Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Jak "elegantně" na domácí síť

Návody a problémy s konfigurací.
mopepa
Příspěvky: 5
Registrován: 8 years ago

Jak "elegantně" na domácí síť

Příspěvekod mopepa » 8 years ago

Rád bych poprosil na názor zkušených pardů k tvorbě domácí sítě,
aby to bylo tak nějak OK...

venku PowerBeam M5 400
doma nějaký wifi router TP-LINK (prostorově OK)

plán 2x PC LAN, 1x NTB WiFi, 3x mobil WiFi, 2x Axis kamera LAN, 1x Vantage Pro2 weather station, 2x TV LAN, 1x NAS LAN, 1x tiskárna LAN
to je 9x LAN + WiFi

přístup zvenčí na kamery, meteo, NAS

jak (čím) to dnes elegantně pospojovat?
0 x

Uživatelský avatar
svestka
Příspěvky: 1423
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod svestka » 8 years ago

zásuvky na zdi, ve zdi kabely, vše svedené do jednoho místa, tam switch, možná s managementem (VLAN apod.), na řízení mikrotik nebo nějaký alix obhospodaří vlany, pustí dovnitř/ven správné porty od kamer apod.
0 x
UPDATE klienti SET internet_povolen = false WHERE po_splatnosti > 500
Lepší než výhra ve Sportce :)

mopepa
Příspěvky: 5
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod mopepa » 8 years ago

nějaký konkrétní switch?
a co na řízení od mikrotiku?
(cenově rozumné)

chtít řízení po ubnt je blbě?
třeba MIKROTIK CRS109?

je to "přátelské" na nastavení nebo budu muset sehnat živého odborníka?
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 8 years ago

UBNT i Mikrotik vyjde ve switchích s podivem docela draho. A pořizovat si to jen kvůli dvou zařízením s POE (a to ještě určitě ne passive-poe) je trochu zbytečnost. V nastavení mikrotiku se jako laik ztratíš, ubnt je přátelštější.

Základ jsou ty kabely, co ti radí. Jak to máš v jednom místě a tam rozumně velký prostor, aby se tam vše vešlo, tak pak si můžeš vybírat. I kdybys začal na tplinku za 400 a switchi za 200.

Problém v domácnostech je ovšem to, že tam kde se hodí mít zakončenou kabeláž a zbytek věcí (zdroje, switche, uplink), tak tam se nehodí wifi router. A pokud to tak je, tak je asi pak lepší použít mikrotik router s hodně RJ porty (wifi nepodstatná) a wifi udělat jen jako bridge (prostě nezapojit WAN).
Zapamatuj si, že řetězit routery za sebou je cesta do pekel a akorát na přivolání problémů. Doma je lepší mít všechno v jedné síti, neoddělovat nic, pokud to není vyloženě nutné. Nebudeš se pak vracet pro rady typu "nas nevidí televizi", nebo obráceně ...
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Kysa
Příspěvky: 415
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod Kysa » 8 years ago

Já doma používám CRS 125 a na wifi groove a nemám problém
0 x
Petr Krist

Uživatelský avatar
svestka
Příspěvky: 1423
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod svestka » 8 years ago

osobně mám doma easy smart switch tl-Sg1016de, takže gigo, umí vlany jinak je tupej, ale víc od něj nechci tak co.
pak malej wrap, který řídí vlany, sice se to degraduje na 100 mbit, ale já víc nepotřebuju. kdyby ano, dám APU od PC engines, jen přesunu konfiguraci z CF karty na SD.
díky vlanům jsem oddělil wifi od telefonu, kamery, televize, nas. další lidi v baráku mají svoje vlany. každýmu teče do bytu 30/30, stíhá to v pohodě. v rámci bytu a wifin pak teče cca 80/80, taky v pohodě.
0 x
UPDATE klienti SET internet_povolen = false WHERE po_splatnosti > 500
Lepší než výhra ve Sportce :)

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 8 years ago

Kysa píše:Já doma používám CRS 125 a na wifi groove a nemám problém


Plánuju to doma stejně. Přívod CRS125 (Firewall + NAT) a jako wifi rb912-2HnD která se dá v případě budoucí potřeby rozšířit o AC kartu
http://forum.mikrotik.com/download/file.php?id=19009
0 x

mopepa
Příspěvky: 5
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod mopepa » 8 years ago

Pokud bych tedy použil MIKROTIK Cloud Router Switch CRS125 - nechat řízení na něm?
UBNT je teď v režimu router, tzn. dva routerry v řadě za sebou - problém?
VLAN "nepotřebuji"...
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 8 years ago

mopepa píše:Pokud bych tedy použil MIKROTIK Cloud Router Switch CRS125 - nechat řízení na něm?


Ano, druhý router můžeš vyhodit, nebude potřeba
0 x

mopepa
Příspěvky: 5
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod mopepa » 8 years ago

jde mi o tu anténu UBNT, tu vyhazovat nemíním...
0 x

mopepa
Příspěvky: 5
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod mopepa » 8 years ago

ludvik píše:Zapamatuj si, že řetězit routery za sebou je cesta do pekel a akorát na přivolání problémů. Doma je lepší mít všechno v jedné síti, neoddělovat nic, pokud to není vyloženě nutné. Nebudeš se pak vracet pro rady typu "nas nevidí televizi", nebo obráceně ...



Pokud bych tedy použil MIKROTIK Cloud Router Switch CRS125 (dobrá volba?) - nechat řízení na něm?
UBNT je teď v režimu router, tzn. dva routerry v řadě za sebou - problém?
VLAN "nepotřebuji"...
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 8 years ago

Jsem tím myslel "doma", co je za hranicí už tě tolik zajímat nemusí. Na problém s vícenásobným NAT sice narazit můžeš, ale stejně nevíš, kolik jich tam má po cestě tvůj ISP ... A určitě ho pak můžeš nechat překonfigurovat do bridge.

Ohledně CRS nevím. Pokud už i mikrotik něco nazve "switch", tak mám pochybnosti o jeho výkonu. Ale neporovnával jsem to s jinými boardy nijak pečlivě. Bude se to asi blížit RB450G a to by ti stačit mohlo.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.