Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

UBNT na 43km spoji

Návody a problémy s konfigurací.
bezdratsmrdi
Příspěvky: 75
Registrován: 11 years ago

UBNT na 43km spoji

Příspěvekod bezdratsmrdi » 10 years ago

Spoj na 43km (z vysoké nadmořské výšky, kde je nyní už tuhá zima do střední až vyšší nadmořské výšky, kde je hnusný podzim), celkem nezarušeno, 40cm proti 60cm JRC29+MIMO Upgrade kit + 2x Rocket M5. Signál celkový -63 na -65 (polarizace cca -65H/-68V na lepší straně a -69H/-69V na té slabší). Na kanálech, kde to chodí vytáhnu v 20 Mhz nějakých 30MbpsHD, ve 40Mhz nějakých 50-60HD na nejlepších kanálech v UDP, 40Mbit v TCP (nestíhá pak stejně mikrotik). Konfigurace:

airmax zapnuto, long range PtP zapnuto (když vypnu airmax, spoj dá 300 kbit, když vypnu long range, tak většinou drasticky jde dolů propustnost, když dám staticky vzdálenost, tak nejde dát víc jak 25km - opět drasticky KO)
agregace zapnuta (když ji vypnu, propustnost se omezí na to, že projdou 3 pingy z 10)

Mod WDS zapnut kvůli OSPF.

RTS vypnuto, po zapnutí a libovolné hodnotě 256 - 1024 akorát padala propustnost, latence se nezlepšila nikdy.

Multicast povolen, multicast enhancement rovněž.

Vzdálenost to ukazuje 42.6km, což by celkem sedělo. Bohužel to nejde nastavit ručně třeba na 45km (TO MI NEJVÍC SEJŘÍ).

Při zaměření zaregistrována extrémní háklivost na mechanické pohyby a ohyby pigtailů.

AirOS zkoušena 5.5.4 i 5.5.6, obě se chovají stejně, jen 5.5.6 díky DFS trvá tejden než se spojí (obcházeno obloukem přes Filipíny). Airmax quality to ukazuje 78-79 procent, capacity kolem 34 procent v zátěži, mimo zátěž přeleze 40.

Viditelnost čistá, nenarušená, výška stožárů dostatečná od země.

Při testu se podařilo uchodit spoj na 90HD/60HD v UDP, po rozložení a složení 70/60 (o fous slabší vždy download na koncovém bodě), víc takřka ani prd. Raty 81-108 oboustranně dle nálady, ve 20 Mhz se pohybují stabilně na 52/52. Rychlost měřena na mikrotiku, ubiquit ukáže o chlup méně, ale špičková celkem sedí.

Latence naprázdno a v "rozumné zátěži" pár milisekund, laborováním zjištěno, že agregaci je nejlepší dát maximální velikost paketů, počet paketů celkem byl irelevantní do nějaké hodnoty. Při 8 už šla moc dolů propustnost, při maximální hodnotě zase bych řekl, že jde víc nahoru latence v zátěži.

Záhady:

- btest z některých mikrotiků ukazuje úplně jiné hodnoty, nejlepší lezou, když testuju ze slabšího na silný. Třeba z RB750 umístěné před rocketem jsem nevytáh víc jak 15Mbit jedním směrem ani v UDP (asi bug switch módu, není v bridgi). Z RB1000 na slabší to bylo tak 50 oba směry přes rockety, naopak ze slabší 450ky z druhé strany na RB1000 to dává slušný hodnoty v random data (ty jež uvádím) a rocket je opravdu na etherech i wlanech registruje
- řekl bych, že správnou hodnotu vzdálenosti to nespočítalo napoprvé, protože první pokus byl vždycky tristní
0 x

Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 1659
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lwq » 10 years ago

Proc tam jsou tak male anteny a ne treba 90cm Stouracky ? Nebo aspon JRC ?

A testovani bych resil iperfem a ne tim ROS udelatorem ...

Ale jinak pekny, diky ... :D
0 x
LWQ ... Vice na www.lwq.cz (treba GIOM 3000 atp.) ...

