Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Verze 5.24

Oznámení a diskuse ke konkrétním verzím.
iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Re: Verze 5.24

Příspěvekod iTomB » 11 years ago

Leeonek píše:Tak včera historicky první výtuh verze 4.17 s NV2, tohle není náhoda. Musí to mít nějakou návaznost buď na déšť, sníh, teplotu, špatný signál od kliošů nebo já nevím co.
Jak to hlídat? Ping na 3 klienty a pokud jsou všichni dole vyp/zap rozhraní?

Budu na vas hodnej ;)

Kód: Vybrat vše

    source=":local macadresa\
    :foreach i in=[/interface wireless registration-table find] do={\
      :set macadresa [/interface wireless registration-table get \$i mac-address]\
      :if ([/ping \$macadresa count=2] = 0) do={\
        :log warning \"NEJDE PING \$macadresa\";\
        /interface wireless registration-table remove \$i;\
      }\
    }"
0 x

asdewq
Příspěvky: 539
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod asdewq » 11 years ago

iTomB: pre nas ktorim sa nedari natiahnut den a 24h nestaci, velmi prospesny skript za ktory dakujem, ak pojdes niekedy na sk mas u mna flasku ;)
0 x

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 11 years ago

asdewq píše:iTomB: pre nas ktorim sa nedari natiahnut den a 24h nestaci, velmi prospesny skript za ktory dakujem, ak pojdes niekedy na sk mas u mna flasku ;)

Dik, ale jsem abstinent.
0 x

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 11 years ago

Leeonek se na neco ptal, tak hodim odpoved sem.
Ten script je vice sofistikovanej. Kontroluje si pripojene klienty a kdo neprojde pres MAC-PING, tak jen toho jednoho klienta odpoji. Takze nevadi ani DMZ u klienta ci FW (pokud neni nejak hodne tvrdej input), ale myslim, ze mac-ping projde aj tak. Takze neprojde opravdu jen kdyz je to zamrznute.

Jen dodam, ze ho staci v scheduleru po nejakem casu poustet a staci tak jen na AP strane. Mam vysilac, kde se mi kouse jen 1 klient ze 7. Takze to odpojuje jeho jen parkrat za mesic ;)
0 x

Dalibor Toman
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Dalibor Toman » 11 years ago

iTomB píše:Leeonek se na neco ptal, tak hodim odpoved sem.
Ten script je vice sofistikovanej. Kontroluje si pripojene klienty a kdo neprojde pres MAC-PING, tak jen toho jednoho klienta odpoji. Takze nevadi ani DMZ u klienta ci FW (pokud neni nejak hodne tvrdej input), ale myslim, ze mac-ping projde aj tak. Takze neprojde opravdu jen kdyz je to zamrznute.

Jen dodam, ze ho staci v scheduleru po nejakem casu poustet a staci tak jen na AP strane. Mam vysilac, kde se mi kouse jen 1 klient ze 7. Takze to odpojuje jeho jen parkrat za mesic ;)


obcas objevim klienta na ktereho MAC ping nefunguje. Netusim proc (neni to verzi ROSu ani typem desky), obcas pomuze restart klienta ci AP obcas nepomuze nic. Takze pri nejake te smule se muze stat, ze funkcni ale macnepingajici klient bude mit s timhle (byt pekne napsanym) skriptem problem.
BTW u nas krome vytuhu NV2 jeste obcas narazime na zamklou modulaci - AP zamkne nektereho klienta (ci vice klientu) na zakladni nejnizsi modulaci (TX smer z AP). Cili mac ping by zrejme prosel, ale AP ma problem pokud postizeni klienti se rozhodnou neco stahovat.
0 x

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 11 years ago

ludvik píše:A já nadával jak špaček :-) Takhle přesně jsem to ovšem neidentifikoval.
Majklik píše:Heh, další bota v IPv6 (je v celé 5.2x i 6.0rc). Pokud se používají address listy v ipv6 firewallu, tak se použije jen posledních 7 záznamů, předchozí jsou tiše ignorovány.


