Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

HKfree: spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Právní problematika, závazná legislativa, provozní a lokalizační údaje, atd.
evil
Příspěvky: 37
Registrován: 6 years ago

Re: HKfree: spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Příspěvekod evil » 6 years ago

thanui.linux píše:Upřesním dotaz: Jako člen zavolám správci oblasti - zde je trochu kámen úrazu ( záleží na jeho libovůli ). Zakoupím si 10Ghz ( 17, 24, 80 ) rádio a dám si ho na jeden z Vašich vysílacích bodů. Voila mám doma například 150Mbit FD ( pokud je dostatečný uplink na daném bodě )? Nikomu dál toto připojení nesdílím a ani není pravděpodobné, že bych se do budoucna stal vysílacím bodem ( jsem například utopen mezi paneláky ).


Nepamatuji si, že bychom kdy řešili případ, kdy si člen chce koupit svoje "10GHz" pojítko :) Obecně vzato by však mohl, pokud by to jak už jsem řekl bylo možné z hlediska kanálů, stožáru atd.
Jak píšete, tak záleží na libovůli správce, zda to umožní.
V případě, že by však někdo např. ze sousedního domu chtěl připojit také, bylo by přikročeno k dalšímu bodu z pravidel sítě:
5.11. Uživatel je povinen poskytnout nezbytnou součinnost při propojení se sousedy pomocí LAN v rámci jednoho domu nebo sousedících domů (za účelem naplnění bodu 4.x, viz výše).

Což samozřejmě přináší otázku jak si dotyční poté mezi sebou rozdělí náklady na to pojítko :)
1 x

thanui.linux
Příspěvky: 278
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod thanui.linux » 6 years ago

Minimálně o jednom případě vím, proto se ptám tak konkrétně. Ideálně kdyby se toto dozvěděli členové, kteří mají problémy v 5GHz ( i když je to často prehistorickým příjmačem ). Tedy pokud nejedete podle pravidla: "Všichni jsou si rovni a někteří jsou si rovnější."
2 x
-----------------------------------------------------------
RBcka i UBNT mají své přednosti - využívám obojí

evil
Příspěvky: 37
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod evil » 6 years ago

thanui.linux píše:Minimálně o jednom případě vím, proto se ptám tak konkrétně. Ideálně kdyby se toto dozvěděli členové, kteří mají problémy v 5GHz ( i když je to často prehistorickým příjmačem ). Tedy pokud nejedete podle pravidla: "Všichni jsou si rovni a někteří jsou si rovnější."


Podíval bych se na to asi z jiného úhlu pohledu. Dejme tomu, že bydlím přes ulici naproti domu co v něm máme gigabit. Sousední domy si protáhly vlákno snadno. Pokud jsem uhlobaron a stojí mi za to utratit kopec peněz za výkop a protažení vlákna pod silnicí a připojit se na tu optiku ... znamená to, že jsem dostal oproti ostatním členům nějakou výhodu ?
Já bych spíš řekl, že ne a v momentě kdy se bude chtít někdo napojit na mne tak to má jednodušší a může mi přispět na výkop.
Ve vzduchu je to kapku složitější kvůli volným kanálům a kdyby to udělal každý tak to spíš nepude než pude, ale princip je podobný.
Každý má možnost investovat svoje vědomosti/volný čas/peníze/technologii do rozvoje sítě.
1 x

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Matess » 6 years ago

hol píše:celá dabata vznikla tím, že jeden jistý spolek má doplatit DPH za činnost vypadající jako podnikání která btw vygenerovala velkou finanční rezervu - nebo zisk?? A někdo si myslí, že to podnikání je a je tak správné, že by se tím srovnali současné nerovné podmínky. Nebo ty máš jinou cestu, jak donutit nepoctivé spolky, aby se začali chovat jak mají? To fakt není o kopání.

To stejné s tím EET. Taky byla část podnikatelů, co to podporovala. A proč asi...protože přiznávali plný obrat a tak byly oproti podvodníkům znevýhodnění. Sami by jste měli mít zájem o narovnání pravidel a vyautování těch nepoctivých. U EET byl ještě sekundární problém s jeho cenou a složitostí, ale to sem nepatří.

A co mně osobně vadí je ty keci, jak je vše čisté a spravedlivé a přitom všichni vidíme, jak to chodí. Proč by nemohl mít spolek zákazníky, kteří využívají službu a platí za ní. Podnikat může i obec, platit DPH taky. K tomu nastavit správné daňové podmínky, způsob zacházení s případným ziskem a bude klid. Pokud opravdu nemáte zisk a nechcete zisky, proč vám tak vadí DPH? Tak ho zaplaťte a podpořte stát, vrátí se vám to na dětech (na na důchodcích). Příp. zvednete příspěvek o 21%, o problémo. Vůbec nechápu tu paniku, pokud jste opravdu tak féroví.

Pak už jen vyzdvihnu určitou nemotornost státu, který to řešit evidentně chce a bude, ale jaksi blbě a od prostředka. Asi to nikoho moc nepřekvapí. To už je celé, už fakt končím :).


Jako obecně ano... když někdo přijde a řekne, že neziskovky od roku 2020 existovat nesmí, tak se tomu všichni přizpůsobí (ikdyž majetkové vypořádání bude asi dobrá sranda). Ale povolit někomu existenci a potom šikanovat podle mě není správný postup.
1 x

thanui.linux
Příspěvky: 278
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod thanui.linux » 6 years ago

A teď se podívejme z úhlu obyčejného člena, který je schopný či si někoho schopného zjedná. Ten se s podobným dotazem obrátí na Vaši infolinku a je odbyt ve smyslu - NELZE.

viz
a kdyby to udělal každý tak to spíš nepude než pude


Ale ono lze, akorát jen pro někoho.

Něco podobného už tu jednou bylo.

Nicméně spolek HKFree je jen zástěrka. Znám několik vašich členů osobně. Pár jsem jich v poslední době potkal a na můj dotaz jestli jsou členy spolku mi z 9 osob:
1 odpověděl, že ANO s dodatkem "Ale jenom kvuli netu"
8 odpovědělo NE. Když jsem je na tento fakt upozornil, byli překvapeni. Všichni svorně tvrdili ( v různých variantách ): "To je nějaká blbost, těm jen platím za net. Dohodil mi je ... ( soused, brácha, kolega v práci ).

Věřím, že u jiných sítí a spolků je to jinak. Někde ještě zůstal komunitní duch a v tom duchu fungují.

S Vámi "evil" ( nick zvolen záměrně?! ) diskuze nikam nevede, tak děkuji za debatu a ať se daří.
0 x
-----------------------------------------------------------
RBcka i UBNT mají své přednosti - využívám obojí

thanui.linux
Příspěvky: 278
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod thanui.linux » 6 years ago

Matess píše: když někdo přijde a řekne, že neziskovky od roku 2020 existovat nesmí, tak se tomu všichni přizpůsobí (ikdyž majetkové vypořádání bude asi dobrá sranda). Ale povolit někomu existenci a potom šikanovat podle mě není správný postup.


To by byl úlet, ale v téhle zemi úletů je možné vše. Ale obecně je to hloupost odskáčou to zahrádkáři, modeláři apod.

Ono by asi stačilo, kdyby ty neziskovky platily DPH a vystupovaly jako jedna entita pro ČTU. Kdo ale rozhodne, kde je ta hranice .. úředník? V našem banánistánu buď bude řádit jak neřízená střela nebo se nechá uplatit.
0 x
-----------------------------------------------------------
RBcka i UBNT mají své přednosti - využívám obojí

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 6 years ago

thanui.linux píše:
Matess píše: když někdo přijde a řekne, že neziskovky od roku 2020 existovat nesmí, tak se tomu všichni přizpůsobí (ikdyž majetkové vypořádání bude asi dobrá sranda). Ale povolit někomu existenci a potom šikanovat podle mě není správný postup.


