Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Verze 5.11

Oznámení a diskuse ke konkrétním verzím.
tom-tom
Příspěvky: 1089
Registrován: 18 years ago

Re: Verze 5.11

Příspěvekod tom-tom » 12 years ago

Na žádnou z těch otázek asi nebudu mít jednoznačnou odpověď, ale spíš by mě zajímalo, proč někdo používá v síti x86 (tedy vyjma alixu na dualnstreme, nebo nějakého x-jádra na hlavní gw).
Je sice fakt, že ze začátku jsme je taky masově nasazovali, ale to bylo hlavně kvůli tomu, že na většině předtím jel linux, než jsme začali kupovat licence MT. Krom toho, výkonnější routerboard v té době byl jen 532ka, který ale ani po přetaktování výkonově moc neoslňoval a 600ka, která byla zase cenově někde jinde.

Momentálně mám cca 4r staré dvoujádro na hlavním a po síti ještě pár Epií jako AP, které nechávám dosloužit. Jinak už je ale nahradily rbčka. Snížila se mi tím spotřeba proudu a resetátorů :) a navíc, na všech AP zálohuju napájení a pro rb nemusím kupovat tak drahé UPSky.
Co se týče bugů v mikrotiku, beru to jako takovou "daň" za to, že licence stojí pár stovek a ne pár tisícovek. Navíc, jestli si dobře pamatuju, ještě u verze 2.9 platila licence na jeden rok, teď jdou i ty nejstarší routerboardy upgradovat na aktuální verzi.

S tím "betatestováním" bych ale kluky z Litvy moc nepotěšil, jelikož co se týče nových verzí, jsem natolik konzervativní, že se většinou upnu na určitou verzi, která mi chodí bez problémů a dál neupgraduju. Kdybych měl být konkrétní, na jednom x86 AP s P4 mám 3.10 (s každou vyšší se rebootuje), na hlavním mám 3.30 a zbytek sítě je cca 1:1 řezaná 3.25 a 4.17. No a po nějakém půlročním hraní s UBNT M5 jsem se teprve koncem léta dokopal k hraní s 5.x.
0 x
T-T

Uživatelský avatar
zdenek.svarc
Administrator
Příspěvky: 1635
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zdenek.svarc » 12 years ago

preisler_j píše:Dobrý večer.
(Podotýkám, že jsem, slušně řečeno po přečtení předchzích příspěvků, naštvaný. Uvedené příspěvky mě utvrzují v tom, co jsem se na tomto fóru již dříve dočetl...) ...
... Doufám, že tyto řádky nikdo nesmaže .... musel bych si Vás, pánové administrátoři, přestat vážit....


Nesmaže, na rozdíl od dvou naprosto identických příspěvků v jiných vláknem. A za odměnu za vaše mnohonásobně spamovamé příspěvky si dovolím udělit ban na sedm dní, abyste měl klid na testování nových verzí RouterOS.

Z.
0 x

ppp76
Příspěvky: 3017
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ppp76 » 12 years ago

:lol:
0 x

schneiderf
Příspěvky: 93
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod schneiderf » 12 years ago

Chtěli jsme nasadit RB1100AHX2. Přišla s ver 5.4. Upgradem na 5.11 se na ni přeházely čísla eth. Dokonce jsem tam měl i eth18. Nahráli jsme konfiguraci ze stareho routeru. Začali jsme nasazovat IP adresy na správný interfaces. Při upravach na IPV6 adresach byly všechny červené, což obvykle značí nějakou chybu. No nic, reboot. Ejhle po rebootu nešlo heslo z původní konfigurace, ale defaultní, bez hesla. Když jsem se do toho RB podíval. Zmizely všechny IP adresy, popisy interfaces a další. Ale co třeba zůstalo bylo jméno routeru v Identity. Nechápal jsem a po rebootu bylo zase vše OK. No a tak to teďky nasaďte do provozu, že.....
Zkusíme comeback na 5.7.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 12 years ago

nemáš si hrát s backupama a na víceportovách rbčkách se občas stane že se přečíslovaji ale většinou nějakou kravinou co člověk provede.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 12 years ago

Jsou to záhady občas s mikrotikem ... Příklad: firewall, tak nějak klasicky postavený. Na forwardu povolení related,established, potom extra pár vyjmenovaných služeb povolených, pak extra zakázané služby, končí to kontrolou konexí. V těch zákazech je třeba SAMBA. Potřeboval jsem některým strojům ji povolit. Takže před ty zákazy byl odskok do extra chainu - na základě src-adress listu, interface a state=new. A v tom extra chainu povolení portu 445 (přímo accept, jen tcp a dst-port). Dle counterů na jump pravidle to tam opravdu skákalo ... ale pravidlo jaksi nezabíralo. Takže za něj, stále do toho extra chainu, jsem dal logování co tam teče. Vše správně ... i pakety na ten port 445. Pravidlo ovšem prostě nezabíralo, mikrotik ho ignoroval.

