Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

potíž - UBNT Bridge a Mikrotiky na obou stranách

Návody a problémy s konfigurací.
uzivatel
Příspěvky: 1
Registrován: 8 years ago

potíž - UBNT Bridge a Mikrotiky na obou stranách

Příspěvekod uzivatel » 8 years ago

zdravím.
mám potíž a nikde jsem nanašel zatím odpověď.

mám 2 mikrotiky a mezi nimi spoj z NanoBridge m5.

mikrotik 1:
port 1 192.168.1.254/24 - WAN
na portu 2 mám 10.0.10.62/28 HW pro spoj.
v RIP mám ip protějšího MK.

NB 1 - AP - WDS - Bridge:
10.0.10.61

NB2 - CL - WDS - Bridge:
10.0.10.60

mikrotik 2:
IP na ETH 1 kam je připojen NB2 mám 10.0.10.59
na ETH 2 mám 192.168.2.254/24
v RIP mám ip protějšího MK.

o co jde. internet jde. z MK1 se dostanu na obě NB.
z MK2 taky, ale ze sítě 192.168.2.0/24 již ne.

kde mám hledat problém?

děkuji moc za rady.
0 x

cerva
Příspěvky: 254
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod cerva » 8 years ago

Jak vypadají routovací tabulky? A jakou máš default gw v těch NB?
0 x

Jarin
Příspěvky: 77
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jarin » 8 years ago

Zkus vypnout to WDS. Nevím proč, ale mě to včera pomohlo. Také mám mikrotik, rocket WDS (sektor) -nanobridge a mikrotik. A původně jsem nastavil i na nanobridg WDS a z něj jsem si pingnul kamkoli, ale z mikrotiku za ním, ani náhodou. Jakmile jsem zrušil na nanobridgi WDS, okamžitě se to rozjelo.

Já teď řeším jiný problém. Mám 24 portový GB switch a za nim napojené Poe zdroje a do nich nanobridge, Rocket a podobně. Původně měli všechna ta zařízení společný zdroj. Jenže se mi začali dít před pár dny divné věci. Restarty dvou zařízení, oba nanobridge. Rozhodl jsem je dát na své vlastní zdroje a teď restartuje jen jeden. Kromě toho se sem tam objeví výpadky komunikace. Vypadne většinou tak asi 5 pingů hned za sebou a jede to dál a pak znovu. Myslel jsem si, že je to Switch, ukázalo se že není a kromě toho, na jiná zařízení pink přes ten stejný switch jde v tisících beze ztráty jediného pingu. Hodil jsem je do jiného subnetu v síti. Ani to nepomohlo. Zapojil jsem tedy do toho stejného nového subnetu nový nanobridge s vypnutou WLAN, a to stejné.

Je možné, že by jedno vadné zařízení zapojené do switche, mohlo způsobovat jen u některých z dalších zařízení podobného typu takové problémy?

Přesně je to Mikrotik, společný switch a pak jednotlivá zařízení se svým Poe.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 8 years ago

Proč tam máš RIP?

Problém máš v routovacích tabulkách, případně i firewallu. Předpokládám, že výchozí brána těch NB je na MK1. Takže cokoliv co přijde z 192.168.x.y sice na NB dojde, ale on to vrátí na MK1. A ten to nějak ztopí ...

Chceš-li používat dynamický routing, použij OSPF. Nanobridgům nastav management VLAN, každému jinou. Ten blíž k MK1 ji bude mít na MK1 a ten druhý analogicky na MK2. Každý svůj segment (tedy sežereš tři - dvě dohledové sítě a jednu spojovací) a vlastní výchozí bránu. OSPF se už postará o distribuci těch segmentů mezi routery.
Mimochodem pak už na rady "nepoužívej WDS" zapomeň úplně.

Nejspíš by to šlo i RIPem. Ale neznám ho. Jediné, co si pamatuji je, že neumí CIDR - tedy sítě /28 atp. Jen A, B a C.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Jarin
Příspěvky: 77
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jarin » 8 years ago

Tak si odpovím sám. Byl to vadný AirFiber 24. Způsoboval nepochopitelné výpadky ne většině zařízeních na LAN síti. Dokonce i na druhé straně spoje. Nechápu, ale od jeho odpojení, vše funguje bezvadně.
0 x