Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

6.0 final

Oznámení a diskuse ke konkrétním verzím.
Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Re: 6.0 final

Příspěvekod Noxus28 » 11 years ago

Tak to ma teda krásne nasralo. HOT-SPOT na všetkých verziách 6.0rc až 6.1rc proste nepodporuje SRC-NAT na inú ver. IP ako prefer. surce v Routes. Musiš tam mať masqueradu ináč dovi dopo :( servem sa s tým 4 dni potom takýto fail :evil:
0 x
MTCNA, MTCRE, MTCTCE a furt toho viem málo 🤓

Uživatelský avatar
honza198
Příspěvky: 143
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod honza198 » 11 years ago

Noxus28 píše:Tak to ma teda krásne nasralo. HOT-SPOT na všetkých verziách 6.0rc až 6.1rc proste nepodporuje SRC-NAT na inú ver. IP ako prefer. surce v Routes. Musiš tam mať masqueradu ináč dovi dopo :( servem sa s tým 4 dni potom takýto fail :evil:



Zdravim - Mame routovane HOT-Spoty, na nich V6.0 a vse vrci jak ma 7 dni v kuse (RB 433).
0 x

Uživatelský avatar
petr
Příspěvky: 133
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod petr » 11 years ago

Leeonek píše:To je stejně výborné, tak RB133 není podporovaná platforma na v.6, máme používat v.5 s nedodělanou nv2? To fakt je báječné řešení od Kokotiku...

Ještě mi pár RB133 v nezatížených segmentech běží a protože dosud bohatě stačily, bylo mi líto je vyhodit.

Mohu se podělit o zkušenosti s upgrady:

  • Před upgradem byl na všech RB133 poslední FW 2.18 a RouterOS v5.11 nebo nižší (5.x).
  • Záleží kus od kusu. Na prvním (zdánlivě) dobře běžela v.6.To mě naladilo a pokračoval jsem. Některé kousky se po upgrade šíleně zpomalily (CPU 100% - dělal jsem to v noci a náhodný provoz přes RB úplně zastavil) a byl jsem rád, že jsem se do nich dostal a udělal downgrade na 5.25.
  • Na kusech, které na první pohled s v.6 fungovaly, měl (dočasně) neomezovaný (kabelem připojený) klient download max.3Mbps a upload pouze do 70kbps.
  • Po downgrade na 5.25 to v obou směrech chodilo kolem 8Mbps.
  • V běžném provozu s v.5.25 vyskočilo vytížení procesoru na většině RB na 100% a už nechtělo klesnou. SNMP data se z nich přestala načítat.
  • Po downgrade na v.5.16 bylo jakoby zázrakem všechno OK :o
  • Jak jsem přišel na to, že mám použít právě v.5.16: Přečetl jsem si poznámku na http://www.mikrotik.com/download u verze 5.25. Usoudil jsem tedy, že mezi verzemi 5.16 a 5.17 bude asi nějaká zásadnější změna náročnější na HW.
Závěry:
  • Na RB133 nepoužívat vyšší verzi než 5.16!
  • Když něco dobře funguje, je lepší na to nesahat!!! :D

Ze stejného důvodu jsem zůstal na RB112 u verze 2.51, i když na jednom bez problémů běžela i v.5.11.
Naposledy upravil(a) petr dne 15 Jun 2013 14:07, celkem upraveno 2 x.
0 x
Petr Kraus
Přimda
kraus@primda.cz

Uživatelský avatar
goblajz
Příspěvky: 820
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod goblajz » 11 years ago

Blbost!

Kdyby sis to dočetl do konce pochopil bys, že poznámka u 5.25 je tam kvůli tomu že jestli chceš upgradovat na verzi 5.17 a vyšší, musíš nejdřív upgradovat bios RB na 2.18! Jinak verze 5.25 chodila na RB133 naprosto v pohodě a teď na tom jede i 6.1 a zatím taky v klidu.

Kdybys chtěl opět vysvětlit poznámku pod verzí 6.x - není podporovaná RB133 c!, RB111, RB112 a RB150 jinak ostatní historie co jsem zatím zkoušel na tom jede.
0 x

Uživatelský avatar
petr
Příspěvky: 133
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod petr » 11 years ago

goblajz píše:Blbost!


Tu poznámku jsem samozřejmě četl celou. Ale abych netápal a nezkoušel downgrade po jedné verzi, rozhodl jsem se pro právě 5.16 ze mnou (pro někoho možná ne dost :wink: ) jasně vysvětlených důvodů.

U Mikrotiků bývá dost často obvyklé, že ne vše, co na stránkách uvádí, je úplně v souladu se skutečností.

