Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Národní plán rozvoje sítí nové generace

Právní problematika, závazná legislativa, provozní a lokalizační údaje, atd.
Uživatelský avatar
stepan.benes
Příspěvky: 818
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Národní plán rozvoje sítí nové generace

Příspěvekod stepan.benes » 8 years ago

Nevšiml jsem si, že by tu někde proběhla ohledně Národního plánu rozvoje sítí nové generace, které MPO pustilo do mezirezortu.

Tady je náš celkem jasný názor
https://www.facebook.com/ispalliance/photos/a.454795198007361.1073741827.454780408008840/511608332326047/?type=1&theater

Tady jsou připomínky za ISP Allianci:
https://drive.google.com/file/d/0B8jIhtEAgb5oaDRGbWxpTUg4RHM/view?usp=sharing

Termín mezirezortního připomínkového řízení byl prodloužen do 31.7.2015
0 x
Profesionální troll, manipulátor a hrubovibrační ještírek.
Vůbec mi nevěřte, protože se s Vámi velmi pravděpodobně právě teď pokouším manipulovat !!!

Uživatelský avatar
stepan.benes
Příspěvky: 818
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod stepan.benes » 8 years ago

Upřímně,
komunito, čekal jsem alespoň nějakou reakci k problematice, která má potenciál zásadně ovlivnit lokální telekomunikační trh. Tedy asi víc, než koroze šroubů u výrobků Alcomy :(
0 x
Profesionální troll, manipulátor a hrubovibrační ještírek.
Vůbec mi nevěřte, protože se s Vámi velmi pravděpodobně právě teď pokouším manipulovat !!!

josefp
Příspěvky: 206
Registrován: 12 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod josefp » 8 years ago

Ahojda,

je to napsane pomerne rozumne, jen mi toruchu trvalo nez jsem oba dokumenty porovnal, kazdopadne pripominky jsou vecne a spravne. Otazka je co s tim MPO udela ....
0 x
/josef


Přímý dovozce FTTx komponentů pro optické sítě
http://www.centel.cz
Internet bez omezení

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 8 years ago

Ono to máš těžké ... prázdniny, teplo, útlum, znechucení z celku (a tím pádem vlastně i z chválihodných snah o jakoustakous nápravu), znechucení z Mládka, znechucení z toho, že po jeho výhazovu se vlastně nic nezmění (ale už nebude platit okřídlené "za mě k žádnému zpoplatnění wifi nedojde").

Můj názor je, že je to špatně naprosto celé, od základu. Jediný návrh by měl znít "dotace nechceme". Nikdy to nebude spravedlivé, i kdyby to rozdělili všem podle počtu zákazníků (či členů).
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

melvi
Příspěvky: 158
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod melvi » 8 years ago

Tak... z mého osobního pohled, mohu podpořit ISPa, pasivně členstvím v Lobby, aktivně když zavelí co je potřeba.

Na vlastní iniciativu čas nemám, tak jako většina malých usilovně pracujících ISP a na to přesně také spoléhají.

Ano, celé je to mrzuté, když už by to mělo na něco jít, tak na páteř, ale protože O2 páteř má, tak si chce zaplatit poslední míli. Je to jako každá dotace, dostane to někdo, kdo to nepotřebuje aby tím zabil místní trh.
0 x

Uživatelský avatar
stepan.benes
Příspěvky: 818
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod stepan.benes » 8 years ago

josefp píše:Ahojda,

je to napsane pomerne rozumne, jen mi toruchu trvalo nez jsem oba dokumenty porovnal, kazdopadne pripominky jsou vecne a spravne. Otazka je co s tim MPO udela ....


Ono to už dnes není zdaleka jen otázka na MPO :wink:
0 x
Profesionální troll, manipulátor a hrubovibrační ještírek.
Vůbec mi nevěřte, protože se s Vámi velmi pravděpodobně právě teď pokouším manipulovat !!!

Uživatelský avatar
stepan.benes
Příspěvky: 818
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod stepan.benes » 8 years ago

ludvik píše:Ono to máš těžké ... prázdniny, teplo, útlum, znechucení z celku (a tím pádem vlastně i z chválihodných snah o jakoustakous nápravu), znechucení z Mládka, znechucení z toho, že po jeho výhazovu se vlastně nic nezmění (ale už nebude platit okřídlené "za mě k žádnému zpoplatnění wifi nedojde").