To by byl úlet, ale v téhle zemi úletů je možné vše. Ale obecně je to hloupost odskáčou to zahrádkáři, modeláři apod.

Ono by asi stačilo, kdyby ty neziskovky platily DPH a vystupovaly jako jedna entita pro ČTU. Kdo ale rozhodne, kde je ta hranice .. úředník? V našem banánistánu buď bude řádit jak neřízená střela nebo se nechá uplatit.


zas ruku na srdce, jak má úředníka napadlout, že někdo postaví nad celkem jednoduše definovaným systémem spolku obrovská ISP sdružení s tisícovkami "uživatelů" a stomilionovými obraty. K tomu to přece vůbec nebylo. To samé jiné neziskovky, to nechci ani komentovat. To je taky možné jen v u nás...lidi jsou podnikaví, až vychytralí. Pravidla jsou od toho, aby se obcházela nebo jsme se pohybovali v šedé zóně, kterou nikoho ani nenapadlo definovat.

Pak je to samozřejmě pro úřady tenký led. Vidí nějaká pochybení, ale zákon není dost jasný, aby se to dalo korektně řešit. Navíc protistrana má obrovské peníze = výborné právníky a vliv všude možně i nemožně. Nakonec státu nezbyde než to co jsem psal. Přitvrdí plošně a co nejvíc, protože nevidí jinou cestu. A důsledek je pak nepříjemný pro všechny, jedno zda kradli nebo ne. A lidi řvou policejní stát a šikana. Přitom většině národa ten "nepořádek" vlastně vadí...ale jen u těch ostatník. Já jsem přece ten nejchytřejší, na mě nemůžou :). Vlastně se tu pořád nepřímo píše, že platit DPH, hlavní příjem našeho státu je určitá forma neschopnosti.
0 x

Jimmy
Příspěvky: 8
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod Jimmy » 6 years ago

hol píše:
thanui.linux píše:
Matess píše: když někdo přijde a řekne, že neziskovky od roku 2020 existovat nesmí, tak se tomu všichni přizpůsobí (ikdyž majetkové vypořádání bude asi dobrá sranda). Ale povolit někomu existenci a potom šikanovat podle mě není správný postup.


To by byl úlet, ale v téhle zemi úletů je možné vše. Ale obecně je to hloupost odskáčou to zahrádkáři, modeláři apod.

Ono by asi stačilo, kdyby ty neziskovky platily DPH a vystupovaly jako jedna entita pro ČTU. Kdo ale rozhodne, kde je ta hranice .. úředník? V našem banánistánu buď bude řádit jak neřízená střela nebo se nechá uplatit.


zas ruku na srdce, jak má úředníka napadlout, že někdo postaví nad celkem jednoduše definovaným systémem spolku obrovská ISP sdružení s tisícovkami "uživatelů" a stomilionovými obraty. K tomu to přece vůbec nebylo. To samé jiné neziskovky, to nechci ani komentovat. To je taky možné jen v u nás...lidi jsou podnikaví, až vychytralí. Pravidla jsou od toho, aby se obcházela nebo jsme se pohybovali v šedé zóně, kterou nikoho ani nenapadlo definovat.

Pak je to samozřejmě pro úřady tenký led. Vidí nějaká pochybení, ale zákon není dost jasný, aby se to dalo korektně řešit. Navíc protistrana má obrovské peníze = výborné právníky a vliv všude možně i nemožně. Nakonec státu nezbyde než to co jsem psal. Přitvrdí plošně a co nejvíc, protože nevidí jinou cestu. A důsledek je pak nepříjemný pro všechny, jedno zda kradli nebo ne. A lidi řvou policejní stát a šikana. Přitom většině národa ten "nepořádek" vlastně vadí...ale jen u těch ostatník. Já jsem přece ten nejchytřejší, na mě nemůžou :). Vlastně se tu pořád nepřímo píše, že platit DPH, hlavní příjem našeho státu je určitá forma neschopnosti.

