Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Verze 6.2

Oznámení a diskuse ke konkrétním verzím.
Polk
Příspěvky: 284
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Re: Verze 6.2

Příspěvekod Polk » 10 years ago

hapi píše:minulí týden jsem posílal screeny a supouty jednoho spoje co jel TXkem na 6Mbit. Všechno ok kromě toho že to prostě jelo na 6Mbit. je tam v5.25. RXko ukazovalo 130Mbit, TX protistrany 6Mbit. Divné že.


Jj také potvrzuji na nějakých spojích (někdy i multipoint) padne Rate (při multipointu 1 klient) na 6 mbits v jednom směru a už nevyleze a kosí to celé AP.
0 x

Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maxik » 10 years ago

a ten klient ma dobry signal, ccq ? Ruseni ? vysledek nejakeho konkretniho HW popr nastaveni ?
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 10 years ago

ptp, výtečný signál. CCQ 100/100.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 10 years ago

Polk píše:
hapi píše:minulí týden jsem posílal screeny a supouty jednoho spoje co jel TXkem na 6Mbit. Všechno ok kromě toho že to prostě jelo na 6Mbit. je tam v5.25. RXko ukazovalo 130Mbit, TX protistrany 6Mbit. Divné že.


Jj také potvrzuji na nějakých spojích (někdy i multipoint) padne Rate (při multipointu 1 klient) na 6 mbits v jednom směru a už nevyleze a kosí to celé AP.



není to při dešti? mě se to stalo při dešti, zkusil jsme přeladit na 5,1GHz a rozjelo se to dal jsme to zpět na 5,7GHz a zas problém, přitom je tam po celém pásmu volno, usoudil jsem že asi se nějak nabalil sliz z deště či co, měl jsem tam omnividle....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Dalibor Toman
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Dalibor Toman » 10 years ago

hapi píše:minulí týden jsem posílal screeny a supouty jednoho spoje co jel TXkem na 6Mbit. Všechno ok kromě toho že to prostě jelo na 6Mbit. je tam v5.25. RXko ukazovalo 130Mbit, TX protistrany 6Mbit. Divné že.

tohle je jediny problem co s NV2 mame. Na AP se 'zamkne' TX modulace na 6mbps ci nejake dalsi nizke modulaci. Staci jakymkoliv zpusobem reasociaovat klienta (sup s nim na chvili do Access listu). Deje se to na PtP spojich i na AP pro vice lidi. A dela to i 6.1 (6.2 predpokladam take). Support si mysli, ze je to problem na klientovi. Reportuju to uz snad rok.
0 x

Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maxik » 10 years ago

pokud ne problem to u nich nasimulovat bude tezke to opravit, me treba se to nedeje proc ?
0 x

Dalibor Toman
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Dalibor Toman » 10 years ago

Maxik píše:pokud ne problem to u nich nasimulovat bude tezke to opravit, me treba se to nedeje proc ?

nam se to deje take na naprostem zlomku instalaci. Ale jakmile to nekde nastane, bude se to pravdepodobne opakovat. Frekvence vyskytu je vetsinou nizka. Nekdy nastane 2x za tyden a pak muze byt treba i par mesicu pokoj. Navic pokud to nastane u klienta na AP, nemusi si toho nikdo vsimnout - pokud ten klient netaha vic dat, aby pomalou modulaci ucpal cele AP.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 10 years ago

U mikrotiku si nevybereš ... máloco má takové duchy. Teď se nám podělal jeden RB433AH. Před půlnocí se začal restartovat, co pět deset minut. Ve tři přestal fungovat úplně. Ráno zase začal a jel naprosto v pohodě až do další půlnoci. Tam se několikrát restartnul až chcípnul úplně (teda nechcíp - link na eth co vteřinu jinak). Člověk to sundá - a klasika, kondenzátory nafouklé. Ale proboha proč to nefungovalo jen v noci? Kdyby ve dne, tak se snad nedivím ...
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 10 years ago

