Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Jak řešíte chystaný zákon o zachovávání údajů, kde klientbyl

Právní problematika, závazná legislativa, provozní a lokalizační údaje, atd.
riddick
Příspěvky: 107
Registrován: 18 years ago

Jak řešíte chystaný zákon o zachovávání údajů, kde klientbyl

Příspěvekod riddick » 17 years ago

Zdravím. Slyšeli jste o zákonu který se chystá, že bude na poskytovateli, aby zajistil to, že v případě potřeby předloží kdo kde kdy navštívil jakou stránku, či volal tam a tam.

Co vy na to? Jak to zajistí soft na mk?

Teda pokud to není kachna, ikdyž si myslím, že dřív nebo později k tomu dojde.
0 x

brouk666
Příspěvky: 76
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod brouk666 » 17 years ago

Mikrotik podporuje net flow kdy zasila na vzdaleny kolektor data o spojenich. Ten kdo ma verejnou telko licenci tak stejne jiz dnes ma ze zakona povinnost logovat veskere spojeni a archivovat po dobu jednoho roku. Zatim ti co maji neverejnou tak nemusi. Na snimani net flow je nekolik softu co umi z toho delat docela zajimave statistiky takze je to vhodne na spoustu veci jak zjistit co se deje v siti.
0 x

StoupaLutin
Příspěvky: 211
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Lutín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod StoupaLutin » 17 years ago

...povězte mi o tom prosím něco víc ... nikde jsem zatím v MT o net flow nic nezahlídl. Mohlo by to být zajímavé ... :) díky
0 x

brouk666
Příspěvky: 76
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod brouk666 » 17 years ago

Net flow je protokol co pouziva cisco a zasila na vzdaleny kolektor data. Data muzes ukladat do databaze a pak analyzovat, jsou na to ruzne softy napriklad Ntop http://www.mikrotik.com/docs/ros/2.9/ip/traffic-flow .
Existuje jeden vyborny komercni soft Caligare stoji ovsem desitky az stovky tisic, je urceny spis pro bezpecnostni analyzy siti v bankach a pod. Pracujeme na nejake moznosti nabidnout tento soft pro pouziti v sitich za podstatne zajimavejsich podminek. Nejake testovani na jednom kolektoru i zdarma a pak podle poctu routeru bude moznej nejakej pronajem pripadne rozumna cena za licenci. Ten soft umi odhalit i nektere viry a docela dobre analyzu protokolu.
0 x

jumbocb
Příspěvky: 81
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod jumbocb » 17 years ago

Tak jsem hledal a našel google je můj kámoš zkuste taky ale vypadá to docela slušně
ftp://ftp.download.adventnet.com/produc ... zer_EA.exe
0 x

riddick
Příspěvky: 107
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod riddick » 17 years ago

hm, tak to jo. nevíte jak dlouho se musí ty data uchovávat?
0 x

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 17 years ago

jumbocb píše:Tak jsem hledal a našel google je můj kámoš zkuste taky ale vypadá to docela slušně
ftp://ftp.download.adventnet.com/produc ... zer_EA.exe


..a jo 8) neco to dela..jen doladit par veci, co to nedela a bude to dobry :D

diky za link :wink:
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

jumbocb
Příspěvky: 81
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod jumbocb » 17 years ago

riddick píše:hm, tak to jo. nevíte jak dlouho se musí ty data uchovávat?

no pokud vím tak rok
0 x

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 17 years ago

riddick píše:Zdravím. Slyšeli jste o zákonu který se chystá, že bude na poskytovateli, aby zajistil to, že v případě potřeby předloží kdo kde kdy navštívil jakou stránku, či volal tam a tam


Chystá? Ten už je v platnosti
0 x

riddick
Příspěvky: 107
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod riddick » 17 years ago

chtělo by to soft co to netflow zpracuje, a není trial
0 x

TOMIK
Příspěvky: 341
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod TOMIK » 17 years ago

brouk666 píše:Mikrotik podporuje net flow kdy zasila na vzdaleny kolektor data o spojenich. Ten kdo ma verejnou telko licenci tak stejne jiz dnes ma ze zakona povinnost logovat veskere spojeni a archivovat po dobu jednoho roku. Zatim ti co maji neverejnou tak nemusi. Na snimani net flow je nekolik softu co umi z toho delat docela zajimave statistiky takze je to vhodne na spoustu veci jak zjistit co se deje v siti.


mohl bysi tady prosim nejaky soft vyjmenovat a hlavne prosimte kde se tato funkce v mk zapina a nastavuje diky
0 x

brouk666
Příspěvky: 76
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod brouk666 » 17 years ago

TOMIK píše:
brouk666 píše:Mikrotik podporuje net flow kdy zasila na vzdaleny kolektor data o spojenich. Ten kdo ma verejnou telko licenci tak stejne jiz dnes ma ze zakona povinnost logovat veskere spojeni a archivovat po dobu jednoho roku. Zatim ti co maji neverejnou tak nemusi. Na snimani net flow je nekolik softu co umi z toho delat docela zajimave statistiky takze je to vhodne na spoustu veci jak zjistit co se deje v siti.


mohl bysi tady prosim nejaky soft vyjmenovat a hlavne prosimte kde se tato funkce v mk zapina a nastavuje diky


Nastavuje se v IP trafic flow - settings zaskrtnout enabled potom na hlavni karte nastavit IP a port kolektoru co sbira data. Take je nutne mit nastavene a povolene SNMP.
Soft kterej je na to vybornej je na http://www.caligare.com, je tam ke stazeni trial verze ale po registraci.
Pripravujeme moznost jednoho kolektoru na testovani zdarma.
Dalsi software jsou, ale free asi neni zadnej.
0 x

vaio
Příspěvky: 19
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vaio » 17 years ago

jaky port se tam nastavuje???
0 x

Uživatelský avatar
Buchar
Příspěvky: 245
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Buchar » 17 years ago

jumbocb píše:
riddick píše:hm, tak to jo. nevíte jak dlouho se musí ty data uchovávat?

no pokud vím tak rok


... tak nevim, zda vite vice nez podava CTU, ale v patek jsem proveril tuto informaci u CTU a nikdo nic nevi ... totiz byla mi na nekolika odborech podana informace, ze NE. Pokud to tak je (... ani urednik nemusi vedet vsechno), zajimalo by me, kde je o tom napsano a pr. dalsí informace. Osobne si myslim, ze Ne uz proto, protože by to v soucasne dobe by to bylo v rozporu s nekolika zakony a take s listinou zakladnich prav a svobod.

V podstate bych v takove veci videl jednim slovem odposlech. Jinak nechci tvrdit, ze nas neco takoveho neceka ... drive nebo pozdeji nas to ceka ... v ramci boje proti terorismu se da vymyslet blbin ... apropo my jsme byli za komunistu policejni stat?

... mam z toho pocit, ze by nas kazdeho nejradsi oznackovali RFID cipama jako pejsky :-(
0 x

brouk666
Příspěvky: 76
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod brouk666 » 17 years ago

vaio píše:jaky port se tam nastavuje???


:) stejnej jako na kolektoru (jakej Te napadne a nepouziva ho jina aplikace na PC kde bezi kolektor)
0 x