Že je v tom chyba jsme narazil už dávno, ale včera jsem se konečně nasral, vzal si dvě prázdné RBčka vedle sebe (RB450G/ROS6rc12 a RB1100AHx2/ROS5.24) a zkoušel, kdy se to rozbije.... Uvidíme, co pánové na to, support zatím mlčí.

hapi píše:další důvod proč nepoužívat něco co neni v normálním linuxu :-)


Tobě v linuxu nefunguje něco jako toto (s nepříliš historickým iptables):
iptables -A FORWARD -s 6.6.6.6,6.6.6.9,6.6.9.0/24 -d 8.8.8.8,8.8.4.4 -j DROP
Co to je? Fakticky použití address listů. IMHO to ROS dělá interně úplně stjeně, jen to umí uložit pěkně do pojmenovaného seznamu vedle.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 11 years ago

a neni to patchnutý iptables? dřív to tam běžně nebylo.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Dalibor Toman
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Dalibor Toman » 11 years ago

hapi píše:a neni to patchnutý iptables? dřív to tam běžně nebylo.


na seznamy ipcek se pouziva v Linuxu ipset - od jiste doby je primo soucasti jadra. Zvladne i obrovske seznamy bez velke rezie

btw: podle informaci, ktere jsem ruzne cetl, Mikrotik temer veskere zpracovani packetu presunul do userspace. Tam se mnohem lepe programuje (resp debuguje) ale zase vznika vykonove penale zpusobene vicenasobnym kopirovanim packetu v pameti. Takze pokud firewall je v userlandu, nema s iptables nic spolecneho ...
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 11 years ago

To by byla hovadina snad i pro programátory mikrotiku. :-) Doufám, že ty informace nejsou správné.
Ale vše mi přijde jako docela standardní netfilter (+ipset), až na ty dynamický věci kolem hotspotu.
Dalibor Toman píše:na seznamy ipcek se pouziva v Linuxu ipset - od jiste doby je primo soucasti jadra. Zvladne i obrovske seznamy bez velke rezie

btw: podle informaci, ktere jsem ruzne cetl, Mikrotik temer veskere zpracovani packetu presunul do userspace. Tam se mnohem lepe programuje (resp debuguje) ale zase vznika vykonove penale zpusobene vicenasobnym kopirovanim packetu v pameti. Takze pokud firewall je v userlandu, nema s iptables nic spolecneho ...
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 11 years ago

User space řešení bych se nebál. Jsou mechanismy na předávání dat s minimem dopadu na výkon (sám zrovna něco tkaového teď bastlím, protože se mi nechtělo bastlit kernel driver).
Heh, ipset jsem ani neznal (jen starší ippool, ipset vypadá jako pokračování).
Jinak musím uznat, že Janis dělá práci na supportu skvěle, jak odradit obtěžovatele. Kroutí se jak had, odkazuje na kde co, problémy s ICMPv4/6 zmatky jsme si snad už teď ujasnili, teď očekávám poukaz na špatnou fázi měsíce, než snad konečně uzná, že cfg na 10 řádků (je teda pro ROS6rc12, pro 5.24 by byla na 11):
/system reset-configuration skip-backup=yes no-defaults=yes
...
/ipv6 settings set forward=no
/ipv6 firewall address-list add address=2001:db8::/32 list=IPv6_InvalidBlocks
add address=2001:10::/28 list=IPv6_InvalidBlocks
add address=2002::/24 list=IPv6_InvalidBlocks
add address=2002:a00::/24 list=IPv6_InvalidBlocks
add address=2002:7f00::/24 list=IPv6_InvalidBlocks
add address=2002:a9fe::/32 list=IPv6_InvalidBlocks
add address=2002:ac10::/28 list=IPv6_InvalidBlocks
add address=2002:e000::/19 list=IPv6_InvalidBlocks
/ipv6 firewall filter add action=drop chain=output dst-address-list=IPv6_InvalidBlocks
by fakt neměla dovolit dovolit routeru zkusit odchozí komunkaci na 2001:db8::666. :-)
0 x

