Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

ČTÚ a přidělování kmitočtů

Právní problematika, závazná legislativa, provozní a lokalizační údaje, atd.
Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

ČTÚ a přidělování kmitočtů

Příspěvekod Radek Úlehla » 8 years ago

Chci si zde jen veřejně povzdechnout, jak to funguje s přidělováním 11GHz kmitočtů...

Před 14 dny jsem posílal na ČTÚ žádost o koordinaci 18GHz rádia - vzdálenost 3,2 km výkon 0dBm, antény 90/90. Protože aktuálně potřebujeme "pouze" 80MHz prostoru, musel jsem požádat o 110MHz kanál.
Včera mi volala paní z ČTÚ, že si máme vzít 11GHz, že náš spoj v 18GHz bude velmi neefektivní. Nemělo cenu vysvětlovat, že 11GHz považujeme my "wifináři" za dalekonosné pásmo. Dle přednášek pana Karmazína jsem vždy měl dojem, že to my "wifináři" požadujeme 11GHz na krátké skoky pod hrozbou žaloby, únosu manželky, dětí apod.

Nutno dodat, že na stejné lokalitě jsme museli před třemi roky 11GHz (kvůli problémům s rušením) sundat, protože došlo ke špatné koordinaci s blízkým spojem UPC.
0 x

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 8 years ago

Nevim jak u vas, na Sumave se vyrojilo mraky 18 GHz spoju na LTE sajtach. Tak je mozny, ze to maji na CTU nejak "zabukovany" ....
Navic 18 GHz je levnejsi jak 11 Ghz, i velka trojka uz setri.....
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 8 years ago

:roll: asi by si tam na úřadě meli znovu pustit toto video https://www.youtube.com/watch?v=NtWE76TKuz4
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 8 years ago

no, u nás za poslední 3 měsíce zmizelo vše v 38G, nahrazeno 32 a 18, udělali to všichni z velké 3
0 x

ppp76
Příspěvky: 3017
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ppp76 » 8 years ago

Mam nejake 18ghu spoje a zatim posledni nasazen vloni napodzim a vse ok
0 x

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 8 years ago

Radek Úlehla píše:Chci si zde jen veřejně povzdechnout, jak to funguje s přidělováním 11GHz kmitočtů...

Před 14 dny jsem posílal na ČTÚ žádost o koordinaci 18GHz rádia - vzdálenost 3,2 km výkon 0dBm, antény 90/90. Protože aktuálně potřebujeme "pouze" 80MHz prostoru, musel jsem požádat o 110MHz kanál.
Včera mi volala paní z ČTÚ, že si máme vzít 11GHz, že náš spoj v 18GHz bude velmi neefektivní. Nemělo cenu vysvětlovat, že 11GHz považujeme my "wifináři" za dalekonosné pásmo. Dle přednášek pana Karmazína jsem vždy měl dojem, že to my "wifináři" požadujeme 11GHz na krátké skoky pod hrozbou žaloby, únosu manželky, dětí apod.

Nutno dodat, že na stejné lokalitě jsme museli před třemi roky 11GHz (kvůli problémům s rušením) sundat, protože došlo ke špatné koordinaci s blízkým spojem UPC.



Oni vám ten spoj na 11GHz koupí?
0 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 8 years ago

Insider píše:
Radek Úlehla píše:Chci si zde jen veřejně povzdechnout, jak to funguje s přidělováním 11GHz kmitočtů...

Před 14 dny jsem posílal na ČTÚ žádost o koordinaci 18GHz rádia - vzdálenost 3,2 km výkon 0dBm, antény 90/90. Protože aktuálně potřebujeme "pouze" 80MHz prostoru, musel jsem požádat o 110MHz kanál.
Včera mi volala paní z ČTÚ, že si máme vzít 11GHz, že náš spoj v 18GHz bude velmi neefektivní. Nemělo cenu vysvětlovat, že 11GHz považujeme my "wifináři" za dalekonosné pásmo. Dle přednášek pana Karmazína jsem vždy měl dojem, že to my "wifináři" požadujeme 11GHz na krátké skoky pod hrozbou žaloby, únosu manželky, dětí apod.

Nutno dodat, že na stejné lokalitě jsme museli před třemi roky 11GHz (kvůli problémům s rušením) sundat, protože došlo ke špatné koordinaci s blízkým spojem UPC.



Oni vám ten spoj na 11GHz koupí? 11GHz na 3 slovy tři kilometry.. To je vidět co za vypatlance tam sedí, doufám, že to máte aspoň ve městě :mrgreen:
To budou zase ukrajinci rádi..
0 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 8 years ago

nam pred 2 roky dali uplne bez remcani kmitocet na 6km / 11G / 0db / 56Mhz z rekneme osamele rozhledny do mensi obce... byla i uvaha o 18G ale chteli jsme sjednocenou technologii (Ray). Naopak nedali na 16km v 11tce pred dalsimi 4 roky, pry je plno tim smerem, tak nevim no :)
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))

GRFS
Příspěvky: 667
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod GRFS » 8 years ago

V dobach, kdy pasmo 11GHz bylo v plenkach a v podstate zadarmo, CTU nepridelilo 11G pro jeden freenet, pro ktery jsem delal zadosti. Jako oduvodneni uvedli, ze to mame moc kratky. Ze pry spoj musi byt minimalne 10km, aby ho zkoordinovali na 11GHz. Pak zas nechteli pridelovat 2 kanaly 40MHz vedle sebe, atp. Od tech dob uz asi 6x zmenili pravidla, podle toho, odkud vice "fouka". Takze nevylucuju ani aktualni lobby smerem od "trojky". Kdyz se stavela 2. generace GSM site, bukovali si operatori segmenty na Testcomu dopredu dle potreby, aby se rychle postavilo a pak se to zpetne overovalo, ktere kmitocty skutecne pouzili a ktere ne, protoze byl nekde najednou nedostatek. A to tady byla ve spektru zelena louka, nikoliv dzungle, jako ted.
0 x
A0 = 92,4+20log(d0*f)
Art = A0+Ap+(-Gtx–Grx)
nr = nv-Art