Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Verze 6.1

Oznámení a diskuse ke konkrétním verzím.
Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Re: Verze 6.1

Příspěvekod Noxus28 » 10 years ago

Keď sa tu o tom už rozpráva - nejak mi úplne neide do hlavy zmysel "TPC Estabilishet timeout - 1d 00:00:00" pre čo 1 deň? Aký to má význam n takú dlhú dobu?
0 x
MTCNA, MTCRE, MTCTCE a furt toho viem málo 🤓

Dalibor Toman
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Dalibor Toman » 10 years ago

Noxus28 píše:Keď sa tu o tom už rozpráva - nejak mi úplne neide do hlavy zmysel "TPC Estabilishet timeout - 1d 00:00:00" pre čo 1 deň? Aký to má význam n takú dlhú dobu?

TCP spojeni muze byt navazano dlohou dobu a pri tom nemusi prenest ani packet. Takze pokud nastane situace, ze informace o takovem spojeni vybehne z connection tracking tabulky a pouziva se NAT nebo 'established' ve firewallu pak pokud posle vzdaleny konec najednou nejaka data, firewall packety dal nepusti a spojeni spadne. A to zrejme jen na jedne strane protoze dovnitr site zadna informace neprijde
0 x

Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Noxus28 » 10 years ago

Ďakujem za ozrejmenie, skusim s to stiahnut na 12h - tak dlho v praci stejnak nikto nie je :roll:
0 x
MTCNA, MTCRE, MTCTCE a furt toho viem málo 🤓

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 10 years ago

Noxus28 píše:Keď sa tu o tom už rozpráva - nejak mi úplne neide do hlavy zmysel "TPC Estabilishet timeout - 1d 00:00:00" pre čo 1 deň? Aký to má význam n takú dlhú dobu?


třeba typicky ssh spojení. Nechám otevřený, nešahám na něj a za pár hodin je odpojený. To mě může vždycky nasrat :-D
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 10 years ago

hapi píše:třeba typicky ssh spojení. Nechám otevřený, nešahám na něj a za pár hodin je odpojený. To mě může vždycky nasrat :-D


Nastav si volbu ServerAliveInterval, která posílá aplikační ping přes šifrovaný kanál nebo volbu TCPKeepAlive, která aktivuje TCP keep alive na úrovni TCP protokolu a máš klid (pokud to je OpenSSH, stjené volby jsou třeba i v Putty).
Zase občas sere opačný případ, když tyhle oživovátka jsou nastaveny na moc ostré časy, tak spojení spadne při nějakém výpadku. :-(
AspoŇ se človk naučil používat screen a donutil koupil licenci na NX. :-)

Noxus28 píše:Ďakujem za ozrejmenie, skusim s to stiahnut na 12h - tak dlho v praci stejnak nikto nie je :roll:


To je rozumná hodnota. Záleží, zda očekáváš, že by tví kolegové komunikovali s rámci Sluneční soustavy a používali TCP user timeout (zajimavé rozšíření v TCP protokolu, s ohledem na časy potřebné v rámci Sluneční soustavy), tam bych nedával míň jak cca 9,5 hodin. Pokud jsou "normální", tak většina aplikací použije buď nějaké aplikančí nakopávátko nebo protokolový TCP keep alive a ten posílá obvykle "ping" po 2 nebo 4 hodinách v defaultu. Takž i 5 hodin je ještě akceptovatelná hodnota, pokud by byl contrack plnej pořád.

Jen to nepřehnat... Vzpomínám na jednoho experta (už nedělá u ISP, už je v IBM), ten v tichosti nastavil okometricky hezky timeouty na contrack tak, že začlo vše všem zcela náhodně v určitýc intervalech padat. Technici šíleli, běhali netuše po síti, měnili/ladili rádia.... Nu, také už tam nejsou, dali hromadně výpověď. :-)
0 x

Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Noxus28 » 10 years ago

"Okometricky" som sa s tým hral 2 dni kým ekonomka neprisla ze ju vyhadzuje z platobného portálu :oops: timeout na 1minutu - len tak ma zaujímalo čo to spraví - už viem :?
Ďakujem za rady
0 x
MTCNA, MTCRE, MTCTCE a furt toho viem málo 🤓

Zbojnik
Příspěvky: 237
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Zbojnik » 10 years ago

