Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Verze 6.43.2

Oznámení a diskuse ke konkrétním verzím.
pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Re: Verze 6.43.2

Příspěvekod pgb » 4 years ago

mpcz píše:
hapi píše:hmm, mikrotik v sobě nemá udp test kterej ukazuje losty...? resp. nedokáže konstantně vytížit jeden směr? Opravdu mi uniká smysl toho řešení.

Mikrotik má UDP test, ale ten potřebuje k funkci i zpětný kanál. Takže když to celé spadne, nepoznáš z toho nic nebo se to vůbec nerozběhne. Tento SW ho nepotřebuje. V tom je ten rozdíl. mpcz, 11may2019


Není pravda, jen neznáš... Třeba traffic generator
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

Dík, ani nevíš, jak jsem rád, že neznám. O TG sice vím, ale nějak jsem nepochopil, jak to použít. (To je ale u mě typické). Samozřejmě by to bylo mnohem lepší řešení než to vytvářet v PC.
Jak tedy pošlu třeba z TG klienta na protější stranu proti IP třeba 100kbit paketů 200bytes za sekundu bez funkčního zpětného kanálu? mpcz, 11may2019
0 x

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 4 years ago

Da se pouzit i flood ping, kde lze vypozorovat jitter, na interface cca rychlost a v pripade zastaveni i dalsi problem, ktery nemusi byt ani na TG videt.
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

Až nám kolega Pgb nebo někdo jiný prozradí, jak se požadovaný stream z TG vygeneruje, tak to odzkouším. Pak uvidíme, co je nejlepší/nejjednodušší metoda. mpcz, 11may2019
0 x

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 4 years ago

Nebudu s tebou ztrácet čas pro tebe něco hledat a připravovat. Jde to a není to problém. Přečti si Wiki na MK.
1 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

Přiznám se, že to moc přesvědčivě nezní, ale budiž, účast dobrovolná. Ví prosím někdo, (samozřejmě kromě kolegy Pgb), jak lze z ROS/Traffic generátoru vytvořit ořezaný stream UDP na protější IP bez zpětného kanálu? Děkuji, mpcz, 11may2019
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

to je špatná otázka. Celej ten koncept detekce je od začátku naprosto chybnej. Spolehá na to že obsluha sedí u grafu a čumí na něj kdy padne. Co to jako je? Navíc se tam pouští nějaký kontinuální UDP trafik takže běžnej trafik bude mít stíženou průchodnost takže zase fail. Úplně bohatě stačí spustit normální ping s timeoutem 100ms kdy to posílá 10x za sekundu kde bude vše jasně vidět hned a nemusím se zaobírat nějakým řešením UDP jedním směrem. Beztak nevíš jestli pakety dorazili v pořádku atd...
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

Celý rozbor je nesen sice v typicky rázném duchu, ale blbě. Máš tam napsáno, že obsluha může graf sledovat a "čumět" (V mém případě byly opakované výpadky do 5 minut, takže to šlo v pohodě odsledovat) nebo si zapne na UDP_testu v roletce indikaci výpadku, která pípne a zaloguje se do souboru. I samotný graf na interface zobrazí poměrně dlouhou historii, takže žádná velká námaha to nebyla. Samozřejmě, každý trafic sníží trafic ostatním, ale jelikož je volitelný, nemyslím si, že by nějakých 100 kbit cokoliv ohrozilo. Pingem zjistíš pendrek.
Je evidentní, že jsi nepochopil princip, prosím tedy alespoň o prozrazení, jak Traffic generator v ROS udělá ten požadovaný stream UDP, ať už mu věříš nebo ne. Já anglicky neumím ani slovo, takže si na Wiki moc nepočtu. Děkuji mockrát. mpcz, 11may2019
0 x

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 4 years ago

Udp stream je jen a jen pouze stream. Sám o sobě nic nedetekuje a pokud nemá protistranu, která mu odpovídá nějakým způsobem, tak ani není sám o sobě schopen detekovat výpadek. Ta tvoje super aplikace evidentně pracuje s vyšší logikou nežli jen tupým streamem kterým se tu oháníš.

Vůbec bych se nedivil, kdyby ta tvá aplikace na pozadí pouštěla ICMP echo a udp používala jako zátěž.

