Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Verze 5.24

Oznámení a diskuse ke konkrétním verzím.
net.work
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Re: Verze 5.24

Příspěvekod net.work » 11 years ago

p1_p1_p1 píše:vytuhlo na 5.17? a to tam u vas na vesnici zablikala po roce elektrina nebo co ? :D

tezko, je to za online upskou a je tam vicero RBcek napajenych z jednoho zdroje. Zatuhlo = myslel sem klasicky problem s nekomunikujicimi klienty na wlanu
0 x
Jan Ptáček

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 11 years ago

p1_p1_p1 píše:vytuhlo na 5.17? a to tam u vas na vesnici zablikala po roce elektrina nebo co ? :D

jinak v Acku to vytuhne po delsi dobe, nicmene ten bug tam je, co vytuhnuti urychli jsou nasledujici aspekty:
-NV2 zapnuto
-vyssi zatez cca 20mb 40mb a vic ..
-Nko tuhne casteji nez A

=>problem s TDMA ovladacem karty, whatever, nezalezi co je to za kartu (r52,r52n,r52hn,tplink,cm9...)

Hadam ze nejspis chyba souvisejici s casovanim TDMA, neco se spatne synchronizuje a chcipne to kdyz se a)zaplni nejaky buffer b)data se nevysilaji protoze nejaky ukazatel/ridici signal vraci neco co nema? bohuzel mikrotik je closed source takze at se soudruzi snazi ... hlavne je bombardujte tema report souborama a budte s tema zasekama hlucni, treba tam u nich opravi tu chybu mezi zidli a klavesnici :)



no vypadá to to tak, od verze 5.23 mi jede TCP velmi špatně, dnes zkusím předělat vše na5.24 a dám vědět.

aktualizováno:

tak po nahrání 5.24 malinké zlepšení rychlosti na TCP, na 5 skoků dám s NV2 30Mb na speedtestu a když stahuji ze steamu tak max 3,5MB/s
dříve u 5.22 a 5.23 to bylo na speedtestu max 18-20Mb a steam 2MB/s
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

p1_p1_p1
Příspěvky: 38
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod p1_p1_p1 » 11 years ago

nema nekdo odpozorovano po kolika kyblicich dat se ta wifina zasekne? zkuste nekdo mrknout na kartu kdyz se to posere kolik dat prolezlo tam / zpet

a napadlo me ze ten skript co nekdo napsal na sledovani toho ze se to seklo a vyp/zap wifi by mohl napsat do logu hlasku ze k tomu doslo ;) a pak by bylo zajimave zjistit co se stalo predtim :) jo a zapnout grafy ;) jak na resources tak na interfaces ...
0 x

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 11 years ago

Navrhuju diskuzi o NV2 bych přesunou spíše sem viewtopic.php?f=5&t=6840&p=115543&hilit=nv2#p115543
0 x

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 11 years ago

Postřehl jsme u 5.24 drobnou zradu (na RB1100AH/AHx2 po upgrade z 5.14). Používám nezapojený bridge pro router id s admin mac, klasicky:
/interface bridge add admin-mac=02:00:00:00:00:12 auto-mac=no name=bridge-routerid
a na to píchlou IPv4 a IPv6 adresu, kterou propaguje ven OSPF2/3. Funguje skvěle, ale po rebootu se stane to, že tak polovina routerů si nenahodí link local IPv6 adresu, takže se nepustí OSPFv3 na něm. Stačí disable/enable na bridge a jede to.
0 x

p1_p1_p1
Příspěvky: 38
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod p1_p1_p1 » 11 years ago

je fakt ze na mikrotiku podpora IPv6 jeste neni uplne OK, ale je nejaky rozumny duvod proc provozovat ipv6 na siti ktera slouzi pouze pro pripojeni k internetu? 8)
propojovani jednotlivych klientu primo navzajem je vicemene nezadouci / viry, mallware a na antenach torrent - kdyz si nedejboze dva klienti zacnou sypat pres AP plnou rychlosti data tak zabijou vsechno okolo

krome lokalnich siti kde ipv6 je k necemu dobra zatim nevidim nijak zvlast dobrou podporu co se tyce programoveho vybaveni, navic dle wiki 1% celkoveho trafficu z ni dela docela nezajimavy protokol kdesi v koutku site:

Deployment of IPv6 is accelerating, and a symbolic marketing event, World IPv6 Launch, was organized by major Internet service providers and users on 6 June 2012, for which they deployed IPv6 addresses to some of their users, especially in countries that had been lagging in IPv6 adoption.[2] Data from Arbor Networks showed a peak of 0.2% of Internet traffic on IPv6 during the launch.[3] As of late November 2012, IPv6 traffic share was reported to be approaching 1%.[4]

z vyhod IPv6 - na antenach nehrozi ze bych si uzil posilani jumbogramu o velikosti 4294967295 (2^32−1) octets, jednodussi zpracovavani na routerech? stejne to musi probehnout filtrama ...
z nevyhod - soucasne protokoly jsou na IPv6 upraveny ale aplikace je jeste nevyuzivaji nebo neumi pouzit (problem s nekompatibilnimi protokoly FTP and NTP) ...

