Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Spory o využívání kmitočtů ve volných pásmech

Právní problematika, závazná legislativa, provozní a lokalizační údaje, atd.
Uživatelský avatar
petr
Příspěvky: 133
Registrován: 17 years ago

Spory o využívání kmitočtů ve volných pásmech

Příspěvekod petr » 13 years ago

Má někdo zkušenosti s řešení sporů o využití kmitočtů ve volných pásmech?

V Článku 2, bodu h) všeobecného oprávnění č. VO-R/12/09.2010-12 se praví:
provoz stanice nemá zajištěnu ochranu proti rušení způsobenému vysílacími rádiovými stanicemi jiné radiokomunikační služby provozovanými na základě individuálního oprávnění k využívání rádiových kmitočtů nebo jinými stanicemi pro širokopásmový přenos dat. Případné rušení řeší fyzické a právnické osoby vzájemnou dohodou. Nedohodnou-li se, postupuje se podle § 100 zákona, případně zastaví provoz ten uživatel, který uvedl do provozu stanici způsobující rušení později;

Zákon č.127/2005Sb. sice v odst.6 § 100 stanovuje k řešení sporů ČTÚ ve věci používání volných kmitočtových pásem určité kompetence, ale úřad s tím nejspíš nebude chtít nic mít. Nedojde-li k dohodě účastníků sporu, je to asi spíš na soudní při.

Příklad:
Víc jak 5 let jsem bez problémů, při dodržování výkonových limitů, provozoval uzel s několika páteřními linkami v pásmu 5,470–5,725 GHz. Nyní přišel nový poskytovatel. V těsné blízkosti osadil několik páteřních spojů, na kterých použil mnou využívané kmitočty s anténami o průměrech 40 až 90cm a zařízení (UBNT Bullet M5, Rocket M5) nastavil na plný výkon (pro ilustraci: při skenování z místa vzdáleného 4km od tohoto bodu, jsem s 2dB anténou naměřil z jeho zařízení úrověň signálu -72dB!!!). Uvedeným jednáním mé spoje téměř vyřadil z provozu.

Mohu si sice stěžovat na ČTU ohledně překračování výkonu a možná, podaří-li se jim vůbec tohoto poskytovatele vůbec usvědčit, mu udělí pokutu (první asi nebude nijak vysoká). To je asi vše. Onomu hříšníkovi je zatím jedno, že mu spoje také pořádně nejedou - nemá přes ně připojeného buď nikoho nebo jen pár lidí a občas přes ně pustí bandwidthtest, aby mně, zvlášť ve špičce, znepříjemnil život.
Naposledy upravil(a) petr dne 18 Jan 2011 11:52, celkem upraveno 2 x.
0 x
Petr Kraus
Přimda
kraus@primda.cz

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 13 years ago

nejlepší by bylo se domluvit s nějakým technikem od ČT'U aby přijel s jejich měřákem a normálně bez upozornění a za chodu mu odšroubovat bullet na napojit ho přímo na měřák. a především vysvětlit tomu od ČTU, že pokud se ohlásí na kontrolu že ten p. X dá vše do limitů a že je to k ničemu.
hodně záleží pod jaké ČTU to zapadá, například ČTU ve středočeském kraji prakticky neexistuje...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 13 years ago

okoun: si to představuješ jako hurvínek válku. Nechci se žádného takového trotla zastávat, ale nejdřív Tě na takové místo musí někdo pustit. Navíc nejde prostě bez vědomí majitele odpojit něco, změřit a pak na základě toho ho za to trestat. Jak si myslíš že by to čtu obhajovalo? "Na základě měření které jsme provedli bez vědomí majitele na lokalitě, na kterou jsme se dostali tak a tak ....". Tvoje názory mě dost udivují čoveče....
Před ohlášenou kontrolou si sice dá všechno do richtiku, ale čtu přijede znova po nějaké době, a prověřuje stejné poskytovatele s odstupem času, tentokrát bez ohlášení a porovnává s tím co změřili venku předtím.