To že neumíš anglicky není náš boj. Ztěžuješ si život sám sobě, doporučuji se začít učit. Nemusí jít nutně o konverzace, technická angličtina je velmi jednoduchá. Už jen to že si dáváš do podpisu datum s anglickou zkratkou je úžasné a naprosto zarážející.
2 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

sim vás jako název vlákna je: Verze 6.43.2 a zatím se tu řeší pouze a jen ho....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

na světě je už 6.44.3 takže 6.43.2 je na ho....
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

okoun píše:sim vás jako název vlákna je: Verze 6.43.2 a zatím se tu řeší pouze a jen ho....

Omlouvám se, taky se mi to nějak moc nezdá, ale legislativně to mám v pořádku. Moje verze ROS a tím pádem i TG je 6.43.2. To, se tady někdo neustále provádí nějaké úhybné manévry, když už neví kudy kam, za to já nemůžu. Já se jen snažím dobrat cíle. Otázka zněla: jak vytvořit v ROS/TG stream UDP paketů na protější IP (ve v.6.43.2) bez zpětného kanálu. Stačí říci, že to nejde nebo jde a jak a je to pořešené. A místo toho školení o všem možném, jen ne o tomto. No můžu já za to? mpcz, 11may2019
0 x

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 4 years ago

mpcz píše:
okoun píše:sim vás jako název vlákna je: Verze 6.43.2 a zatím se tu řeší pouze a jen ho....

Omlouvám se, taky se mi to nějak moc nezdá, ale legislativně to mám v pořádku. Moje verze ROS a tím pádem i TG je 6.43.2. To, se tady někdo neustále provádí nějaké úhybné manévry, když už neví kudy kam, za to já nemůžu. Já se jen snažím dobrat cíle. Otázka zněla: jak vytvořit v ROS/TG stream UDP paketů na protější IP (ve v.6.43.2) bez zpětného kanálu. Stačí říci, že to nejde nebo jde a jak a je to pořešené. A místo toho školení o všem možném, jen ne o tomto. No můžu já za to? mpcz, 11may2019

Muzes, nastuduj si zaklady siti a jak funguje UDP datagram a TCP :D, pak by jsi se na pulku veci tady neptal :D
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

pgb píše:Udp stream je jen a jen pouze stream. Sám o sobě nic nedetekuje a pokud nemá protistranu, která mu odpovídá nějakým způsobem, tak ani není sám o sobě schopen detekovat výpadek. Ta tvoje super aplikace evidentně pracuje s vyšší logikou nežli jen tupým streamem kterým se tu oháníš.
Vůbec bych se nedivil, kdyby ta tvá aplikace na pozadí pouštěla ICMP echo a udp používala jako zátěž.
To že neumíš anglicky není náš boj. Ztěžuješ si život sám sobě, doporučuji se začít učit. Nemusí jít nutně o konverzace, technická angličtina je velmi jednoduchá. Už jen to že si dáváš do podpisu datum s anglickou zkratkou je úžasné a naprosto zarážející.

Konečně něco aspoň trochu k věci. Co posílá UDP_tester vím nejlépe já sám. Odesílá jen UDP pakety. Ty ICMPčka se tam objeví, ale z druhé strany, protože přijímací strana nemá relevantního příjemce a začne posílat zpět ICMP paket s touto informací. To ovšem ničemu nevadí, protože tester je k funkci nepotřebuje a ani nechce. Tento fakt mu nijak nebrání v posílání pravidelného toku UDP paketů na protější stanici, což je účelem. Na druhé straně se tento pravidelný tok projeví na grafu trafficu adaptéru nebo je vyhodnocena UDP_testerem v módu detekce. Přerušení toku je tedy závislé pouze na tomto směru, nikoliv na tom zpětném. Dávám k pozornosti především kolegovi iTomB fakt, že tato detekce funguje dle předpokladu, správně, NENÍ zde otázek. Doufám, že už to konečně pochopí a ztichne, vůbec by mi nevadilo, kdyby to bylo navždy, nic kloudného tu zatím nepronesl. JEDNA jediná otázka tu padla na kolegu Pgb ohledně generování trafiku z ROS/traffic generátoru. A o tu odpověď bych docela stál. Tak aby bylo jasno. mpcz, 11may2019
0 x

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 4 years ago

https://www.google.com/url?sa=t&source= ... ix4SiJqGsw

Přečti si to. Pokud nastavíš traffic generator, tak on data pošle k cíli a na základě cílové IP je pošle kam chceš. Bude generovat datový tok a ukazovat 100% ztrátovost. Jedná se o generator, takže nic nedetekuje.

To co ty popisuješ, tak ten udp tester prostě zpracovává ty L3 datagramy o nedostupností. Které ti normálně vrátí i ICMP.
0 x