Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Verze 4.10

Oznámení a diskuse ke konkrétním verzím.
dantasik
Příspěvky: 409
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Re: Verze 4.10

Příspěvekod dantasik » 14 years ago

Takze sem si hral stim Nkem...vysledek je takovej ze u 4.10 je o neco stabilnejsi signal, aspon dle meho. Na zacatku jsem mel jakys svuj conf a max bylo 120Mbit v UDP. Pres tudle hranici sem se nedostal i presto ze byly screeny otom ze nekdo dal 200Mbit v UDP.
Muj conf byl predtim pres VPLS tunnel, ted jedu s nstreme + wds. Uvidime co dalsiho nam MK prichysta.

Dalsi vec co se me stavala jeste nez jsem kartu prelozil do RB600 je ze lital signal i o 50db....na vterinu to proste vyletelo vsecko o +50dB a pak zas vsecko OK...tak nevim, linknute je to na 270Mbps a i kdyz testuju tak to neklesa - aspon neco dobreho :)Tak uvidime co stim udela normalni provoz az se to tam pusti v plne parade.
0 x
Daniel Tasáry

Uživatelský avatar
MartyMcFly
Příspěvky: 24
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MartyMcFly » 14 years ago

Upgrade z 4.5 > 4.10. Neproběhnul úspěšně na platformně x86 schodilo mi to celou GW. Tak jsem zpátky na 4.5.
0 x
Podporuji platformu MikroTik ;-)
http://www.4wifi.cz

miract
Příspěvky: 1312
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod miract » 14 years ago

dantasik píše:Takze sem si hral stim Nkem...vysledek je takovej ze u 4.10 je o neco stabilnejsi signal, aspon dle meho. Na zacatku jsem mel jakys svuj conf a max bylo 120Mbit v UDP. Pres tudle hranici sem se nedostal i presto ze byly screeny otom ze nekdo dal 200Mbit v UDP.
Muj conf byl predtim pres VPLS tunnel, ted jedu s nstreme + wds. Uvidime co dalsiho nam MK prichysta.

Dalsi vec co se me stavala jeste nez jsem kartu prelozil do RB600 je ze lital signal i o 50db....na vterinu to proste vyletelo vsecko o +50dB a pak zas vsecko OK...tak nevim, linknute je to na 270Mbps a i kdyz testuju tak to neklesa - aspon neco dobreho :)Tak uvidime co stim udela normalni provoz az se to tam pusti v plne parade.


UDP nikoho nezajima.
0 x

soooc
Příspěvky: 1586
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod soooc » 14 years ago

miract píše:
dantasik píše:Takze sem si hral stim Nkem...vysledek je takovej ze u 4.10 je o neco stabilnejsi signal, aspon dle meho. Na zacatku jsem mel jakys svuj conf a max bylo 120Mbit v UDP. Pres tudle hranici sem se nedostal i presto ze byly screeny otom ze nekdo dal 200Mbit v UDP.
Muj conf byl predtim pres VPLS tunnel, ted jedu s nstreme + wds. Uvidime co dalsiho nam MK prichysta.

Dalsi vec co se me stavala jeste nez jsem kartu prelozil do RB600 je ze lital signal i o 50db....na vterinu to proste vyletelo vsecko o +50dB a pak zas vsecko OK...tak nevim, linknute je to na 270Mbps a i kdyz testuju tak to neklesa - aspon neco dobreho :)Tak uvidime co stim udela normalni provoz az se to tam pusti v plne parade.


UDP nikoho nezajima.



UDP me zajima :) TCP testuje procesor routerboardu :-D A navic v TCP a jeden stream nezjistis max rychlost, protoze te zastavi to, jak TCP funguje, jeho nabehy a poklesy a tak :)
0 x
Petr Šlinz
UBNT mám rád!

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 14 years ago

jo ale zato UDP je přenots sama žejo. UDP proteče ale nemusí dorazit. Každopádně TCP na jeden stream zjistíš u 100Mbit pojítka že jede 100Mbit ale na blbym Nku ne ale to už jsem vysvětloval proč to tak je. A díky těm jeho vlastnostem se zjistí jak spoj kravne.

Takže UDP fakt nikoho nezajímá protože v TCP toho nedosahneš a to je prioritní.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

dantasik
Příspěvky: 409
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dantasik » 14 years ago

Hezky tu umi vsichni opickovat to co se nekde naucili. UDP ne UDP nezajem blablabla.

Pokud vim, ze nekdo udelal na stole - v terenu 200Mbit v UDP a me to jede jen 120Mbit vim ze je nekde chyba. Nepocita se realnej provoz ale maximalka spoje zdali jedu na plnou moznost nebo ne.
TCP se neda testovat, vzhledem k tomu ze by nekdo musel sedet s ntb na miste za spojem a zkouset to.

Hapiku - obcas misto reprodukce z ostatnich for zkus praxi...

