Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Lic. spoj

Právní problematika, závazná legislativa, provozní a lokalizační údaje, atd.
Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Lic. spoj

Příspěvekod sub_zero » 5 years ago

Čau,

řešil někdo situaci, že si požádal ČTU o frekvenci v licenci (26GHz), dostal ji, namontoval jednu stranu a dle spektráku je už na tý frekvenci plno?
4x sem to kontroloval. Obrátit se na provozovatele toho rádia nebo přímo na ČTU?

Díky
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 5 years ago

Pokud znáš provozovatele, tak ze slušnosti na něj. Myslím, že bude hodně vděčný.
Jinak to určitě patří na ČTÚ.
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 5 years ago

To se mi stalo za posledních 10let snad jenom jednou.
Zajímavé. Kde to je? Pokud vís co by to mohlo rušit.
Já sem to takhle řešil na frydecku asi před dvoumi lety.
Ale bylo to easy jelikož ta evidentně rušící licence byla na vedlejší pří hradě na paneláku. Chvíli sem se dohadoval s blbcem na jejich sup portu. Dal jsem jim 24h na odstranění jinak budu kontaktovat čtu a no problém o a na účtují jim tu marnou práci. Borec mě fakoval že to je blbost, ale z čistá jasná druhy den, než jsme si do dělaly Lte tak už bylo snr cajk. Nevím kam to posunul protože na tom Huawei si pouštět spektrak je trošku za trest.
Teda kecám ještě jednou se mi to stalo tak před 4lety když jsem stável téže ale 13G že Šternberka do Štěpánova tuším že. Ale tam jsem rušení nenašel protože to byl panelák proti malými stožár ku. A na paneláku ve městě toho byla morda. Ale na vedlejším ještě větší. Vzhledem k nutné integraci mi byly do dvou dnů vydány nové freq. Které jsem před tím otestoval že jsou cajk.
Ale omáčku okolo sem neřešil. Jo tak jednou za dva roky se to stane. :-D
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

Uživatelský avatar
3com
Příspěvky: 627
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod 3com » 5 years ago

Na školení Vanca se podobný případ zmiňoval co se stal v Praze, centru v pásmu 18GHz. Furt se nevědělo jak je to možné a nedokázalo to ani ČTÚ zaměřit tak to došlo tak daleko, že ČTÚ kontaktoval všechny provozovatele 18GHz spojů v dané lokalitě a jeden po druhém museli nuceně spoje na chvilku vypínat. A pak se zjistilo, že to způsoboval spoj, který byl legislativně v pořádku, ale měl v trase nějakou plechovou kostelní věž od které se něco z tohoto spoje odrazovalo do spoje nového ''rušeného''...
1 x

janskyt
Příspěvky: 24
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod janskyt » 5 years ago

Z Plzně za posledních 4-5 let minimálně 6 případů, co jsem řešil osobně. Vždy jsem si obvolal všechny v okolí, a když se nikdo nepřiznal a nebo se to nevyřešilo "samo" do druhého dne, tak podmět a klasické šetření a měření. Typicky to bylo při změně šířky kanálu nebo instalace nového spoje a ejhle, SNR nějaké podivné a v jednom případě dokonce přijímaná úrověň -69dB při vypnuté protistraně.

Jen namátkou:
- odraz od oplechované výtahové strojovny
- odraz od kovové věže (takovej kovovej válec o průměru 1-2m ; projevil se až po dodatečné montáží takových "mříží")
- překročený výstupní výkon o 20dBm (zkoordinováno 0dBm, vysíláno 20dBm fixně)
- přehození TxL a TxH mezi stanovišti oproti IO
- použití ACAP masky na licencovaném spoji

Člověk si zvykne. Jediné negativum je, že proces řešení chvíli trvá, zabere to čas a než se to vyřeší tak člověk platí za frekvence, ale používat je nemůže.
0 x
PilsFree oblast Plzeň-sever ... tady zatím stále ještě gigabit až domů nemáme:-)