Tomáš Nesrsta
Moderátor
Příspěvky: 1333
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tomáš Nesrsta » 10 years ago

A vážně myslíš že to tu s tebou bude chtít někdo řešit když napíšeš že máš spoj v 5GHz na 43Km se signálem -65?
0 x
Bývalý ISP...

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 10 years ago

-68 mel nas spoj na 19km :mrgreen: nebylo zbyti no... 43km to je solidni haluz a zde se naplno projevi max. vykon karet do anteny. dat pred antenu ruku, utrpim mozna i popaleniny :)
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 10 years ago

a když jí dáš u většiny ISPíků co to maji na 2km tak ne?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 10 years ago

jako max vykon ? a proc bych na 2km prazil na max 8) solidni anteny a mohlo by to jit i lidsky nez na max power... doufam ze si to prectou manici co maj na max nanobridge rekneme do 2-4km... ale ono to proste pohodlnejsi a lacnejsi tam mrdnout smejda a vosolit no...
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))

Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radek Úlehla » 10 years ago

A nás tu ČTÚ pokutuje za kdejakou blbost... svět není spravedlivej : - /

Doufám, že to máš nalazeno alespoň v 5,1 GHz, aby to neotravovalo ve vzduchu slušný lidi. I když při tom výkonu to stejně rozkmitá půlku spektra okolo...

Ubírej výkon a pozoruj, jak se bude zvedat propustnost.
0 x

Uživatelský avatar
aliney
Příspěvky: 1312
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod aliney » 10 years ago

mne pobavil uz nazev tematu :D
{dal to rozebirat nebudu}
0 x
kvalita tohoto fóra klesla pod hranici, která je snesitelná

tom-tom
Příspěvky: 1089
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod tom-tom » 10 years ago

No tááák, nedělejte si z toho srandu. To se tady fakt nenajde kanón, co to posune na další level a dá to na 60km@-53dB? :ironie:
0 x
T-T

bezdratsmrdi
Příspěvky: 75
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod bezdratsmrdi » 10 years ago

Cílem (hlavním, vedlejším samozřejmě jo :mrgreen: ) nebylo rozpoutat válku, kdo dostřelí dál a kdo má většího vyzařovače, ale poukázat, že na těch ubnt bazmekách to taky funguje i tam, kde by to nikdo nečekal.
0 x

tom-tom
Příspěvky: 1089
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod tom-tom » 10 years ago

Dálkové spoje "X miles+" uvádí ubnt marketing i s ukázkou u každého výrobku ještě předtím, než to jde do prodeje, takže beztak objevuješ ameriku :)
0 x
T-T

Uživatelský avatar
Tomáš Břinčil
Moderátor
Příspěvky: 648
Registrován: 12 years ago
antispam: Ano
Bydliště: /dev/null
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tomáš Břinčil » 10 years ago

Neměl by tohle nějaký mód zamknout nebo lépe, smazat?
0 x
Windows what? Linux instead...
Real programmers don't need notice all their known languages.

https://www.facebook.com/conexainternet

lyra
Příspěvky: 569
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Rakovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lyra » 10 years ago

Take jsem pred casem psal ze chytame bez nejakeho zamerovani spoj ze vzdalenosti 58 Km na signal - 68 , na Jirouse 29 Db

Samozrejme za dobreho pocasi .
0 x

Uživatelský avatar
aliney
Příspěvky: 1312
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod aliney » 10 years ago

Tomáš Břinčil píše:Neměl by tohle nějaký mód zamknout nebo lépe, smazat?

Proc zamknout nebo smazat :?:
Tema snad neodpovida EU normam co do profesionality nebo vaznosti diskuze?
Musi byt zniceno, aby nepoburovalo lid?
Musi byt cenzurovano, aby nenavadelo k nelegalni cinnosti?
0 x
kvalita tohoto fóra klesla pod hranici, která je snesitelná

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 10 years ago

udelal bych kategorii : odpad (koš) a do ni tydle temata hazel, to maj snad na kazdym foru :)
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))