petr: první na co se Tě lidi z čtu zeptají, je to, jestli používáš dynamickou volbu frekvence. Pokud ne, máš v první řadě problém s čtu....
to s btestem víš jak, není to prostě jen tím, že ve špičce má na těch spojích prostě provoz? ;)


Jedna věc je někoho obvinit a druhá je podívat se k sobě na vlastní síť. Taky jsem si mysel že na mě konkurence kdoví co šije, že se ladí do mých pásem a pak tam kdoví co dělají, opak byl pravdou. Ano, rušení od nich samozřejmě je, ale používáním různých katastrofálních kombinací rb a karet se problémy s nástupem konkurence pouze umocnili, to co čekalo na zlomový okamžik, prostě dodělalo. Jakmile jsem začal vše pečlivě stínit, každé rb nebo alix do sólo kovového aluboxu, je najednou po problému. To, s čím jsem se mořil, co jsem si neustále bezvýsledně řešil a co se objevilo po nějaké době zase jinde, je najednou vyřešeno......

Jak jsem psal na začátku, rozhodně se nechci zastávat lam, co zasírají pásmo zvyšováním výkonu aby měli "náskok" před konkurencí, to je prasárna a lidi jsou bohužel čím dál ofrklejší, kvůli konkurenci udělají v podstatě cokoli. Jde to vidět bohužel v každém oboru, nejen u nás.....
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 13 years ago

Leeonek píše:okoun: si to představuješ jako hurvínek válku. Nechci se žádného takového trotla zastávat, ale nejdřív Tě na takové místo musí někdo pustit. Navíc nejde prostě bez vědomí majitele odpojit něco, změřit a pak na základě toho ho za to trestat. Jak si myslíš že by to čtu obhajovalo? "Na základě měření které jsme provedli bez vědomí majitele na lokalitě, na kterou jsme se dostali tak a tak ....". Tvoje názory mě dost udivují čoveče....
Před ohlášenou kontrolou si sice dá všechno do richtiku, ale čtu přijede znova po nějaké době, a prověřuje stejné poskytovatele s odstupem času, tentokrát bez ohlášení a porovnává s tím co změřili venku předtím.


jo kdyby to tak bylo jak píšeš, ale obávám se že to je někde jinde a že ČTU je jako každý státní podnik prolezlej lenochama. ČTU prostě musí někdo z venku popichovat a defacto mu radit co má dělat.
mám takový dojem že ČTU na vstup za anténou žádné povolení mít nemusí, kdyby to tak bylo tak by nikdy nic nikomu nedokázali.

stejnak je čtu v tomto státu pouze na finanční záležitosti ohledně telekomunikací a na podělaný statistiky.....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
petr
Příspěvky: 133
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod petr » 13 years ago

Leeonek píše:petr: první na co se Tě lidi z čtu zeptají, je to, jestli používáš dynamickou volbu frekvence. Pokud ne, máš v první řadě problém s čtu....
to s btestem víš jak, není to prostě jen tím, že ve špičce má na těch spojích prostě provoz? ;)


U Mikrotiku jsem používal Scan List 5500,5520,5540,5560,5580,5600,5640,5620,5660,5680,5700 a DFS Mode enabled, u UBNT s firmware 5.3 (nový) stejný Frequency Scan List jako u MK a Enable DFS - to tedy , alespoň podle mého názoru (nevím jak pracovníkům ČTÚ) vyhovuje bodu f), Článku 2 všeobecného oprávnění č. VO-R/12/09.2010-12
Mikrotik ani UBNT nemají automatickou regulaci výkonu, takže jsem se samozřejmě snažil dodržet bod e) výšeuvedeného VO (snížení výkonu o 3dB oproti limitu - 1 W střední hustoty e.i.r.p.).
S tímto nastavením se ale teď už vůbec nechytám.

