Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

EET

Právní problematika, závazná legislativa, provozní a lokalizační údaje, atd.
Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

EET

Příspěvekod Pintero » 7 years ago

Jak to bude u ISP s EET ? Bude muset být platební systém ISP taky napojen na Babiše ? Když přijde platba od zákazníka na bankovní účet, IS ji spáruje a odešle k Babišovi? Viz jeho slova: "Šup a bude tam!" :o
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 7 years ago

No to asi těžko, na bankovním účtu si to zkontroluje i sám. Podle mě je spíš otázka, když technik přijde např. ke klientovi, udělá zřizovačku, dá fakturu, přijme částku, zda bude muset mít u sebe tu jeho internetovou pokladnu.
Pokud se to chceš dozvědět na úrovni, můžeš si dát dotaz na úřad, dostaneš odpověď. Vypracování je ale zpoplatněno sníženou sazbou 1.000,- Kč (?).
mpcz, 07.09.2016
0 x

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 7 years ago

No já to vidím tak, že běžně v restauraci i na hotelu platím kartou a co tak sleduji, tak spousta dalších lidí platí taky kartou. Tyto karetní platby jdou automaticky přes účet a stejně na kasu má být aplikováno EET.....
Technik v terénu bude muset mít EET určitě :?
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 7 years ago

A nebo vypise slozenku a pujde na postu a tam posle penize na ucet. 8)
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 7 years ago

to Pintero: No nevím, zdá se mi, že směšuješ dvě věci:
- zřejmě jsi moderní člověk a všude platíš kartou. To je samozřejmě chvályhodné, v USA člověk platící hotově je napůl zločinec. Nemyslím si ale, že je to běžné v našich restauracích. Spíše ne, málokterá restaurace dnes umožní platbu kartou a navíc co jsem viděl, musí jít klient někde k pultu a tam provádět kartovou operaci. Bezdrátové terminály nejsou zatím příliš rozšířeny. Takže je rychlejší a pohodlnější platit hotově. Určité procento lidí má navíc nedůvěru k platbám kartou v tomto prostředí, z důvodu velmi jednoduchého okopírování karty včetně pinu. Takže ta pokladna je tam právě pro ten zbytek lidí. Řeč je o průměru, se vzdáleností od Prahy se situace asi mění. Ale - zákon musí platit plošně.
- ohledně platby při předložení faktury bych se asi pokusil o zdvořilou diskuzi, pokud by bylo s kým. Jelikož kontroly mají fungovat na principu kontrolního nákupu, nevidím možnost, jak příjem zatajit, když zákazník obdrží číslovanou fakturu na jméno, která má své pořadí v řádném ůčetnictví. Dá se tedy napárovat se zaúčtovaným příjmem a DPH jednoznačně, jen s tím rozdílem, že později. Nic proti, ale už si představuji, jak technik lozí po střechách s terminálem a pak slavnostně odpoledne zaúčtuje jednu položku (nebo dvě).
mpcz, 08.09.2016
0 x

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 7 years ago

Není spíše aktuálnější otázka reverse charge DPH na telekomunikaní služby (jen případy smluv o propojení či přístupu k sítím elektronických komunikací, ne platby od koncových klientů), než EET? EET by mělo snad dopadnout až v třetí vlně na jaře 2018 (NACE 61.x)?
EET se netýká platby z účtu na účet (nebo platby přijaté přes SIPO, dobírku, složenku, pokud mi to pošta posílá na účet). Ale na platby hotovostí, platby kartou, šeky, stravenky, směnky nebo obdobná platidla.
Takže na pravidelné platby za připojení (pokud mi to nenosí maník hotově) se to nezvtahuje, ale pokud jde o ty platba za připojovačky, pokud mu ji nebudu chtít dát na platbu převodem, tak tam ano. A tahat toho snad moc nemusím, v podstatě stačí aplikace v mobilu, která to pošle Babišovi a účtenku pak zákaníkovi pošle mailem, pokud s ím bude souhlasit. A když ne, tak to řeší kapesní BT tiskárna. Takže žádnou velkou krávu sebou tahat nemusím.
0 x

