Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Test airmaxu 5x PmtP 16-20km

Návody a problémy s konfigurací.
bezdratsmrdi
Příspěvky: 75
Registrován: 11 years ago

Test airmaxu 5x PmtP 16-20km

Příspěvekod bezdratsmrdi » 9 years ago

Airmax na 20 km funny.png
Airmax na 20 km funny.png (192.67 KiB) Zobrazeno 3262 x


Jeden hezký screenshot, jak dokáže airmax fungovat v reálném prostředí na 20km s 4 vzdálenými a 1 "blízkou" subpáteří do Kotěhůlek... Antény 1x JRC40 vs 4x JRC60 + 1x JRC40, úhel mezi klientskými stranami do 5 stupňů.

Reálná propustnost btestem 100-160Mbps down 80-115Mbps up. Airmax samozřejmě ON, reálně tam zatím nejvíc teklo 60/10 Mbps a latence těžce v pohodě, dva tři roky by to zase mohlo kapacitně pokrýt pokrok a rozvoj. Kanál se povedlo najít hezky jak dělaný mezi čísi motorolou a rocketkou :) Na vysílací stranu bude dán rocket titanium kvůli gbitu, citlivosti a CPU. Kdoví, za rok za dva bude třeba upgrade na AC, ovšem musí soudruzi ještě zapracovat na procesoru a firmwaru.

Docela jsem byl zvědavý, jaké raty to bude mít, že se to bude chovat na 20km jako na stole na 2m, to mě fakt zarazilo. Rates drží i v zátěži, dříve tam byl mikrotik v áčku s nstreme. Lokalita pochopitelně pr...l světa v horách a průsmycích, kde když vám odejde koax nebo jednotka, tak poznáte prd na které straně, kde, protože pozadí někdy taky prostě neexistuje. Přesná lokalita je podobně jako u předešlého extrémního pokusu výrobní tajemství, zaručit mohu, že se nenachází ve vašem rajonu :)

Překvapivým a objevným bylo hlavně zjištění, že kvalita UBNT modulace se nedeformuje prostupem prostředí, původně jsem si myslel, že na takovou dálku to bude nějakým způsobem degradovat a kupodivu nejlepší propustnost má ten nejvzdálenější klient, byť všechny mají přes 100 down.
0 x

Uživatelský avatar
divizna
Příspěvky: 371
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Praha

Příspěvekod divizna » 9 years ago

Tak na tomhle kanalu, se 40 MHz sirkou a (zrejme) s plnym vykonem jeste aby to nefungovalo. :evil:
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 9 years ago

Si to spočtěme ... 15km, 14dBm ERIP. Přijímaná úroveň -109dB :-) Trošku nám o 40dB přestřeluješ ... To je bych si tipnul už na popravu před nastoupenou jednotkou, to jen pokuta nespraví.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

bezdratsmrdi
Příspěvky: 75
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod bezdratsmrdi » 9 years ago

Klid, to nikde nenaskenujete, na takovéto spoje je spešl lokalita, daleko od vás :) Ale s těmi 40 dBi to bude nějaký zlý výpočet, spoj samozřejmě půjde na 5.5-5.7 až další noc uklidím sektory v údolí. Ať počítám jak počítám, vychází mi nějakých 13 teoretických dBi (po uklizení na 5.5-5.7), takže jestli 10 reálných, tak je to hodně. 23.5 anténa, 23 rocketka, to je 47 plus. 3 dbi pigtaily, 1 dbi radom, 1 dbi krycí plachta v cestě, to jsme na nějakých 40. Mínus 27 dbi povoleno při 1W = 13 dbi přes. Jenže 13 to nemá, to by byl signál o dost lepší, takže možná jednotky db reálných. 7 se ubere na vysílači, 3 dá citlivější XW hardware a bude to prakticky v limitu. Prakticky možná úplně, teoreticky samozřejmě stále přes. Viz poslední odstavec.

Na spektráku jsem schválně zkusil ze sektorky vedle scan szybky motorola kanopy backhaul 5.7+ vedle, a dělalo to větší bobek. Dal jsem to sem coby důkaz toho, že modulace nedegraduje se vzdáleností. Ale někteří samozřejmě budou řešit opět něco jiného, klasika, místo aby byli rádi, že někomu to třeba pomůže, když bude plánovat nějaký delší spoj a nepojede tolik, co by měl, tak bude vědět, že má hledat chybu a nejde o vlastnost, protože v praxi za takřka ideálních podmínek to tak fungovat umí.

Jinak veškeré teoretické údaje můžete s klidem hodit za hlavu, o pár desítek km dál je spoj (na cca 10 km), který vede z ČR do ČR a který má signál nějakých -73, chodí 60-80 Mbps, rušení 0, 5500Mhz ve 20 Mhz. Je zregulovaný jen trochu a i když signál vesměs odpovídá výpočtu v plné regulaci, díky nulovému rušení chodí velmi hezky i takto slaboučký, ale v okamžiku kdy regulaci nastavím na výpočet, tak to má -90 místo -72 teoretických a spoj se rozpadá. Otázka - je přepálený, nebo není? Kdybych tam měl to, co tam je teoreticky, tak jakto, že 2 paraboly dosměrované tip ťop proti sobě nemají teoretický signál, ale o 5-15 horší? I když nastavím regulaci podle skutečného výkonu (který tu někde je uveden) a ne podle nominálního, tak pořád dost decibel chybí do výpočtu.

