Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

The dark side of evolution- legalita 60GHz

Právní problematika, závazná legislativa, provozní a lokalizační údaje, atd.
Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Re: The dark side of evolution- legalita 60GHz

Příspěvekod hapi » 5 years ago

možná, ale bejt jejich členem tak bych 60GHz chtěl a neřikej mi že většina z členů nechce high speed za low price. Každej nemá důvod ke kopání optiky a to ani když seš členem ispa.
1 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
reset
Příspěvky: 2902
Registrován: 16 years ago
Bydliště: intERnet

Příspěvekod reset » 5 years ago

wifi je jen wifi a optika je proste optika
0 x
ERnet tady, ERnet tam, ERnet vsude kam se podivam

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 5 years ago

Není většina jako většina. Členy jsou i velké dodavatelské firmy, nejen isp. Zájem tam bude nejen podle počtu, ale i podle síly hlasu. Když posledních 5 let tlačíš optiku, tak tě nelegální 60G štve. Až bude legální tak jen budeš moct stáhnout ocas mezi nohy ..... to žádný investor nechce a tak křičí co to jde.

Osobně se na legální 60G velmi těším a s isp aliancí nemám nic společného. Za posledního půl roku se mě do ní snažili "přemluvit" dva podnikatelé, ale ani jeden mi neřekl, co vlastně pro mě hodnotného za placené členství získám. To jak se prezentovali na vigvamu by mě jen naštvalo.
0 x

Orel005
Příspěvky: 690
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Orel005 » 5 years ago

Až bude legální tak jen budeš moct stáhnout ocas mezi nohy ..... to žádný investor nechce a tak křičí co to jde.

tohle je presne to co jsem mel na mysli. Jim moc nejde o to ze je to nelegalni, ikdyz samozrejme se to na to bude svadet pac to je vice stravitelne. Ale proste fakt je ten, ze jedni museli investovat miliony a druzi co na to nemeli, nebo si mysleli svoje - ted tomu mohou konkurovat. Ale jak uz jsem psal, riziko mel kazdy. Ten co investoval miliony i ten co je neinvestoval, protoze ani on nemohl vedet ze prijde neco jako 60 GHz.
0 x
https://www.ORELSOFT.cz - ISP CZ / https://www.ORELSOFT.pl - ISP PL / https://www.levneVPS.cz - Hosting / https://www.GAMEHOSTING.cz - Herni hosting

Proc se schovavat v anonymite ? Kdyz neco delas, delej to na 100%, nebo se na to vyser.

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Neviem ale pride mi to troska smiesne, porovnavat FTTH a 60GHz. Predpokladam, ze ti ktori maju optiku a boja sa vyraznejsieho nasadenia 60Ghz maju len dajaku pseudo optiku pripojenu 10Ghz radiom...ten kto ma plnohodnotnu optiku vratane konektu sa nema moc coho bat. Aj na GPONe moze pustit kludne 1Gbit, ktory bude pre 99,999% ludi nevyuzitelny ale moze im povedat, ze aha ja vam davam Gbit.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

co je to plnohodnotáná optika prosím? to je dark fiber z domu do DC v Praze nebo jak?
mě je úplně u řitě jestli dostanu internet optikou vzduchem nebo zadnicí, podstatné jsou 3 věci: cena přípojení, kvalita linky připojení, zákaznický servis.
2 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

okoun píše:co je to plnohodnotáná optika prosím? to je dark fiber z domu do DC v Praze nebo jak?
mě je úplně u řitě jestli dostanu internet optikou vzduchem nebo zadnicí, podstatné jsou 3 věci: cena přípojení, kvalita linky připojení, zákaznický servis.