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 7 years ago

Majklik je jako kdysi Antonín na CS satelitním fóru - vždy přesné a vyčerpávající informace.
Díky za ně :wink:
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 7 years ago

Ano, platby za zřizovačky asi budou nejvíce frekventované téma. Pokud má někdo více techniků v terénu, mohla by mu manipulace s tiskárnami, byť malými za cca 6.000,- Kč vadit, nehledě na náklady a údržbu. Zatím není jasné, kolik Kč bude refundováno, když bude třeba 10 techniků s terminály. Aplikace v mobilu je sice bezva, ale ne každý technik má firemní mobil popř. mobil nemusí technicky vyhovovat. Myslím, že většina začne přemýšlet, jak to udělat jednodušeji a v rámci zákona. Jsem přesvědčen, že ačkoliv řešení "dej každému mobil a tiskárnu a je to" je technicky správné, nevyvolá velké nadšení v praxi z několika důvodů ani u majitelů firmy, ani u techniků. Několik postřehů z televizních debat o tomto tématu:
- účtenka a DZ se dá vystavit předem, pokud ke zřizovačce nedojde, jednoduše se odešle storno
- účtenka se dá vystavit i písmem ručně na místě
- účtenka se dá poslat i elektronicky se souhlasem plátce
- účtenku a DZ múže vystavit a odeslat i účetní nebo dispečer v sídle firmy z tepla domova po přijetí částky technikem v terénu
(k diskuzi, bez záruky, možnost přeslechnutí nebo špatného pochopení).
mpcz, 08.09.2016
0 x

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 7 years ago

Ano, možnotí je vícero. V postatě i tak, že když udělám připojení, tak názorně předvedu funkčnost připojení, že se připojím k svému IS přes webík, v něm provedu platbu a účtenka se odešle mailem zákazníkovi. Pokud bude chtít papír, tak ji ručně opíšu dle údajů z monitoru. :-)
Nebo ukecám finančák na zjednodušený offline režim (ale to stále mám psát papír, jenom registraci pak dělám dodatečně)...
Půjde o to, kolik těch lidí musím pokrýt a jak často něco takového budu muset dělat..
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 7 years ago

OK, to je bezva, že už se to řeší, protože ty terminály mě děsily. Určitě se ty nápady budou zdokonalovat, aby to nějak techniky neiritovalo. Některé typy jsou totiž naprosto perfektní na práci s vrtačkou a tak, ale když mají vypsat jeden paragon, tak jsou z toho na větvi.
Zatím jsem otestoval systém přes SMS, to se mi zdá jako zatím nejlepší, jeden PC ve firmě přijímá pokyny od všech techniků a odešle účtenku i datovou zprávu na Úřad. Pak vrátí SMSkou potřebné číslo technikovi do terénu, aby v případě potřeby mohl ručně dopsat na účtenku kód. To funguje na každém mobilu. A také to nechává stopu - lze prokázat, že jsme se opravdu snažili literu zákona dodržet, pokud něco selže. O tom prokazování je také v popisu EET zmínka. Náklady jsou téměř nulové, takže se to oplatí snad i od jednoho technika výše.
Jako celek to ale ještě nefunguje, jelikož podrobnosti komunikace se serverem Úřadu zatím známy nejsou.
mpcz, 08.09.2016
0 x

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 7 years ago

Testovací server už nějakou dobu radostně na platby odpovídá: https://pg.eet.cz/eet/services/EETServiceSOAP/v3
Dokumentaci i s testovcími podpisovými certifikáty a zprávami máš zde: http://www.etrzby.cz/cs/technicka-specifikace
Takže můžeš radostně implemenovat od svého IS kolovrátku...
1 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 7 years ago

