Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Verze 6.3

Oznámení a diskuse ke konkrétním verzím.
Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Re: Verze 6.3

Příspěvekod Majklik » 10 years ago

S tou 5.25 a SSTP (pokud to je SSTP server) pozor, je tam bug, co občas způsobuje, že při navazování nového spojení začne kernel tvrdit, že je panic. :-) Opraveno (tiše) od 6.0rc14.
0 x

pepulis
Příspěvky: 1418
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod pepulis » 10 years ago

Tomáš Nesrsta píše:jj radsi dej 5.25. Kdyz jsem nahodil v. 6. na shaping tak mi volali lidi co maj 8M ale jelo jim to max asi 1 nebo 2M přitom QT bylo spravně ale prostě tím víc neproteko.


Jste si jisty, ze byla chyba ve verzi? Ja pouzival postupne 6.1, 6.2 a chystam se na 6.3 a shapuje mi to rovnez tarify 8M a vic a vsechno funguje, kontrolovano jak u uzivatelu (pres speedtest), tak to vidim i v QT. Co jste pouzival - pcq nebo sfq?
0 x

Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Noxus28 » 10 years ago

Nejaké skúsenosti s nasadením na CCR?
0 x
MTCNA, MTCRE, MTCTCE a furt toho viem málo 🤓

atomic1977
Příspěvky: 121
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod atomic1977 » 10 years ago

Mám stále problém od verze 6.2 při kliknutí na Quick Set spadne winbox a country se přepne na no_set myslel jsem, že byl problém jen u mne, ale všiml jsem si že někomu to dělá i při webfigu tohle je už opravdu divné :( Zkoušel jsem i smazat cely temp mikrotiku a stále to dělá neví někdo jak tohle vyřešit tohle je totiž dost velký problém ?
0 x

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 10 years ago

OT: Quick set? To někdo používá?
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

atomic1977
Příspěvky: 121
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod atomic1977 » 10 years ago

sub_zero píše:OT: Quick set? To někdo používá?


No ne že bych to používal ale sem tam nahlídnu.
0 x

Zbojnik
Příspěvky: 237
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Zbojnik » 10 years ago

Vcera nahodene na x86,
problem v 6.1 s routing mark (pri pouziti viac ako jednej gw aj s roznym routing mark bola routa neaktivna ako keby duplicitna) v 6.3 funguje bezproblemov,
dokonca aj pravidla v dst-nat ktore boli v 5.25 nefunkcne ako nahle bol definovany in.interfafe (netusim preco) sa rozchodili

edit: RB 532A po update nenabehla - kernel panic
Naposledy upravil(a) Zbojnik dne 10 Sep 2013 11:47, celkem upraveno 1 x.
0 x

ef
Příspěvky: 615
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ef » 10 years ago

Ach jo. V této verzi nejde ve winboxu vytvářet statická routa pro IPv6. Přes příkazovou řádku ji normálně vytvořím a je funkční. Přes winbox mám smůlu.
Co verze to horší stav s IPv6-tkou.
Přílohy
Routa IPv6.jpg
Routa IPv6.jpg (95.16 KiB) Zobrazeno 2813 x
0 x

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 10 years ago

Protože jako cíl IPv6 routy používáš globální IPv6 adresu. Takovéto routy spolehlivě a korektně v Mikrotiku stejně nikdy spolehlivě nefungovaly. Když ji napíšeš pomocí link local adresy, tak to jde zadat. Či-li zápis gateway: fe80:🔢5678%ether1
0 x

ef
Příspěvky: 615
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ef » 10 years ago

To budu s každou změnou RBčka menit MAC adresu (IPv6 local adresu) a nedej bože změnu interface na všech routách?
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 10 years ago

Routuj dynamicky ... a tohle si nech jen jako mizivé výjimky.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 10 years ago

v6.1 a defaultní statika k dodavateli konektu funguje. To bych jako měl mít na lokální adresu?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 10 years ago

Tady to bude obligátní chyba mikrotiku. Prostě jim to neprojde přes GUI. I původní tazatel to tvrdí ... v CLI to projde.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.


Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 10 years ago

Jo, je to chyba v ROS6.3, v předchozích to šlo zadat přes Winbox, ujela jim asi maska pro ověřování, zůstal jen ten link-local formát.

K tomu routování na link local - co jde, tak routuji dynamicky a neřeším. Kde dojde k tomu, že je nutno psát ručně routy, tak se použije na straně cíle admin-mac adresa nebo VRRP rozhranní a změna hradware nemá na nic vliv.

V čem je problém u ROS (a linux obecně) při použití globální adresy jako gateway - najedou, občas, to neroutuje. Vypadá to tak, že když je jako adresa routeru použita globální adresa a v okamžiku potřeby použít tuto routu není v neighbor cache dostupná informace o routeru ve stavu reachable, tak se někdy zapomene provést router solicitation (či jak se to jmenuje) a routa selže. Chová se to zákeřně, dokud je provoz trvalé nebo něco lokálního to nakopává, tak to jede skvěle, pak tok Pv6 na nějakou dobu vypadne (není potřeba přenášet) - nd cache vychcípe, pak by něco mělo jít a tiše selže. Vlezete na router, koukáte na to, dáte ručně ping na adresu routeru (v té chcíli se tedy neposílá router solicitation, ale node solicitation) a ono to ožije a zase vesele jede... Asi spolehlivě stačí, aby routa byla definována s check gateway-ping a ono se to pak neprojevuje. Nebo když jedu BGP, kde se obykle jede přes globální adresy mezi AS, tak to jede také OK, protože samotný BGP zajišťuje pravidelnou aktualizaci ND cache. Problém je jen na ifacech nativně multicastových (čili Ethernet a jeho virtuální varianty). Point-point tunely to nedělají.
0 x