Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Verze 4.10

Oznámení a diskuse ke konkrétním verzím.
michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Re: Verze 4.10

Příspěvekod michal.siman » 14 years ago

okoun píše:no tak na ROS jsou zatím takové mouchy, ale na softwaru UBNT to nejsou mouchy, ale pěkný hovádka, protože když neumějí ani udělat regulaci výkonu je stejně tristní jako kdyby to neumělo dhcp clienta

a vis ze by me vubecv nevadilo kdyby ubnt neumelo dhcp klienta :-). Proc se tady hadate kazdej at si pouziva co chce ne? Tady si vymenujeme zkusenosti, resime problemy, ale prece nebudeme jeden druhymu rikat co ma pouzivat? Na to ma kazdy svoji hlavu. Kazde vlakno se tu zmeni ve flame o tom co je lepsi. Dete s tim nekam. Nemam nic proti ubnt, mam jich v siti stovky, a nemam nic proti mikrotiku, jede nam na nej cela pater. Ale kurna nehadejte se porad. Oboji patri do tehle konference, neni to ROS forum, ale ISP forum ...
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 14 years ago

toto je ISP forum pro Mikrotiky, všechny hlavní vlákna tomu napovídají, navíc já prostě nebudu podporovat nezákonné věci...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 14 years ago

okoun píše:toto je ISP forum pro Mikrotiky, všechny hlavní vlákna tomu napovídají, navíc já prostě nebudu podporovat nezákonné věci...

alůe doprcic dyk premyslas porad dokola jedno a to samy. tady na tom foru se prece neresi jen mikrotik. resi se tu 10tka, resi se tu optika, resi se tu administrativa, resi se tu ubnt a velkou merou se tu resi mikrotik. a kdyz se ti ubnt nelibi, tak se do nej nemontuj, dyk te nikdo nenuti. ale nehadej se porad. ja sem rad ze tohle forum je, naucil jsem se tady 99 procent toho co umim. a stale se odsud ucim. nasel jsem tu kamarady, je to moje kazdodenni cetba na pokracovani. jenze kazdej druhej prispevek je o tom jakej je ubnt srac. tak at tu provozovatel zakaze mluvit o ubnt a nebo se s tim proste budes muset smirit, ze je to vec proste jini pouzivaji. tecka. vic k tomu nemam co. a rad bych se tady dozvedel neco dalsiho o verzi 4.10 :-) uz se tesim ...
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maxik » 14 years ago

je to ISP forum pokud dobre ctu, takze ne jen o mikrotiku. Ja osobne jsem take jen mikrotikovej, na vse mam winbox, vim co cekat od ktereho boardu proste pohoda, spolehlivost, diagnostika atd. Nemam tolik casu se babrat s nejakejma krabickama.
0 x

dantasik
Příspěvky: 409
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dantasik » 14 years ago

hapi píše:ale jde, musíš všechny rate pro 802.11a vypnout a pak se o v GUI ukáže. Nko na mikrotiku chodí a netahej sem rychlosti v UDP protože jsou to rychlosti o ničem. Jo a pochybuju že tam bude mít nstreme takovej vliv na rychlost jako v 802.11a protože ty dva protokoly jsou tak odlišný, že defakto Nko překonává v základu rychlost Ačka jenom tim že velikost přenášenýho rámce je 2x větší než u nstreme na max. Tim pádem potřebuješ pro plnou zátěž větší počet spojení aby jsi efektivnějc naplnil frontu a tim se dostávámek většim odezvám který jsem na Nku měl možnost hojně vidět takže takovej začarovanej kruh.


Este jsem si vzpomnel tedko, jelikoz nikdo se daneho tematu nedrzi tak to zavedem zpet.
Nevim jestli si koukal na "exeho" config kterym se dostal na fakt zajimavy hodnoty rychlosti, 150mbit i v TCP - coz uz je zajimave, pouzil nstreme, o kterym tvrdis ze tomu nepomuze ba to spis zhorsi.
Ale pak se tam taky muzes docist ze 4.6>4.9 je tam jakasi zmena ze to frci rychle i bez toho special nastaveni a dokonce s WDS. Ja kdyz jsem si stim zacinal hrat jsem udelal vpls tunel.

To je asi ve zkratce to co me trapilo jestli je tam zmena, "exe" pouziva WDS. Ale vsecky ukazkovy configy WDS zakazuji.
Budu stim laborovat behem tydne tak dam report, nebo mozna ani ne pac se tu stejne budou resit jinsi veci
0 x
Daniel Tasáry

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 14 years ago

pak poreferuj no, sem zvědavej, já jenom tlumočim teorii. Oni jistě pro Nko udělaji a dělaji na nstreme. Otázkou spíš je, jak moc bude efektivnější oproti Nku samotnýmu. Docela mě přivádí myšlenky na to jak to tam Nko vůbec nacpe. I když vlastně ano, Nko používá FEC na 5/6 místo Ačka na FEC 3/4 a shlukování paketů jako Nstreme pokud se bavíme o MIMO 1x1. Oproti původnímu nstreme ovšem se o datový rámce stará radio a ne cpu a navíc je rámec až 2x větší než má nstreme což ovšem vysvětluje vysokou odezvu Nka.