Dalibor Toman píše:
Maxik píše:pokud ne problem to u nich nasimulovat bude tezke to opravit, me treba se to nedeje proc ?

nam se to deje take na naprostem zlomku instalaci. Ale jakmile to nekde nastane, bude se to pravdepodobne opakovat. Frekvence vyskytu je vetsinou nizka. Nekdy nastane 2x za tyden a pak muze byt treba i par mesicu pokoj. Navic pokud to nastane u klienta na AP, nemusi si toho nikdo vsimnout - pokud ten klient netaha vic dat, aby pomalou modulaci ucpal cele AP.


no jo chlape ale on neucpe APčko protože NV2 to nedovolí, víme? Jenom on pojede pomalu. Ostatní pojedou ok. Tomuhle se říká TDMA ne to pseudo co má airmax.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Dalibor Toman
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Dalibor Toman » 10 years ago

hapi píše:
Dalibor Toman píše:
Maxik píše:pokud ne problem to u nich nasimulovat bude tezke to opravit, me treba se to nedeje proc ?

nam se to deje take na naprostem zlomku instalaci. Ale jakmile to nekde nastane, bude se to pravdepodobne opakovat. Frekvence vyskytu je vetsinou nizka. Nekdy nastane 2x za tyden a pak muze byt treba i par mesicu pokoj. Navic pokud to nastane u klienta na AP, nemusi si toho nikdo vsimnout - pokud ten klient netaha vic dat, aby pomalou modulaci ucpal cele AP.


no jo chlape ale on neucpe APčko protože NV2 to nedovolí, víme? Jenom on pojede pomalu. Ostatní pojedou ok. Tomuhle se říká TDMA ne to pseudo co má airmax.


to vysvetluj tem zakaznikum, co volali, ze jim skoro nejde internet a grafum od smokepingu (na mikrotiky u zakazniku), kde odezva vybehla na stovky ms. Bud ma MT v TDMA implementaci musky nebo ta chyba se zamklou modulaci zaroven zboura TDMA. Tomuhle se rika realita.
0 x

ppp76
Příspěvky: 3017
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ppp76 » 10 years ago

a na jakejch kartach ti to zbori vsecky zakazniky?
0 x

Dalibor Toman
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Dalibor Toman » 10 years ago

ppp76 píše:a na jakejch kartach ti to zbori vsecky zakazniky?


pouzivame jen R52N a DBII
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 10 years ago

Stejný problém jsem pozoroval na jednom spoji. Měl jsem tam MIMO nv2 signál -65 ccq 100/100 propustnost co dalo eth, když vznikl problém dal jsem odpojit klientskou stranu a zase dobrý. Někdy to dělalo jednou za 14dní, jindy jednou za den. Problém se projevil propustností sotva 8Mbit/s a latence kolem 150ms. Nejdřív jsem na spoji měl 5.21čku přešel jsem tedy na 5.25, za necelý den to udělalo znovu takže 6.1 a nepomohlo. Vyměňoval jsem od novější strany kde bylo rb411ah +r52n a beze změn za dva dny znovu to samé. Poté jsem vyměnil rb nastraně AP a je klid. Dělalo mi to jen na tomhle jednom spoji z mnoha, jinde nepozoruji ani u klientů. Řekl bych podivná spojitost karta vs. rb.

Nevíte někdo proč nstream v MIMO 2x2 nechce chodit RB411AH + r52n a pánovi Peterkovi to na těch 951čkách chodí krásně? Někde by se mi hodila spíš lepší latence nebo je hodně skoků, ale zatím mě zachraňuje 802.11, ale taky není vždy spásná. Nevíte čím to je, že to chodí jak kde jak na čem?

