Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

zuřivý uživatel uploadu

Právní problematika, závazná legislativa, provozní a lokalizační údaje, atd.
sinda
Příspěvky: 22
Registrován: 4 years ago

Re: zuřivý uživatel uploadu

Příspěvekod sinda » 4 years ago

neverhappy píše:
co je to za provoz? neslo by ho zariznout, pokud to bude nejaka konkretní IP

Je to vice adres do ameriky a meni se.Vetsinou tak 6Mb na jednu IP.
Dnes jeho prenos.
Klienti maji 40Mb s agregaci 1:6 . Je to ale burst. Rychlost je nastavena na 24 Mb. Nicmene 40Mb rychlosti se da stahnout cca 500MB, pak padnou na 24 Mb. V grafech to neni videt. Prumerne s timto limitem lide stahujou 10GB za hodinu.


A tyhle čísla jsou v 21.století problém? :joy: Poskytoval jsem internet lidem, ale oni mi ho bestie fakt chtěly používat. To může bejt klidně jen stream z jedný kamery.
1 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

jenže je spíš zásadní se bavit na jaké je to technologii, když je to nějaké 802.11n/ac tak to prostě je třeba řešit a vůbecv žádné pásmo není nevyčerpatelným zdrojem...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

sinda
Příspěvky: 22
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod sinda » 4 years ago

okoun píše:jenže je spíš zásadní se bavit na jaké je to technologii, když je to nějaké 802.11n/ac tak to prostě je třeba řešit a vůbecv žádné pásmo není nevyčerpatelným zdrojem...

A tak vcelku logicky na médiu s neodpovídajícími vlastnostmi takovou službu vůbec neposkytuju, ne? Pokuď se poskytovatel marketingově ohání desítkami megabit per klient na médiu, které na to nemá, tak je s prominutím... vůl. Není chybou uživatele, že využívá poskytovatelem nabízenou službu.
3 x

halamicek
Příspěvky: 248
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod halamicek » 4 years ago

Já snad nevěřím očím. V roce 2020, tedy v době která má být už daleko za garážovým stylem poskytování služeb se řeší člověk, který využívá službu tak jak mu to poskytovatel umožní? Myslím, že to není chyba klienta, ale spíš toho co za 300 prodává garantovaný 24 Mbit/s. Je úplně putna jaká to je technologie, protože klient si kupuje data, ne přenosové médium. To je stejné jako kdyby si člověk založil restauraci sežer co chceš za 500 a pak brečel, že krachuje, protože ti lidi mu tam fakt chodí jist
1 x
Halamíček Jakub

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

1. klienta vůbec nezajímá jestli nabízená rychlost je s agregací 1:2 nebo 1:40 nebo garantovaná on to vidí tak že pokud tu rychlost nemá tak začne hledat jiného poskytovatele, když mu ji nejsme schopni zajistit, logický přístup
2. nechápu proč kvůli nějakému jedinci, který očividně nevyužívá domácí připojku za pár šprdliků na domácí aplikace, máme díky tomu omezit všechny normálně chovající se zákazníky?

jasný no v roce 2020 si budeme nechat sr... na hlavu asi :(
uvědomte si že všechny tyto domácí služby nejsou neomezené i když se tak prezentují, viz například velká trojka, která do teď nemá 100% neomezené volání ani SMS, schválně zkuste si u domácího neomezeného tarifu na SMS poslat více SMS za hodinu, bylo na mne v roce 2019 uděláno velké bubu s blokací, to samé je u telefonování, trochu delší hovor a típnou to, o datech nemluvě.
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 4 years ago

okoun píše:1. klienta vůbec nezajímá jestli nabízená rychlost je s agregací 1:2 nebo 1:40 nebo garantovaná on to vidí tak že pokud tu rychlost nemá tak začne hledat jiného poskytovatele, když mu ji nejsme schopni zajistit, logický přístup
2. nechápu proč kvůli nějakému jedinci, který očividně nevyužívá domácí připojku za pár šprdliků na domácí aplikace, máme díky tomu omezit všechny normálně chovající se zákazníky?

jasný no v roce 2020 si budeme nechat sr... na hlavu asi :(
uvědomte si že všechny tyto domácí služby nejsou neomezené i když se tak prezentují, viz například velká trojka, která do teď nemá 100% neomezené volání ani SMS, schválně zkuste si u domácího neomezeného tarifu na SMS poslat více SMS za hodinu, bylo na mne v roce 2019 uděláno velké bubu s blokací, to samé je u telefonování, trochu delší hovor a típnou to, o datech nemluvě.


1. To je výsledek "moderního" marketingu, kdy se lže co to jde. Pak všichni očekávají a vyžadují nesmysl. Problém je, že pokud člověk inzeruje pravdu, tak v záplavě lží vypadá jak nejhorší poskytovatel široko daleko.
2. Řešil jsem to jednoduchým QoS, kdy největší stahovači měli nejnižší prioritu - když byl sektor prázdný, tak si vesele jel naplno, když se sektor zatížil, tak oni byli první, který tu zátěž pocítili. Jde jen o to inteligentně řídit toky (ale to stojí čas při konfiguraci)

Případně to poskytovatelé (aspoň v mém okolí) řeší FUPem. Nastaví limity na hodinu/den/týden a hned zařezávají max rychlost klienta až někde k 15% smluvní rychlosti (ve smlouvě o FUPu ani čárka a oficiálně se jakýkoliv FUP popírá - ale je to jednodušší, než vytvářet QoS pravidla).

Jestli je teď problém jeden člověk na sektoru, tak to nechci vidět za několik let. Google stadia a jiné streamovací služby, mediální masáž o IPTV jako alternativě k DVB-T2, Video on demand (netflix atp) ve FHD s >20Mbit datovým tokem (a co teprve 4K) ...