Příklad za všechny, signál -66 na 15 km je podle kalkulačky pro teoretický vysílací výkon 13 dBi + 23 anténa vysílací, 28 přijímací. Takže když rocket pouští bez regulace 23 ale signál odpovídá 13, 10 se někam ztratilo, protože -56 na tu dálku prostě není. Ono ten výkon se z UBNT opravdu ztratí - rocketka ten výkon nenacpe jen do koaxů do antény, ale prostě odrazí a vyzáří do okolí svým tělem, proto taky ruší jak vzteklá vše na sajtu na pár decimetrů až metrů a proto ta regulace není lineárně odpovídající. S mikrotikem byl o něco lepší signál s menším teoretickým vysílacím výkonem.
U 11 Ghz pojítka se vám to nestane, že 10 decibel oproti výpočtu chybí, u 5 Ghz ano.
Tím bych asi hloupou debatu tímto směrem ukončil.
0 x

bezdratsmrdi
Příspěvky: 75
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod bezdratsmrdi » 9 years ago

Btw moc bych nedal za to, že XW řada se liší od normální jen v tom, že o 3 decibely víc narve tam kam má (do antén) a ne všude možně do okolí... Nezkoušel to někdo měřit, jak moc vyzařuje tělem bílá krabička oproti XW stříbrné?
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 9 years ago

Proč by měla modulace degradovat se vzdáleností? To je funkce síly signálu (a kvality), nikoliv vzdálenosti.

Problém s vysílacím výkonem je ten, že to prostě reguluje generátorem náhodných čísel. Sice jsem viděl měření nových nanobeamů, kde je ta křivka poměrně spojitá - ale pro nízké výkony prakticky mimo mísu. A ze zkušeností s nanobridgi (resp. touto kategorií - XM) je někde okolo 8dBm skok, jakoby vypnutí zesilovače a vysílání padne o nějakých 20dB dolů. Prostě bordel nad bordel a ještě závislý na verzi FW.

Mimochodem mikrotik na tom není o moc lépe ... ještě bych uznal, že má prostě problém s podporou tisíce typů wifi karet. Ale pokud i jeho vlastní all-in-one zařízení musí jet na default výkon (28dBm ve 2.4GHz myslím), tak je prostě něco špatně.

Takže každý si to smaží jak chce, protože "to přeci stejně nefunguje" nebo "je to z kopce do údolí a nikoho to neruší". Pak to všechno jede jak jede a nebude to dlouho trvat a spláčeme nad výdělkem. ČTÚ naměří a ty vyfásneš flastr ... a hoj se na UBNT ... maximálně dosáhneš zákazu prodeje ... a jsme opět na začátku. Všichni se pak budou plácat po ramenou, jak jsou ty dotace do zemních kabelů potřeba. A všichni malí ISP skončí prakticky ze dne na den. A nakonec na tom ty vesnice budou hůř než teď ... Sakra to jsem se rozohnil ...

Problém je tedy v tom, že za pár tisíc bychom potřebovali Atheros fungující jako Alcoma. Jenže pak to Alcoma je a stojí jako Alcoma. Vyberme si ...
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 9 years ago

bezdratsmrdi - nemuzu si pomoc, ty tvoje anteny cos psal jako pouzite nemuzu nejak najit :lol:
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 9 years ago

Prostě čtyřicítka a šedesátka jirous :-)
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

ok2arm
Příspěvky: 99
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod ok2arm » 9 years ago

Reálná propustnost btestem 100-160Mbps down 80-115Mbps up --- na 100Mbps portu ? :)
0 x

Uživatelský avatar
goblajz
Příspěvky: 820
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod goblajz » 9 years ago

Test rychlosti provedenej přímo na UBNT krámech je s takřka nulovou vypovídající hodnotou. Jednak si za vola že na stovkovejch zařízeních dostaneš až 160M a druhak je to UDP test kterej o spoji řekne maximálně to že je spojenej.

Sevři to mezi dva x86 stroje a pusť do toho TCP test. Najednou uvidíš že výsledek neni tak bombastickej a dostaneš se na hodnoty stejný (spíš bych viděl na horší) jak při použití MK.
0 x

bezdratsmrdi
Příspěvky: 75
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod bezdratsmrdi » 9 years ago

Po namontování Rocketu Titanium na vysílací straně se zlepšily signály až o 5 dBi při stejných parametrech. Propustnost pro srovnání měřena stále jen ubnt testem, v TCP nemám jak vygenerovat vyšší tok, nejsilnější MK dole má 600 Mhz a končí na 50-60Mbps TCP :( v UDP samozřejmě co dá Fast ETH), v UDP ubnt testu nicméně mírné zlepšení uploadu, v souladu s teoretickým předpokladem o lepší citlivosti.

Po přeladění dolů a legalizaci výsledný přepal max. 8 dBi vizuálně, 0-3 dBi dle skutečných signálů. Ty jsou nyní od -65 do -73. Vzhledem k tomu, že nejvyšší poptávka po datech je na nejbližší lokalitě, tak naprostá spokojenost.

Momentálně tam hrnu 5.5.10, od výrobce tam byla 5.5.9.

Netvrdím, že mikrotik by to nedal také, v čistém prostředí by dal i víc, máme ho nad (velko)městem v kombinaci JRC29-JRC29 na 2km a běhá to slušně, jenomže do divočiny na tento případ je potřeba něco, co hned poběží na první dobrou, což mikrotik bohužel není, často se stává, že mikrotik + JRC = spoj, co dává 200up / 0down Mbps a podobné haluze. Na PtP mikrotik, na PtmP a vedlejší PtP ubnt, toť dnešní realita.

EDIT: po optimalizaci AHčka TCP test dá 95 Mbps :) Tj. co dá FETH.
0 x