Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Právní rozhled pro legalizaci pásma 60 GHz pro pevné venkovní instalace.

Právní problematika, závazná legislativa, provozní a lokalizační údaje, atd.
Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Právní rozhled pro legalizaci pásma 60 GHz pro pevné venkovní instalace.

Příspěvekod Insider » 5 years ago

Informace z mimoprostoru. Minulý týden se konala schůze pracovní podskupiny plánování spektra. Prvně mě překvapilo minimum politiky a vcelku až na vyjímky věcný přístup k problematice.

Důležité milníky.
Předseda WG FM (working group frequency mamangementu) T. Wailacher na základě základě existujících studií proveditelnosti doporučil skupině SE19 projednání uvolnění podmínek využití zařízení v pevné službě mimo stávající využití spoji Bod Bod dle HST ETSI EN 302 2017, obecně se mluví o systémemech MGWS, které budou obsahovat jak spoje PtP, tak typu PWLAN, WLAN a FLANE s využitím PEVNÝCH venkovních instalací.
Toto bylo projednáno na konci prázdnin ve Vídni, bude odpřipomínkováno na plenárním zasedání tuším příští týden s možným přijetím doporučení na setkání SE19 ve Švýcarsku před koncem roku.

Pokud to dobře vnímáme, měl by to být krok k definici podmínek pro rozšíření využívání kmitočtů napřed 59-66GHz, později 57-66GHz a v budoucnu 57-71GHz typu PWLAN, WLAN, FLANE a PtP. Studie prokázaly velmi malou vzájemnou interakci z pohledu rušení s tím, že se předpokládá využití pokročilých mitigačních technik v podobě ATPC, DFS, LBT, případně GPS synchra. Provoz se předpokládá v podobě VO.

Zavěry meetingu SE19 zabývalo i jednání PPS, kde referoval jak ing. Šístek, tak i Jakub Rejzek z VNICTP ve smyslu zahájení diskuze o tomto pásmu ve smyslu začlenění do pevné služby a úpravy VO-R/12 v rozsahu odebrání omezení na pevné venkovní instalace a specifikaci podmínek využívání kmitočtů. Pro tyto úvahy si úřad vzal 6 týdnů.
Jsou 2 teze:
1/ Naprosté uvolnění na bázi best effort a laissez faire (nesetkalo se s přílišným pochopením sektoru)
2/ Lehkého licencování ne nepodobnému jako je v E-bandu

Cesta je na evropské úrovni otevřena, teď už zbývá ji osadit dopravními značkami a sadou podmínek.
Naposledy upravil(a) Insider dne 19 Sep 2018 17:21, celkem upraveno 1 x.
3 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 5 years ago

LBT? Čili návrat CSMA/CD?
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 5 years ago

ludvik píše:LBT? Čili návrat CSMA/CD?


Listen before talk
0 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 5 years ago

No já vím co je to za zkratku ... ale to samé dělá klasický wifi přístup, tedy CSMA. Jak to dělat jinak a říkat tomu LBT netuším.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 5 years ago

ludvik píše:No já vím co je to za zkratku ... ale to samé dělá klasický wifi přístup, tedy CSMA. Jak to dělat jinak a říkat tomu LBT netuším.


Jo, pochopil jsem. V Podstatě ano.. Neoznačil bych to ale za návrat.. Spíš aplikaci
0 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz