Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

NIX a nový ceník 2019

Právní problematika, závazná legislativa, provozní a lokalizační údaje, atd.
Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Re: NIX a nový ceník 2019

Příspěvekod okoun » 4 years ago

rsaf píše:
okoun píše:trochu se ta diskuse stáčí jinam, prostě nesrovnávejte spolek nix.cz a firmu peering.cz
osobně si myslím že nix.cz už klidně mohl dávno dávat 1Gb port za nějakou částku jen 500 Kč a podobně a 10Gb by mohl být také výrazně levnější, myslím že by se celkové zatížení uzlů nijak nezvedlo....

Ty jsi to celé nepochopil. Tím, že se ty do NIXu připojíš ve výsledku nikde žádný traffic nevznikne. Jen se přelije z jiných přípojek/z jiného uzlu/z transitu. A to ve finále nikdo ze členů NIXu v zásadě nechce ani nepotřebuje. Proto to nedávají za pětikilo nebo zadarmo, i když to TEORETICKY vlastně nic nestojí.


japato že to nestojí, zdá se že nechápeš ty. někdo třeba musí platit tu technickou podporu a na víc se může stát že se to přelije zrovna na uzel kam se to nehodí, nix má stejný ceník pro všechny uzly i pro ty třeba o něco hůře dostupnější než ty hlavní...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

marvoun
Příspěvky: 86
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod marvoun » 4 years ago

TTcko píše:e? haló pane, tady je ISP fórum, to nejsou diskuze u novinky.cz :-)
Ano, máte pravdu. Některé Vaše komentáře především na adresu NIXu svojí úrovní a kvalitou připomínají diskuzi Vámi odkazovaného zpravodajského portálu :innocent:Jsem rád, že si toto uvědomujete :relaxed:Proč NIX nabízí i 1G porty tu vysvětleno bylo, stejně tak i důvody, proč nenabízí počítané porty a spousta dalšího. Ale vy si pořád dokola melete tu svou o tom, jací jsou v NIXu blbci😋
0 x

TTcko
Příspěvky: 771
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod TTcko » 4 years ago

mjoula píše:
TTcko píše:e? haló pane, tady je ISP fórum, to nejsou diskuze u novinky.cz :-)
Ano, máte pravdu. Některé Vaše komentáře především na adresu NIXu svojí úrovní a kvalitou připomínají diskuzi Vámi odkazovaného zpravodajského portálu :innocent:Jsem rád, že si toto uvědomujete :relaxed:Proč NIX nabízí i 1G porty tu vysvětleno bylo, stejně tak i důvody, proč nenabízí počítané porty a spousta dalšího. Ale vy si pořád dokola melete tu svou o tom, jací jsou v NIXu blbci😋


narozdíl od Vás nehodnotím ani neurážím, nikdy jsem nenapsal, že jsou v nixu blbci, to mi prosím do úst nevkládejte
a hodnocení bych s Vaším dovolením nechal na obecenstvu :-) myslím že pro spoustu malých ISP bude tento thread inspirací pro to, aby pochopili kdo a s jakými myšlenkami dělá nix.

a o tom to přeci je, ne? :-)
0 x

marvoun
Příspěvky: 86
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod marvoun » 4 years ago

TTcko píše:narozdíl od Vás nehodnotím ani neurážím, nikdy jsem nenapsal, že jsou v nixu blbci, to mi prosím do úst nevkládejte
a hodnocení bych s Vaším dovolením nechal na obecenstvu :-) myslím že pro spoustu malých ISP bude tento thread inspirací pro to, aby pochopili kdo a s jakými myšlenkami dělá nix.
NIX tvoří 67 členů s různými názory a často v konkurenčním postavení. Je tedy třeba nacházet konsensuální řešení reflektující různorodé požadavky jednotlivých jeho členů. Hodnotíte výsledek konsensu celé komunity. Možnost ovlivnit vývoj zevnitř zde nicméně systematicky odmítáte. Pouze nahlas přemýšlíte v diskuzi, která ale nic v NIXu neovlivní. Takže v mnoha příspěvcích jen prezentujete tradiční hospodské nadávky u nejlevnějšího píva :stuck_out_tongue_winking_eye:

Ale o nic nejde. Můj provoz jde stejně do settlement-free peeringu. To že vy to tomu mému partnerovi z druhé zaplatíte jako IP tranzit je nakonec jen Váš boj a Vaše prachy. Kdo chce kam... :innocent:
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

okoun píše:
rsaf píše:
okoun píše:trochu se ta diskuse stáčí jinam, prostě nesrovnávejte spolek nix.cz a firmu peering.cz
osobně si myslím že nix.cz už klidně mohl dávno dávat 1Gb port za nějakou částku jen 500 Kč a podobně a 10Gb by mohl být také výrazně levnější, myslím že by se celkové zatížení uzlů nijak nezvedlo....

Ty jsi to celé nepochopil. Tím, že se ty do NIXu připojíš ve výsledku nikde žádný traffic nevznikne. Jen se přelije z jiných přípojek/z jiného uzlu/z transitu. A to ve finále nikdo ze členů NIXu v zásadě nechce ani nepotřebuje. Proto to nedávají za pětikilo nebo zadarmo, i když to TEORETICKY vlastně nic nestojí.


japato že to nestojí, zdá se že nechápeš ty. někdo třeba musí platit tu technickou podporu a na víc se může stát že se to přelije zrovna na uzel kam se to nehodí, nix má stejný ceník pro všechny uzly i pro ty třeba o něco hůře dostupnější než ty hlavní...


Ano, opravdu nechápu. Na jedné straně chceš port "skoro zadarmo" (10GE za 5k) ale sám víš, že ten provoz není zadarmo. Moc si fandíš, svým 1GE po 10GE fousu nic moc nepřeliješ a neřekl bych, že některá lokalita je na tom nějak zásadně hůře. Je tam prostě tolik kapacity, kolik je potřeba.
0 x

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 4 years ago

Proboha, proč?

Uvažuju nahlas:
- ten, kdo se chce připojit do jakýhokoli IX by k tomu měl mít důvod. A ne, opravdu to není důvod ala: Budu v IXu, ulož.to mi pojede o 10Mbps víc..
- ten, kdo se chce připojit do jakýhokoli IX by měl mít odpovídající znalosti a vědět, jaký jsou výhody vs rizika
- ten, kdo se chce připojit do jakýhokoli IX by měl mít odpovídající HW - a ano, Mikrotik to opravdu není

Sorry, ale veškerá "diskuze" zde je plivání dvou stran (NIX vs Mumie) navzájem.
Osobně zastávám názor ten, že v dnešní době je opravdu zbytečný kupovat 1Gbit port. A tím teď rozhodně něříkám, že NIX to dělá obchodně špatně. Věřím, že 1Gbit port si svoje odběratele najde, nicméně už si nemyslím, že tím odběratelem by měl být jakejkoli ISP.

J.
3 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

Tomáš Nesrsta
Moderátor
Příspěvky: 1333
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tomáš Nesrsta » 4 years ago

sub_zero píše:Proboha, proč?



Přesně to je moje otázka. Pokud má někdo malou síť tak přece nedává smysl lézt do NIXu. Vezmu konekt od někoho velkýho jako je Dial a pod a mám klid, veřejky, nějakou ochranu proti DDoS a pod.
Podle mě síť od 1000klientů a více teprve může uvažovat o vstupu do NIX, aby to dávalo nějaký smyls.

Nebo?
4 x
Bývalý ISP...

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 4 years ago

Nebo taky ne :-) Smysl to má, pokud ti vyhovuje "nastavení" toho nad tebou. Pak ale můžeš dojít do situace, kdy ti to nevyhovuje a pak je lepší se osamostatnit a vyřešit si vše sám.
0 x

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 4 years ago

Technicka uvaha: co dnes muze takovyho malyho ISPka omezovat ve sluzbach smerem ke svymu carrierovi?
Verejky? Ty NIX neresi.
Peering k sitim s CDN? Neznam zadnyho vetsiho carriera, kterej by nepeeroval primo nebo nemel dostatecnou kapacitu v nejakym privatnim propoji, popr. to tlacil tranzitem.
Fenix vlan? Ano, tady vidim prinos..ale narovinu..drtiva vetsina upstream provideru tech ISPku jsou clenem Fenixu, takze..
A uvedomme si, ze porovnavat cenu za:
nakup konektu v Praze v nejakym DC+propoj do NIXu
vs
nakup konektu v Praze+lambdu, okruh nedejboze DF z nejaky Horni Dolni napr. v Beskydech je trosku nepomer.
Pri dnesnich cenach portovky na DB se opravdu tem mensim ISP, kteri na to nemaj (at uz technicky, organizacne nebo financne) opravdu vyplati nakup od nejakyho carriera. A obvykle k tomu dostane jeste LM a /24 verejek. Bez starosti :)
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

tak třeba to porovnání...
v DC u nás co nám dial nabízel 1Gb konektu vyjde na více než 1Gb do nixu i podle starého ceníku, proč tedy nekoupit 1Gb do nixu? jistě dial má má plnohodnotý konekt a to nix nemá, ale jak jsem už jednou psal u nás teče 85% do nixu tedy nám se to vyplatí, podle nového ceníku se nám to vyplatí ještě víc....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 4 years ago

okoun píše:tak třeba to porovnání...
v DC u nás co nám dial nabízel 1Gb konektu vyjde na více než 1Gb do nixu i podle starého ceníku, proč tedy nekoupit 1Gb do nixu?


nějak tam nikde nevidím cenu transportu od Tebe do NIXu.. nebo mi něco uniká?
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

ceny ty nemohu sdělovat mám podepsaný papír :(
jinak transport se platí tak i tak... a je kousek levnejší než konekt....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 4 years ago

okoun píše:ceny ty nemohu sdělovat mám podepsaný papír :(
jinak transport se platí tak i tak... a je kousek levnejší než konekt....


moc pořád nechápu.. pokud si koupíš konekt na DB, cena transportu Tě nezajímá. A pokud je to nějakej větší carrier, stejně má ten DB na nějaký páteři, takže pro něj jsou tam nula nula nic náklady..

Jednoduchá otázka: Jaký je procentuální rozdíl mezi nákupem konektu na DB vs. nákupem konektu v NIXu vč. transportu k Tobě?
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

_zp
Příspěvky: 55
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod _zp » 4 years ago

sub_zero píše:Fenix vlan? Ano, tady vidim prinos..ale narovinu..drtiva vetsina upstream provideru tech ISPku jsou clenem Fenixu, takze..



Pokud nemáte adresy, které jsou přímo součástí nějakého supernetu vašeho upstreamu, tak to, že je váš upstream členem FENIXu, na vás zpravidla nemá vůbec žádný dopad, snad tedy kromě marketingového (kam počítám i některá výběrová řízení). Je nutné, aby vám věřil natolik, že bude vaše prefixy do FENIXu oznamovat (ve smyslu čl. 3.5 pravidel), což není vůbec samozřejmé. Ne, že by to nešlo dohodnout, ale určitě po vás bude chtít vidět jak svou síť spravujete, jak implementujete BCP38, jak řešíte a dokumentujete bezpečnostní incidenty, čili ty nároky nejsou o mnoho menší, než kdybyste vstupovali sami.
1 x

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 4 years ago

_zp píše:
sub_zero píše:Fenix vlan? Ano, tady vidim prinos..ale narovinu..drtiva vetsina upstream provideru tech ISPku jsou clenem Fenixu, takze..



Pokud nemáte adresy, které jsou přímo součástí nějakého supernetu vašeho upstreamu, tak to, že je váš upstream členem FENIXu, na vás zpravidla nemá vůbec žádný dopad, snad tedy kromě marketingového (kam počítám i některá výběrová řízení). Je nutné, aby vám věřil natolik, že bude vaše prefixy do FENIXu oznamovat (ve smyslu čl. 3.5 pravidel), což není vůbec samozřejmé. Ne, že by to nešlo dohodnout, ale určitě po vás bude chtít vidět jak svou síť spravujete, jak implementujete BCP38, jak řešíte a dokumentujete bezpečnostní incidenty, čili ty nároky nejsou o mnoho menší, než kdybyste vstupovali sami.


nepochopili jsme se.. bral jsem to vč. adress od toto carriera, ne když máte svý PI adresy.
Tzn. předpokládám, že pokud vemete IP od něj, jsou již součastí jeho supernetu - alespoň např my to tak máme u TMCZ. Pokud to má někdo jinak, to netuším. Ale z logiky věci by to tak mělo být.

J.
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..