Provoz teď konkurence samozřejmě nějaký má. Projevovalo se to ale i v době, kdy měla pouze páteř a žádný přístupový bod.
Plechové krabice (ocelové a uzemněné) zrovna na tomto uzlu používám. Konkurenční zařízení ale žhaví tolik, že na anténě, která je naměrována zády k jejich 90cm parabole, naměřím zhruba stejný signál (-54dB), jako naskenuju z karty v témže RB, která má snížený výkon na 5dB odpovídající 22dB anténě.

Nepídím se ale po teoretických úvahách. Ptám se, zda s řešením obdobné situace má někdo konkrétní zkušenosti (výzva konkurenčnímu poskytovateli, jednání s ČTÚ, předběžné opatření, případná žaloba o náhradu škody atd.).
0 x
Petr Kraus
Přimda
kraus@primda.cz

Blood
Příspěvky: 136
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Chomutov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Blood » 13 years ago

Máme podobný problém. Při kontaktu s konkurencí nám bylo sděleno, že mají vše dle výrobce = namontovali jedou (to že musí regulovat asi nezjistili).
Po delším psaní si s touto konkurencí se nic nevyřešilo a chytám jejich antény s -65 signálem na 7 km přes kopec i když máme vysílače úplně jiným směrem ... fakt super.
0 x

level
Příspěvky: 328
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod level » 13 years ago

okoun píše:
mám takový dojem že ČTU na vstup za anténou žádné povolení mít nemusí, kdyby to tak bylo tak by nikdy nic nikomu nedokázali

jako verejna sit podlehas telekomunikacnimu zakonu a na tve anteny ti bez tveho souhlasu a tve pritomnosti nesmi sahnout ani panbuh.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 13 years ago

ok, dám si výkony na default a nikoho včetně ČTU tam nepustím, tak mi nikdo nic nedokáže :lol:
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

level
Příspěvky: 328
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod level » 13 years ago

presne od tebe jsem cekal takovou odpoved
co presne jsi nepochopil na vete "na tve anteny ti bez tveho souhlasu a tve pritomnosti nesmi sahnout ani panbuh".
proto se CTU ohlasuje aby s tebou provedli koordinaci pri pripadnem mereni anten pokud ma dojit k fizickemu rozpojeni.
0 x

Standula
Příspěvky: 158
Registrován: 15 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Standula » 13 years ago

Ahoj :-)
mel bych taky neco k tematu. Ta veta "na tve anteny ti bez tveho souhlasu a tve pritomnosti nesmi sahnout ani panbuh" me dost zaujala :-). Na novej rok jsem presne k tomuhle volal policii. Mam taky verejnou sit :-) a prisel pan od radoby konkurence na jeden barak :-) jeden den dal nabidku 10Mbit pro barak na jeden byt za 199 kc s DPH. Druhej den mi sundal vsechny moje veci ze strechy, kabely do bytu pouzil pro svoje sluzby :-) a po me chtel jeste at mu prokazu ze ty veci jsou moje. Po prijezdu i s policii na misto, byly moje veci sundany vedle rozvadece a jeste rika najmcum aby mi nevolali abych nedelal problemy, a chlubi se vsude tim, ze se me rozhodl zlikvidovat. Zpusobilosti toho jedince se nema cenu zabyvat kdyz to reknu slusne - je celkove mentalne naruseny a jednodussi, bohuzel vsak odhodlany. Problem je v tom ze on si mysli, ze to co dela je v poradku a ze mu to projde. Po porade s pravnikem jsem to dosel nahlasit na statni zastupitelstvi, kde mi pak prisel dopis ze se vlastne nic nestalo a ze se to vraci na prestupkovou komisi mesta. Dal to resim s pravnikem, taxem zvedavej jak to dopadne. Ani nevim jestli se mam i obratit na ctu, jestli v tom maji nejake pravomoce. Takze nevim jestli je nekde neco nedotknutelne :-) tady si kazdy dela co chce...
0 x

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 13 years ago

jo, dej to na ČTU, oni rozhodujou spory v týhle oblasti. Mě se v létě do sítě připojil borec a přes noc se mi lognul asi do 3 routerů, schodil jednu garant linku, co tu provozuju a rozhlídnul se, a na jednom routeru po sobě smazal log. Ráno jsem to nahodil zpět, změnil hesla do routerů, ale ne do všech :( Přes den to udělal znova a do 12 routerů mi změnil heslo na svoje. Z některých routerů jsem měl log, podle kterýho změny dělala IP 192.168.6.3, to je DHCP v jedný bytovce, tak jsem kouknul do leases a tam byl hezky krásně záznam s MAC a IP a jménem PC, který v našem malým městečku nemůže bejt nikoho jinýho než konkrétní jedné osoby. Tak jsem nafotil obrazovky, vytisknul a vyrazil na policii podat trestní oznámení, do 30 dní mi chrániči odpověděli, že se nestal terstný čin, ani přestupek a že ani osobu toho jména nikde nenašli, i když ho tu běžně vídám :shock:
Dal jsem tomu pauzu, mávnul rukou, řekl jsem si že když to není trestný, tak zbývá jen metoda oko za oko, ...
Přes Vánoce se mi to uleželo v hlavě, sesmolil jsem to a poslal na ČTU, tak uvidíme.
0 x

Hatatitla
Příspěvky: 481
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod Hatatitla » 13 years ago

Neviem akú máte u vás legislatívu ale na Slovensku je niečo takéto klasifikované ako trestný čin ohrozenia verejnej telekomunikačnej siete. Tuším do 6 rokov je možné za to vyfasovať. A to že tá sieť je prevádzkovaná vo verejnom záujme mám pekne čierne na bielom aj s okrúhlym razítkom z TUSR.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 13 years ago

level píše:presne od tebe jsem cekal takovou odpoved
co presne jsi nepochopil na vete "na tve anteny ti bez tveho souhlasu a tve pritomnosti nesmi sahnout ani panbuh".
proto se CTU ohlasuje aby s tebou provedli koordinaci pri pripadnem mereni anten pokud ma dojit k fizickemu rozpojeni.


ohlásit se můžou, ale co když řeknu, že nemám čas nebo, že jsem v zahraničí, tak co potom? ne ne, tak to opravdu není, to by bylo ČTU naprosto k ničemu...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Repkins
Příspěvky: 719
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Brno

Příspěvekod Repkins » 13 years ago

Nechci být velký skeptik a brát přítomným iluze, ale policie tu je kvůli ochraně zájmů státu a ne občanů. Stejně tak jakýkoliv jiný úřad. V případech, kdy není vše podloženo nezvratnými důkazy, bude policie a úředník jen krčit rameny. Vymahatelnost práva je u nás na nízké úrovni a vítězí ten, kdo je větší darebák. OT.
0 x

level
Příspěvky: 328
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod level » 13 years ago

nesmite se na svou sit koukat jen jako na zobrazovac web stranek ale jako na telekomunikacni uzel v kterem mohou bezet sluzby obecneho zajmu (hasici ,nemocnice ,zabezpecovacky ,banky atd). a ted si vemte ze prijde nejakej Jarda nebo Pepik (jmenovci prominou) a sunda vam technologii ,v te dobe bude zrovna nekdo potrebovat treba lekarskou pomoc nebo bude prepadena banka a vase sit na kterou se spoleha bude nefunkcni ,co udelate nahlasite to na CTU a ti musi konat jelikoz mate jakozto VEREJNY TELEKOMUNIKACNI OPERATOR silnou ochranu. ti co stale neveri jak to funguje at si klidne treba pujci bagr a vytahnou nekde nejlepe paterni optiku od O2 a podobne a garantuju vam ze takovej tanec jakej bude nasledovat jste jeste nazazili.
samozrejme ze toto vse bude fungovat pouze tehdy pokud mate na vse to spravne lejstro se spravnym razitkem ulozene na spravnem miste ale to je vicemene snad kazdemu jasne.
0 x