❗️Toto je původní ISPforum.cz ve stavu k únoru 2020 běžící v omezeném režimu pro archivační účely. Aktivní verzi naleznete na adrese https://telekomunikace.cz
V7 beta
-
the.max
- Příspěvky: 1306
- Registrován: 18 years ago
- Bydliště: Sudetten land
- Kontaktovat uživatele:
přesně, jsme v 21. soletí, na Linuxu je dualstack tak dlouho, že už si to ani nepamatuju od kdy, na XPčkách to už šlo zapnout taky, tak fakt nechápu, co kdo pořád něco má proti 6ce.
0 x
-
Radek.Kovacik
- Příspěvky: 162
- Registrován: 13 years ago
V podstatě to nevadí ničemu a ani proti tomu nic nemám, jen mne to překvapilo, protože všechny předchozí verze to měly volitelně. Je to alespoň možné vypnout v tom smyslu, aby router na jakýkoli příchozí paket IPv6 nereagoval?
0 x
-
Sidi
- Příspěvky: 510
- Registrován: 10 years ago
Radek.Kovacik píše:V podstatě to nevadí ničemu a ani proti tomu nic nemám, jen mne to překvapilo, protože všechny předchozí verze to měly volitelně. Je to alespoň možné vypnout v tom smyslu, aby router na jakýkoli příchozí paket IPv6 nereagoval?
IPv6 firewall - drop vše?
2 x
- okoun
- Příspěvky: 6980
- Registrován: 17 years ago
- antispam: Ano
- Bydliště: Mordor
Radek.Kovacik píše:V podstatě to nevadí ničemu a ani proti tomu nic nemám, jen mne to překvapilo, protože všechny předchozí verze to měly volitelně. Je to alespoň možné vypnout v tom smyslu, aby router na jakýkoli příchozí paket IPv6 nereagoval?
když nezapneš dhcp ani autoconfig tak jak by router měl reagovat?
0 x
-
ludvik
- Příspěvky: 4448
- Registrován: 15 years ago
na link-local.
Blbé je, že adresy z autokonfigurace nejsou běžně vidět. Čili se jednoduše dá udělat chyba.
Blbé je, že adresy z autokonfigurace nejsou běžně vidět. Čili se jednoduše dá udělat chyba.
0 x
- okoun
- Příspěvky: 6980
- Registrován: 17 years ago
- antispam: Ano
- Bydliště: Mordor
furt nerozumím, čemu to vadí, dneska každej pitomej tplink má ipv6 a ničemu to při nepoužívání ipv6 nevadí
na linklocal se nedostaneš bez zapnutého routování co já vim
na linklocal se nedostaneš bez zapnutého routování co já vim
0 x
-
ludvik
- Příspěvky: 4448
- Registrován: 15 years ago
Každej pitomej tplink má sice IPv6, ale lze prohlásit, že nepoužitelné. A v defaultu vypnuté.
To nedostaneš, link-local je prostě local. Ale u mikrotiku je předpoklad použití na nějakém sdíleném segmentu. A to už může stačit k problému.
To nedostaneš, link-local je prostě local. Ale u mikrotiku je předpoklad použití na nějakém sdíleném segmentu. A to už může stačit k problému.
0 x
-
Petr Bačina
- Příspěvky: 1361
- Registrován: 11 years ago
- Bydliště: Horní Slavkov
- Kontaktovat uživatele:
ludvik píše:Každej pitomej tplink má sice IPv6, ale lze prohlásit, že nepoužitelné.
Nelze, IPv6 na TPlinku normálně funguje. I když opravdu v defaultu vypnuté.
0 x
-
ludvik
- Příspěvky: 4448
- Registrován: 15 years ago
Záleží možná na verzi. Ale u všech, co jsem zkoušel (vč. archerů) to prostě moc použitelné nebylo.
Někdy si nedokázal udělat renew.
A naprosto všechny měly problém s IAID. Každý reboot (a myslím, že jsem viděl, že i každý renew) tuto hodnotu změnil. Možná to někomu nevadí, ale pokud má někdo DHCPv6-PD na mikrotiku, tak to vadí. Není totiž pak možné udělat statický příděl. A co je možná horší, každý jeho reboot si vezme další a další segment. Měl jsem i případ, že jsem to musel vypnout, protože to dotyčnému padalo tak strašně, že měl stovky za den ...
A celé to komplikuje, že má tplink strašnou spoustu typů zařízení a i v rámci jednoho typu spoustu revizí a každý má zjevně vlastní firmware. V podstatě se to ani nedá pořádně otestovat.
Někdy si nedokázal udělat renew.
A naprosto všechny měly problém s IAID. Každý reboot (a myslím, že jsem viděl, že i každý renew) tuto hodnotu změnil. Možná to někomu nevadí, ale pokud má někdo DHCPv6-PD na mikrotiku, tak to vadí. Není totiž pak možné udělat statický příděl. A co je možná horší, každý jeho reboot si vezme další a další segment. Měl jsem i případ, že jsem to musel vypnout, protože to dotyčnému padalo tak strašně, že měl stovky za den ...
A celé to komplikuje, že má tplink strašnou spoustu typů zařízení a i v rámci jednoho typu spoustu revizí a každý má zjevně vlastní firmware. V podstatě se to ani nedá pořádně otestovat.
0 x
- eKrajnak
- Příspěvky: 420
- Registrován: 13 years ago
- Bydliště: Levoča, SK
- Kontaktovat uživatele:
Smeruje to k off-topicu ale pridám sa:
s TP-Link WR841N a IPv6 som problém nemal, testované s PPPoE a PD. Avšak keď sa router presunul do IPv4-only siete, router si stále pamätal posledný prefix delegation a ten rozdával ešte niekoľko týždňou. Rozbíjalo to spojenia, fail-over trval desiatky sekúnd u väčšiny aplikácií.
(TL-WR841N v13 00000013, 0.9.1 4.16 v0001.0 Build 180119 Rel.65243n)
s TP-Link WR841N a IPv6 som problém nemal, testované s PPPoE a PD. Avšak keď sa router presunul do IPv4-only siete, router si stále pamätal posledný prefix delegation a ten rozdával ešte niekoľko týždňou. Rozbíjalo to spojenia, fail-over trval desiatky sekúnd u väčšiny aplikácií.
(TL-WR841N v13 00000013, 0.9.1 4.16 v0001.0 Build 180119 Rel.65243n)
0 x
-
Petr Bačina
- Příspěvky: 1361
- Registrován: 11 years ago
- Bydliště: Horní Slavkov
- Kontaktovat uživatele:
Stačí nepoužívat archaické FW a funguje to úplně v pohodě. 840, C6ky atd. Asusy taky. Pokud je tam X let starý FW, tak se možné, že to bude blbnout. Stejně se ale choval Mikrotik, kdy např. na 6.44 zlobila delegace prefixů vůči nonmikrotik zařízením.
0 x
- okoun
- Příspěvky: 6980
- Registrován: 17 years ago
- antispam: Ano
- Bydliště: Mordor
ludvik píše:Každej pitomej tplink má sice IPv6, ale lze prohlásit, že nepoužitelné. A v defaultu vypnuté.
To nedostaneš, link-local je prostě local. Ale u mikrotiku je předpoklad použití na nějakém sdíleném segmentu. A to už může stačit k problému.
Coze? Pouzivate linklocal adresy na nejaken jinem segmentu?
Pokud mate navrzenou ipv6 tak jak ma byt vubec vas mikrotik nemuze ohrozit. Neni ani jak.
0 x
-
ludvik
- Příspěvky: 4448
- Registrován: 15 years ago
Pokud ty mikrotiky nemáš na L2 oddělené, tak je link-local adresa zneužitelná jako každá jiná každým dalším zařízením na stejném segmentu.
0 x
- okoun
- Příspěvky: 6980
- Registrován: 17 years ago
- antispam: Ano
- Bydliště: Mordor