A kde má být ta hranice ? 49 členů sdružení je OK, ale 50 už je moc ? Nebo je hranice 499 a 500 je moc ? Nebo snad 4999 je OK a 5000 je moc ? A podobně kde je hranice v příjmech ? 999 999 Kč ročně je OK a 1 000 000 Kč už je moc ?

Např. takový Sokol měl před válkou přes million členů a dnes jich má cca 180 000 (což je víc než všechny "ISP" neziskovky dohromady). Není to moc, neměl by se Sokol transformovat na komerní firmu? Vždyť určitě výrazně ovlivňuje trh komerčních posiloven a sportovišť.
2 x

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 6 years ago

asi odpověď nepřekvapí a je to furt dokola. Když komerce převáží zájmovou činnost. Sololů bylo milion a řekl bych, že významná část z toho cvičila, chtěla se scházet, cítila se členem spolku, měla kroj, angažovala se. Určitě to nedělali proto, aby mohli za lepší peníze "na hřiště". Navíc dělali něco, co by komerčně nemělo smysl. Těžko si otevřu sokol s.r.o. se stejným zejména společenským záměrem.

U ISP spolků se agnažuje kolik, 1%? U těch velkých to bude ještě méně. Sám jsem členem 3 ISP spolků a nikdo po mě nic nechce...kromě peněz. A jednou za rok přijde pozvánka na schůzi, kde jsem nebyl už nejmíň 10 let. Když mi nejde někde net volám na hotline a technik to opraví, ne soused, ne nějaký správce. Ty lidi vlastně neznám. Nemám hesla, nevím jak je postavená síť a to jsem problematiky znalý. Cítím se být zákazník. Stejně jako těch dalších 99% členů.
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 6 years ago

Je tady jasně vidět souhlas, že na to není zákonná norma připravená.
Nevím jak ostatní, ale taky jsme na začátku volili různé kličky, aby jsme nemuseli platit 200tis. poplatek ČTÚ za registraci. Jednou přišli z ČTÚ a řekli nám tohle je špatně udělejte to líp už to nic nestojí. Tady jsme se rozhodli, že budeme komerční poskytovatel se vším všudy. Do té doby to byla byť komerční firma, tak jen pro kamarády. V tomhle bodě se lišíme, vy jste tu hru rozehráli do absurdity. Tím, že se rozhodujete nekomerčně mi prostě vadíte. Stavíte vysílače i na vyžádání jednoho dvou členů vždyť peněz je dost, stačí se jenom s klukama v radě dohodnout. Vaše vysílače vysílají 360stupňů i když je kolem z toho 180stup voda a pole. Je to pro nás zdroj rušení a kroutíme hlavama, proč tohle někdo dělá.
1 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 6 years ago

Spolek ale přeci vůbec není o společné práci, ale o spolčení lidí "se společným zájmem". Může se spolčit 5 lidí ve spolku trávosekačů a koupit si společnou sekačku (proč by měl každý svou když mají malé zahrádky a každý jí potřebuje asi tak 3hod za měsíc). Přidají se další, z příspěvků se koupí druhá sekačka, třetí, motorová pila, potom se z příspěvků zaplatí člověk co se o vše stará a chodí i sekat trávu. Pořád je to spolek, nemusí se z toho přece stát firma. Dokonce takový spolek může i podnikat a za peníze sekat trávu nečlenům.
1 x

Jimmy
Příspěvky: 8
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod Jimmy » 6 years ago

hol píše:asi odpověď nepřekvapí a je to furt dokola. Když komerce převáží zájmovou činnost. Sololů bylo milion a řekl bych, že významná část z toho cvičila, chtěla se scházet, cítila se členem spolku, měla kroj, angažovala se. Určitě to nedělali proto, aby mohli za lepší peníze "na hřiště". Navíc dělali něco, co by komerčně nemělo smysl. Těžko si otevřu sokol s.r.o. se stejným zejména společenským záměrem.