Můj názor je, že je to špatně naprosto celé, od základu. Jediný návrh by měl znít "dotace nechceme". Nikdy to nebude spravedlivé, i kdyby to rozdělili všem podle počtu zákazníků (či členů).


O smyslnosti a spravedlnosti dotací můžeme vést filozofické debaty, ale fakt je ten že EU ty peníze uvolnila a prakticky žádný politik, alespoň ze stran zastoupených v PS, se veřejně nepodepíše pod to, že by se nečerpalo 14 mld. Zvlášť když si na ně spousta subjektů brousí zuby a desátky budou kapat. Tohle je třeba akceptovat jako fakt. Stěžovat si na prázdnny a teplo a znechucení je jako brečet že je v zimě zima a sněží. Můžeme to nejmenované podnikatelské skupině nechat jen tak bez boje, sedět a pindat, jak dnes předvedli někteří na MikroExpu. To by se už bez aktivit několika subjektů asi stalo. Nebo se můžeme pokusit něčeho dostáhnout. Výsledek nemusí být hned 100pro vítězství, ale každé vybojované území se počítá. A povedlo se toho dost - pan Peterka na ČTÚ, (ne)zpoplatnění volných pásem, vstup více subjektů do jednání s MPO ohledně NGA a akceptace některých připomínek, prodloužení meziresortu, pravděpodobné přepracování startegie ... A je toho víc co nelze psát veřejně.
0 x
Profesionální troll, manipulátor a hrubovibrační ještírek.
Vůbec mi nevěřte, protože se s Vámi velmi pravděpodobně právě teď pokouším manipulovat !!!

Uživatelský avatar
stepan.benes
Příspěvky: 818
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod stepan.benes » 8 years ago

melvi píše:Tak... z mého osobního pohled, mohu podpořit ISPa, pasivně členstvím v Lobby, aktivně když zavelí co je potřeba.

Na vlastní iniciativu čas nemám, tak jako většina malých usilovně pracujících ISP a na to přesně také spoléhají.

Ano, celé je to mrzuté, když už by to mělo na něco jít, tak na páteř, ale protože O2 páteř má, tak si chce zaplatit poslední míli. Je to jako každá dotace, dostane to někdo, kdo to nepotřebuje aby tím zabil místní trh.


Zdravím, tak kvůli Vám tu zrovna ten post není :D
Spousta lidí se o to vůbec nezajímá. Někteří zase tvrdí, že nemůžou spolupracovat s ISPA, protože konkurence, netransparentnost, bla bla, ale sami nic neudělají :/
A snad ještě horší je přístup na který v poslední době narážím, něco ve stylu "My víme, že se o to postaráte a budete to dělat i bez nás, takže proč bychom na tom nějak participovali" ...

IMHO každý - i nejmenší - provider by si měl uvědomit, že zachování transparentního a konkurenčního podnikatelského prostředí je v jeho přímém zájmu a naopak že porušení tohoto prostředí je jeho existenčním ohrožením. Měl by pro zachování tohoto něco udělat - minimálně ten zájem deklarovat, ideálně podpořit nějakou skupinu/komoru/spolek která se o to aktivně pokouší a v úplně nejlepším případě se do činnosti zapojit. Jak dnes řekl Ondra Malý - na trhu je víc jak 1000 subjektů, kdyby každý dal 500 Kč/měs, je to 0.5M měs a to je rozpočet se kterým se dá už něco dělat.

P.S. A ještě doplním - je 10 minut po dvánácté ...
0 x
Profesionální troll, manipulátor a hrubovibrační ještírek.
Vůbec mi nevěřte, protože se s Vámi velmi pravděpodobně právě teď pokouším manipulovat !!!

