Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Verze 5.9

Oznámení a diskuse ke konkrétním verzím.
pfadmin
Příspěvky: 347
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Re: Verze 5.9

Příspěvekod pfadmin » 12 years ago

U mě to je celý nějaký divný, signály mám u druhého spoje na všec h HT a na 6Mbps -48, na ostatních modulacích -62 až -64, do karty jde 10 decibel na obou stranách, po chvíli mám u půlky HT taky -64 a u 6Mbps a HT40-6 aHT40-7 mám -48 nadále. Délka spoje je tak 300m, jsou tam parabolky. Antenna gain mám 20 dB vyplněn a 5.9 na obou stranách. Což o to, rychlost je teď OK, pomohlo mi přeladit, divný je, že i když jsem signál nakotlil na -35, tak to jelo pořád stejně mizerně, jeden směr dobrý, druhý špatný, irelevantní jestli jsem tam pustil 23 decibel, nebo 17, nebo 10. Pořád stejná rychlost. Asi někdo musel chvíli před nebo po upgrade přeladit nějaký fujtajbl.
Propustnost na tomto spoji s 1ms TDMA period size je kolem 90 na 80, na 2ms kolem 112 na 90, což bych řekl, že je stejné, jako dříve, rozhodně ne více.


Pozitivně hodnotím aspoň to, že se to na sousedních kanálech u antén vedle sebe neruší, btest protáhne to samé zticha i naplno oba spoje. Tady může UBNT jen tiše závidět.

Naopak údaj "last measured" u jednotlivých signálů modulací bych považoval za podivný, protože i když se signál změní, časový údaj vesele běží dál, a naopak, i když tam problikne na chvíli jiná hodnota, čas zmizí, a pak se objeví zase starý údaj a čas, a až třeba po drahné chvíli naskočí nová hodnota s novým časem od změření :?: :?: :lol:
0 x

net.work
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod net.work » 12 years ago

a hlavne se uz spoje nerozpadavaji....
0 x
Jan Ptáček

pfadmin
Příspěvky: 347
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod pfadmin » 12 years ago

Přidávám zkušenost z jiného sajtu, parabolosektor na 3 klienty (11,12,13 km) 2xV 1xH lite-N versus MIMO-N, a jede to slušně, hodně slušně na tu dálku. Protokol nv2, period size 2ms, tam, kam to míří to dává na 20 Mhz přes 40 mbps při -66, kam to nemíří, tak 25 při -71. Je to v A/N, ještě to zkusím potunit, uvidíme, co z toho vyleze.

Hlavní je, že to už opravdu funguje bez problémů, tj. 2 polarizační sektor umí obsloužit jednopolarizační klienty na obou polarizacích, takže jde stavět spoje tak, že bližší klienti mají MIMO pro lepší rychlost a hodně vzdálení jednopolarizační velkou parabolu pro lepší signál, potažmo levnější řešení.

Vzdálenost to ve statusu měří dobře, oproti zeměpisné to přestřeluje o 0 - 1 km, takže velmi přesné. Ale to měřilo i dřív.
0 x

Uživatelský avatar
honza198
Příspěvky: 143
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod honza198 » 12 years ago

Lidi zeptatm se, RB433AH kde jsou 3x R5Hn na sektory pro klienty. Do verze 5.4 OK po upgradu na 5.9 = restart kazdej den. Ve firewallu cca 50 pravidel + mangle + QT, coz by melo byt v klidu. poslu suport.rif do Litvy a dam vedet cim to bylo. H
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 12 years ago

ty karty se ti tam vejdou aniž by se dotýkali? Zkusit i upgrade biosu na poslední verzi. Pokud nepomůže tak downgrade
0 x

Uživatelský avatar
honza198
Příspěvky: 143
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod honza198 » 12 years ago