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 11 years ago

Kód: Vybrat vše

    source=":local macadresa\
    :foreach i in=[/interface wireless registration-table find] do={\
      :set macadresa [/interface wireless registration-table get \$i mac-address]\
      :if ([/ping \$macadresa count=2] = 0) do={\
        :log warning \"NEJDE PING \$macadresa\";\
        /interface wireless registration-table remove \$i;\
      }\
    }"


Jelikož se ve scriptování nevyznám, dá se ten script předělat tak, aby pingal na 3 klienty a v případě ztráty komunikace se všemi, vymazal komplet regisration table? Hlídat jednoho klienta mi nepomůže, když je jich tam 20.
Před chvílí mi vytuhl další sektor, potřebuju (a nejen já) nějaké řešení, když ti kokoti z mikrotiku s tím nic nechtějí dělat.
0 x

Zbojnik
Příspěvky: 237
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Zbojnik » 11 years ago

Mne to pride ze to pinga po rade vsetky mac v registration table

Kód: Vybrat vše

foreach i in=[/interface wireless registration-table find] do=

a tu ktora neodpoveda odpoji...

Kód: Vybrat vše

/interface wireless registration-table remove \$i;\
0 x

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 11 years ago

Zbojnik píše:Mne to pride ze to pinga po rade vsetky mac v registration table

Kód: Vybrat vše

foreach i in=[/interface wireless registration-table find] do=

a tu ktora neodpoveda odpoji...

Kód: Vybrat vše

/interface wireless registration-table remove \$i;\

ano, tak to je, takže, když nepojede nikdo, odpojí to všechny
0 x

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 11 years ago

Dobře, takže pro ty uplně blbé (mě). Ten script v tomto stavu jak je, vložím mezi scripty v mikrotiku, spustím ho takto jako je, bez jakékoli změny. On najde v registration klienta, ověří ho mac pingem, a v případě že mu na ten ping odpoví, nechá to tak, když neodpoví, smaže ho z registration. Tím ho donutí se připojit znova a vše funguje. Takto to postupně na jedno spuštění udělá se všemi klienty i například když jsou na rbčku 2 karty jako ap?
Pokud je to takt, a nemusí se na tom scriptu nic měnit, zřejmě dělám něco špatně. Po spuštění scriptu se nestane nic, neproběhne ani žádná komunikace s klienty. Ke klientům jsem si do inputu dal logovací pravidlo které když z apčka pingám na mac loguje pingy, ale když spustím script, neloguje nic :)
0 x

pepulis
Příspěvky: 1418
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod pepulis » 11 years ago

Leeonek píše:Dobře, takže pro ty uplně blbé (mě). Ten script v tomto stavu jak je, vložím mezi scripty v mikrotiku, spustím ho takto jako je, bez jakékoli změny. On najde v registration klienta, ověří ho mac pingem, a v případě že mu na ten ping odpoví, nechá to tak, když neodpoví, smaže ho z registration. Tím ho donutí se připojit znova a vše funguje. Takto to postupně na jedno spuštění udělá se všemi klienty i například když jsou na rbčku 2 karty jako ap?
Pokud je to takt, a nemusí se na tom scriptu nic měnit, zřejmě dělám něco špatně. Po spuštění scriptu se nestane nic, neproběhne ani žádná komunikace s klienty. Ke klientům jsem si do inputu dal logovací pravidlo které když z apčka pingám na mac loguje pingy, ale když spustím script, neloguje nic :)


Lee tohle se deje i u me, presne co pises, zadna odezva.

Pa jeste skrebon daval skript zde - viewtopic.php?f=3&t=11650 , ale nezkousel jsem ...
0 x