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 8 years ago

Hele ... já vím ... stejně tak se člověk špatně rozpovídá na fóru. Nebo třeba na meilu.
stepan.benes píše:Stěžovat si na prázdnny a teplo a znechucení je jako brečet že je v zimě zima a sněží. Můžeme to nejmenované podnikatelské skupině nechat jen tak bez boje, sedět a pindat, jak dnes předvedli někteří na MikroExpu. To by se už bez aktivit několika subjektů asi stalo. Nebo se můžeme pokusit něčeho dostáhnout. Výsledek nemusí být hned 100pro vítězství, ale každé vybojované území se počítá. A povedlo se toho dost - pan Peterka na ČTÚ, (ne)zpoplatnění volných pásem, vstup více subjektů do jednání s MPO ohledně NGA a akceptace některých připomínek, prodloužení meziresortu, pravděpodobné přepracování startegie ... A je toho víc co nelze psát veřejně.


A zmínka o prázdninách byla spíš z hlediska "prostě je toho moc a ještě k tomu prázdniny". Vím o čem mluvím ... prázdniny jsem měl před víc jak dvaceti lety ...
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

lyra
Příspěvky: 569
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Rakovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lyra » 8 years ago

Mikroexpo - ano probiralo se to ,ale na to probírani to bylo realne jen v malem sale nahore. Musim rict že ja osobně a věřím že nas bylo v teto době mnoho neměl prostudované a citil jsem nechut jinych ISP jit do ISP aliance z titulu,aby z toho nebylo jen posilani penez někam.

Není to muj nazor mě to nevyčítejte že jsem to napsal ,ale zaznělo to tam .

Nesourodost nazoru je vsude a mnoho lidi si v tom sale představovalo že si prosadí jakousi zaruku že jejich ivestice do optiky bude mit vyznam

Jirka


www.wiracom.cz
0 x

Uživatelský avatar
stepan.benes
Příspěvky: 818
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod stepan.benes » 8 years ago

K "posílání peněz někam" - udělali jsem v IPSA základní lobby členství s dobrovolným příspěvkem - min. 3000 Kč ročně. To je 250 Kč měsíčně. V rámci toho ještě dostali členové volnou vstupenku na ISPA Fórum, atd. Jestli má někdo pocit, že si za tohle koupím vrtulník a odletím na Island na lososy ... Práce je za námi vidět, počet lidí, kteří se tomu věnují snad také ...
Ok, bez problémů pochopím že ISPA někomu nemusí být po chuti. Pak je na něm, ať ukáže co umí. Jenže ... a tady radši skončím.

Ze sálu nahoře jsem v půlce radši odešel. To co tam předváděl komrád Kazík ohrožovalo moje duševní zdraví. Opakovaně chtít po radním ČTÚ, který přijel velmi otevřeně diskutovat, záruky na za investice :roll: a vyprávět si tam pohádky "jak bych si to asi představoval, kdyby svět byl růžovej" moc produktivní bohužel nejsou.
0 x
Profesionální troll, manipulátor a hrubovibrační ještírek.
Vůbec mi nevěřte, protože se s Vámi velmi pravděpodobně právě teď pokouším manipulovat !!!

patrik_
Příspěvky: 252
Registrován: 12 years ago
Bydliště: erotikon7, lunární modul
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod patrik_ » 8 years ago

Tak se tedy taky přidám do diskuze.
Musím říct že velmi oceňuji zejména práci výrazně viditelného Jakuba Rejzka v rámci ISPA jak ohledně publikační činnosti tak vervy se kterou se do boje se státním kolosem pouští, a je očividné, že je to ve fázi, kdy nemůžou soudruzi z MPO, ČTU a dalších zapojených státních subjektů ISPA prostě ignorovat, i když rozhodně neustanou pokusy vytřít si s námi "wifináři" řiť. (A předpokládám že v ISPA je řada lidí kteří na tom taky makají, ale vidět nejsou).
Podle mého osobního názoru jsou NGA dotace to nejhorší co nás mohlo potkat už v principu, a termínová souslednost a styl přípravy a časová tíseň v kombinaci s řehtajícím přežraným úřednickým šimlem, obratných profesionálních tanců PPF, Cetinu a vůbec velkých takyhladových hráčů jen přilévají olej, spíš kerosin do ohně.

