Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Verze 5.0rc5

Oznámení a diskuse ke konkrétním verzím.
lukas
Příspěvky: 643
Registrován: 16 years ago

Re: RouterOS (MikroTik) v5.0rc5

Příspěvekod lukas » 13 years ago

Optimalizace rozhodne dela hodne, o tom zadna, kdybych to udelal jako ty, asi by to vyrazne kleslo, ale to nechci. Mam to tak, ze na branach po ceste omezuji klienty na nejakou rychlost primo z DHCPcka, aby to nezahltili a pak tady na centralu ma kazdy klient 2 queue - upload a download, stejne tak ma v mangle 2 pravidla. V QT je pak rozdeleni na vyhrazene linky, sdilene linky, ktere se deli podle technologie optika, kabel, wifina a v tom jsou jednotlive tarify. Pouzivat subnety a podle toho omezovat je urcite dobra volba, ale jen u neverejnych siti, u verejnych je to nerealne, uz tak tech adres nemam tolik, kolik bych chtel.

Moje zkusenost je takova, ze neni az tak podstatne, kolik Mbit tim routerem beha, ale kolik lidi, resp. kolik pocitacu obsluhuje. Kdyz vezmu v uvahu i nase zakazniky z rad ISP a firmy, je to nekde kolem 3 tis ucastniku, resp. 3 tisic pocitacu a to tady vubec nepocitam to, ze dobra 1/3 domacnosti ma doma router a az nim 2-3 kompy.

Spis premyslim nad tim, ze ten shaping proste decentralizuji a tady necham valit jenom routing a NAT. Nejradsi bych i ten NAT dal pryc, ale tolik verejnych proste nemam...
0 x
Lukas Kristek

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

no a z mích testů s atomem který jsem na forum umístil vychází jasně masivní zátěž na množstvý mangle. Testováno bylo skrz jeden počítač a šlo to do kopru rychle.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

lukas
Příspěvky: 643
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod lukas » 13 years ago

No to uz jsem tady jasne dokazal taky, staci se podivat na moje screenshoty. Samozrejme, ze to ten stroj zatezuje a samozrejme ho zatezuje dost, to je logicke a je to v poradku, otazka je, jestli by to nemohlo byt lepsi, bez toho, abych musel nejak vyrazne menit techniku. Ten obrovsky rozdil v zatizeni, ktery se stal po upgradu ukazuje, ze by to mozna slo, jenze nevim, jestli se podari odstranit to, co zpusobuje zblazneni toho stroje, viz. muj prvni prispevek. Mozna je to bug, mozna je to fakt zpusobeny tim, ze je tam tech pravidel tolik a on proste takto reaguje. Nevim.
0 x
Lukas Kristek

Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maxik » 13 years ago

upgradnul jsem z 4.15 na 5.rc5 a kdyz se na router prihlasim cpu 100% ani po delsi dobe neni videt nic zajimaveho, jak interfejsy atd. co s tim ? Udelal jsem to na 2ks rb 750 a to same nejaky napad proc se to deje?
0 x

lukas
Příspěvky: 643
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod lukas » 13 years ago

A podle Profile ti to vytezuje co?
0 x
Lukas Kristek

Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maxik » 13 years ago

to najdu kde :)? :shock:
0 x

Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maxik » 13 years ago

uz to mam :) No dela to PPP zere 98% ale duvod ? Nastaveny je tam 1 interfejs OVPN ktery pod 4.x fungoval tak nevim co si o tom mam myslet, ani ten ifejs nevidim ze bych ho disabloval ...
0 x

Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maxik » 13 years ago

takze verze 5rc1 a rc5 jsou na hovno - nefunguje v nich OVPN, po downgradu na beta1 to vypada ok tak uvidime.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 13 years ago

také to sám nedovedu pochopit jak je možné že beta verze je lepší než RC...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
Selič
Příspěvky: 818
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Selič » 13 years ago

Mám tuto verzi na RB133c3 a dost casto vytizeni CPU leti na 100procent hlavne pri otevreni okna terminalu ve winboxu. Jede na tom jen wireless, dhcp server, PPTP server a jen primitivni firewall.
Kdyz jsem nad tim badal, tak v tools/profile se drzi ukazatel "flash" na 90 a vice procentech bez zjevneho duvodu. Volna pamet zbyva cca 3Mega. WTF?
0 x
"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

to je běžný na RBčkách co maji 16MB ram a verzi nad v2.9. Ve v3.0 to pak nějak opravily ale je prostě malo ramky tak asi swapuje.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maxik » 13 years ago

Ja jsem zas po upgrade 750tky na 5.rc5 mel cpu 100% a delalo to PPP 98% tunel Ovpn nefunkcni, nebylo videt ve winboxu nic, otevru files nahraju rc1, downgrade to samy .. vlozim beta1 a voala jede to, ovsem na OVPN server se to bojim dat protoze to mam na routeru za kterym uz pak lidi je a tam se me teda nechce experimentovat, asi to prehodim na rb711 aspon budu mit i pokryti v byte :)
0 x