U ISP spolků se agnažuje kolik, 1%? U těch velkých to bude ještě méně. Sám jsem členem 3 ISP spolků a nikdo po mě nic nechce...kromě peněz. A jednou za rok přijde pozvánka na schůzi, kde jsem nebyl už nejmíň 10 let. Když mi nejde někde net volám na hotline a technik to opraví, ne soused, ne nějaký správce. Ty lidi vlastně neznám. Nemám hesla, nevím jak je postavená síť a to jsem problematiky znalý. Cítím se být zákazník. Stejně jako těch dalších 99% členů.

Kolik myslíte že se angažuje členů Sokola ? Moje žena je členkou Sokola a počet aktivní lidí v jejich jednotě starající se o chod se dá spočítat na prstech obou rukou přestože členů je ke dvou stovkám. Většina členů jen platí roční příspěvky a chodí jen cvičit a hrát. Mimochodem ti aktivní to nedělají zadarmo, ale určitě na tom nezbohatnou. Nevidím výrazný rozdíl oproti "ISP" spolku.
0 x

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 6 years ago

a kdyz kazdeho komu seka spolek travu prohlasim ucelove clenem? Porad je to spravne? Kdyz takhle budu 5 clenu sekat a 1000 pseudoclenu jen cerpat sluzbu?

Ten sokol to stejne. Pro me je proste rozdil chodit cvicit, tzn delat zajmovou aktivitu pro kterou je spolek urcen.

A spolek internet. Nedelam nic, platim, ono to funguje. To je prece obchod, prodej sluzeb.
To prece neni stejny jako byt sokol? Jako bych otevrel spolek supermarket, se zakazniku udelal cleny a prohlasil, ze ucelem spolku je si nakoupit.
Uz nevim, jak to lip vyvetlit... vzdyt jsou to proboha prece upne jine veci.
1 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 6 years ago

Jak můžu někoho účelově prohlásit členem? Můžu mu říct, že mu to posekám za 1000Kč anebo ať se stane členem spolku, platí příspěvek 800 měsíčně, protože spolek naplňuje společný zájem členů "nemuset sekat trávu". Členovi, šikovnému mechanikovi, který jednou za měsíc okoukne stroje a "vedení", které se stará o základní papírovou válku členské příspěvky odpustím. 5ti sekáčům, co běhají za sekačkama jejich práci normálně zaplatím - bez ohledu na to, jestli členy jsou nebo ne.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 6 years ago

hol píše:Ten sokol to stejne. Pro me je proste rozdil chodit cvicit, tzn delat zajmovou aktivitu pro kterou je spolek urcen.

A spolek internet. Nedelam nic, platim, ono to funguje. To je prece obchod, prodej sluzeb.

Pronájem tělocvičny služba není?
A čím se liší dělání zájmové aktivity "cvičení" (když je spolek založen pro pohyb v tělocvičně) od dělání zájmové aktivity "internet" (když je spolek založen pro výstavbu počítačové sítě)? Pořád to je naplňování hlavní činnosti spolku.

Jediný rozdíl je v tom, že to cvičení musí dotovat stát z daní ostatních necvičících obyvatel ... Proto to vypadá "správně" pro spoustu lidí. Ale když si to členové platí sami, tak je to prostě špatně.

Přiznání neziskovosti spolkům vyplývá (jak jsem už i řekl) z toho, že stát není schopen naplňovat svoji základní funkci - ochranu soukromého vlastnictví. Vlastnictví spolku je totiž nejasné a nedefinovatelné. Všichni vlastní všechno a vlastně nic. A ještě si k tomu dává podmínku, že veškeré přebytky musí být spotřebovány pro chod spolku. Což je dost podstatný rozdíl od komerce, kde dává za podmínku tvorbu zisku pro majitele ...
A ze stejného důvodu nejsou členské příspěvky vstupem pro DPH. Ono to ještě do nedávna byla opravdu jedno, protože většina dokázala realisticky uznat, že se v takovém případě vlastně nic neztratí, ty peníze jsou opět utraceny a zdaněny někde jinde. A přínos spolkové činnosti převáží ty drobné teoreticky ztracené v daňovém výběru.
1 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.