Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

NIX a nový ceník 2019

Právní problematika, závazná legislativa, provozní a lokalizační údaje, atd.
Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Re: NIX a nový ceník 2019

Příspěvekod okoun » 4 years ago

sub_zero píše:
okoun píše:ceny ty nemohu sdělovat mám podepsaný papír :(
jinak transport se platí tak i tak... a je kousek levnejší než konekt....


moc pořád nechápu.. pokud si koupíš konekt na DB, cena transportu Tě nezajímá. A pokud je to nějakej větší carrier, stejně má ten DB na nějaký páteři, takže pro něj jsou tam nula nula nic náklady..

Jednoduchá otázka: Jaký je procentuální rozdíl mezi nákupem konektu na DB vs. nákupem konektu v NIXu vč. transportu k Tobě?


hele nějakou super finanční výhodnost nečekej je to fakt pár korun měsíčně to podstatné je ale že tím získáváš spousta možností a to také moc dobře obchodník chápe a proto ty ceny jsou lepší :)
každopádně teď jak ten nix dává 1Gb za korunu to bude již pro nás zajímavější ovšem moc dlouhlo asi ne pač nám pomalu ale jistě 1Gb stačit nebude, takže nevím jak tak dlouhoo to vydrží :(
pro nás jako regionálního poskytovatele je furt 10Gb od nixu drahotka, to spíš vezmeme 2x 1Gb pokud se něco nezmění v nix ceníku v dalším roce :)
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 4 years ago

okoun píše:
sub_zero píše:
okoun píše:ceny ty nemohu sdělovat mám podepsaný papír :(
jinak transport se platí tak i tak... a je kousek levnejší než konekt....


moc pořád nechápu.. pokud si koupíš konekt na DB, cena transportu Tě nezajímá. A pokud je to nějakej větší carrier, stejně má ten DB na nějaký páteři, takže pro něj jsou tam nula nula nic náklady..

Jednoduchá otázka: Jaký je procentuální rozdíl mezi nákupem konektu na DB vs. nákupem konektu v NIXu vč. transportu k Tobě?


to podstatné je ale že tím získáváš spousta možností a to také moc dobře obchodník chápe a proto ty ceny jsou lepší :)


ok a můžeš mi teda ty konkrétní možnosti vyjmenovat? Myslím ty možnosti, který by jsi neměl, kdyby jsi měl přímo konekt na DB od stejnýho carriera, od kterýho bereš v NIXu.
Předpokládám, že máš teda taky backup od jinýho carriera a necháváš si posílat full BGP?

Díky.
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

nezkoušíš mě? :)
tak první velká výhoda je peeering (třeba propoj na přímo s IPTV a podobně), další jsou okruhy, mohu si udělat okruh s kýmkoli kdo je v DC, pro nás docela výhoda, dial nemá třeba všude tam kde chceme vlákna...
dále je to výhoda že konekt máme z první ruky (o fous lepší latence) a ne přes někoho třeba ten nix, ale jistě je tam zase jedna nevýhoda a to jsou ty ddos útoky, kterým se špatně bráníme
jo konekty jsou dva ale na to nepotřebuji full BGP. zatím to je jako primár sekundár, ale časem bych asi full vzal abych to mohl nějak rozumě rozložit, každopádně časem....
každopádně asi toho kroku úplně nelituji protože sejně by nás to jednou čekalo ta migrace do DC, ale myslím že je lepší to udělat dríve něž potom při hodně velké síti kde to může víc bolet.
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

to jsou samí blbosti. Tohle se u 1Gbit vůbec neřeší. S timhle odběrem s tebou nikdo propoj dělat nebude. Je pravděpodobnější že dial bude mít propoje lepší s ostatními než ty solo.
Naposledy upravil(a) hapi dne 11 Jun 2019 20:17, celkem upraveno 2 x.
2 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

marvoun
Příspěvky: 86
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod marvoun » 4 years ago

sub_zero píše:Fenix vlan? Ano, tady vidim prinos..ale narovinu..drtiva vetsina upstream provideru tech ISPku jsou clenem Fenixu, takze..
Přítomnost upstream ISP ve FENIXu skutečně neznamená, že tam automaticky propaguje všechny své zákazníky. Na to bacha :joy:
0 x

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 4 years ago

mjoula píše:
sub_zero píše:Fenix vlan? Ano, tady vidim prinos..ale narovinu..drtiva vetsina upstream provideru tech ISPku jsou clenem Fenixu, takze..
Přítomnost upstream ISP ve FENIXu skutečně neznamená, že tam automaticky propaguje všechny své zákazníky. Na to bacha :joy:


to jako fakt? :D to je drzost teda :-D
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 4 years ago

okoun píše:nezkoušíš mě? :)
tak první velká výhoda je peeering (třeba propoj na přímo s IPTV a podobně), další jsou okruhy, mohu si udělat okruh s kýmkoli kdo je v DC, pro nás docela výhoda, dial nemá třeba všude tam kde chceme vlákna...
dále je to výhoda že konekt máme z první ruky (o fous lepší latence) a ne přes někoho třeba ten nix, ale jistě je tam zase jedna nevýhoda a to jsou ty ddos útoky, kterým se špatně bráníme
jo konekty jsou dva ale na to nepotřebuji full BGP. zatím to je jako primár sekundár, ale časem bych asi full vzal abych to mohl nějak rozumě rozložit, každopádně časem....
každopádně asi toho kroku úplně nelituji protože sejně by nás to jednou čekalo ta migrace do DC, ale myslím že je lepší to udělat dríve něž potom při hodně velké síti kde to může víc bolet.


nezkouším :D jen chci vědět objektivní argumenty, co Tě přimnělo udělat takovej krok.
-s kolika sítěma na přímo peeruješ?
-o kolik je ta latence nižší?
-kolik těch okruhů využíváš? Takže od DIALu máš QinQ okruh?

Díky! :)
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

marvoun
Příspěvky: 86
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod marvoun » 4 years ago

sub_zero píše:
mjoula píše:
sub_zero píše:Fenix vlan? Ano, tady vidim prinos..ale narovinu..drtiva vetsina upstream provideru tech ISPku jsou clenem Fenixu, takze..
Přítomnost upstream ISP ve FENIXu skutečně neznamená, že tam automaticky propaguje všechny své zákazníky. Na to bacha :joy:

to jako fakt? :D to je drzost teda :-D
Jako fakt. Velmi pravděpodobně spousta místních ani nesplní technická kritéria pro připojení své sítě do FENIXu.
0 x

marvoun
Příspěvky: 86
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod marvoun » 4 years ago

sub_zero píše:
okoun píše:nezkoušíš mě? :)
tak první velká výhoda je peeering (třeba propoj na přímo s IPTV a podobně), další jsou okruhy, mohu si udělat okruh s kýmkoli kdo je v DC, pro nás docela výhoda, dial nemá třeba všude tam kde chceme vlákna...
dále je to výhoda že konekt máme z první ruky (o fous lepší latence) a ne přes někoho třeba ten nix, ale jistě je tam zase jedna nevýhoda a to jsou ty ddos útoky, kterým se špatně bráníme
jo konekty jsou dva ale na to nepotřebuji full BGP. zatím to je jako primár sekundár, ale časem bych asi full vzal abych to mohl nějak rozumě rozložit, každopádně časem....
každopádně asi toho kroku úplně nelituji protože sejně by nás to jednou čekalo ta migrace do DC, ale myslím že je lepší to udělat dríve něž potom při hodně velké síti kde to může víc bolet.


nezkouším :D jen chci vědět objektivní argumenty, co Tě přimnělo udělat takovej krok.
-s kolika sítěma na přímo peeruješ?
-o kolik je ta latence nižší?
-kolik těch okruhů využíváš? Takže od DIALu máš QinQ okruh?

Díky! :)
Na route-serverech je těch sítí dost. V podstatě většina. Přímá BGP session tam není potřeba.
0 x

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 4 years ago

to je jasny, v tom pripade me unika vyhoda toho, ze ma vlastni propoj do NIXu, kdyz jeho upstream peeruje na primo s podstatne vice carrierama a popr. taky pres RS..nic vic, nic min :)

A k tomu Fenixu: je teda pravda, ze TMCZ po nas chtel implementovat Incident Managemet, abuse box a na perimetru musime mit nejaky UTMko.
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

TTcko
Příspěvky: 771
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod TTcko » 4 years ago

největší výhoda settlement-free peeringu je v tom settlement-free, teda pokud se ta výměna dat děje za menší peníze, než si ta data nakoupím od upstreamu. Další výhoda bude DDOS ochrana, která, jak tu někde _zp psal, bude v ceně každého portu. Pak výhoda routovací politiky, vy sám určujete kudy a přes koho k vám a od vás tečou data.

a já osobně..
pokud máte relativně tlusté a levné trubky v datacentru, a relativne úzké a drahé trubky z datacentra do lokalit, pokud v tom datacentru máte nějaký ASIC hardware, a pokud tam máte firewall, tak pak máte možnost řešit různé bezpečnostní incidenty na úrovni toho datacentra a nepřelejou se vám do infra v koncových lokalitách.

ono totiž podle mě, sice když máš velkého upstreama to vypadá, že máš ochranu DDOS, ale ve skutečnosti jsou podle mě datové toky, které tečou do malé sítě pro velkého dodavatele vlastně pod rozlišovací úroveň. Prostě v jeho obrovské síti tečou nějaká data a vypadá to jako normální provoz. Ale na konci v tvojí maličkatý trubce to je 100% a konečná. Pak musí přijít na řadu telefon a pak to možná někdo odstříhne. To může z určitého pohledu být výhoda nebo nevýhoda. Pro mě je lepší si to kontrolovat sám v datacentru.
0 x

Uživatelský avatar
stepan.benes
Příspěvky: 818
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod stepan.benes » 4 years ago

Nemám sebemenší chuť vstupovat do diskuze a válet se v bahně s anonymem, který se neumí podepsat.
Takže řeknu jediné - hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere. O tom proč by každý "skutečný" poskytovatel měl mít svoje AS a jak se k němu má chovat bych mohl udělat celedenní přednášku.

Co mě ale docela zaujalo, byl tenhle příspěvěk:
_zp píše:K obchodní politice se vyjadřují hodně i členové. Je jich více než 60, každý má trochu jiný názor, takže to, na čem se shodneme, je nejnižší společný jmenovatel. Tím jedním, na čem se shodují, je, že by ceník měl být pokud možno co nejjednodušší a že sdružení má prodávat porty a ne kapacity. Minulý čtvrtek na WG to zaznělo celkem jednoznačně.


Asi jsem byl na jiné pracovní skupině v nějakém paralelním Vesmíru, protože na té v mé realitě jediné co jednoznačně WG zaznělo, bylo sdělení představenstva o jeho rozhodnutí se vůbec spare porty (či spíše porty s jinou než HW kapacitou) nezabývat kvůli údajné složitosti problematiky. A tato varianta nebyla vůbec představena, natož hlasována. K tomu pokud se správně pamatuji se veřejně vyjádřil pán z Cesnetu s podporou argumentace představenstva a pak já s několika argumenty proto tomuto rozhodnutí. Takže IMHO reakce členské základny 1:1, zbytek mlčící většina. Hlasováno nebo diskutovány žádné varianty nebyly. Představenstvo prostě představilo jednu verzi ceníku a na to přišli 2 reakce - jedna souhlasná a jedna nesouhlasná.


