ale totalneho. Mixed rezim, roznych klientov a rozne cipsety. Single chain klienta na 5km zo zlym signalom, taktiez tam je niekto 1km a ma zly signal atd. Lite sektorka.....co cakas. Taketo long range pripojky si mohol robit tak 10 rokov dozadu, teraz ti to nebude chodit nikde.
1 x

Spreamer
Příspěvky: 142
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Spreamer » 6 years ago

Gemb píše:Sak to mas uplne cervene tam kde mas svoju freq a cudujes sa. Ked das sken siete tak v prvom rade UBNT najde len holu 802.11 a airmax. NV2 a nstream nenajde. Tiez nenajde canopy a podobne haraburdy. Ked mas sektor na 20Mhz tak 30mhz ci 10 mhz siete tiez nenajdes. Sa cudujes, ze ti to nechodi ked tam mas mix bordelu ale totalneho. Mixed rezim, roznych klientov a rozne cipsety. Single chain klienta na 5km zo zlym signalom, taktiez tam je niekto 1km a ma zly signal atd. Lite sektorka.....co cakas. Taketo long range pripojky si mohol robit tak 10 rokov dozadu, teraz ti to nebude chodit nikde.


Díky za názor. Vyhodil jsem N klienty a nechal pouze AC, což má opravdu pozitivní dopad. Upload se zlepšil. Je to dobré ponaučení. Hold zdála se mi to jako fajn cesta, jak přejít z N->AC avšak nefunguje to dle přestav. Něco podobného jsem zašil při přechodu A normy na N před několika lety.
1 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 6 years ago

Tak on ten "kombinovaný" mód je dobrý v tom, že si předěláš AP a pak postupně klienty, kdyby to nebylo kompatibilní vůbec, tak bys musel mít po přechodnou dobu dva sektory místo jednoho, nebo to najednou střihnout a pak řešit klienty. Efektivita je samozřejmě nižší, stejně jako když jsi před lety přecházel z 802.11a na 802.11n.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

Samozrejme, ze myslienka je super ale tieto mixed mody nefunguju ani pri mk ani pri ubnt. Resp oni funguju ale ten najhorsi klient ked prenasa zabije najviac ap resp. Airtime ako to oznacuje ubnt. Ubnt za cias m5 tiez fungovalo a/n rezim ale katastrofa v priepustnosti. Tento rezim je dobry tak na max mesiac kedy pomaly obiehas klientov a vymienas zariadenia. Treba sa vyhnut klientom so zlym signalom, optimalne do -65dbm.
1 x