Kdyz si chci nasdilet soubory mezi dvema pocitacema tak je stejne sdilim pres IPv4 maximalne pres IPX kdyz jde o archaicke pocitadla :) kdo ma chut pak pomatovat si a busit do klavesnice 8cisel jako debil :) kdyz je problem dostat se na sdilenou slozku pres \\pocitac\moje_slozka tak \\192.168.1.30\moje_slozka mi prijde pohodlnejsi

navic jsem zaznamenal ze to co slo po siti na IPv6 byly akorat pakety od nejakych widli co obsahovaly zpravu ve stylu ahoj ja jsem tady a umim ipv6 xD ... a IPv6 over IPv4 framy to same ...
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 11 years ago

Jooo? Já jsem z nich vytočenej čím dál tím víc. Jede ti SNMP v téhle verzi na MIPSBE (rb450)? Mě ne ... stejná verze, stejnej firewall, ale RB1100AH - a funguje.
Downgrade na 5.23 to samozřejmě řeší.
hapi píše:MKv5.24... to číslo se mi líbí, obvykle když se mi to číslo líbí tak je to v pořádku :-D


Edit:
tohle je přesně to, co mě vytáčí na mikrotiku. Chování jak widle ... SNMP nefungovalo tak jak jsem psal (jen na té 1100AH jo). Ani po rebootech. Všechny za jedním switchem. Po downgrade to je OK, tak jsem tam dal zpět 5.24 - a najednou to funguje. Stejně tak se to rozjelo na prvním nasazeném ... vlastně jsem jen hodinu počkal a to stačilo.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

ppp76
Příspěvky: 3017
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ppp76 » 11 years ago

SNMP mi jede na vsem moznym bez problema rb 711, 411 , 2011, 600, 800, 333, 433 ....
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 11 years ago

No vidíš ... a já měl vzorek 2x RB450G, 1xRB1100AH za jedním switchem a 1x RB450G jinde na síti. A jak píšu, tak se to chovalo.
Když to nejede, poznám to ... přeci jenom to používám v dohledu všude. Hodinu zkoumáš jak idiot (na testovacích kouskách) a najednou koukáš - přijde ti hláška o změně default routy z toho ostře nasazeného kousku. Nevěříš vlastním očím, protože to je ze SNMP.
ppp76 píše:SNMP mi jede na vsem moznym bez problema rb 711, 411 , 2011, 600, 800, 333, 433 ....
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

p1_p1_p1
Příspěvky: 38
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod p1_p1_p1 » 11 years ago

no nevim SNMP mi jede normalne na vsem, neni spis chyba mezi zidli a klavesnici? :D

jestli to routujes neni spis problem s routovanim? tomu bych veril, OSPF se chovalo chvilemi divne :? kdyz jsem to zkousel, v praxi tuto radost nasazenou nemam takze neresim, ale SNMP mi urcite jede :wink:
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 11 years ago

Mě jede taky ... samo se rozjelo ... A na všem ostatním jsem problém neměl.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

CANOPA
Příspěvky: 103
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod CANOPA » 11 years ago

pokud ti nefunguje snmp, tak tam mas nesymetricky provoz. Kdyz "zaridis"symetrii pojede.. ale to je obecne pro snmp.
0 x
Petr S.

p1_p1_p1
Příspěvky: 38
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod p1_p1_p1 » 11 years ago

rb450 teda fakt nemam to je nejaky ocesany rb750 tusim :) a na tom mi to jede vse ok
0 x

p1_p1_p1
Příspěvky: 38
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod p1_p1_p1 » 11 years ago

aktualni postrehy: propustnost tcp na 20Mhz kanale okolo TCP 45MB/s stabilne :) trochu hrani si s nastavenim karet a par uprav 8) ale jinak NV2 mrzne mene nez v 5.21 nebo 5.22 ale uplne ten problem nezmizl :(
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 11 years ago

na kolik spojení těch 45Mb?
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...