Ale asi jo, pokud si mlčení představuješ jako jednoznačný souhlas, beru to tak, že moc dobře víš jak se tahle hra hraje ;) A je to taky určitá zpráva, ale to už asi nemá cenu probírat veřejně.
0 x
Profesionální troll, manipulátor a hrubovibrační ještírek.
Vůbec mi nevěřte, protože se s Vámi velmi pravděpodobně právě teď pokouším manipulovat !!!

_zp
Příspěvky: 55
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod _zp » 4 years ago

TTcko píše:ono totiž podle mě, sice když máš velkého upstreama to vypadá, že máš ochranu DDOS, ale ve skutečnosti jsou podle mě datové toky, které tečou do malé sítě pro velkého dodavatele vlastně pod rozlišovací úroveň. Prostě v jeho obrovské síti tečou nějaká data a vypadá to jako normální provoz. Ale na konci v tvojí maličkatý trubce to je 100% a konečná. Pak musí přijít na řadu telefon a pak to možná někdo odstříhne. To může z určitého pohledu být výhoda nebo nevýhoda. Pro mě je lepší si to kontrolovat sám v datacentru.


Můžete si u svého upstream operátora zaplatit automatickou DDoS ochranu čili automitigaci, to je asi nejlepší způsob, jak to řešit. Jenže to není žádná levná legrace a musí se to "vyladit" na váš provoz, aby to nedělalo plané poplachy a nezahazovalo legitimní traffic.
0 x

_zp
Příspěvky: 55
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod _zp » 4 years ago

stepan.benes píše:Ale asi jo, pokud si mlčení představuješ jako jednoznačný souhlas, beru to tak, že moc dobře víš jak se tahle hra hraje ;)



Qui tacet consentire videtur
1 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

sub_zero píše:
okoun píše:nezkoušíš mě? :)
tak první velká výhoda je peeering (třeba propoj na přímo s IPTV a podobně), další jsou okruhy, mohu si udělat okruh s kýmkoli kdo je v DC, pro nás docela výhoda, dial nemá třeba všude tam kde chceme vlákna...
dále je to výhoda že konekt máme z první ruky (o fous lepší latence) a ne přes někoho třeba ten nix, ale jistě je tam zase jedna nevýhoda a to jsou ty ddos útoky, kterým se špatně bráníme
jo konekty jsou dva ale na to nepotřebuji full BGP. zatím to je jako primár sekundár, ale časem bych asi full vzal abych to mohl nějak rozumě rozložit, každopádně časem....
každopádně asi toho kroku úplně nelituji protože sejně by nás to jednou čekalo ta migrace do DC, ale myslím že je lepší to udělat dríve něž potom při hodně velké síti kde to může víc bolet.


nezkouším :D jen chci vědět objektivní argumenty, co Tě přimnělo udělat takovej krok.
-s kolika sítěma na přímo peeruješ?
-o kolik je ta latence nižší?
-kolik těch okruhů využíváš? Takže od DIALu máš QinQ okruh?

Díky! :)


- když napíšu se 3 nebo s 10 co na tom? ta otázka mi připadá divná, navíc ještě odpovím na Hapiho větu že 1Gb se nikdo nezajímá, ne tak to není mám všechny na 1Gb, jinak úplně o kapacitě to není samozřejmě čím větší tím lépe a tím zajímavější pro oba konce. Takže správně spíš 100Mb nikho nezajímá :D
- tak na seznam.cz to třeba bylo o 0,5ms protože dial ten svůj router měl někde dále :( tohle ale se zase nedá tak paušalizovat, ale tvrzení Hapiho že se latence zhorší je tedy blábol :)
- ano máme NNI okruhy momentálně 4, dále jsou v plánu okruhy od Cetinu, každopádně není problém našim zákazníkům velmi efektivně okruh dodat, což beru jako výhodu.

nejsou to prostě nějaké super výhody, ale čím víc porostem tím to bude výhodnější o tom žádná, podstatné je to že to je vyřešené a připravené pro další rozvoj maximálně se někde vymění nějaký kus HW a to bude vše.
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...