Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Verze 4.10

Oznámení a diskuse ke konkrétním verzím.
Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Re: Verze 4.10

Příspěvekod Maxik » 13 years ago

zdravim nema nekdo tuseni, jestli je bezpecne 4.10 davat na rb112 ?
0 x

Bohus
Příspěvky: 166
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Bohus » 13 years ago

Bezpecne? ja to zkusil jednou a i ten mizivy vykon co RB112 dava byl pryc :))). sla tam zpet 2.9..
0 x

Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maxik » 13 years ago

no to me zajima vykon je v poradku ten je stejny jako 133 ka na ktere to bezi v pohode, ale ze 112 ma mene ram, nerad bych tam pak lez po strese az to zdechne :)
0 x

Bohus
Příspěvky: 166
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Bohus » 13 years ago

No prave ze to ma malo Ram. Mam AP 2.4 G kde je 10 lidi a po upgradu na V4 byl volny 1MB Ram coz byl problem abych se vubec na nej dostal winboxem. Nepomohlo ani osekani nepotrebnych balicku.
0 x

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 13 years ago

4.10 na RB112 jóóó ale ne v roli APcka...max.klient :) orezani balicku beru jako samozrejmost...

PW
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))

Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maxik » 13 years ago

4.10 docela prekvapila dost se zlepsila propustnost, snizily odezvy a to i v kombinaci s Nstreme pekne.
0 x

Repkins
Příspěvky: 719
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Brno

Příspěvekod Repkins » 13 years ago

Taky mě na jednom stroji 4.10 překvapila. Ale docela nemile. S verzí 3.30 vše šlapalo naprosto super. Po upgradu na 4.10 (stroj RB600, 4xWifi s NSTREME) se dva spoje začaly dost hrubě rozpadat. Bohužel to je zrovna na důležitým uzlu tak jsem s tím půl dne laboroval. Pomohlo až přeladění jednoho spoje na jinou frekvenci, takže se to teď rozpadne tak jednou za půl hodiny a po pár vteřinách se to zase spojí. Mám pocit, že se zvedlo i zatížení CPU. Přechod na 4.11 nepřinesl nic. Ještě si s tím pohraju.
0 x

Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maxik » 13 years ago

upgradnul si i bios rbcka? Ja to radsi delam po instalaci nove verze, mam 4.10 na 2ks rb600 s 5wifi z toho 2 NS a jede to luxusne, o dost stabilnejsi nez na 3.x. Ze by se nejak zvedla zatez bych nerekl je to +- stejne, mozna malicko a hlavne kdyz jsem pripojen winboxem tak je vyssi zatez a to o dost, ale to mi neva.
0 x

Repkins
Příspěvky: 719
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Brno

Příspěvekod Repkins » 13 years ago

Maxik píše:upgradnul si i bios rbcka?


Vyzkouším.. :idea:
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 13 years ago

já nechci do toho moc mluvit ale na rb600 4x NS není procesor na 80%? když s jedním NS je na 20%. To by chtělo už rb800
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maxik » 13 years ago

mam max 2NS a 3 normal 5ky a neni v tom problem load do 50% bez provozu 20%
0 x

Repkins
Příspěvky: 719
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Brno

Příspěvekod Repkins » 13 years ago

okoun píše:já nechci do toho moc mluvit ale na rb600 4x NS není procesor na 80%? když s jedním NS je na 20%. To by chtělo už rb800


No, předtím to jelo tak kolem 50-60%.. Jasan, vím že co se týče výkonu, tak je RB600 pěkná sr.. Kdosi na ní chtěl dělat NAT a shaping pro 40-50 lidí a to nevím, jestli by to bylo schopný.. Mám jednu jako AP pro klienty, 5x wifi, tok do 20Mbit na celej AP, žádný NSTREME a CPU taky ve špičkách leze na 85% a to se na tom nic neshapuje, nenatuje, nemangluje.
Kdyby nebyla platforma PC tak problematická, tak bych rači stavěl APčka z PC, i ten podělanej PIII/550MHz zvládal víc než RB600.

Co se týče toho rozpadání spojů po upgrade na 4.10 - po upgrade firmware na RB se to zlepšilo, jeden z rozpadajících se spojů drží, nicméně do té doby stabilní spoj se občas rozpadne. Ale pokrok tu je. :)

Upraveno: Tak jsem zkusil vrátit ten původně nejvíc rozpadavej spoj na původní frekvenci, na které bez problémů frčel před upgradem a opět se to sype. Připadne mě, že 4.10 je snad citlivější na rušení z okolí.

Tak nakonec jsem musel vypnout na těch dvou rozpadajících se spojích NSTREME a jede to zase OK. Zatížení CPU kleslo o 30-40%, spoje drží. Buďto už nestíhala RB600 nebo nevim. Ve verzi 3.30 to běželo vše ok i s NSTREME. Zvýšené zatížení CPU s 4.10 jsem zjistil ještě na jedné RB600, kde byla předtím 3.30.
Naposledy upravil(a) Repkins dne 08 Jan 2011 11:44, celkem upraveno 2 x.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 13 years ago

já bych osobně v tvém případě na tok 20Mb šáhnul po rb800 s lepším chladičem. mám osobně také podobný problém na jednom bodu 5 karet a nemohu tam dát klasické pcčko. kdyby tak dělali routerboard s atomem a 4 sloty pro kartu :roll:
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

RB411/RB711. Dá si 80Mbit k svačině. Experimenty typu RB600/RB800 jsem vzdal, je to na prd hardware. Jinak zátěž RBček nestoupá s počtem nstreme rovnoměrně. Tedy aspoň u PC je jedno kolik jich tam je, zatížení je furt konstantní.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Repkins
Příspěvky: 719
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Brno

Příspěvekod Repkins » 13 years ago

hapi píše:RB411/RB711. Dá si 80Mbit k svačině. Experimenty typu RB600/RB800 jsem vzdal, je to na prd hardware. Jinak zátěž RBček nestoupá s počtem nstreme rovnoměrně. Tedy aspoň u PC je jedno kolik jich tam je, zatížení je furt konstantní.

Před časem jsem se pro tuto variantu taky rozhodl, takže ten uvedený sajt s RB600 překopávám. Routovat bude RB750G (při 20Mbit zátěž 9%), o wifi spoje se postarají 4x RB411AH, každej samostatně v Aluboxu hned za anténou. Možná dražší řešení, ale otestoval jsem to teď na jednom sajtu a výsledky víc než dobré. Žádné rušení karet mezi sebou, dostatek výkonu CPU, když potřebuju laborovat s jedním spojem tak to neovlivní chod těch ostatních - prostě pohoda.
No ale to už jsem trochu offtopic, ikdyž mě na té RB750 běží 4.10.. :)
0 x