Datové nároky už jen porostou a nejde zůstavat v minulosti s představou, že lze nabízet nesmysl s tím, že to uživatel neumí využít ...
1 x

_vcn
Příspěvky: 1
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod _vcn » 4 years ago

Já se taky nestačím divit. K čemu pak ta agregace je, když vlastně ani neplní svoji základní úlohu, tj. spravedlivé rozdělování šířky pásma pro zákazníky? A pokud plní a nestačí to, pak asi je na čase se vrátit do reality a něco s tím dělat nebo přestat nabízet nesplnitelné.

Ti z vás, co nabízí službu, kterou nemohou poskytnout, lžou o její neomezenosti, či se jinak podivně vymlouvají na zvklosti zákazníků, styďte se. Nejste o nic lepší než osoba v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=bPW4E6xcQiQ
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

jo takže u vás se kádrují uživatelé na ty hodný a na ty zlý, paráda opravdu, viva síťová neutralita
já se tu vůbec nebavím o trendech, to ani náhodou, já se tu bavím o něčem co vybočuje z normálních trendů dle statistik pro aktuální den či rok.
jak znovu píšu připadá mi škoda se dostat na úroveň že každému dám stejně ale o hodně méně, protože musím počítat že se najde někdo kdo to bude ZNEužívat a třeba i sdílet dál.
my nemáme problém dát někomu službu s opravdovým garantem linky nostop 24 hodin, dělá me to, ale to prostě nejsou přípojky za stovky korun, nebo ano ale to se tu budeme nimrat jednotkách megabitů, což je skvělé v roce 2020 :(
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

jahpisin
Příspěvky: 248
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod jahpisin » 4 years ago

Mě případa jako reálné jediné řešení a to, že investuju do sítě. Nevím proč bych někoho omezoval, vše je to o investici a konfiguraci sítě.

Pro příklad klient na bezdrátu na ubnt M5 (AC tam není ještě nasazeno) ma teď za 9 dní 823 GB staženo a 76GB odesláno (běží mu tam pro mě běžná věc: stream videa, sem tam něco stáhne, nahraje zálohu na cloud. Náčítání webového obsahu beru jako doplněk služby :), ja osobně třeba už na pc skoro ani nic neřeším, jsem v podstatě pouze na mobilu a to na datech, a doma pak internet využívám na zmíněné věci)
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

jenže tohle není příklad, tohle je extrém, laskvě si vyjeď průměrný upload a download na uživatele.....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

sinda
Příspěvky: 22
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod sinda » 4 years ago

okoun píše:nechápu proč kvůli nějakému jedinci, který očividně nevyužívá domácí připojku za pár šprdliků na domácí aplikace, máme díky tomu omezit všechny normálně chovající se zákazníky?

Běžnou domácí aplikací v roce 2020 je třeba i kamerový systém se záznamem obrazu někam do cloudu mimo střežený dům či byt. Pokuď si v nabídce poskytovatele svého domácího připojení přečtu, že mám upload 100 Mbit a moje kamery sypou 30 Mbit, co je na tom problematického? Vždyť jsem hluboko pod inzerovaným maximem...

okoun píše:jasný no v roce 2020 si budeme nechat sr... na hlavu asi :(

Nikoliv. Stačí zákazníkům nabízet jen to, na co skutečně mám.

okoun píše:viz například velká trojka, která do teď nemá 100% neomezené volání ani SMS, schválně zkuste si u domácího neomezeného tarifu na SMS poslat více SMS za hodinu, bylo na mne v roce 2019 uděláno velké bubu s blokací, to samé je u telefonování, trochu delší hovor a típnou to, o datech nemluvě.

Jejich případné bubu je smluvními podmínkami náležitě ošetřeno. Což u menších ISP často nebývá - jednoduše proto, že ušetří i za právníky, co by jim to dali na míru jejich prostředí dohromady. No a zrovna stovky SMS v hodině skutečně není běžné domácí užití. Na neomezených B2B tarifech s těmy SMS problémy rozhodně nejsou.
1 x

jahpisin
Příspěvky: 248
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod jahpisin » 4 years ago

okoun píše:jenže tohle není příklad, tohle je extrém, laskvě si vyjeď průměrný upload a download na uživatele.....


tak třeba vyčet z jedne lokality od tech 900GB do 100GB mam 120 uzivatelu za 9 dní

ja si třeba doma pouštím často 4k filmy od 20GB do 70GB, takže udělam práve klidně 100GB za den uplně bez problému jen videm, a to nemám děti, ty mají často zaplé pul dne třeba youtube. A zrovna se chystám na jednom místě kde budu mít vedlejší sokromou provozovnu davat kamery a ty mi pojedou na cloud domu na server, takže to zatížím podstatně víc nonstop (nestojim o to až mě vykradou, že to vezmou i s lokalním NVR :) ).

a připadam si v podstatě jako běžný dnešní uživatel mladší generace. Jo takové rodiče ty znají akorát tak prochazení web stránek a sem tam si stahnou film (asi tak 4x za měsíc), a fotky a videa jim litají samozdřejmě na cloud, a to je pro mě naopak hodně podprůměrný uživatel,ale pro někoho je to asi naopak standartní uživatel.
1 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

takže to je stejné jako u nás +- takže bych zde nepsal o extrémech a závislosti na PC :)
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

jahpisin
Příspěvky: 248
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod jahpisin » 4 years ago

Ale já právě nejsem žádný extrém bych řek a to mám za 9 dní 600gb download a zrovna se chystám poslat 2TB na cloud (fotky a videa soukromé) a vzhledem k tomu že to na onedrive casto neběží úplně ok tak to nějaký ten den bude posílat v kuse :)
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

jenže extremistu z tebe nedělá názor ale statistiky.....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...