Sám sem zvědavej jak to mikrotik vyřeší když nemá defakto ani vyřešený přepínání ochrannýho intervalu a přepínání typu long,any je dost blbý když jsem to na stole ještě neviděl ject na krátkej interval. Jediná věc která bude u nstreme podstatná, je řízení komunikace s klienty. Něco jako má UBNTu TDMA i když to funguje na trochu jinym principu než nstreme. Dá se totiž předpokládat, že u UBNT TDMA se bude s počtem klientů rychlost rovnoměrně děli a to i když nebudou komunikovat což u nstreme se dělí podle aktuálních komunikující klientů ale to je všechno spíš teorie. TDMA mělo bejt už zabudovaný v samotných kartách aby se o to staral chipset wifiny jako to má wimax takže zase to musí všechno obsluhovat na přesnost špatnej CPU a obsluhovat komunikaci se spožděním přes zběrnice s jistým spožděním a následnym spožděním samotný wifi karty a bude opět docházet ke kolizím a strátám rychlosti a prostě zase ne plná efektivita.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

dantasik
Příspěvky: 409
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dantasik » 14 years ago

Mel jsem na mysli mimo 2x2.

Mam to tedko pustene na 800m a bezi to celkem dobre, ale nebyl cas se stim hrat kdyz za tim byl notebook.

Pingy vysoke?Ne...
Obrázek
Je to jeste skrz router takze dohled > router > Nko
RoS 4.6

A tady je ubnt 1x1
Obrázek
0 x
Daniel Tasáry

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 14 years ago

nevim sice dataily ale ano, jsou větší než u 802.11a a to musíš uznat sám. Jak říkám, nevim jestli to máš zatížený nebo ne ale 802.11a dokáe ject pod 1ms a kdy o srovnám s 1x1 která má nad 2ms...
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

asdewq
Příspěvky: 539
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod asdewq » 14 years ago

nuz... mam link ktory da v 11n, 40mhz a wds+nstreme 130mbit na tcp odozva 1ms, cez vikend som staval iny link kde som koli n-kovym kartam pouzil 4.10, spoj bol voci 3.30tke na jednej strane r52n, na druhej cm9 a ping 0-10ms naprazdno (bez nstreme) upgradol som aj druhu stranu na 4.10 - to iste, nakoniec som tam hodil tiez wds+nstreme (na 11a spoji) a ejha.. ping 0-1ms... tiez som pred tyzdnom skusal na inom linku kde su na oboch stranach cm9 prechod na v4 a chovalo sa to identicky... teda z toho mi vhychadza ze problem nieje v N-ku, ale skor mikrotici este stale cosi nezvladli v samotnom ros...
0 x

ppp76
Příspěvky: 3017
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ppp76 » 14 years ago

mato1 píše:
okoun píše:tady nejsi na UBNT foru :!:


co mas za problem? je to forum, kde sa kazdy moze vyjadrit. aj s tym mas problem, tak si ho ries sam. ty tu mozes nadavat na ubnt (hoci nepravom) a ja ked poviem pravdu, tak ti nieco vadi? proste je toto realita... MK je dobry tak do 3.30 - tam funguje bezproblemov. problem maju len v poslednej dobe...


Tak ti nevim ale i po 3,30 byly dobry verze bezproblemovy, treba 4.5 sem nasazel kde to slo a nemam problema ...4.10 ted testuju zatim na jednom bode tak uvidime co udela :)
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 14 years ago

by mě zajímalo jestli 4.10 už pojede dobře na alixu na duálním spoji?
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
Selič
Příspěvky: 818
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Selič » 14 years ago

Podle Normise by u Alixu melo pomoct vypnout "multiCPU support" a pak by mel nstream2 jet bez problemu. Akorat nevim presne, kde ta polozka je.
0 x
"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."

raven-il
Příspěvky: 1097
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod raven-il » 14 years ago

Selič píše:Podle Normise by u Alixu melo pomoct vypnout "multiCPU support" a pak by mel nstream2 jet bez problemu. Akorat nevim presne, kde ta polozka je.


V systemu, ale musis jit pres konzoli, ve winboxu neni.
0 x
Josef Smola
k mikrotiku jsem se vratil po 4 letech a mam pocit, ze kdyby zakazali vsechny zabugovany feature, zustane jen ten barevnej terminal....

dantasik
Příspěvky: 409
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dantasik » 14 years ago

Takze sem si hral stim Nkem...vysledek je takovej ze u 4.10 je o neco stabilnejsi signal, aspon dle meho. Na zacatku jsem mel jakys svuj conf a max bylo 120Mbit v UDP. Pres tudle hranici sem se nedostal i presto ze byly screeny otom ze nekdo dal 200Mbit v UDP.
Muj conf byl predtim pres VPLS tunnel, ted jedu s nstreme + wds. Uvidime co dalsiho nam MK prichysta.

Dalsi vec co se me stavala jeste nez jsem kartu prelozil do RB600 je ze lital signal i o 50db....na vterinu to proste vyletelo vsecko o +50dB a pak zas vsecko OK...tak nevim, linknute je to na 270Mbps a i kdyz testuju tak to neklesa - aspon neco dobreho :)Tak uvidime co stim udela normalni provoz az se to tam pusti v plne parade.
0 x
Daniel Tasáry

dantasik
Příspěvky: 409
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dantasik » 14 years ago

Takze sem si hral stim Nkem...vysledek je takovej ze u 4.10 je o neco stabilnejsi signal, aspon dle meho. Na zacatku jsem mel jakys svuj conf a max bylo 120Mbit v UDP. Pres tudle hranici sem se nedostal i presto ze byly screeny otom ze nekdo dal 200Mbit v UDP.
Muj conf byl predtim pres VPLS tunnel, ted jedu s nstreme + wds. Uvidime co dalsiho nam MK prichysta.

Dalsi vec co se me stavala jeste nez jsem kartu prelozil do RB600 je ze lital signal i o 50db....na vterinu to proste vyletelo vsecko o +50dB a pak zas vsecko OK...tak nevim, linknute je to na 270Mbps a i kdyz testuju tak to neklesa - aspon neco dobreho :)Tak uvidime co stim udela normalni provoz az se to tam pusti v plne parade.
0 x
Daniel Tasáry