Imho upgrade z 4.6 > 4.10 na RB532, 2xRB600 vse OK i s biosem
0 x
Daniel Tasáry

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 14 years ago

bohužel, většinu toho co tu říkám je z vlastní zkušenosti. Testování v UDP ať si kdo chce co chce říká je blbost. Hodně lidí si otestuje spoj v UDP a kouká jak to pěkně chodí a pak přes to pustí data a brečí že to nedá ani polovinu. To je pak těžký když UDPčku je jedno že pakety nedošly a chrlý to furt dál a dál bez potvrzovacích paketů. Občas je i vidět na btestu jak přijímací zařízení ukazuje rychlost podstatně menší než na straně vysílací. To je pěkně vidět i třeba na skype jak se trhá obraz a podobně.

O Nku se potvrzuje jenom to, že se nedá zaručit stejná rychlost dvou identických spojů. Chápu že u Nka všichni ukazujou rychlost v UDP a ukazujou ty krásný rychlosti ovšem drtivá většina co to testnula znovu v TCP docela zaplakala.

Mimochodem, jaký máš signály? Předpokládám, že máš MIMO 2x2 na 40MHz.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

dantasik
Příspěvky: 409
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dantasik » 14 years ago

No signaly, MK ukazuje jen jeden a ten mam -41, -45.

Kdyz necham defaul vykon coz je 10dBm + 24dBm antena
Kdyz dam 5dBm tak mam tech -48 -50dbm.

Je to na hodne kratkou vzdalenost cca 600m.

Ja nepocitam tim ze UDP=TCP. Ale neni to jak testit.

Ja to beru ciste jako ukazatel zdali je spoj OK 100% tj ze da maximum co muze, nebo neda. TCP proste testit nejde pac vyleti 100% CPU a cago a uvidis tuplem prd kolik to dava.

Kdyz jsem zkousel signaly jen se zapnutym chain 0/1 tak to ukazovalo kraviny. Jen na sta to ukazovalo cosi dobre.


-----EDIT------
Jeste co jsem zapomnel, na RB433AH se me v nekterych chvilich objevovali divne hodnoty. Zde prikladam screenshot
Přílohy
nkodivny.JPG
(124.12 KiB) Staženo 1337 x
0 x
Daniel Tasáry

oscar
Příspěvky: 117
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod oscar » 13 years ago

Upgrade RB600 z 3.30 na 4.10 pre upgrade bol vytazeny na 75% po upgrade klesol na 45% a menej. Ziadny N-stream alebo Mimo. Cim to je? lepsie vyuzitie CPU?
0 x

raven-il
Příspěvky: 1097
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod raven-il » 13 years ago

oscar píše:Upgrade RB600 z 3.30 na 4.10 pre upgrade bol vytazeny na 75% po upgrade klesol na 45% a menej. Ziadny N-stream alebo Mimo. Cim to je? lepsie vyuzitie CPU?


Nove jadro systemu ...
0 x
Josef Smola
k mikrotiku jsem se vratil po 4 letech a mam pocit, ze kdyby zakazali vsechny zabugovany feature, zustane jen ten barevnej terminal....

Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maxik » 13 years ago

ze by v prubehu 4.x dali nove jadro to se mi moc nezda, spis neco zoptimalizovali.
0 x

raven-il
Příspěvky: 1097
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod raven-il » 13 years ago

Maxik píše:ze by v prubehu 4.x dali nove jadro to se mi moc nezda, spis neco zoptimalizovali.


Bud tak hodny a precti si jeste jednou a pomalu prispevek na ktery jsem reagoval.
0 x
Josef Smola
k mikrotiku jsem se vratil po 4 letech a mam pocit, ze kdyby zakazali vsechny zabugovany feature, zustane jen ten barevnej terminal....

Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 1659
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lwq » 13 years ago

Vazeni,

uz jsou to dva mesice to tato verze byla vydana a docela se i tvarila jako pouzitelna. Zajima me hlavne to lepsi vyuziti CPU diky novejsimu jadru, jak psal raven-il. Jake tedy mate zkusenosti s nasazeni na ruzne platformy, predevsim mipsbe a x86 ? Jak se chova n-streme a n-streme dual ? A jak je na tom OSPF ? Vim, mohl bych si to sam vyzkouset, ale proc objevovat Ameriku, kdyz uz to nekdo mohl udelat, ne ? :lol: Diky moc predem.
0 x
LWQ ... Vice na www.lwq.cz (treba GIOM 3000 atp.) ...

Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maxik » 13 years ago

Na 4.10 "zlobi" pptp tunely, jsou nestabilni a obcas se to ani nespoji, po downgrade na 3.30 zatim bez problemu, tak to asi bude verzi.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 13 years ago

Selič píše:Podle Normise by u Alixu melo pomoct vypnout "multiCPU support" a pak by mel nstream2 jet bez problemu. Akorat nevim presne, kde ta polozka je.


může někdo napsat jak se to projevovalo, když to bylo zapnuté? v jakém smyslu to bylo nefunkční?
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...