Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Měření ČTÚ VO-R/10 vs. VO-R/12

Právní problematika, závazná legislativa, provozní a lokalizační údaje, atd.
Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Měření ČTÚ VO-R/10 vs. VO-R/12

Příspěvekod Radek Úlehla » 10 years ago

Dneska jsem asi ve špatném psychickém rozpoložení, ČTÚ nám tu nechalo v jedné firmě dokument viz. příloha. Už Vás někdy pokutovalo ČTÚ za používání kanálu dle VO-R/10 s tím, že to posuzovali podle VO-R/12 s tvrzením, že se jedná o nelegální kanály? Nepopíráme, že by mohlo dojít k rušení něčeho jiného, ale rozhodně nám provozování těchto kanálů nepřijde nelegální při dodržení výkonu.
Přílohy
IMG_20131030_124309.jpg
IMG_20131030_124309.jpg (224.19 KiB) Zobrazeno 3909 x
0 x

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 10 years ago

Asi si nechtějí připustit myšlenku, že když řeší rušení radaru v Praze zařízemím z Chomutova, že by mělo jít o zařízení krátkého dosahu, či jak se to VOR/10 jmenuje. :-)
0 x

Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radek Úlehla » 10 years ago

To je samozrejme otazka citlivosti meteoradaru. Primo u vysilace to chytli na 22 dBi antenu na urovni -89dBm. Ale nelze rici, ze se jedna o nepovolene kmitocty.
0 x

Uživatelský avatar
divizna
Příspěvky: 371
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Praha

Příspěvekod divizna » 10 years ago

Odkdy vysílá meteoradar na uvedených kmitočtech?

Já měl za to, že je to na 5630 a 5645 MHz...
0 x

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 10 years ago

Je to o tom co a jak doopravdy používáš. Fakticky nejpodstatnější, zda ti k tomu krámu dal prodejce papír, že je určen k provozu dle VOR/10, pokud ti dal papír, že dle VOR/12, tak je to blbé. Zda splňuješ všechny podmínky dle VOR/10, co jsou tam stanoveny, tak na to 10 můžeš zkusit se hájit. Pokud tam máš SXT/Sextant, kde je to celek s vestavěnou anténou (jde třeba SXTlite5 srazit na 25 mW eirp?), tak splňuješ další podmínku, pokud to je složenina, tak už jeproblém. Další bod je, jak je definována komunikace na krátkou vzdálenost. ETSI definuje SRD skupinu jako takovou, kde se typicky komunikuje na vzdálenost v řádů centimetrů, až do 100 metrů. Pokud skáčeš výrazně dále, tak už také můžou mít důvod k tvrzení, že se VOR/10 nehodí....
0 x

soooc
Příspěvky: 1586
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod soooc » 10 years ago

Radek Úlehla píše:Dneska jsem asi ve špatném psychickém rozpoložení, ČTÚ nám tu nechalo v jedné firmě dokument viz. příloha. Už Vás někdy pokutovalo ČTÚ za používání kanálu dle VO-R/10 s tím, že to posuzovali podle VO-R/12 s tvrzením, že se jedná o nelegální kanály? Nepopíráme, že by mohlo dojít k rušení něčeho jiného, ale rozhodně nám provozování těchto kanálů nepřijde nelegální při dodržení výkonu.



Přijde mi, že na správě spektra a na jejich pobočkách pracuje čím dál větší množství silně nekvalifikovaných jedinců. Pokud dodržujete VO-R/10, čl. 2, tak by měl být příslušný pracovník ČTÚ, co tenhle protokol vydal, v souladu se zákoníkem práce "odměněn".

Článek 2

Společné konkrétní podmínky

Konkrétní podmínky týkající se § 10 odst. 1 písm. m) zákona jsou:
a) stanice lze provozovat bez individuálního oprávnění k využívání rádiových kmitočtů;
b) stanice se užívají v pevné službě, pozemní pohyblivé službě a bezpečnostní službě
v oblastech dálkového ovládání, telemetrie, signalizace a přenosu poplachových
informací, přenosu hovorových signálů, přenosu dat, přenosu obrazových informací
a v dalších podobných oblastech;


Článek 3
Konkrétní podmínky pro nespecifikované stanice krátkého dosahu

(1) Nespecifikované stanice slouží zejména pro telemetrii, dálkové ovládání,
signalizaci a přenos poplachových informací 6).

0 x
Petr Šlinz
UBNT mám rád!

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 10 years ago

Ale přenos dat nezpochybnilo ČTU, to je v pořádku. Můžeš legálně data přenášet jak dle VOR/10, tka i VOR/12.
Jenom jde o to, zda byly splněny všechny podmínky, které VOR/10 a pak ETSI specifikace určují, aby šlo o VOR/10. :-)

Jak se tne VOR jmenuje:
všeobecné oprávnění č. VO-R/10/09.2010-11 k využívání rádiových kmitočtů a k provozování zařízení krátkého dosahu
Co je to zářízneí krátkého doahu (dle ETSI): the range of an SRD is a few cm up to 100 metres.