Jak jsem psal: Opravdu záleží kus od kusu. Možná nejsou všechny HW verze RB133 stejné a v čase se měnily. Při téměř shodné konfiguraci to na některých RB133 běží, na některých sice také, ale hrozně mizerně.
S v.5.16 to běží na všech bez problémů. Mám jich v síti ještě 14, z toho 9 jsou wifi routery (AP), 5 slouží jako station a AP u klientů.
0 x
Petr Kraus
Přimda
kraus@primda.cz

Dalibor Toman
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Dalibor Toman » 11 years ago

petr píše:Jak jsem psal: Opravdu záleží kus od kusu. Možná nejsou všechny HW verze RB133 stejné a v čase se měnily. Při téměř shodné konfiguraci to na některých RB133 běží, na některých sice také, ale hrozně mizerně.
S v.5.16 to běží na všech bez problémů. Mám jich v síti ještě 14, z toho 9 jsou wifi routery (AP), 5 slouží jako station a AP u klientů.


IMHO jediny podstatny rozdil je zda ma MT 16MB (133Cx,11x,150) nebo 32MB RAMky(133). S 16MB RAMky proste 6.x nebezi - alespon mnou zkousene kusy byly nepouzitelne
0 x

Martin_H
Příspěvky: 127
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Martin_H » 11 years ago

Doufam ze uz to tady nebylo ale zajimalo by mne jaky je zasadni rozdili mezi v5.x a 6.x ze to zere tolik ramky na zarizenich, kde je vice je to vklidu ale tam kde je 32 Mb tak mam strach ze to bude za chvili na nule. Snad nemam neco blbe nastavene.
0 x

Uživatelský avatar
maacher222
Příspěvky: 70
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Raslavice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod maacher222 » 11 years ago

maacher222 píše:Skusal som to nahodit na hlavnu GW co je HP ProLiant DL380 G5 Server 2xNetXtreme II BCM5708 Gigabit Ethernet do teraz tam bezala 5.25 vpohode ale po upgrade na 6.0 system nabehol ale ethernety nenaslo, vyzera to na chybu v ovladacoch pre BCM5708.. ak som dal do serveru dalsiu sietovu kartu do PCIe (realtek) tak nebol problem a bezala aj pod 6.0, takze zaver je downgrade na 5.25..


Opravene..

"Hello,

New fixes are made, try the version from the link:
http://www.mikrotik.com/download/share/ ... 6.2rc1.npk

Regards,
Janis Becs"
0 x

duro28
Příspěvky: 19
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod duro28 » 10 years ago

Zdravim,

mam verziu 6.0 final nahodenu na CCR1016 a po urcitej dobe (niekedy 7 dni niekedy az 19dni) mi cez winbox neukaze queue simple. Cez telnet vypise vsetko v poriadku a aj obmedzovanie funguje. Po resete vsetko zobrazuje v poriadku neviete ci to je daky bug a ci to novsia verzia riesi? Robi mi to na dvoch rozlicnych miestach.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 10 years ago

klasika, upgrade na v6.1
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
Petr S.
Příspěvky: 795
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr S. » 10 years ago

honzam píše:
Dalibor Toman píše:pokud mate nekdo na nejake RB133 nejakou ROS6 (nejlepe 6.0) , muzete zkusit povolit watchdog? Me to po zadani IPcka napise:
failed to enable watchdog timer


Zkoušeno na rb532 a nejde to. Vypadá to na bug :)


Vyřešil jsi to nakonec nějak?
0 x
..:: DobraSit.cz ::..

Dalibor Toman
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Dalibor Toman » 10 years ago

Petr S. píše:
honzam píše:
Dalibor Toman píše:pokud mate nekdo na nejake RB133 nejakou ROS6 (nejlepe 6.0) , muzete zkusit povolit watchdog? Me to po zadani IPcka napise:
failed to enable watchdog timer


Zkoušeno na rb532 a nejde to. Vypadá to na bug :)


Vyřešil jsi to nakonec nějak?


diky za pripomenuti. Na muj mail na support mi odpovedel jen automat. Ted jsem to testoval sdnesni verzi ROSu 6.3 a stale stejne chovani. Tak jsem poslal dalsi mail na support.
0 x

Uživatelský avatar
Petr S.
Příspěvky: 795
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr S. » 10 years ago

Nz, tak až se ti ozvou, tak to sem prosím napiš. Mám úplně stejný problém... Díky.
0 x
..:: DobraSit.cz ::..

Dalibor Toman
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Dalibor Toman » 10 years ago

Petr S. píše:Nz, tak až se ti ozvou, tak to sem prosím napiš. Mám úplně stejný problém... Díky.


v 6.4 je uz problem s watchdogem na MIPSLE opraven...
0 x

Uživatelský avatar
19marek19
Příspěvky: 58
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod 19marek19 » 10 years ago

Ahoj, robil som upgrade z verzie 5.25 na 6.4. Vsetko bezi ok, len som si vsimol, ze pri vybere niektorych poloziek z menu (napr tools-Btest Server, ale su aj dalsie) cele okno, ktore sa otvori je zasednute a neaktivne, staci ale znovy vojst do toho isteho menu a uz je aktivne a da sa nastavovat. Co s tym? Je to ok?
0 x