Dokáže někdo porovnat radiovou část rb912 vs. rb411ah s r52n? Gigový port mě nezajímá, tam kde potřebuji víc jak 100mbit nemá mikrotik co dělat a těch 80mhz na procesoru je taky asi ješitnost. Je tedy krom ceny rozdíl, pozoruje někdo zhošení vlastností s použitím rb911/912 nebo naopak zlepšení (výkon neberu, hrajeme v normě a na daleké štreky krajem je moc rušno).

Díky za odpověď.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 10 years ago

Názor hodný odborníka. Tleskám ...
On pojede pomalu - ale také to, co potřebujuje mu pojede pomalu, takže i to málo zabere více času. Sice to TDMA vyřeší, ale i tak je hloupé.

Kromě toho se sebe děláš blbce, když haníš AirMax. Funguje asi tak stokrát lépe, než NV2.
hapi píše:
Dalibor Toman píše:
Maxik píše:pokud ne problem to u nich nasimulovat bude tezke to opravit, me treba se to nedeje proc ?

nam se to deje take na naprostem zlomku instalaci. Ale jakmile to nekde nastane, bude se to pravdepodobne opakovat. Frekvence vyskytu je vetsinou nizka. Nekdy nastane 2x za tyden a pak muze byt treba i par mesicu pokoj. Navic pokud to nastane u klienta na AP, nemusi si toho nikdo vsimnout - pokud ten klient netaha vic dat, aby pomalou modulaci ucpal cele AP.


no jo chlape ale on neucpe APčko protože NV2 to nedovolí, víme? Jenom on pojede pomalu. Ostatní pojedou ok. Tomuhle se říká TDMA ne to pseudo co má airmax.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 10 years ago

dagus píše:Stejný problém jsem pozoroval na jednom spoji. Měl jsem tam MIMO nv2 signál -65 ccq 100/100 propustnost co dalo eth, když vznikl problém dal jsem odpojit klientskou stranu a zase dobrý. Někdy to dělalo jednou za 14dní, jindy jednou za den. Problém se projevil propustností sotva 8Mbit/s a latence kolem 150ms. Nejdřív jsem na spoji měl 5.21čku přešel jsem tedy na 5.25, za necelý den to udělalo znovu takže 6.1 a nepomohlo. Vyměňoval jsem od novější strany kde bylo rb411ah +r52n a beze změn za dva dny znovu to samé. Poté jsem vyměnil rb nastraně AP a je klid. Dělalo mi to jen na tomhle jednom spoji z mnoha, jinde nepozoruji ani u klientů. Řekl bych podivná spojitost karta vs. rb.

Dokáže někdo porovnat radiovou část rb912 vs. rb411ah s r52n? Gigový port mě nezajímá, tam kde potřebuji víc jak 100mbit nemá mikrotik co dělat a těch 80mhz na procesoru je taky asi ješitnost. Je tedy krom ceny rozdíl, pozoruje někdo zhošení vlastností s použitím rb911/912 nebo naopak zlepšení (výkon neberu, hrajeme v normě a na daleké štreky krajem je moc rušno).

Díky za odpověď.


podle zahraničního fora jeden týpek přišel na to že 2x2 nstreme chodí dobře na v5.14. Nasasil jsem na jeden spoj a večer jsem hoodně rychle předělal na nv2 protože to prostě nedávalo latenčně. Jak se to přiblížilo ke 40Mbit nebo hodně paketů tak pápá. Nemělo to šanci. Výsledek byl takovej že to bylo ještě horší. NV2 aspoň držela latenci, tohle teda ne. I tak by jste si měly otestovat jestli to opravdu tolik omezuje propustnost protože mě to vždy na NV2 i 5x za sebou jeed daleko lépe než na nstreme či 802.11.

ovšem jakmile ti NV2 jede v zátěži na CCQ 80 a míň tak je problém. Podle mě by měly víc podřazovat rychlost.
Naposledy upravil(a) hapi dne 10 Aug 2013 12:37, celkem upraveno 1 x.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků