Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Občanské sdružení / spolek - kontrola fin.úřadu

Právní problematika, závazná legislativa, provozní a lokalizační údaje, atd.
neverhappy
Příspěvky: 565
Registrován: 18 years ago

Re: Občanské sdružení / spolek - kontrola fin.úřadu

Příspěvekod neverhappy » 6 years ago

Me kontrolovali pred par lety v kuse cca 14 dni a dostal jsem jen 10 000,- za spatne zarazenou castku v peneznim deniku. Proste jsem netrefil sloupec. Na DPH, socialni a zdravotni a dane to nemelo vliv. Proste neco najdou vzdy. Ucetnictvi me brali za 3 a 1/4 roku.
Dobry bylo , jak se mnou jednali. sms. "neprodlene se dostavte na financni urad"
Tam na me nastoupili dva (jeden hodnej a jeden zlej) a uz valili.
Cituji " My vime , ze mate danove uniky, my Vam to vsechno zkontrolujem, Ale kdyz nam tady podepisete, ze stat sidite, tak to bude jen pokuta. Kdyz to nepodepisete a mi Vam ty uniky najdem, tak to bude trestny cin a tam uz muzete jit do vezeni"
Rekl jsem jim, ze si zadnych uniku nejsem vedom a nic jim nepodepisu. Polovinu ucetnictvi jsem jim dal v excelu (cumeli jak puk) , a nakonec nasli jen tu spatne zarazenou polozku a z te vypocitali pokutu. Odvolat se muzes, ale sanci na uspech jen, kdyz ses postizeny, umrti v rodine, nebo retard.
Od te toby mam ucetni. Drive jsem si vedl ucetnictvi sam.
Edit. Na urade jsem nesedel, ale asi 6x jsem tam za tech 14 dni musel vest nejake papirove faktury co byli v tom excelu a co si nahodne asi vybrali.
Edit2: Byl jsem tam v patek a v pondeli uz chteli mit ucetnictvi. Moje ucetni mi pak tvrdila, ze mam pravo chystat ucetnictvi 14 dni
Edit3: dost pomaha si na prijate faktury propisko napsat, napr. Zaplaceno, vysavac k vrtacce, nutne na vrtani u zakaznika, apod. Pak te nemuzou zaskocit otazkou, proc mas v ucetnictvi napr. nafukovaci pannu ( i ta by se dala obkecat). Treba do nakladu jsem dal nafukovaci pannu proto, abych nemel stres a kdyz nemam stres, tak lepe pracuji a tim udrzuji , nebo zvysuji prijmy, coz je ucel podnikani.
Jeden borec tam dal zavodni kolo za 150 000,- a dres za 20 000. Kolo mu proslo (dela elektroinstalace a mel ho na rychlejsi presun po halach). Dres uz neokecal
0 x

Miek
Příspěvky: 22
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod Miek » 5 years ago

Julian píše:
Miek píše:Nedávno se o náš spolek začal zajímat finanční úřad, chtějí provést kontrolu účetnictví. Máme asi vše ok, dle našeho účetního by to měla být snad jen formalita. Jen mě tak zajímá, jestli se jedná o náhodnou kontrolu FÚ / nějaké udání apod. a nebo je nás (spolků) víc a je to nějaká nová babišova celostátní / krajská akce? Jsme kousek od Prahy...


O co finančnímu úřadu jde - zjistit zdali "podnikáš", pokud ano - pak ti z této podnikatelské čin. doměří DPH, pokutu, úrok, a další příslušenství a daně, případně dle objemu a prokázání (prokazatelnosti) je to na podání TOčka na statutární zástupce, pokud ne - pak se nemáš čeho bát.

R


Tak jen zpětně potvrzuji, že je to tak. Vpodstatě jim nešlo o nějakou kontrolu účetnictví, ale o ten náš spolek - že je spolek. Prostě stejná akce jako HKfree apod. Měli na to jasně daný postup, dělají více spolků zároveň, u všech to probíhá naprosto stejně. Je tam prostě tým, který jede jeden spolek za druhým... Jsme malinkatí, takže zřejmě ani nejedou od těch velkých k malým...
0 x

ianek
Příspěvky: 134
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ianek » 5 years ago

U nás v lokalitě zaregistroval FU všechny "spolky" zpětně 3 roky jako plátce DPH.
Dokonce po nás chtěli srovnávací tabulku tarifů a počty zákazníků, asi aby prokázali, že tyto spolky ovlivní lokální trh.

Konečně na to došlo, ono vychloubat se tím, že "platba za naše služby je ze zákona osvobozena od DPH" asi nešlo do nekonečna.
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 5 years ago

ianek píše:U nás v lokalitě zaregistroval FU všechny "spolky" zpětně 3 roky jako plátce DPH.
Dokonce po nás chtěli srovnávací tabulku tarifů a počty zákazníků, asi aby prokázali, že tyto spolky ovlivní lokální trh.

Konečně na to došlo, ono vychloubat se tím, že "platba za naše služby je ze zákona osvobozena od DPH" asi nešlo do nekonečna.


