Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

6.0 final

Oznámení a diskuse ke konkrétním verzím.
Uživatelský avatar
reset
Příspěvky: 2902
Registrován: 16 years ago
Bydliště: intERnet

Re: 6.0 final

Příspěvekod reset » 11 years ago

V6b13 (nebo tak nejak), nasazeni na prpdukcnim hotspotu, bez problemu. Jinak vsude mame bud v5 nebo v3.30
0 x
ERnet tady, ERnet tam, ERnet vsude kam se podivam

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 11 years ago

Tak ROS6 final nedokážu zatím udržet v provozu déle, jak cca 12 hod až 2 dny. Vždy mi to chcípne na plné routovací cache pro IPv4 (/ip route cache print), začne to pak dávat oblíbenou hlášku No free buffer space. IPv6 jede bez problémů. Pomůže až reboot a od toho okamžiku je vidět, jak obsazení cache pořad roste zhruba rovnoměrným tempem, až dosáhne horní hranice a zásek. Nějak nefunguje uvolňování starých záznamů. ROS samozřejmě nepodporuje flushnutí cache nebo se podívat, co v ní má nasysleno (linuxové 'ip -s route show cache' / 'ip route flush cache'). Dle supportu asi čelím nějakému masivnímu DDoS útoku. Na otázku, proč se tak děje i v situaci, když k danému routeru je jediná cesta seriová konzole a napájecí kabel nebo když v nasazení po downgrade na 5.25 to ihned přestane, tak taktně mlčí....
RB1100AH/1100AHx2/800/450G. V provozu IPv4/6, BGP, OSPFv2/3, VRRP, GRE, IPsec, SSTP, NAT, firewall.
Nutno poznamenat, že podobný problém byl, jak se objevila 5.0 a tak nějak kolem 5.5 to tiše přestalo. Ještě, že máme watchdog s watch address, ten to spolehlivě sejme. :-)
0 x

Tomáš Nesrsta
Moderátor
Příspěvky: 1333
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tomáš Nesrsta » 11 years ago

Tak u me nasazeno na Shaper x86. V provozu zatim 9 dni. Jediná anomálie je ta že mi již několik lidí hlásilo že mají rychlost pouze cca 0,5 M místo 4M. Upload je pry v poradku. Zvlasti je ze to dela lidem se stejnym tarifem a vsichni jsou ve stejne agregacni skupine a stezuji si az po nasazeni verze 6.0. Asi v noci bude downgrade.
0 x
Bývalý ISP...

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 11 years ago

Zajímavé. My máme V6.0 na rb1200. NAT, VLAN a DHCP pro asi 60lidí. Dále nějaký ten routing. Aktuální uptime 4dny a žádný problém
Dále máme rb450G jako NAT, VLAN a DHCP router pro zhruba 43lidí. Verze 6.0rc13 a uptime 41dní bez problému
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 11 years ago

x86, 10.5 dne bez problemu.

Jak tam máš řešenej shaper? platforma? Já si to dneska testoval u klienta, vlastně je testuju všude kde sem a seději.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 11 years ago

Jestli to byla otázka na mě tak my na MK neshapujeme. Na to máme linux na GW
0 x

Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Noxus28 » 11 years ago

Práve nasadené na školský x86 GW / 33FW, 43NAT, 32MANG, 32QT, Hot-spot s QS, 26Vlans atď/ update z 5.24, uvidíme čo sa prihodí v zátaži od pondelka :roll:
PS: bola potreba nanovo parentovať všetky QT ale o tom sa už písalo
0 x
MTCNA, MTCRE, MTCTCE a furt toho viem málo 🤓

Tomáš Nesrsta
Moderátor
Příspěvky: 1333
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tomáš Nesrsta » 11 years ago

Pravidla tam nahrava ISPadmin. Shaper je nejakej starsi DELL tusim ze 860. Ono kdyz se na to prihlasis pres Winbox tak ti to zadnej error nehlasi a vse vypada v poradku. Rychlost maji mit 4M ale řeže je to nekde okolo 0.5M

Obrázek
Obrázek
0 x
Bývalý ISP...

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 11 years ago

takze konecne funguju denne/nocne queues :) Červené su tie, ktoré sú momentálne neaktívne. Čiže cez den sú vo winboxe červené queues pre "night" a v noci opačne. Je to novinka oproti ROS v.5
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 11 years ago

to je ale blbost. Červený jsou přece pro fail řádky ne?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 11 years ago

To vysvetluj tým čo to nakodili...tiež som bol v tom, že červené su FAIL. Normis na fore mi ale vysvetlil, že napriklad nočné queues sú cez den červené :) a opačne, cez noc sú červené zase denné. Vážne je to tak...keď si posedím za winboxom pri prechode polnocou, chvilku na to sa zmenia farby.

Funguje to....ale prečo takáto zmena oproti ROS3,4,5...ani boh nevie
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 11 years ago

další chyba ve verzi 6. ohledně OSPF3 http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=14&t=73223
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Tomáš Nesrsta
Moderátor
Příspěvky: 1333
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tomáš Nesrsta » 11 years ago

Jinak co jsem ted v noci udelal downgrade na 5.25 tak verze 6.0 je fakt nenazrana co se tyka pameti. Rozdil mezi 5.25 a 6.0 ve volne ram je 200M
0 x
Bývalý ISP...

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 11 years ago

a neni to v něčem jinym? třeba že free memory ukazuje teď i cache v ramce nebo tak? já tohle totiž nepozoruju.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Noxus28 » 11 years ago

mám podobnú skúsenosť s RAM, Za 24hod sa zvýšila RAM o cca 20MB a stále stúpa aj ked je stroj v robote v podstate na 0 trafiku cez víkend :shock:
0 x
MTCNA, MTCRE, MTCTCE a furt toho viem málo 🤓