Po prechode na 6.1 (povodne 5.22 + vymena zeleza)
prestal akokey fungovat routing mark, default route s routing mark boli neaktivne... chovali sa ako duplicitne
po prechode na 5.25 vsetko v poriadku

mal niekto podobny problem? alebo treba este v novej verzii nieco povolit?
0 x

radek1
Příspěvky: 96
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod radek1 » 10 years ago

mně se to stalo 2x, taky jsem se vracel na 5.25
0 x

Dalibor Toman
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Dalibor Toman » 10 years ago

tak nam prave na trase kterou jsem pred par dny upgradnul z 5.25 na 6.1/3.07 NV2 nad MIMEm zamkla modulaci na 6mbps. Cili ani 6.1 tenhle problem neresi...
0 x

asdewq
Příspěvky: 539
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod asdewq » 10 years ago

mne sa vcera odmlcal jeden router postaveny na alixe so 6.1 ... bolo to tam skor zo zvedavosti, na konzole hlasi info o tom ze nieje system package. Ci je to len zhoda nahod a umrela flashka alebo 6.1... tak pre istotu pozor.
0 x

m_dufek
Příspěvky: 27
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod m_dufek » 10 years ago

Hoj panove - me po castecnem upgdradu nekolika prvku prestaly odpovidat prvky na 6.1. Pripojeni k coreroutreu pres vpn(cela sit static route) a nektery zarizeni nevidim ani pres ping a samo se do nich nedostanu winboxem :( pokud se dotuneluju do sousedniho HW tak pres mac-telnet so do nich dostanu. Takze vse vracim na oblibenou 5.8 Mate podobne zkusenosti? Trosku mi to rozladilo. Doufal jsem ze se 6x verze posunou dal. Treba scaling winboxu a webboxu mi potesil - uz se to da spravovat i pres netbooky s prtavim lcd, kde nebyli videt nektere polozky...
v logu ani prd, ze by byl nejakej problem :( asi bug ve verzi... nejaky zkusenosti z provozu od ostatnich?
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 10 years ago

Zadnej takovej problem neni
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

ppp76
Příspěvky: 3017
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ppp76 » 10 years ago

u 6.1 zatim zadny zasadni problemy nepozoruju
0 x

m_dufek
Příspěvky: 27
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod m_dufek » 10 years ago

m_dufek píše:Hoj panove - me po castecnem upgdradu nekolika prvku prestaly odpovidat prvky na 6.1. Pripojeni k coreroutreu pres vpn(cela sit static route) a nektery zarizeni nevidim ani pres ping a samo se do nich nedostanu winboxem :( pokud se dotuneluju do sousedniho HW tak pres mac-telnet so do nich dostanu. Takze vse vracim na oblibenou 5.8 Mate podobne zkusenosti? Trosku mi to rozladilo. Doufal jsem ze se 6x verze posunou dal. Treba scaling winboxu a webboxu mi potesil - uz se to da spravovat i pres netbooky s prtavim lcd, kde nebyli videt nektere polozky...
v logu ani prd, ze by byl nejakej problem :( asi bug ve verzi... nejaky zkusenosti z provozu od ostatnich?


UPDATE - problem s pripojenim beru zpět. Chyba nebyla v ROSu. Pořádně jsem všechno v klidu prolezl a problem byl zakopanej jinde. Jeden z kolegů zapomněl u sebe na chatě na servru inaktivovat pptp a ono se to připojovalo do našeho tunelu (stejny ip, stejny uzivatel) a bloudili nam packety... po sestřeleni a přeheslovani vše ok. Jak to co zustalo na 6.0, 6.1 i starší verze.

Ještě by mě zajima jedna věc - nepozorovali jste nějakou změnu citlivosti u MT karet resp. r52, r52H, pripadně R52Hn. Přišlo mi že R5Hn po upgradu na 6.0 je citlivější a spoj se stal i stabilnějším (R5Hn + UBNT Rocket Dish - spoj 9km, nv2, standart 130/130 MB).
0 x

dantasik
Příspěvky: 409
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dantasik » 10 years ago

Zatim jsem nemel cas to poradne debugovat, ale pri nasazeni na RB750G se me nejak rozpadalo FTP spojeni bylo nestabilni a padalo, puvodne jsem myslel ze je to strana serveru ale nebyla, po downgrade na 5.25 vse OK. Zapnuty NAT i conntrack samo.
Az bude chvili casu udelam nejakej lepsi debug...
0 x
Daniel Tasáry