Jsme členem skupiny "podpora lobby" s cenovými podmínkami které Štěpáne zmiňuješ, a to zejména proto, že jsme chtěli ISPA podpořit v protitlaku a "zapojit se" i když na další boj mimo boj pracovní už nemáme moc patrony, práce sama nás vytěžuje naplno a i když se potom něco někde sere tak na 200%.
Členství v lobby, kde jsou příspěvky násobně vyšší jsme nezvolili zejména proto, že doposud nevíme a není to nikde zveřejněno, co tím konkrétně získáme - specifikace je tak vágní, že si pod ní prostě nedovedu nic představit (možná by stačila jednoduchá srovnávací tabulka na interním fóru ISPA), tak nějak se automaticky předpokládá, že všichni vědí, ale není to tak mezi lidmi jsou i ignoranti jako já.

K posílání peněz "někam" nemám žádné výhrady, protože vidím výstupy, a jestli Štěpán jede na dovču na Seč na koloběžce, nebo letí soukromým tryskáčem na Floridu je mi fuk, není to nic, do čeho bych měl strkat čumák. Jak my latiníci říkáme "None of my business" :-) a tak si trochu leštím svědomí odpustkem, že jsem proto něco udělal v rámci svých možností.

Dotazoval se mě na to i jeden kolega z tohoto fóra, neuměl jsem mu odpovědět jinak že ten rozdíl přesně nevím a i kdybych věděl, tak mu ho nemůžu sdělit, protože mám pro obě varianty TS v mailu podepsal jsem mlčenlivost a jsem staromilec co dodržuje úmluvy.
Ne že by to bylo důležité, o těch pár drobných nejde, ale členové lobby pravděpodobně dostali volnou vstupenku na ISPA fórum, členové podpory lobby pravděpodobně nikoli (tedy alespoň my jsme si dvě koupili), nevím jestli si v jedné větě Štěpáne nespojil holínky a hodinky? Upřímně řečeno jsem na ISPA fóru hledal odpověď na otázku "co dělám blbě" při již pět let probíhající stavbě optiky na malém městě víceméně bez paneláků, které je z 70% památkovou zónou, že mi ta čísla investic a výnosů ne a ne vycházet (prostě se nevyplatí připojovat), okolní vesnice-vyložené ekonomické čestné harakiri, a to přesto, že obecně se státním aparátem při stavbě nemáme žádný problém naopak stát (obec) vytěží z námi postavené optiky víc než my, což je opravdu hloupé a ostuda pro nás.

Odpověď jsem nezískal, protože to asi ani není možné, ale získal jsem řadu podnětů kudy se dál ubírat (např. sdílet infrastrukturu). Zpětné vazby na ISPA fórum by bylo více, ale to sem nepatří.
Zpátky k NGA z našeho pohledu - nejsme tak malí, aby nás to nezajímalo, nejsme tak velcí, abychom utáhli ORP i kdybychom získali 50% dotaci, protože návratnost je v desítkách let, odhadem by to mohlo zaplatit začít vydělávat když budu pomalu na hranici důchodovém věku (jsem o rok starší než Štěpán), což ve dnešní makroekonomické situaci v Evropě i dál a výhledu na pár let dopředu není žádné terno. Prosím aby bylo jasno - tady si určitě někdo řekne ... á pán je rychlokvaška, co chce rychle zbohatnout. Ó nikoliv. Kvasím v této branži před 13 let, a moje zkušenost říká, že investice, která se nezaplatí za 5 let se velmi často nezaplatí nikdy.
Co nyní dovedeme je asi "vyhnat" naše teritorium z bílých a šedých a míst díky tomu že tu optiku tady máme jako jediní postavenou a svítící, a tak se pokusit zamezit pokřivení místního trhu dotacemi, asi nejsme jediní, kdo se moc postavenou optikou některým specifickým úřadům moc nechlubí, zejména kvůli další administrativní pakárně; stejně ji primárně používáme jako páteř pro naše "wifinářské" sítě. Ale i tak by to bylo vítězství Pyrrhovo.
0 x
Nejsem úplný idiot. Některé moje kousky dodnes hledají...

pelag
Příspěvky: 74
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pelag » 8 years ago

Štěpáne fandím Vám, je cítit Váš zápal pro věc a to je dobře.

Nemyslím si že by do toho menší ISP nechtěli jít. Jen si myslím že nikdo z nich nikdy dotace neřešil a mají z toho strach a nemají na to personální kapacity. A hlavně na to nemají peníze. Každý investuje po kouskách co si může dovolit a jako každá dotace je to pouze xx% z celkové částky kterou musí firma zaplatit celou a dotace dorazí zpětně.