To hovoris ty, pretoze si ISP ale nie ludia. Ludia u nas optiku zeru a to doslova a nejaka 60Ghz to v niektorych lokalitach nezachrani...ked si davas zriadovat pripojku tak vies len cenu pripojenia. Kvalitu linky a servis nikdy dopredu nevies, maximalne s dosluchu inych ludi.
0 x

Orel005
Příspěvky: 690
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Orel005 » 5 years ago

Gemb píše:Neviem ale pride mi to troska smiesne, porovnavat FTTH a 60GHz. Predpokladam, ze ti ktori maju optiku a boja sa vyraznejsieho nasadenia 60Ghz maju len dajaku pseudo optiku pripojenu 10Ghz radiom...ten kto ma plnohodnotnu optiku vratane konektu sa nema moc coho bat. Aj na GPONe moze pustit kludne 1Gbit, ktory bude pre 99,999% ludi nevyuzitelny ale moze im povedat, ze aha ja vam davam Gbit.


Souhlasim, ja se bavil o alternativě. Ani 60 GHz nemuze vsude trumfnout optiku. Ale je to alternativa v pomeru cena / naklady / rychlost.
2 x
https://www.ORELSOFT.cz - ISP CZ / https://www.ORELSOFT.pl - ISP PL / https://www.levneVPS.cz - Hosting / https://www.GAMEHOSTING.cz - Herni hosting

Proc se schovavat v anonymite ? Kdyz neco delas, delej to na 100%, nebo se na to vyser.

Uživatelský avatar
stepan.benes
Příspěvky: 818
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod stepan.benes » 5 years ago

Pánové, pánové pojďme si srovnat pár věcí na pravou míru, páč se nám tu pár lidí snaží nasadit psí hlavu. Takže popořadě:

1) ISP Alliance (v zájmu svých členů) plně podporuje co nejrychlejší regulatorní uvolnění 60GHz pásma bez zbytečných omezení a s důrazem na spoje v režimu PTMP, respektive tak by nebyl omezen provoz ani v jednom s režimů, tedy PTP i PTMP. S tímto postojem vystupuje na všech pracovních skupinách ke zmíněnému pásmu a to dlouhodobě a konzistentně. Vnímáme význam tohoto pásma jako velmi důležitého pro budoucnost a konkurenceschopnost alternativních ISP.
V tomto bodě rovnou dodám, že úvahy ve stylu "ten kdo investoval do FTTx, je proti 60 GHz" jsou IMHO naprosto scestné, 60 Ghz je právě komplementární technologie k optickým sítí. Spíš bych řekl, že je to tak trochu naopak - plné možnosti tohoto pásma lze využít jen s optickým backhaulem.

2) ISP Alliance dlouhodobě prosazuje férové, transparentní a konkurenční prostředí na trhu, kde platí stejná pravidla pro všechny a rozhodčí píská rovinu. Což je ostatně základ právního státu. ISP Alliance se bude vždycky vyhrazovat proti nekalosoutěžním a neférovým praktikám a v tomto duchu bude hájit i zájmy svých členů. A tím hájit nemyslím plačky na fóru, ale naprosto konkrétní kroky na úrovni činnosti různých regulatorních orgánů, soudů a orgánů činných v trestním řízení.

3) ISP Alliance chce, aby regulatorní orgány v případě nesourodých výkladů, nejasností či nepřesností různých textů, ať už zákonů, licencí, oprávnění, norem, vyhlášek, nařízení atd. zaujímaly dostatečně jasné, transparentní a vysvětlující stanovisko. Prostě a jednoduše řečeno, aby úřady nejednaly jednou tak, podruhé onak a potřetí nijak, ale vždy konzistentně.

Toť v podstatě jasná a zřejmá strategie, kterou se ISP Alliance řídí už od svého vzniku. Možná se někomu nemusí líbit, ale ISP Alliance se jí jasně drží a stojí za ní, aniž by jí jakkoli skrývala či tajila.
3 x
Profesionální troll, manipulátor a hrubovibrační ještírek.
Vůbec mi nevěřte, protože se s Vámi velmi pravděpodobně právě teď pokouším manipulovat !!!

melvi
Příspěvky: 158
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod melvi » 5 years ago

Všichni ví že 60G není košer, od samého začátku, každý kdo to používá, tak ví, co může následovat.

Článek byl jenom popis stavu věci, možná takové popošťouchnutí, aby se zrychlila legalizace, ale nic víc bych v tom neviděl. Žádná konspirace optikářů se nekoná.

