Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

HKfree: spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Právní problematika, závazná legislativa, provozní a lokalizační údaje, atd.
Olin
Příspěvky: 14
Registrován: 6 years ago

Re: HKfree: spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Příspěvekod Olin » 6 years ago

Uvažuji že se stanu členem HKfree čistě pro kontrolu a zveřejnění smluv a účetnictví,tak i pomáhání s choem spolku. Předpokládám mi na to bude stačit jeden měsíc členství. Tedy za měsíční členský příspěvek mi budou sděleny či budou k nahlédnutí všechny odchozí platby - bankovní výpisy za poledních 12 měsíců, účetní závěrky z posledních let jež mají být už nyní na justici a případně smlouvy s dodavateli budou také k nahlédnutí/ofocení? Před svým členem přeci nemáte a nemůžete nic skrývat. Případný čas s vychystáním potřebných dokladů jsem sto uhradit, ale očekávám že toto je běžně pro členy dostupné na vyžádání a bez prútahů. Co odůvodnění rozsudku dáte ho tu vplén?
0 x

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 6 years ago

rsaf píše:Jak můžu někoho účelově prohlásit členem? Můžu mu říct, že mu to posekám za 1000Kč anebo ať se stane členem spolku, platí příspěvek 800 měsíčně, protože spolek naplňuje společný zájem členů "nemuset sekat trávu". Členovi, šikovnému mechanikovi, který jednou za měsíc okoukne stroje a "vedení", které se stará o základní papírovou válku členské příspěvky odpustím. 5ti sekáčům, co běhají za sekačkama jejich práci normálně zaplatím - bez ohledu na to, jestli členy jsou nebo ne.


účelově jsem myslel = nemusí nic dělat, jen platit, odebírat službu a být de jure členem. De facto je to jen platící odběratel služby, kterou spolek různým způsobem produkuje a prodává. A je to tak ok. Jen pro info, stát běžně vybírá daně i za vzájemnou práci nebo služby...ty mě, já tobě, daně se započtou, rozdíl odvede. Platí se daň darovací a mnoho dalších. A ty tu přicházíš s principem udělejme spolek, budeme pro sebe navzájem zadarmo pracovat, daně se platit nebudou a nebude to problém?!?

A navíc tedy může být spolek na cokoliv. Klidně i na ten obchod. Jen tam budou členské příspěvky dle výše aktuálního nákupu. Kdyby se to více rozmohlo i do dalších oblastí, nebudou se platit daně vůbec, nebudou potřeba firmy. Všichni se jen staneme členy spolků které potřebujeme. Spolku dodavatelů elektřiny, spolku plynárenského a vodárenského, spolku prodejců a opravářů aut, spolku ropařů a rafinářů, spolku výrobců a prodeje potravin. Nikdo nebude na nikom vydělávat, všichni budou vše mít a ještě zbyde spoustu peněz na dobročinné projekty. Těším se a zároveň chápu hluboký rozdíl uvažování mezi vámi a námi. Nikdy se nemůžeme shodnout ani pochopit :)
0 x

thanui.linux
Příspěvky: 278
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod thanui.linux » 6 years ago

hol píše:A navíc tedy může být spolek na cokoliv. Klidně i na ten obchod. Jen tam budou členské příspěvky dle výše aktuálního nákupu. Kdyby se to více rozmohlo i do dalších oblastí, nebudou se platit daně vůbec, nebudou potřeba firmy. Všichni se jen staneme členy spolků které potřebujeme. Spolku dodavatelů elektřiny, spolku plynárenského a vodárenského, spolku prodejců a opravářů aut, spolku ropařů a rafinářů, spolku výrobců a prodeje potravin. Nikdo nebude na nikom vydělávat, všichni budou vše mít a ještě zbyde spoustu peněz na dobročinné projekty. Těším se a zároveň chápu hluboký rozdíl uvažování mezi vámi a námi. Nikdy se nemůžeme shodnout ani pochopit :)


Z těhle úvah mě trochu mrazí. To už tu bylo. Spousta lidí kvuli tomu, že měla jiný názor šla sedět a na uran. To by ste zavedli taky? BRRRRRRRR
0 x
-----------------------------------------------------------
RBcka i UBNT mají své přednosti - využívám obojí

Jimmy
Příspěvky: 8
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod Jimmy » 6 years ago

hol píše:A navíc tedy může být spolek na cokoliv. Klidně i na ten obchod. Jen tam budou členské příspěvky dle výše aktuálního nákupu. Kdyby se to více rozmohlo i do dalších oblastí, nebudou se platit daně vůbec, nebudou potřeba firmy. Všichni se jen staneme členy spolků které potřebujeme. Spolku dodavatelů elektřiny, spolku plynárenského a vodárenského, spolku prodejců a opravářů aut, spolku ropařů a rafinářů, spolku výrobců a prodeje potravin. Nikdo nebude na nikom vydělávat, všichni budou vše mít a ještě zbyde spoustu peněz na dobročinné projekty. Těším se a zároveň chápu hluboký rozdíl uvažování mezi vámi a námi. Nikdy se nemůžeme shodnout ani pochopit :)


Kupodivu už i tohle existuje a to od roku 1847! aneb co jiného jsou konsumní spolky (spotřební družstva). A přesto to nedokázalo komerční firmy zničit a naopak to bez problémů existuje už 170let vedle sebe. Každé má totiž své výhody a nevýhody.
0 x

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 6 years ago

nejsem na tohle expert, ale družstvo chápu jako formu podnikání. Dokonce myslím, ale hledat to nebudu, že bývaly definovány obchodním zákoníkem (než ho zrušili). Hlavně platí daně a DPH. Opět porovnáváte neporovnatelné.

A k tomu pár příspěvků zpět píšu, že takovýto model by byl fajn. Tj. spolek, který podniká, platí daně a tím pádem může být na trhu za rovných podmínek s podnikateli. Zachování si ale specifickou formu vlastnictví a hlavně je tam ta zájmová činnost a sdružování nadšenců, která ideálně převažuje nad tou podnikatelskou (ale není to asi nutná podmínka) a pokud na tom tak trváte, negeneruje zisk.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 6 years ago

Klasické řešení jako z knihy babišismu. Kvůli jedné malé části, co vám vadí zlikvidujete naprosto všechno. Pro méně chápavé: je mi jedno, že nemám kozu, hlavně když chcípne i sousedovi.
Likvidace spolkové činnosti by se hodila kdekomu. Nemusíme do historie nijak daleko ...

Jak si představuješ třeba zdanění darů, či dotací ze státní kasy? To je v pořádku, nebo se z toho odvede DPH?
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 6 years ago

duvodu tu padlo hrozne moc a mnoho jich je realnych. Je videt, ze antipatie jsou znacne, dokonce i konkurenti se shoduji a spolecne jsou proti jeste vetsimu "zlu" nez jsou oni sami :)

Jak jsem psal a pisu naposled. Mnohem snazsi je system spolku odsoudit proto, ze je jich dost pochybnych az podvodnych, nez obhajit na zbytek poctivych. Tak to proste je a neda se to ukacet, vysvetlit ani vyhadat. Pokud princip umoznuje podvadet, podvadet se bude. A kde se podvadi, tam se na to nakonec prijde a bude represe. A pokud se podvadi hodne a systemove, bude to represe proti vsem... nebo pro vsechny?

Likvidaci bych nikomu nepral, ale transformace spolku na miste imho je. Komercnim ISP se taky pominky. meni, spis zhorsuji. A taky neplacem, ze nas nekdo likviduje. Bud to pujde, nebo smula. Par lidi skonci na pracaku nebo v montovne, DPH odvede O2 rado za nas. Takovej je zivot.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 6 years ago

Problém je ve smýšlení lidí. V době kdy ty spolky vznikaly tady prakticky nebyla rozumná varianta komerčního internetu (wifina za 300). Ti co spolky zakládali v tom (možná bohužel) neviděli byznys, neměli peníze na rozjezd s.r.o., neměli peníze na registraci na ČTÚ.
To vše vzniklo řádově před 10ti lety. Spolky dodnes fungují, někde v malém a někde ve velkém a na komerční formu je pakticky není možné převést - zákon takovou variantu nezná.
0 x

Jimmy
Příspěvky: 8
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod Jimmy » 6 years ago

hol píše:Likvidaci bych nikomu nepral, ale transformace spolku na miste imho je.

OK, řekněme že máte fungující zapsaný spolek, který chcete převést na nějakou komerční firmu. Jak to prakticky chcete provést ? Ten spolek má majetek v desítkách milionů korun, podepsaných stovky smluv (nájmy, dodávky elektřiny, dodavatel služeb atd.), tisíce členů. Jakou formu komerční firmy zvolit a kdo bude majitel ? Bude majitel stávající vedení (které tak spolek vlastně vytuneluje) nebo všichni současní členové (co se pak vlastně znění oproti stávajícímu stavu)? Bude forma firmy s.r.o., akciovka ? Co se stávajícím majetkem ? Můžete ho jen tak darovat nějaké firmě ? Přepsat stovky smluv s dodavateli je práce minimálně na rok, tisíce smluv se členy/zákazníky/majiteli na několik let. Jak bude probíhat přechodné období ?

