Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

bezplatné poskytnutí služby

Právní problematika, závazná legislativa, provozní a lokalizační údaje, atd.
Uživatelský avatar
svestka
Příspěvky: 1423
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

bezplatné poskytnutí služby

Příspěvekod svestka » 5 years ago

Zdravím.
Řešili jste někdy situaci, že internet jako ISP ve formě OSVČ poskytujete třeba své ženě (bydlíte s ní v jednom bytě), a to zdarma?
Napadl vám to někdy finančák?
Díky
0 x
UPDATE klienti SET internet_povolen = false WHERE po_splatnosti > 500
Lepší než výhra ve Sportce :)

TTcko
Příspěvky: 771
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod TTcko » 5 years ago

nikomu nic zdarma neposkytuješ .. tvoje žena je betatester a sleduje .. jestli ti služba funguje OK, dokonce jí za to ještě platíš :-)
0 x

Uživatelský avatar
svestka
Příspěvky: 1423
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod svestka » 5 years ago

TTcko píše:nikomu nic zdarma neposkytuješ .. tvoje žena je betatester a sleduje .. jestli ti služba funguje OK, dokonce jí za to ještě platíš :-)


Sleduje IP TV, a report že něco jede blbě mám hned. To je pravda :)
Nicméně mi bylo naznačeno, že by mohlo jít o daňový únik, od člověka co se v tom pohybuje. Proto se ptám, zda jste na tento názor už narazili u svého FÚ, když u vás dělali kontrolu.
0 x
UPDATE klienti SET internet_povolen = false WHERE po_splatnosti > 500
Lepší než výhra ve Sportce :)

Robotvor
Příspěvky: 803
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Robotvor » 5 years ago

Co to je za pakárnu ? Čtu to už tak po 10-té ale nějak v tom nevidím hlavu a patu :)
0 x

Uživatelský avatar
reset
Příspěvky: 2902
Registrován: 16 years ago
Bydliště: intERnet

Příspěvekod reset » 5 years ago

kdyz jednas FU tak jedine u nich, zduvodni to treba ze nemas prostory, malovani, rekonstrukce, atd atd .
A ani jedno slovicko navic, idealne tam jit ve dvou , tak nejak si to promyslet , odpovidat jen na co se ptaji a znovu, ani slovo navic. Chytnou se vseho.
Naposledy upravil(a) reset dne 15 May 2019 16:45, celkem upraveno 1 x.
0 x
ERnet tady, ERnet tam, ERnet vsude kam se podivam

Uživatelský avatar
svestka
Příspěvky: 1423
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod svestka » 5 years ago

Mě to taky hlava nebere.
Pokud klientovi poskytnu službu zdarma (nyní pomineme příbuzenský vztah), nemám z něj zisk, tudíž neplatím daň.
Spíše jde obecně o to, zda LZE poskytovat (telekomunikační) službu zdarma.
Asi se poptám na ČTÚ, ať jsou pro jednou užiteční :)
0 x
UPDATE klienti SET internet_povolen = false WHERE po_splatnosti > 500
Lepší než výhra ve Sportce :)

hocimin1
Příspěvky: 1154
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Náchod

Příspěvekod hocimin1 » 5 years ago

Pokud jsi OSVČ tak manželka, je osoba blízká.. Kdyby jsi byl právnická osoba, tak tam už by to bylo jinak.

Nciměně kdyby ti za to platila tak stejne spadne do:

Osvobozené příjmy, které se vyskytují nejčastěji:
Dary - bezúplatné příjmy § 10 odst. 3 písm. c) ZDP:
od příbuzného v linii přímé (otec – syn – děda) a v linii vedlejší, pokud jde o sourozence, strýce, tetu, synovce nebo neteř, manžela, manžela dítěte, dítě manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů,od osoby, se kterou poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou,
obmyšleného z jeho majetku, který do svěřenského fondu vyčlenil nebo kterým zvýšil majetek tohoto fondu, nebo z majetku, který byl do svěřenského fondu vyčleněn nebo který zvýšil majetek tohoto fondu osobou uvedenou v bodě 1 nebo 2,
nabyté příležitostně, pokud jejich úhrn od téhož poplatníka ve zdaňovacím období nepřevyšuje částku 15 000 Kč.
0 x

Robotvor
Příspěvky: 803
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Robotvor » 5 years ago

Dáváme X lidem net zadara co pro nás něco dělají nebo u nich máme AP ale tohle by mě nikdy nenapadlo. Jak ti to jako kdo dokáže ? Prostě používá net a basta, ty na to snad eviduješ nějakou smlouvu kde je napsané služba je poskytnuta zdarma ?
0 x

hocimin1
Příspěvky: 1154
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Náchod

