Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Odpovědnost za sdílenou konektivitu

Právní problematika, závazná legislativa, provozní a lokalizační údaje, atd.
Rosak
Příspěvky: 182
Registrován: 11 years ago

Odpovědnost za sdílenou konektivitu

Příspěvekod Rosak » 7 years ago

Dobrý den.
Prosím Vás, jak je to s odpovědností v případě, že bezúplatně poskytujeme část konektivity sousedům? Pokud by sousedé "něco" provedli, co a jak musíme prokázat, abychom odpovědnost nenesli my?
Předem děkuji za odpovědi.
Jan
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 7 years ago

Nesdilet.Prokazat budete muset vy jelikoz vy mate smlouvu s ISP (pravni vztah) a vsechno jde za vama.Mozna nejaka smlouva s tim sousedem by to vyresila, ale stejne budete muset dokazovat vy.
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 7 years ago

Hlavne bych rekl, ze dnes uz kazdy ISP ma ve VOP, ze linka je poskytovana pro jednu domácnost, nikoliv pro 3 sousedy okolo. Kdyby to takdle delal kazdy tak muzeme jit sadit erteple. Takze ne ze muzete mit problem kdyz soused neco "udela" ale taky s nejvetsi pravdepodobnosti porusujete smlouvu kterou mate s vasim ISP.
0 x

Rosak
Příspěvky: 182
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Rosak » 7 years ago

Děkuji i za upozornění na VOP. Nečetl jsem je a spolehl se na ústní dohodu s obchodníkem Vodafone. Máme jejich VDSL a jelikož v místě nejsou další volné sloty a bezdrátem nás nikdo nechtěl připojit, vyřešilo se to takhle. A jelikož konektivitu dále neprodáváme (ani neoficiálně stylem "dej mi kilo za měsíc"), Vodafone s tím prý problém nemá a mě na tom opravdu trápí pouze to "dokazování".
0 x

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 7 years ago

Rosak píše:Dobrý den.
Prosím Vás, jak je to s odpovědností v případě, že bezúplatně poskytujeme část konektivity sousedům? Pokud by sousedé "něco" provedli, co a jak musíme prokázat, abychom odpovědnost nenesli my?
Předem děkuji za odpovědi.
Jan


Tak prvně, pokud někomu poskytujete část datových služeb, které sami nakupujete, vyvíjíte komunikační činnost a v terminologii zákona byste měl být operátor a měli byste tuto činnost nahlásit (§13, zákon č. 127/2005 sb.), protože nejste koncovým uživatelem služby §2 písm c. Zákon nic neříká o tom, zda-li vyvíjení komunikační činnosti je projevem spojeným s úplatou, či nikoliv, pouze ukládá koncovému uživaeli hradit za poskytovanou službu cenu, kterou operátor určí. Tedy i bezúplatné poskytování komunikačních služeb je projevem komunikační činnosti.
Cenovou politiku sice upravuje §64, ale nikde není napsané, že cena nemůže být 0

Druze vám vyvstávají některé zákonné povinnosti,
například dle §115
dále respektování Hlavy IV a pod.

Za třetí, Vůbec nepochybuji o tom, že pokud máte slouvu o dodávce veřejně dostupných služeb elektronických komunikací, tak je součástí všeobecných podmínek i klausule za případně způsobené škody a povinnost nešířit tyto služby mimo objednatele s vyjímkou bytové jednotky a jejich obyvatel.

Za případné škody samozřejmě ručí smluvní strany a bude to právě totožnost koncového zákazníka, která bude na základě soudního příkazu, případě výzvy k součinnosti sdělena orgánům činným v případě, že dojde k porušení nějakého zákonem chráněného zájmu. V závažnějších případech to seznáte třeba tím, že k Vám zavítá zásahová jednotka se soudním příkazem, obvykle kolem 5 hodiny ranní.
0 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

Rosak
Příspěvky: 182
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Rosak » 7 years ago

Děkuji všem za odpovědi. Četl jsem všeobecné podmínky Vodafone, hovořil s nimi a zjevně se sdílením jejich konektivity problém nemají. Nicméně nájemníci dokázali každých pár dnů "sosnout" několik set Giga a já nechci riskovat, že mě za ně někdo bude popotahovat. Takže jim majitel domu koupil od jiného poskytovatele samostatnou malou linku a já budu "klidně spát".
0 x

Uživatelský avatar
frito
Příspěvky: 338
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod frito » 7 years ago

Tak na tohle bych doporučil několik veřejný IP pro každého jednu.
Na routeru se pak nastaví několik neveřejných rozsahů a každý z nich se zaNATuje za jednotlivé veřejné IP.
Když dorazí kontrola tak se ukáže prstem podle veřejné IP.

Sice to pořád není dle zákona o telekomunikacích ale dalo by se u toho ,,klidně spát´´.

Honza

Rosak píše:Děkuji všem za odpovědi. Četl jsem všeobecné podmínky Vodafone, hovořil s nimi a zjevně se sdílením jejich konektivity problém nemají. Nicméně nájemníci dokázali každých pár dnů "sosnout" několik set Giga a já nechci riskovat, že mě za ně někdo bude popotahovat. Takže jim majitel domu koupil od jiného poskytovatele samostatnou malou linku a já budu "klidně spát".
0 x
Jsme malý ISP, ale snažíme se svou práci dělat co nejlépe to jde ;-)
http://www.lajsiNET.cz/ - Horní Slavkov
Jan Leisner e-mail: leisner@LajsiNET.cz

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 7 years ago

Chápej, že při podezření ze spáchání závažnějšího trestného činu, nepřijde policie se s Tebou bavit jestli náhodou neposkytuješ net dál. Oni přijdou se soudním příkazem, zabaví Ti věci, a pak teprv můžeš začít cokoli namítat, a dokazovat.
Vem si, že dneska si nemůžeš být nikým jistý. Soused kterého znáš x let, navenek slušný člověk, nemůžeš tušit co na netu dělá...
0 x

Rosak
Příspěvky: 182
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Rosak » 7 years ago

Je mi jasné a proto jsem rád, že už mají vlastní konekt psaný na majitele domu a my jsme z kola venku..
0 x

jahpisin
Příspěvky: 248
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod jahpisin » 7 years ago

tak ono celkove je to to problematicke, staci napriklad aby u vas prespal kamarad, byl pripojen na vasi wifi...udelal jakoukoliv botu a uz jdou stejne na koncoveho uzivatele a vy pak dokazujte, ze tu byl v tu dobu ten a ten :)). Uz jsme takhle resili napr pripojku na majitele bytu co pronajimal byt a on pak musel dokazovat, ze tam bydli nekdo jiny :), samozdrejme to byla jeho chyba nechat pripojku vedenou na sebe a ne na toho najemnika.
0 x

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 7 years ago

jahpisin píše:tak ono celkove je to to problematicke, staci napriklad aby u vas prespal kamarad, byl pripojen na vasi wifi...udelal jakoukoliv botu a uz jdou stejne na koncoveho uzivatele a vy pak dokazujte, ze tu byl v tu dobu ten a ten :)). Uz jsme takhle resili napr pripojku na majitele bytu co pronajimal byt a on pak musel dokazovat, ze tam bydli nekdo jiny :), samozdrejme to byla jeho chyba nechat pripojku vedenou na sebe a ne na toho najemnika.


To ale dokaze snadno, pokud to tedy pronajima ofiko, tak to dolozi najemni smlouvou. Tam bych problem az tak nevidel a asi neni ani povinnost pripojku pri pronajmu nejak prevadet.
0 x

jahpisin
Příspěvky: 248
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod jahpisin » 7 years ago

to ano ale ty starosti kolem toho uplne zbytecne....a i my pakarna kolem toho...
0 x