Tak pokud to někdo jen fixluje, pak je dobře, že se stav napraví, bohužel je z toho cítit i určitá "plošnost" a škatulkování a to není dobře.
Je potřeba, aby si finančáky hlídaly případ od případu, tedy aby si daly tu práci z dokazováním.
Protože to, že finančák zaregistruje někoho k DPH atd... ještě neznamená, že po 10 letech my všichni jako občané ČR nezaplatíme dotyčným subjektům vše pěkně s úroky, je potřeba aby to ty úřady prostě dělaly poctivě.
Já jsem si tu u nás s lidmi z finančáku povídal 4 hodiny (mysleli si, že budou za 30 minut pryč) a bohužel jsem nabyl dojmu, že je v tu chvíli realita nezajímá (například se ptaly co to znamená školení, odpověděl jsem, že zrovna probíhá v učebně o patro níže, podívat se nešly, ale musel jsem to popisovat dál detailněji).

R
1 x

ianek
Příspěvky: 134
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ianek » 5 years ago

Julian píše:
ianek píše:U nás v lokalitě zaregistroval FU všechny "spolky" zpětně 3 roky jako plátce DPH.
Dokonce po nás chtěli srovnávací tabulku tarifů a počty zákazníků, asi aby prokázali, že tyto spolky ovlivní lokální trh.

Konečně na to došlo, ono vychloubat se tím, že "platba za naše služby je ze zákona osvobozena od DPH" asi nešlo do nekonečna.


Tak pokud to někdo jen fixluje, pak je dobře, že se stav napraví, bohužel je z toho cítit i určitá "plošnost" a škatulkování a to není dobře.
Je potřeba, aby si finančáky hlídaly případ od případu, tedy aby si daly tu práci z dokazováním.
Protože, to, že finančák zaregistruje někoho k DPH atd... ještě neznamená, že po 10 letech my všichni jako občané ČR nezaplatíme dotyčným subjektům vše pěkně s úroky, je potřeba aby to ty úřady prostě dělali poctivě.
Já jsem si tu u nás s lidmi z finančáku povídal 4 hodiny (mysleli si, že budou za 30 minut pryč) a bohužel jsem nabyl dojmu, že je v tu chvíli realita nezajímá (například se ptali co to znamená školení, odpověděl jsem, že zrovna probíhá v učebně o patro níže, podívat se nešly, ale musel jsem to popisovat dál detailněji).

R


Jde o to jak to děláte. Pokud ale má někdo 3+tis klientů, obrat 10+mil, náklady se nějak vyrobí a udělá k tomu 2x za rok nějaké setkání kterému říká školení nebo tak něco a jinak funguje jako normální poskytovatel, tak to není žádný spolek. A takových "spolků" je 90%, účelově udělaných na neplacení dph.
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 5 years ago

A takových "spolků" je 90%, účelově udělaných na neplacení dph.

No a právě s tím bych nesouhlasil - já totiž kolem sebe takové nemám (nebo mám růžové brýle)

- OK, jeden spolek tady v Modřanech byl a byl "zprivatizován" do FOP, ale to je prostě tím, že se o to nikdo nestaral, tak se ani nedivím, že tak končil
- vedle nás na Zbraslavi je klasický spolek, prostě parta nadšenců, občas jim to šlape občas ne, občas stagnují, podle toho kdo je jak nadšený
- nad námi v Jinonicích je další spolek o pár lidech, se kterým se budeme pravděpodobně spojovat (spojovat, nikoliv kupovat, vyplácet apod), taky to kvuli DPH nedělali
- no a pak tu mám jeden podivnospolek divnolidí, ano měli by to dělat na FOP, nebo sro, ale opět to není kvuli DPH, ale kvuli anarchii a neschopnosti pochopit složitost současné společnosti
- pak daleko od nás je Jablonka se Simandlem a pochybuji, že to tam s členským příspěvkem 150/m dělají kvuli výdělku a obcházení DPHčká...

to jsou spolky co mám kolem sebe a budují síť a více - méně na ně / do nich vidím

R

P.S.: chápu ale, pokud vidíte, jak Vás někdo vedle Vás ojebává, že jste nasraní...
0 x

Laibir
Příspěvky: 369
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Laibir » 5 years ago

Mě by jen zajímalo, kde se "ojebává" DPH. Když přijde členský příspěvěk, tak se znovu otočí do nákladů sítě. Za okolností isp to jsou uznatelné náklady a žádnou DPH z toho také neplatí. Pokud spolek vyhlásí placenou brigádu, daň z toho odvede jako každý jiný. Veškeré nákupy jsou s DPH a jen tak bokem bez papíru nic nekoupí. Spolek také nemůže mít tarify, reklamy na připojení, smlouvy vázané na x let, atd
1 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 5 years ago

Laibir píše:Mě by jen zajímalo, kde se "ojebává" DPH. Když přijde členský příspěvěk, tak se znovu otočí do nákladů sítě. Za okolností isp to jsou uznatelné náklady a žádnou DPH z toho také neplatí. Pokud spolek vyhlásí placenou brigádu, daň z toho odvede jako každý jiný. Veškeré nákupy jsou s DPH a jen tak bokem bez papíru nic nekoupí. Spolek také nemůže mít tarify, reklamy na připojení, smlouvy vázané na x let, atd


Rozdíl plátce od neplátce DPH (jedno jakou má jinak právní formu), je u těch věcí právě bez DPHčka = tedy těch co plátce DPH kupuje u neplátců DPH.
V tom případě plátce DPH odvede státu DPH na straně příjmů, ale již si ji nedokáže nárokovat na straně nákladů - například platby FOP/neplátce DPH, ale snad i poplatky CTU apod.