Říct že spolky se přežili a měli se transformovat je hezké, ale jak by se to vlastně udělat ?
0 x

Uživatelský avatar
stepan.benes
Příspěvky: 818
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod stepan.benes » 6 years ago

Jimmy píše:
hol píše:A navíc tedy může být spolek na cokoliv. Klidně i na ten obchod. Jen tam budou členské příspěvky dle výše aktuálního nákupu. Kdyby se to více rozmohlo i do dalších oblastí, nebudou se platit daně vůbec, nebudou potřeba firmy. Všichni se jen staneme členy spolků které potřebujeme. Spolku dodavatelů elektřiny, spolku plynárenského a vodárenského, spolku prodejců a opravářů aut, spolku ropařů a rafinářů, spolku výrobců a prodeje potravin. Nikdo nebude na nikom vydělávat, všichni budou vše mít a ještě zbyde spoustu peněz na dobročinné projekty. Těším se a zároveň chápu hluboký rozdíl uvažování mezi vámi a námi. Nikdy se nemůžeme shodnout ani pochopit :)


Kupodivu už i tohle existuje a to od roku 1847! aneb co jiného jsou konsumní spolky (spotřební družstva). A přesto to nedokázalo komerční firmy zničit a naopak to bez problémů existuje už 170let vedle sebe. Každé má totiž své výhody a nevýhody.


Družstvo je naprosto standardní komerční subjekt. Je definováno v zákoně č. 90/2012 Sb. (zákon o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích). Mezi jednotlivými modely obchodních společností je rozdíl především v nabývání podílu (členství v družstvu) a rovnosti hlasů.
0 x
Profesionální troll, manipulátor a hrubovibrační ještírek.
Vůbec mi nevěřte, protože se s Vámi velmi pravděpodobně právě teď pokouším manipulovat !!!

Uživatelský avatar
stepan.benes
Příspěvky: 818
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod stepan.benes » 6 years ago

Jimmy píše:
hol píše:Likvidaci bych nikomu nepral, ale transformace spolku na miste imho je.

OK, řekněme že máte fungující zapsaný spolek, který chcete převést na nějakou komerční firmu. Jak to prakticky chcete provést ? Ten spolek má majetek v desítkách milionů korun, podepsaných stovky smluv (nájmy, dodávky elektřiny, dodavatel služeb atd.), tisíce členů. Jakou formu komerční firmy zvolit a kdo bude majitel ? Bude majitel stávající vedení (které tak spolek vlastně vytuneluje) nebo všichni současní členové (co se pak vlastně znění oproti stávajícímu stavu)? Bude forma firmy s.r.o., akciovka ? Co se stávajícím majetkem ? Můžete ho jen tak darovat nějaké firmě ? Přepsat stovky smluv s dodavateli je práce minimálně na rok, tisíce smluv se členy/zákazníky/majiteli na několik let. Jak bude probíhat přechodné období ?

Říct že spolky se přežili a měli se transformovat je hezké, ale jak by se to vlastně udělat ?


Transformovat spolek na družstvo by neměl být nějaký zásadní problém. Otázka je spíš proč by to někdo dělal, když stavající stav spolkům evidentně vyhovuje.
1 x
Profesionální troll, manipulátor a hrubovibrační ještírek.
Vůbec mi nevěřte, protože se s Vámi velmi pravděpodobně právě teď pokouším manipulovat !!!

joker
Příspěvky: 471
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod joker » 6 years ago

Olin píše:Uvažuji že se stanu členem HKfree čistě pro kontrolu a zveřejnění smluv a účetnictví,tak i pomáhání s choem spolku. Předpokládám mi na to bude stačit jeden měsíc členství. Tedy za měsíční členský příspěvek mi budou sděleny či budou k nahlédnutí všechny odchozí platby - bankovní výpisy za poledních 12 měsíců, účetní závěrky z posledních let jež mají být už nyní na justici a případně smlouvy s dodavateli budou také k nahlédnutí/ofocení? Před svým členem přeci nemáte a nemůžete nic skrývat. Případný čas s vychystáním potřebných dokladů jsem sto uhradit, ale očekávám že toto je běžně pro členy dostupné na vyžádání a bez prútahů. Co odůvodnění rozsudku dáte ho tu vplén?


Ale kdeže,

1) primární členství je na furt a zdarma
2) i řádné členství tě nezavazuje platit jakékoliv poplatky, jen ti vypnou přístup na hlavní počítač, naopak když nechceš internet tak je blbost cokoliv platit

Proto jsem už na začátku vlákna naznačil, že je to jen formální fraška a byl jsem nazván trolem. Jde o to, že přístup k internetu se zařízne na prvním routeru a vůbec nemáš přístup do sítě a vůbec tak nastavení neodpovídá stanovám...

3) Vyžádání je do 14 dnů od písemného požadavku - vše 1,2,3 viz stanovy.