Začalo to fungovat tak nějak samo po zkusmém disablování těch zákazových pravidel ... a funguje to stále i po jejich enablování ... Ale v rámci toku paketů ty pravidla jsou až potom, takže to nemohlo mít vliv. Ale mělo. Takže teď mi to někdo vysvětlete :-) Jak kdyby byly interně pravidla v jiném pořadí, než v jakém je winbox ukazoval.
0 x

Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maxik » 12 years ago

panove nahodil jsem na test na ap a par kliosu 5.11 je to s nv2 a rekl bych ze to jede hur nez na 5.7 zda se to jen me ?
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 12 years ago

zdá
0 x

Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maxik » 12 years ago

je mozne ze se zas nejakej silenec pokousi o muj kanal, uvidime za par dni, ale zatim nepozoruji zadny rozdil, jetedy fakt ze mam ap 5.11 a zatim jen 2 kliose 5.11 zbytek 5.7 nevim jestli to vadi ze to neni vse 5.11
0 x

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 12 years ago

mám pár sektorů s NV2, verze od 4.17, přes nějakou 5.0rcX, 5.6 a teď momentálně 2kousky na 5.9 a jedou všechny uplně stejně blbě :) výkon stažený, většinou kolem 20 klientů na sektoru. Dobře to jede pouze na dvou vykrývacích sektorech kde jsou klienti na vzdálenost řádově desítek metrů, navíc kraj dědiny kde mi část obce stíní kopec, takže podstatně míň zarušené prostředí. Tam z toho dostanu kolem 35Mbit na klienta, ale taky na sekrorech je pouze 4-5 klientů. bavím se o jedné polarizaci a 20Mhz kanále.
0 x

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 12 years ago

Provozuje někdo ma 4.11 OSPF s areami typu NMBA na RB4xx? Jeví se mi tam nějaká bota. Když se to spojí, tak po čase začne žrát routing plně CPU a routerboard nějak neroutruje....
0 x

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 12 years ago

Posledního přibližně půl roku se mi stává u této ale i jiných (starších) verzí, že sektor přestane komunikovat s klienty. Klienti jsou připojení, nejde je pingnout, ani se připojit na mac telnetem. Co vím, tak to bylo i u 5.9, 5.6, a i u nějaké RC.x co jsem měl nasazenou jako zkušební.
Dřív se jednalo o jeden sektor, ale teď to bohužel začal dělat i další. Původně jsem si říkal že je problém v kartě (R52n-M), a že ji vyměním jak se dostanu na bod. Karta je v Alixu 1D2, je na ni připojeno asi 20 klientů. Další sektor co mi to udělal dneska ráno je tatáž konfigurace se stejným počtem klientů na tomtéž bodě. Ani jeden z "blbnoucích" sektorů nemá nasazen NV2, jedou jen jako a/n.
Jinde jsem se s tím zatím nesetkal, pravda sektory v nku, verzí 5.x, a s N-kartama zatím na celé síti nemám, a jsou většinou po 1-2 sektorech v lokalitě. Tady kde mě to blbne je 8 sektorů v N-ku, z toho 4x NV2.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 12 years ago

tohle se mi stávalo pouze na jednom sektoru a pouze na rc verzí. U známýho se to taky na jednom sektoru stává i na posledních verzí. Klienti tam sice jsou ale na bezdrátu neprojde ani bit. Řešení neznámé. Možná nějaká chyba v hardware ale jaká by to mohla být mě nenapadá. U mě to přestalo tak nemůžu otestovat výměnu apčka. Na druhou stranu, mě se to stalo na RB711A single chain. Známej tam má netušim co a ty alixe. Takže spíš chyba v software když se to projevuje multiplatformě. Co je alix 1D2? znám jenom 1D.

zkusil bych komplet apčko upgradovat na v5.14 včetně klientů.
0 x

level
Příspěvky: 328
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod level » 12 years ago

tak ja dopovim co Standa nakousnul
"TO" zahadne se me deje jen na nv2 802.11a od nejake verze 5.4(asi) a sporadicky pokracuje az do verze 5.11 vyzsi zatim sice jsou nasazeny ale jeste ne dostatecne odzkouseny.
vetsinou to probiha tak ze sektor priblizne 3 tydny funguje normalne a najednou u vsech klientu prestane fungovat jakakoliv komunikace ,pritom nikdo neni odpojen vsichni dal visi na sektoru a je jedno jestli je tam 5 nebo 20 klientu a je jedno jestli je to 711A nebo 433 ,R52n-M
staci pak wlan vypnout zapnout klienti se znovu pripoji a vse zas funguje.

a jedno info na zaver cim vyzsi verze tim min se to deje
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 12 years ago

To je zajímavé, taky máme někde kombinaci 5.9 (5.11 asi nikde) je to sektor v Ačku + NV2. Nikdy se nic podobného nestalo. A to máme NV2 na hodně sektorech a spojích
0 x