Já jsem to překvapivě nikdy nepočítal (asi proto, že nejsme spolek kvuli tomuhle), ale to je ten rozdíl.
0 x

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod Matess » 5 years ago

řešilo se to celé v jiném vláknu...

komerční firma má daného vlastníka, který to dělá pro zisk, je to jeho majetek.

spolek je všech a nikoho. Lidé co dělají pro spolek žádný majetek tímto způsobem netvoří.

Komerční firma na příjmu platí DPH, ale peníze které do sítě zpět investuje jí snižuje odvedené DPH z příjmu. Stejně tak do nákladu půjde i konektivita, vybavení, vozidla PHM apod... co do nákladu nepůjde jsou pokuty, platy a zisk.

Nekomerční spolek na příjmu neplatí DPH, peníze které investuje zpět tedy investuje v plné výši včetně DPH. Pokud má spolek zaměstnance je to pro něj výhodnější, pokud platí za servis firmě, která je plátcem DPH, tak to DPH odvede firma.

Na jednu stranu to vypadá jako obrovská výhoda být neplátce, ale když se nad tím člověk zamyslí, tak rozdíl je vlastně minimální.

Obecně se nekoukám špatně ani na jedno. Uvědomte si že u obou typů provozů jsou lidé pracující pro to aby to v našem státě bylo s internetem lepší a rozhodně neplatí jen to že pouze neplátci jsou prasata a dělají to špatně. (stačí se podívat na jeden z nejdelších threadů zde... Starnet)

Přístup finančních úřadů je od doby co jsme měli ministra financí Bureše příšerný a to ne jen proti neziskovkám. Stačí se podívat na jiné činy v nedávné minulosti zajišťovacích příkazů.

Už jsem to psal minule... klidně ať stát rozhodne že od roku (třeba) 2022 nebudeme mít žádné neplátce DPH a dá čas všem se na to připravit a přejít. Problém mám s tím jak to finančák vlastně dělá. Starší občanská sdružení schvalovalo ministerstvo na základě stanov. Pokud to ministerstvo schválilo jak to může finanční úřad zrušit? Kdo je víc?
3 x

bonbon
Příspěvky: 3
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod bonbon » 5 years ago

Ale FÚ přece nic neruší. Většina spolků má v registraci nějakou činnost typu šíření vzdělanosti apod. FÚ přijde na kontrolu účetnictví a jeho názorem bude, že činnost spolku není šíření vzdělanosti (nezisková činnost) ale poskytování připojení k internetu (podnikání) a že členské příspěvky nejsou příspěvkem na hlavní činnost spolku ale platbou za službu. V ten okamžik má spolek prostě špatně zaúčtováno - čl. příspěvky měly jít do zdanitelných nákladů, obrat by byl víc jak 1mil/rok = spolek se měl stát plátcem DPH.

I spolek může podnikat, pokud je to doplňková činnost k jeho hlavní a k získání prostředků k zajištění hlavní činnosti.
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 5 years ago

bonbon píše:Ale FÚ přece nic neruší. Většina spolků má v registraci nějakou činnost typu šíření vzdělanosti apod. FÚ přijde na kontrolu účetnictví a jeho názorem bude, že činnost spolku není šíření vzdělanosti (nezisková činnost) ale poskytování připojení k internetu (podnikání) a že členské příspěvky nejsou příspěvkem na hlavní činnost spolku ale platbou za službu. V ten okamžik má spolek prostě špatně zaúčtováno - čl. příspěvky měly jít do zdanitelných nákladů, obrat by byl víc jak 1mil/rok = spolek se měl stát plátcem DPH.

I spolek může podnikat, pokud je to doplňková činnost k jeho hlavní a k získání prostředků k zajištění hlavní činnosti.


Ano, je to tak, a proto máme ve stanovách:

"b. rozvoj a využívání sítě internet a informačních technologií,"

Richard
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

jak je na tom takzvané z.s.p.o. (zájmové sdružení právnických osob) ?
připadá mi to zase trochu divné :D
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 4 years ago

okoun píše:jak je na tom takzvané z.s.p.o. (zájmové sdružení právnických osob) ?
připadá mi to zase trochu divné :D


je na tom tak, jak si to
a - ustanoví ve stanovách
b - jak to bylo (ne)definováno ve starém o.z. (pro z.s.p.o. stále platí)
c - jak to stanoví další legislativa (např. daňová)
d - jak to všechno uvede v praxi

je to prostě dost volná forma schválně, tak byla zamýšlena, aby mohla uspokojit rozdílné potřeby
0 x