Ano výborně, fuj, tak to je jasné, ta implementace bude asi radostná jen pro někoho. To jsem tedy zvědav, jak jim to bude fungovat. Za sebe mohu říci jen tolik, že jsem certifikáty zažil u dvou bank a pak u el. podpisu u České pošty. Od té doby o nich nechci ani slyšet. Doufejme, že za ně nebudeme muset i platit. To byl neskutečný děs, než se certifikát podařilo nainstalovat, byl už většinou prošlý. Doufám, že vývoj od té doby příslušně pokročil. Asi počkám, až někdo vyřeší to okolo a pokusím se do toho zabudovat ten kousek vlastního kódu. Celé se mi to zdá volajaké zbytečně složité. Moje představa je taková, že jako vždy v těchto případech vznikne hlavní exe soubor, ve kterém se pořeší ty hnusy s certifikátem a XML a tomu podstrčím textový soubor s daty. Řeším tak odesílací automat na SMS, posílání faktur v PDF emailem a funguje to v pohodě. Uvidíme, času na vývoj je zatím dost.
Existuje nějaká hotová úředně certifikovaná testovací aplikace pro klienty - plátce?
mpcz, 08.09.2016
0 x

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 7 years ago

Ne, úředně ověřená aplikace neexisuje a ani existovat nebude. Stát vydává jen tu specifikaci a vše je na podnikatelské sféře, jak se s tím vyrovná... Nebude dodávat referenční/ukázkovou aplikaci nebo testovat a ověřovat nabízená komerční řešení /nebudou si tak zbytečně na sebe plést bič/.
Jinak si ten SMS účtenkomat můžeš vylepšit o to, že přímo účtenku můžeš poslat jako SMS/MMS zákazníkovi, pokud s tím klient bude souhlasit. Takže technik nic neopisuje, jen pošle zprávu s částkou a na jaké číslo doručit případně zpětně účtenku, až ji zaregisturje tvůj centrální firemní chroupal. A máš další bod automatizace (protože těch hausnumer na ruční opisování je celkem dost). :-)

Jo jo, srážka s plnotučným SOAP je celkem šok, zvláště pokud je člvěk zvyklý an poklidné PHP s REST, JSON, maximálně JWT. A pokud je SOAP osoleno pomoví WS-security, navíc s certifikáty, tak to je hodně velká nakladačka. Jenom ty šíleně vypadající WSDL+XSD nemá číst člověk, to je pro SOAP klienta, který dle toho pochopí, co má celé udělat a jen mu dodáš těch cca 10 vstupních čísel a vrátí kontolní kód. Vypadá to, že se to dá obslouži i nativním SOAP klientem v PHP, jen se musí použít nějaký externí modul pro WS-Security a XML podepisování.
Viděl jsem i nabídku dodání hotového EET modulu do PHP, takže naintegrovat si to do vlastního web PHP IS by mělo jít. Nebo zde: https://github.com/ondrejnov/eet

Samostaný modul, kterému připravím texťák, zavolám ho a on vyřídí komunikaci se státem a vrátí texťák s odpovědí, tak ten existuje také. Třeba ArrowSys má po Windows asi za pětikilo.
Dá se najít pár řádkových utilit, kterýma sestavíš zprávu, případně i podepíšeš, ale pak je to třeba nějak odkomunikovat, pokud by si s tím htěl člověk hrát sám. Pokud se s tím bude člověk patlat sám, tak je pak otázka údržby. Za ten měsíc a půl stihli definici zpráv změnit asi 3x a stará verze rozhraní je v provozu paralelně s novou v řádu pár měsíců, takže pokud takovéto ptákoviny budou povádět i za ostrého provozu, tak samodělek bude třeba udržovt pravidelně jak Tamagotchi....
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 7 years ago

takže EET bude pro nás od března 2017 jestli dobře chápu, protože velko a malo obchod což pár routříků prodám... březen tu bude za chvilku :)
takže opravdu stačí účtenku jen odeslat emailem? pokud ano tak je to super, pač bude stačit dopsat jen do billingu pár řádek na propojení s MF a přidělí mi ID...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Orel005
Příspěvky: 690
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Orel005 » 7 years ago

Mam dotaz, od kdy musíte mít EET pokud vam lide chodí platit na pobočku ?
0 x
https://www.ORELSOFT.cz - ISP CZ / https://www.ORELSOFT.pl - ISP PL / https://www.levneVPS.cz - Hosting / https://www.GAMEHOSTING.cz - Herni hosting

Proc se schovavat v anonymite ? Kdyz neco delas, delej to na 100%, nebo se na to vyser.