Budu držet palce a sledovat jak velký servis dokážete jako ISPA nabídnout členům.
0 x
Lukáš Sajdl
„Každý člověk dělá chyby, ale jen hlupák u nich zůstává.“

lyra
Příspěvky: 569
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Rakovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lyra » 8 years ago

Ano presne - mnoho dotazu mezi učastníky bylo o tom co ziskaji kdyz budou platit víc.
dotazy na zaručení investice do optiky nema cenu komentovat,ale ubiralo to chut ostatním dal něco řešit tím musím souhlasit . A poslední věc mluvil o tom i pan M . Peterka , ja jsem to navrhoval též před časem - určite témata na ISP foru aby nebyly dohledatelné a čitelné všem, takhle si kdokoliv může přečíst jak je to ne zrovna idealní stav v komunikaci mezi ISP :-)
0 x

zubodravec
Příspěvky: 832
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod zubodravec » 8 years ago

Tento rok jsem realizovali projet pokladky optiky v souladu s pozadavky na NGA, otevrena sit.
Rozsah tras 2km v zemi, propojeni 35 parcel pro rodinne domy.
Investor druzstvo.
Cena projektu :
O2 chtel 2 mio za dsl linky
Sitel nacenil pokladku na 600 tisic.
My se dohodli na 300 zatazeni , zafouknuti optickyhkabelu, na vybranych uzlec provareni v pevnych spojkach.. (pokladku HDPE chranicek si druzstvo zajistilo svepomoci)
Sit nasledne bude ve vkastnictvi druzstva. My jsme spravci. Existuje transparentni smernice pravidel vstupu dalsich konkurencnich subjektu do site.
Domacnosti zakoncene kabel 4vl. SM, ve vekovnim rozvadeci jedno centralni prepojovaci misto s HW se zakoncenymi 140-ti vlakny.

Muzu to zpracovat jako nakladovou analyzu a zverjnit. Mimochodem realizace byla v Praze a podle posledni mapy je to stale bile misto. Pomezi Praha 5 a Praha 13.
Respektive necham si od ISPA poradit zda se tento pripad hodi do kramu a k argumentum na MPO.

Trochu nazor od cesty : nabyl sem dojmu ze NGA + pozadavek na otevrenou sit neni mozne realizovat jednou PON siti v jedne lokalite.

stepan.benes píše:
melvi píše:Tak... z mého osobního pohled, mohu podpořit ISPa, pasivně členstvím v Lobby, aktivně když zavelí co je potřeba.

Na vlastní iniciativu čas nemám, tak jako většina malých usilovně pracujících ISP a na to přesně také spoléhají.

Ano, celé je to mrzuté, když už by to mělo na něco jít, tak na páteř, ale protože O2 páteř má, tak si chce zaplatit poslední míli. Je to jako každá dotace, dostane to někdo, kdo to nepotřebuje aby tím zabil místní trh.


Zdravím, tak kvůli Vám tu zrovna ten post není :D
Spousta lidí se o to vůbec nezajímá. Někteří zase tvrdí, že nemůžou spolupracovat s ISPA, protože konkurence, netransparentnost, bla bla, ale sami nic neudělají :/
A snad ještě horší je přístup na který v poslední době narážím, něco ve stylu "My víme, že se o to postaráte a budete to dělat i bez nás, takže proč bychom na tom nějak participovali" ...

IMHO každý - i nejmenší - provider by si měl uvědomit, že zachování transparentního a konkurenčního podnikatelského prostředí je v jeho přímém zájmu a naopak že porušení tohoto prostředí je jeho existenčním ohrožením. Měl by pro zachování tohoto něco udělat - minimálně ten zájem deklarovat, ideálně podpořit nějakou skupinu/komoru/spolek která se o to aktivně pokouší a v úplně nejlepším případě se do činnosti zapojit. Jak dnes řekl Ondra Malý - na trhu je víc jak 1000 subjektů, kdyby každý dal 500 Kč/měs, je to 0.5M měs a to je rozpočet se kterým se dá už něco dělat.

P.S. A ještě doplním - je 10 minut po dvánácté ...
0 x