Ale jako fandím tomu spolku, jediné co mi vadí je ta neprůhlednost, bránění se zveřejnění údajů (k tomu mám své informace a důkazy) a to proč když údajně není malá domů, je to zbytečné...

Mě zajímá jen, jestli jsem vůl a můj odhad, že bych to byl schopen neztrátově provozovat za 30,- Kč x 5000 členů měsíčně je nereálný...když na rozdíl od ISP si všechny náklady na připojení platí člen.
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 6 years ago

joker píše:
Olin píše:Uvažuji že se stanu členem HKfree čistě pro kontrolu a zveřejnění smluv a účetnictví,tak i pomáhání s choem spolku. Předpokládám mi na to bude stačit jeden měsíc členství. Tedy za měsíční členský příspěvek mi budou sděleny či budou k nahlédnutí všechny odchozí platby - bankovní výpisy za poledních 12 měsíců, účetní závěrky z posledních let jež mají být už nyní na justici a případně smlouvy s dodavateli budou také k nahlédnutí/ofocení? Před svým členem přeci nemáte a nemůžete nic skrývat. Případný čas s vychystáním potřebných dokladů jsem sto uhradit, ale očekávám že toto je běžně pro členy dostupné na vyžádání a bez prútahů. Co odůvodnění rozsudku dáte ho tu vplén?


Ale kdeže,

1) primární členství je na furt a zdarma
2) i řádné členství tě nezavazuje platit jakékoliv poplatky, jen ti vypnou přístup na hlavní počítač, naopak když nechceš internet tak je blbost cokoliv platit

Proto jsem už na začátku vlákna naznačil, že je to jen formální fraška a byl jsem nazván trolem. Jde o to, že přístup k internetu se zařízne na prvním routeru a vůbec nemáš přístup do sítě a vůbec tak nastavení neodpovídá stanovám...

3) Vyžádání je do 14 dnů od písemného požadavku - vše 1,2,3 viz stanovy.

Ale jako fandím tomu spolku, jediné co mi vadí je ta neprůhlednost, bránění se zveřejnění údajů (k tomu mám své informace a důkazy) a to proč když údajně není malá domů, je to zbytečné...

Mě zajímá jen, jestli jsem vůl a můj odhad, že bych to byl schopen neztrátově provozovat za 30,- Kč x 5000 členů měsíčně je nereálný...když na rozdíl od ISP si všechny náklady na připojení platí člen.


Ahoj,

ano je nereálný - minimálně tady u nás v Praze ano / resp záleží na tom jak kvalitně a jak poctivě (třebas platit za el. energii) to chceš dělat:
aproximuji náklady:
- internetová konektivita a navazující náklady 50 000,-/m
- el. energie náklady 40 000,-/m
- nájmy na nejnutnějších střechách 20 000,-/m
- ostatní NUTNÉ výdaje (účetnictví, náklad na nějaký ten nájem nebo údržbu zázemí, pojištění, nějaká ta spotřebovaná voda, plyn) 40 000,-/m
a jseš v mínusu za obměnu uhynulého HW, úhradu služeb, které nepokryješ dobrovolníky atd...., žádný upgrade technologií, žádné jiné aktivity pro členy atd..., atd...


Kdysi jsme si pro náš spolek (Spořilov) vycucali z prstu členský příspěvek 300/m a bylo to tuze málo, horko těžko jsme pak přemlouvali členy na VH, aby se smířili s navýšením členského příspěvku na 350/m.


Richard
0 x

joker
Příspěvky: 471
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod joker » 6 years ago

Naklady na strechy skoro nikomu neplatili - s krasnym oduvodnenim ze jsou neziskovy spolek, dobra konkurencni vyhovorka, smali jsme se tomu jeste tyden. Uz jen kvuli tomu je dobre byt spolkem. Podobne poctive s elektrikou; jaka je umrtnost outdoor zeleza to nevim...

V kazdem pripade za 300-400 je komercni isp, ktery v te cene ma navic:
- platy
- dph
- dan z prijmu
- zisk
- obcas i 24x7 support
(Ani jedno z toho spolek na nakladove strane nema)

Treba LTE fix stoji 399,- s DPH (xDSL 20 mbit take, na retenci nebo smlouvu) a skoro kdekoliv pro skoro kazdeho. Ale zase nema spolkovy ples pro zakazniky :-) zato si obcas pozve i chucka norrise do reklamy. Zkratka je jasne ze ta jejich cna prispevku neni dlana nakladove, ale aby byla tesne pod cnou komercniho internetu.
0 x

ianek
Příspěvky: 134
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ianek » 6 years ago

Pořád čekám na ty výkazy v OR a nikde nic. Tam to bude pěkně vidět , ale asi se jim do toho zveřejňování 2x moc nechce.
0 x