Jeste jedno zjisteni: po restartu RB pise v logu blabol o jadre: "Kernel failure" balicky pusteny @ll. RouterBOOT ma 2.38, Jojo, karty se vejdouaniz by se dotykaly. Hlavne to RB jelo spolehlive pres 60 dni predtim nez tam ta 5.9-ka sla, asi bude downgrade
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 12 years ago

a nemas tam user manager? ten dělá takové blbosti
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 12 years ago

update 2x Groove, linka dá 106/106 Mbps UDP testom...ccq sa drzi 95%. bez NV2 padalo ccq. Ešte otazocka aky nastavujete cell radius a period size? :) diky...Som zvedavý čo ten spoj spraví časom.
Tak upgrade aj na 802.11a(XR5 vs. XR5) Predtým bez NV2 spoj dal 30-40mbps ( samosatatne na každý smer + samozrejme ping timeout) Teraz 60-80mbps a ping sice 20-30ms, no lepšie ako timeout.

Takže všeobecné konštatovanie momentálne palec hore pre NV2. Počkám čo NV2 spraví s deauth fenoménom :)
0 x

pfadmin
Příspěvky: 347
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod pfadmin » 12 years ago

Upgrade na 433AH, po pár dnech mikrotik vypínal R52N kartu tak podivně, že chvílema vůbec nic neskenovala a dělala hluchou a chvílema normálně jela. Po delším čase se to oddělalo tak, že mikrotik nešel ani zapnout, nezapípal podruhé. Po výjezdu doma zjištěno, že stačil HW reset šroubovákem a jede normálně, kartě také nic není. Na 433AH už 5.9 dávat nebudu. Na všech 711 se zdá být OK.


UPDATE: Post beru zpět, po bližším ohledání zjištěno, že u toho 433AH byla na vině průchodka, ztrácela napětí.
Naposledy upravil(a) pfadmin dne 27 Dec 2011 09:10, celkem upraveno 1 x.
0 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 12 years ago

Tu človek vidí, že to fakt je kus od kusu všetko iné a arichtektúra mipsbe a rada R4XX nie je vždy rovnaká :) :) I keď by sa zdalo že je.
0 x

Uživatelský avatar
honza198
Příspěvky: 143
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod honza198 » 12 years ago

okoun píše:a nemas tam user manager? ten dělá takové blbosti


nemam,
ale ted jsem prisel na to, ze to dela i verze 5,7. Po chvili zkoumani, zjistena pravdepodobna pricina:
"zdroj 18V/2A" nestiha, dneska tam pude 24V/2A, pak uvidim.
Zajimave je, ze dokud tam byla ver.5,4, bylo to OK.
0 x

Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maxik » 12 years ago

zdravicko, mam sektor s nv2 v zarusenem centru mesta, jede to celkem slusne. Ma smysl to povysovat na 5.9 ? Jak moc je to znat ty jejich "nv2 improvements" ?
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 12 years ago

hodně.
0 x

Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maxik » 12 years ago

musi byt vsichni kliosi na 5.9 nutne ? AP tam je to jasne rekl bych.
0 x

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 12 years ago

Staré RB133(C) vyššími verzemi dost "trpí". Včera jsem upgradoval právě jednu RB133C a má výkon cpu neustále na 100%. Nedá se kvůli tomu k ní ani připojit, komunikace přes ni sice chodí, ale to je všechno. Firmware jsem stačil upgradovat při přechodu už na 4.17, ale evidentně to nepomohlo. NV2 na tom sektoru zatím zapnutá není, všecny nepotřebné balíčky jsem deaktivoval, aktuální vezre 5.9.
Při dřívějších upgradech se mi stávalo tohle když jsem neupgradoval firmware, pak se to dalo tak nějak po chvíli dokupy a už to jelo.

Máte někdo nějaké zkušenosti s RB133 a NV2 ve verzi 5.9? Mám ještě jiné sektory, zkušebně v 5.6 a ještě jeden s nějakou 5RC4 tuším, a tam to sice ty 133ky těžce vydýchávají a zalogování trvá dýl, ale pak se uklidní a dostat se tam jde.
0 x