Příspěvekod hocimin1 » 5 years ago

Tam pak spíše pozor pokud jsi plátce DPH. Tam by jsi měl správně zaplatit DPH z ceny obvyklé i když je služba zdarma

svestka píše:Mě to taky hlava nebere.
Pokud klientovi poskytnu službu zdarma (nyní pomineme příbuzenský vztah), nemám z něj zisk, tudíž neplatím daň.
Spíše jde obecně o to, zda LZE poskytovat (telekomunikační) službu zdarma.
Asi se poptám na ČTÚ, ať jsou pro jednou užiteční :)
0 x

hocimin1
Příspěvky: 1154
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Náchod

Příspěvekod hocimin1 » 5 years ago

Ale když to vemu suma sumarum, nikdo přeci neví že ta manželka to používá nebo ten někdo jiný. To by muselo jít na udání
0 x

Uživatelský avatar
svestka
Příspěvky: 1423
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod svestka » 5 years ago

Kdyby někdo (FÚ, ČTÚ, apod.) smlouvu požadoval, a prokázal, že má právo ji požadovat, a prokázal, že smlouva musí být sepsána, zcela jistě by se našla :-D

Nicméně k příspěvku "hocimin1" ... díky, to je dobrá informace. Vyvodil bych z toho, že pokud by cena obvyklá za "konektivitu" přesáhla 15k ročně (třeba vyhrazená linka 100/100 za 5000,- / měsíc), mělo by to opravdu být podchyceno smluvně a finančně by měly probíhat nějaké "toky". Pokud je linka např. 20/10 á 300,- / měsíc, je to v pohodě ...

Nicméně idea poslat ofiko dotaz na ČTÚ mě vnitřně zaujala, přece jen papír od nich by pak mohl FÚ akceptovat bez reptání.

Edit: jistě, u nás jsou kontroly z živnosťáku, FÚ, ČTÚ apod. v poslední době jenom na udání :(
Edit: ad DPH ... no, plátce jsem, tady to opravdu asi tak jednoduché nebude
0 x
UPDATE klienti SET internet_povolen = false WHERE po_splatnosti > 500
Lepší než výhra ve Sportce :)

Pelirob
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Pelirob » 5 years ago

No už jsem slyšel, že barter nájem<-->net je daňový problém. Účetně ty jako ISP neodvádíš DPH z peněz, které by ti zákazník platitl za internet a nájemce neodvádí daň z příjmu, čili vlastně dochází k dvojímu krácení daně. A neodvádět DPH je v tomhle státě skoro horší, než hrdelní zločin.
Případná rizika si musí každý vyhodnotit sám....

Robotvor píše:Dáváme X lidem net zadara co pro nás něco dělají nebo u nich máme AP ale tohle by mě nikdy nenapadlo. Jak ti to jako kdo dokáže ? Prostě používá net a basta, ty na to snad eviduješ nějakou smlouvu kde je napsané služba je poskytnuta zdarma ?
0 x

Robotvor
Příspěvky: 803
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Robotvor » 5 years ago

Pelirob píše:No už jsem slyšel, že barter nájem<-->net je daňový problém. Účetně ty jako ISP neodvádíš DPH z peněz, které by ti zákazník platitl za internet a nájemce neodvádí daň z příjmu, čili vlastně dochází k dvojímu krácení daně. A neodvádět DPH je v tomhle státě skoro horší, než hrdelní zločin.
Případná rizika si musí každý vyhodnotit sám....

Robotvor píše:Dáváme X lidem net zadara co pro nás něco dělají nebo u nich máme AP ale tohle by mě nikdy nenapadlo. Jak ti to jako kdo dokáže ? Prostě používá net a basta, ty na to snad eviduješ nějakou smlouvu kde je napsané služba je poskytnuta zdarma ?


A kdo mě to jak dokáže ?
0 x

hocimin1
Příspěvky: 1154
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Náchod

Příspěvekod hocimin1 » 5 years ago

Tak tady se domnívám, že do toho ČTU nemá co kecat, protože toto se týká daní, tedy FU nebo Ministerstvo Financí. Každopádně daňový poradce, nebo zkušená účetní ti to taky vysvětlí.

a jak říká moje účetní, všechno se dá okecat.

svestka píše:
Nicméně idea poslat ofiko dotaz na ČTÚ mě vnitřně zaujala, přece jen papír od nich by pak mohl FÚ akceptovat bez reptání.

e
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 5 years ago

A teď si představte, že ho ještě utaví na tom, že manželka provozuje nelegální podnikání v pohostinství. Určitě mu totiž i vaří, vykořisťovateli ...
3 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.