Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

zánik klasického wireless balíčku

Oznámení a diskuse ke konkrétním verzím.
Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

zánik klasického wireless balíčku

Příspěvekod okoun » 9 years ago

tak je to tu, od připravované verze 6.30 je už jen balíček wireless-fp

Kód: Vybrat vše

What's new in 6.30rc6 (2015-May-29 15:00):

*) cerm - store crl info to avoid loading it on crl update;
*) cerm - better free memory checks for crl fetching;
*) fixed problem where some CRS could not be reached (introduced in v6.29);
*) pptp: fixed broken ordering that could couse encryption getting out of sync;
*) pptp & l2tp & sstp client: support the case were server issues its tunnel ip address the
   same as its public one;
*) removed wireless package from routeros bundle package, new wireless-fp is left in place;
*) pptp & l2tp client: when adding default route, add special exception route for
   a tunnel itself (no need to add it manually anymore);
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Tomáš Nesrsta
Moderátor
Příspěvky: 1333
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tomáš Nesrsta » 9 years ago

tak ono je asi otázkou času kdy zmizí i ten a zbyde jenom capsman
0 x
Bývalý ISP...

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 9 years ago

Asi tak. Ve V7 má být zase jenom jeden balíček. Bude to sloučena wireless + wireless-fp + wireless-cm2
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 9 years ago

co je to za hloupost, proč se vracejí ke starému wireless?
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

pepulis
Příspěvky: 1418
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod pepulis » 9 years ago

okoun píše:co je to za hloupost, proč se vracejí ke starému wireless?



To sice nevím, ale to co vím určitě je, že starý wireless jede líp než fp - fp vykazuje u klientů vyšší odezvu a někdy i nestabilitu v CCQ, takže ač nerad, používám ho pouze na spojích, kde šlape dobře ... - viz obrázek, kde je jasně vidět pokles od červené čáry.
Přílohy
fp.png
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 8 years ago

Tak jak nám chodí nové a nové boardy, tak stále častěji narážím na problém s downgradem na stabilní a ověřenou verzi.
Příklad: příjde mi board s 6.28, povypínám balíčky, nahraju 6.19, dám downgrade a jsem bez licence. Dá se to nějak obejít abych nepřišel o licenci, respektive to nás vážně nutí donekonečna upgradovat? Když mám spoj co chodí max co dá chipset a není s ním problém s rozpadáváním (jede tam nstream link i 200dní bez výpadku) tak nač zkoušet jiné verze když nepotřebuji?
Tuší někdo jak na to? Zatím nerad přecházím postupně výš, ale nerad bych donekonečna na živém provozu testoval jaká je stable verze pro nstream MIMO 2x2.

Nějaké nápady? Rád se poučím jak na to :)
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 8 years ago

dagus píše:Tak jak nám chodí nové a nové boardy, tak stále častěji narážím na problém s downgradem na stabilní a ověřenou verzi.
Příklad: příjde mi board s 6.28, povypínám balíčky, nahraju 6.19, dám downgrade a jsem bez licence. Dá se to nějak obejít abych nepřišel o licenci, respektive to nás vážně nutí donekonečna upgradovat? Když mám spoj co chodí max co dá chipset a není s ním problém s rozpadáváním (jede tam nstream link i 200dní bez výpadku) tak nač zkoušet jiné verze když nepotřebuji?
Tuší někdo jak na to? Zatím nerad přecházím postupně výš, ale nerad bych donekonečna na živém provozu testoval jaká je stable verze pro nstream MIMO 2x2.

Nějaké nápady? Rád se poučím jak na to :)


A co to je konkrétně za routerboard? Pokud to přijde s 6.28 tak nemůžeš jít na 6.19.
Nezbyde než upradovat na 6.30.4 nebo 6.32.2. Ale nstream s mimo 2x2 vyzkoušenej nemám
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 8 years ago

my jsme globálně přešli na cm2 balíček a musim říct že tdma na auto na sektorech dělá divy. Samozřejmě cm2 i u klientů a verzi tak ideálně 6.32.2
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 8 years ago

hapi píše:my jsme globálně přešli na cm2 balíček a musim říct že tdma na auto na sektorech dělá divy. Samozřejmě cm2 i u klientů a verzi tak ideálně 6.32.2

Taky zapínám TDMA auto ale na wireless-fp
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 8 years ago

fp už jsme opustili po tom co Sergej z MK prohlásil že novinky a vylepšení jdou pouze do cm2. Tím jaksi zazdili ostatní wireless balíčky což jaksi nedává smysl protože nedavno v combine packages určili jako hlavní fp balíček ale možná je to z důvodu stability kdy se prostě cm2 stále vyvíjí a fp je jako stable. Každopádně těm co nepoužívaji combine package ztíží situaci update v budoucnu na jednotný wireless balíček.