A rozhodně bych nečekal, že se na základě toho stane cokoliv, jsme v Čechách :-)
1 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

Je zajímavé ale že ta přednáška na tom vigvamu vyzněla poněkud jinak. Bylo tam řečeno že někdo někde z alliance postavil optiku a že "zeje prázdnotou" protože si tam hvězdonet udělal na baráku 60G uplink, takže pokud tomu rozumím jedná se o ochranu investic vůči nekalému použití zakázané technologie. Ale potom by mě tedy zajímalo jestli alliance také tak bojuje za odstranování nelegální dropů ve městech a za to aby se dodržovalo kanálování a výkon v 5G. Řekl bych že to jsou stejné problémy. Zatím mi to tak nepřipadá a ten článek co teď vyšel mě spíše utvrzuje že 60G je vleký problém, proč by jinak ten článek vycházel? Nevim to je můj názor, tak to všechno vnímám.
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 5 years ago

Pánové, skvělá diskuze, díky za ní.
Mě to přináší 2 různé pohledy na svět.
Jeden z nich je optikou velkých firem, které se snaží chovat systémem Bon pere de famile a minimalizovat rizika existence na trhu, protože si tím chrání hodnotu své firmy (děláme vše OK, resp. se snažíme, aby naše podnikáni bylo etické, morální a v souladu s očekáváním (due diligence behaviour)
Druhý pohled je podnikání s riziky, víme že se určité věci se nemají dělat, nebo by mohly být považovány za nedbalost, ale výhody z takové činnosti převyšují rizika a škody, které z nich mohou plynout.
Bezesporu je nutné říci, že i firmy v ISP allianci byly kdysi v cloudu firem, které podstupovali jistá rizika s tím, že výhody z takové činnosti překračovaly možné rizika a škody, nicméně jejich tržní postavení a honorabilita je dnes již ve stavu, že některé postupy jsou za hranicí jejich ochoty určitá rizika postupovat v takovém chování spatřují nebezpečí.
Rizika tohoto nebezpečí potom publikují.
Problematika legalizace 60 GHz je jena z nejtrivialnějších za poslední dobu už jenom z pohledu, že všichni vědí, že k legalizaci dojde, jenom nevíme, kdy k ní dojde a jakého bude rozsahu. Je nutné řici a to je tím jablkem sváru, že 60GHz bude hrát velmi vážnou roli nikoliv v boji mezi ISPA a Vámi malými, ale mezi mezi Honorable three, nebo four a zbytkem. Pokud v tomto nebudeme tahat za jeden provaz, namažou si nás na chleba. Mějte to na paměti.
6 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 5 years ago

Můžu jen říci, že jeden nejmenovaný zakládající člen ISP Alliance u nás má minimálně jedno LHG 60 nasazeno, asi dva měsíce jako uplink na menší vysílač a pro panelák. Nabízejí tam teď co vím "super rychlosti". Jak tomu konkurovat, přívod na pětce nic moc, a dávat tam to samé nechceme.
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 5 years ago

whef píše:Můžu jen říci, že jeden nejmenovaný zakládající člen ISP Alliance u nás má minimálně jedno LHG 60 nasazeno, asi dva měsíce jako uplink na menší vysílač a pro panelák. Nabízejí tam teď co vím "super rychlosti". Jak tomu konkurovat, přívod na pětce nic moc, a dávat tam to samé nechceme.

80ka nebo nejake siklu 7xx.
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 5 years ago

Oki, jasné ale pro pár klientů co tam jsou ? a platí něco málo. By se platil asi tak 99 let :) To bylo jen takové malé zamyšlení, už to jde víceméně mimo mne. Jen je blbý když někdo proti něčemu bojuje a sám nemá čistý stůl, ale vím, že to je postup třeba jen jednoho člena Alli.

KoZLiCeK píše:
whef píše:Můžu jen říci, že jeden nejmenovaný zakládající člen ISP Alliance u nás má minimálně jedno LHG 60 nasazeno, asi dva měsíce jako uplink na menší vysílač a pro panelák. Nabízejí tam teď co vím "super rychlosti". Jak tomu konkurovat, přívod na pětce nic moc, a dávat tam to samé nechceme.

80ka nebo nejake siklu 7xx.
0 x