Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Ubytovna - umístnění a provozování internetu

Právní problematika, závazná legislativa, provozní a lokalizační údaje, atd.
JirkaRTJ
Příspěvky: 129
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Ubytovna - umístnění a provozování internetu

Příspěvekod JirkaRTJ » 7 years ago

Ahoj vespolek, potřeboval bych trochu poradit jak vyřešit následují situaci:

Již asi 7 let poskytuji internet nájemníkům jedné firemní ubytovny. Vlastníkem nemovitosti je právě ona firma, lépe řečeno jde o státní organizaci..

Před pár týdny zde začala rekonstrukce, oprava fasády apod.. Začal jsem se proto informovat co bude s vedením kabelů, které byli se souhlasem(bohužel ústním) majitele objektu, vedeny po fasádě domu atd.. .
V tu chvílí nastal problém a úřední šiml se v tom začal vrtat.. Čekal jsem několik týdnu bez reakce, stále říkali ať počkám a nakonec milé kabely odstřihly. Byl jsem o tom informován, ale jen od nájemníků, ze strany majitele objektu oficiálně nic..
Tak jsem napsal e-mail ve kterém jsem je požádal o vyjádření co se děje a jaké jsou možnosti v pokračování apod..

Odpověď byla velice strohá s tím, že pokrytí ubytovny si zajistí sami a to svým stávajícím poskytovatelem internetu(jiná firma)

Bohužel žádnou smlouvu s majitelem objektu nemám, oni sami ji nechtěli dělat. Vše bylo dohodnuto jen ústně. Měl jsem umožněn přístup(vydávání klíčů vůči podpisu) atd..

Jde mi teď o to zda mám nějakou možnost toto zvrátit, popřípadě pokračovat v poskytování v tomto objektu. Dále také asi před měsícem jsem zde tahal nové kabely u dvou přípojek, tyto jsou nyní odstřihány. Lidé mají platné smlouvy a zaplacené platby min. na tento měsíc, někteří na čtvrtletí.
Vidíte nějakou šanci, jak se domoci alespoň nějaké kompenzace??

Díky za Vaše případné rady či zkušenosti..

Jirka
0 x

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 7 years ago

domluva na hubu je jasna zkaza... nemas narok absolutne na nic. Jsou lidi co to vyslovene preferuji, ale az se stane treba podobny scenar, šmiqy kablíky, mas po ptakach. Kdyz se nedohodnes s majitelem, tim skutecnym, ne nejakym spravcem, tak mas asi tezkyho smoliqa. Pak jedine pripojovat asi skrz Wifi kazdymu jednotku vedle okna na zed...
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))

lyra
Příspěvky: 569
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Rakovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lyra » 7 years ago

Přesně tak , bohužel i když máš papír da se samozřejmě s tím vycukat, napřiklad novy správce atd Máme s tím zkušenosti aa co je platne že ti t před časem schvalili dnes je to vše jinak.
0 x

JirkaRTJ
Příspěvky: 129
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JirkaRTJ » 7 years ago

Ahoj, diky za info, je mi jasné že šance jsou pramalé.... Ještě mě napadla otázka, je možné aby majitel objektu a v tomto případě je to státní instituce upřednostnila jednu firmu, dala jí k dispozici infrastrukturu budovy bez řádného výběrového řízení ,soutěže apod... ke svému podnikání......???
0 x

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 7 years ago

ano je, ale musis necim zaujmout, dnes se tomu říká kapr :lol: pro tvy hezky voci a prijatelne ceny ti nikdo vyhodu neda...
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 7 years ago

Osobně bych se na to vykašlal, ale jestli chceš bojovat tak bych to úplně bezzubí neviděl. Máš alespoň smlouvy s koncovými klienty?
Pokud ti někdo přestříhal kabely dopustil se trestného činu. Podle mě stačí prokázat, že jsi na té budově několik let poskytoval veřejně dostupnou službu.

U nás koluje jeden citát: "To že mě tady nechtěj ještě neznamená, že tady nemohu podnikat"
0 x

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 7 years ago

jakeho trestneho cinu ? nekdo si nekde natahl kabl, nekdo ho strihl, to moc trestny nevidim...byl tam na domluvu huba huba, naroky na cokoliv zanikly, nazdar, konec 8)
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 7 years ago

Pokud na tom ustřihnutém kabelu poskytoval veřejně dostupnou službu. Což internet je, tak to trestný čin je
0 x

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 7 years ago

honzam píše:Pokud na tom ustřihnutém kabelu poskytoval veřejně dostupnou službu. Což internet je, tak to trestný čin je

Ale jen za předpokladu, že původní tazatel provozuje veřejnou síť a smluvně je dáno, že předávacím bodem sítě je až zásuvka v bytě. Pak to vedení je součástí veřejé sítě a má svoji ochranu. Nicméně ZoEK jasně říká, jak má postupovat při zřizování takových rozvodů (§ 104), což neudělal, takže je v dosti blbé situaci.
Pokud tam byl 7 let, tak má asi splněn limit na vydržení, pak v této chvíli mu nezbývá, než se obrátit na soud a ten bude muset rozhoudnout ohledně tohoto ve věci vydržení, že ta držba byla poctivá, teprve pak se může začít ohánět nějakým poškozováním sítě a domáhat se omotání nové kabeláže (pedpokládám, že majitel se bude tvářit, že celou dobu o nějakých kabelech nic neví a jakési neznámé a divné kabely odstranil, neboť se mu jevily jako nebezpečné, ...).
1 x

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 7 years ago

Majklik píše:
honzam píše:Pokud na tom ustřihnutém kabelu poskytoval veřejně dostupnou službu. Což internet je, tak to trestný čin je

Ale jen za předpokladu, že původní tazatel provozuje veřejnou síť a smluvně je dáno, že předávacím bodem sítě je až zásuvka v bytě. Pak to vedení je součástí veřejé sítě a má svoji ochranu. Nicméně ZoEK jasně říká, jak má postupovat při zřizování takových rozvodů (§ 104), což neudělal, takže je v dosti blbé situaci.
Pokud tam byl 7 let, tak má asi splněn limit na vydržení, pak v této chvíli mu nezbývá, než se obrátit na soud a ten bude muset rozhoudnout ohledně tohoto ve věci vydržení, že ta držba byla poctivá, teprve pak se může začít ohánět nějakým poškozováním sítě a domáhat se omotání nové kabeláže (pedpokládám, že majitel se bude tvářit, že celou dobu o nějakých kabelech nic neví a jakési neznámé a divné kabely odstranil, neboť se mu jevily jako nebezpečné, ...).


měl jsem to krásně rozepsáno a než jsem to odeslal, tak jsi mě předběhl. Takže mažu a jen doplním, že tohle je i můj pohled na věc. Trestní zákoník hovoří o poškození obecně prospěšné zařízen (vč. telekomunikačního), to má zakonou ochranu, což se u kabelu k jednotlivému uživateli v cizí budově obhajuje dost těžko. Divím se radikalitě předchozích přispivatelů, kde jedni hned vidí trestný čin a druzí nulovou šanci. V reálném světě se většina věci pohybuje někde mezi :D

Ale na právo bych se vykašlal, protože soudit se stejně předp nebudeš. Zkus s vlastníkem jednat. Pokud tě tvý uživatelé podpoří, je to tvoje výhoda. Můžeš na ně i lehce tlačit, že si to měli zařídit a že smlouva stále platí a oni přitlačí na vlastníka. Pokud tě nepodpoří, neplýtval bych enerigí, protože stejně přejdou k tomu preferovanému poskytovateli a ty vymůžeš max. pár plateb. A to za to asi ani nestojí.
0 x

JirkaRTJ
Příspěvky: 129
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JirkaRTJ » 7 years ago

Ahoj díky za Vaše názory..

Samozřejmě, že soudit se, nemá smysl.
Ale možná zkusím zatlačit přes moje zákazníky, aby tlačily oni na majitele, že to chtějí od stávajícího dodavatele, že mají smlouvy apod...

Když to vemu z druhé strany: Jak je to dnes s právem nájemce bytu se nechat připojit od koho on chce?? Nebo do toho má reálně možnost hovořit majitel objektu?? Hraje v tom roli zda se musí vést kabel po chodbě nebo jakým způsobem se přípojka realizována?? (balkon, střecha, komín apod)
0 x

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 7 years ago

JirkaRTJ píše:Ahoj díky za Vaše názory..

Samozřejmě, že soudit se, nemá smysl.
Ale možná zkusím zatlačit přes moje zákazníky, aby tlačily oni na majitele, že to chtějí od stávajícího dodavatele, že mají smlouvy apod...

Když to vemu z druhé strany: Jak je to dnes s právem nájemce bytu se nechat připojit od koho on chce?? Nebo do toho má reálně možnost hovořit majitel objektu?? Hraje v tom roli zda se musí vést kabel po chodbě nebo jakým způsobem se přípojka realizována?? (balkon, střecha, komín apod)


Už jen krátce. ZOEK sice hovoří o umožnění přístupu ve smyslu tažení kabeláže a umístění rozvaděče, ale to je šité pro O2. Nedělal bych si iluze o jakékoli vymahatelnosti tohoto ujednání, ovzlášť ne pro umísťování wifi antén, o kterých se tam vůbec nepíše.

Naopak se domnívám, že právo vlastníka bude vždy nadřazeno. Je to docela logické, kdyby vám začal někdo tahat po vašem domě kabely, vrtat do fasády, šlapat na novou střěchu a oháněl se, že mu to dovolil nájemník xy, asi by jste také zakročili. A to zcela po právu. Jediné, kde je jakž tak prostor jsou ty bezvdrání umístitelné konzole za okno a nebo anténa na balkón tak, aby to neopustilo prostor bytu. Tam by mohla být tolerance. Ale je slušnost se zeptat, udělat smlouvu. A počítat i s tím, že vám také mohou odmítnout. Koneckonců nikde nemůžeme být všichni.

Je třeba si uvědomit, že vlastníkem není jen jednotlivec, ale i společenství a i obce, které si začínají svá práva uvědomovat a objekty náležitě ochraňovat. Nic nepotěší zastupitele tak, jako hnusnokabel hozený přes novou fasádu. Dokonce jsem se setkal z případem, kdy se starosta dožadoval práva kecat do toho, kdo ve vsi poskytuje wifi. Na to byl samozřejmě krátký, ale značně ho dopálilo, že v obci nový poskytovatel nepožádal radu o vyjádření, zda vůbec do obce může :D
0 x