Paradoxnější je, že pokud nemáte na capsman serveru cm2 balíček tak capsman client se nepřipojí :-D takže v tomto případě je cm2 balíček nutnost
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Mario
Příspěvky: 135
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mario » 8 years ago

Jaká je teda ideální verze MK s cm2 pro ap a klienty?
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 8 years ago

A co CM2 balíček a nstream? Copak všichni přešli na NV2 i na spojích? To je již problém s malou propustností na nv2 pomocí jednoho TCP spojení vyřešen (více skoků, pozoruji od dvou skoků a sektoru z Alcomy)? Na sektorech TDMA je jasná volba, ale na spoji zbytečné latence navíc proč, pokud to nejede z maxu? Má teda někdo ozkoušené NSTREAM MIMO 2x2 na vyšší verzi než 6.30 stabilně? Případně s jakým balíčekm FP, nebo cm2?

Board je to RB911g, AC většinou nemá ani smysl zkoušet s místníma koumákama a stejně když mi někde nestačí 90Mbit, nemá tam tik co pohledávat.

Co ten CM2 balíček, chová se tu už líp pokud je na sektoru třeba 10klientů? Na nv2 wireless-fp se to chovalo že když se připojuje první, tak naměřím 80Mbit, a když připojuji desátého tak jen 50Mbit, nehledě na vytížení. Tohle odstranily, nebo je to vlastnost TDMA?
0 x

p79wifi
Příspěvky: 45
Registrován: 13 years ago
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod p79wifi » 8 years ago

tak sem dneska ze srandy nasadil 6.32.2 cm2 na jeden spoj kde mě to fak točilo, že 922 netmetally na 3km s dobrý koridorem a jirou extreme
nejsem schopnej uchodit s ničím, fireles fp, nakonec jsem tam nechal 6.23 a nechal to hnít chvilku, prostě to jelo podle plotu, tak jsem nasadil cm2 a ehjle jede to stable. zatím testováno na klasiku 802.11
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 8 years ago

dagus píše:A co CM2 balíček a nstream? Copak všichni přešli na NV2 i na spojích? To je již problém s malou propustností na nv2 pomocí jednoho TCP spojení vyřešen (více skoků, pozoruji od dvou skoků a sektoru z Alcomy)? Na sektorech TDMA je jasná volba, ale na spoji zbytečné latence navíc proč, pokud to nejede z maxu? Má teda někdo ozkoušené NSTREAM MIMO 2x2 na vyšší verzi než 6.30 stabilně? Případně s jakým balíčekm FP, nebo cm2?

Board je to RB911g, AC většinou nemá ani smysl zkoušet s místníma koumákama a stejně když mi někde nestačí 90Mbit, nemá tam tik co pohledávat.

Co ten CM2 balíček, chová se tu už líp pokud je na sektoru třeba 10klientů? Na nv2 wireless-fp se to chovalo že když se připojuje první, tak naměřím 80Mbit, a když připojuji desátého tak jen 50Mbit, nehledě na vytížení. Tohle odstranily, nebo je to vlastnost TDMA?



Ja mam par spoju kde je mimo na 922jkach s StationBox XL CC. jede to 20Mhz AC a rozdil mezi nv2 v auto a nstreme je v jendom spojeni je cca 50% propustnosti navic /např. 50Mbit -> 75Mbit tolik. Pouzivam CM2 a pohrat si s nastavenim nstreme. Poznatek je takový ze pokud je tam horsi signal nez 65 dBm +- (menil jsem tx power) tak se spoj nahodne rozpojuje s hlaskou not pooled for too long(i bez jakehokoliv trafficu). Nstreme byl nastaven best fit 3200.
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 8 years ago

Super, něco takového jsem chtel slyset. Prostě ze to nekdo zkousel s ac na nstreamu. Před víkendem jsem měnil jeden bod na ac, po víkendu vyměníme ještě vysílač před a příjem za a uvidím jak to šlape. Spoje tam jsou na jrc24 extreme mimo cca 3km druhý skok 2km. Přímá viditelnost, volné kanály. Tak pak uvidím sám jak to pěkně či nepěkně běhá a napíšu případné mé poznatky.
0 x