Pokud přišli, uviděli krám komunikující na půl kilometru, který si sami poskládali z komponent, co nakoupili po různu, nebo má v dokumentaci, že je určen k provozu dle VOR/12, tak se odkazovali oprávněně na něj.

Pokud chceš být z obliga, tak buď při dodržneí limitů výkonu, rozumné vzdálenosti budu používát něco typu SXT, kde je to komplet jeden kus v celku a jsem schopen rozumně hájit dodržení podmínky 2C, takže s tímto krámem splňuji vše, co VOR/10 stanovuje. Druhá možnost je, že si něco poskládám do krabičky, číli z pohledu legislativy jsem výrobce zařízení, taky na to vydám prohlášení o shodě, návod k použití, a to včetně specifikace, že zařízení je určeno k provozu dle VOR/10, při dodržení v něm stanovených limitů a pak nemá ČTU co prskat.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 10 years ago

Radek Úlehla píše:Dneska jsem asi ve špatném psychickém rozpoložení, ČTÚ nám tu nechalo v jedné firmě dokument viz. příloha. Už Vás někdy pokutovalo ČTÚ za používání kanálu dle VO-R/10 s tím, že to posuzovali podle VO-R/12 s tvrzením, že se jedná o nelegální kanály? Nepopíráme, že by mohlo dojít k rušení něčeho jiného, ale rozhodně nám provozování těchto kanálů nepřijde nelegální při dodržení výkonu.


No celkem mě pobavil print screen z MK scanu který je na dokumentu, pokud chceš naštvat tak jim můžeš vpálit že měření je nepřesné ať ti ukáží měření z měřáku, který je ocejchován blablabla, asi tak podobně se to dělá když tě ve městě sejme radar že si jel rychle, pokud na ně půjdeš obdobně tak nemají šanci, ale chce to mít zkušenosti s obcházením zákonů a hlavně čas :twisted:

jinak k těm kanálům tak se mi to trochu zdá jako objednávka na zakázku protože tyto kanály jsou prkaticky u prdu, horší by bylo zaflákat kanály z indooru, které používají třeba letecké mapy :)
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radek Úlehla » 10 years ago

Taky mám pocit, že se někomu nelíbíme. Po tom, co jsme zlikvidovali veškeré indoory, už nás nebylo za co buzerovat, tak bylo potřeba najít něco nového.

Zřejmě tedy budeme muset jít cestou všech ostatních ... přestaneme identifikovat naše AP přes SSID a vymyslíme jinou metodu, abychom si je poznali jen my. Okolo nás jsou stovky indoorů, ale nikdo nezná majitele, takže je to vlastně v pořádku.
0 x

Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radek Úlehla » 10 years ago

Majklik píše:Jak se tne VOR jmenuje:
všeobecné oprávnění č. VO-R/10/09.2010-11 k využívání rádiových kmitočtů a k provozování zařízení krátkého dosahu
Co je to zářízneí krátkého doahu (dle ETSI): the range of an SRD is a few cm up to 100 metres.


Pošli mi prosím na jaké je to straně nebo do jaké verze normy koukáš.
Já jsem našel v jednom dokumentu akorát "Typically, the range of an SRD is a few cm up to 100 meters".
0 x

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 10 years ago

V normě napsáno 100 metrů není. Je to v proklamaci skupiny pro SRD, že se jedná obecně o komunikaci do cca těch 100 metrů. To je to, co jsi asi našel. Určitě limit není napsán v oblasti Generic Short Range Devices (ERM-TG28), pod kterou WiFiny padají. Jsou nějaké vzdálenostní představy v RFID, ale to se tě netýká.

Pokud si chci hrát na to VOR10, tak se snažím:
A) udržet těch 25 mW,
B) použít hotový kompakt typu SXT/Sextant/Omnitik, kde je to celek hotový od výrobce a plním tak článek 2C VORu - "stanice lze provozovat pouze s vestavěnou anténou nebo s anténou, kterou stanoví výrobce, jím zmocněný zástupce...",
C) používat to na skoky přes ulici, ať se držím v té představě SRD skupiny o cca 100 metrech.

Pak ČTU můžu tvrdit, že jedu plně dle představ VORu.
Je otázka, jak moc ses lišil v těch bodech B a C?
0 x

melvi
Příspěvky: 158
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod melvi » 10 years ago

Chomutov je na ČTU asi prokletý, za 6 let v Budějovicích jsem dohromady nezažil tolik kontrol, jako za posledního půl roku tady.

Vůbec ten papír je dobrý nesmysl, frekvence nemají s radarem nic společného, je to jenom čistá BUZERACE. Zajímalo by mne, kdo je v tom podporuje.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 10 years ago

tak jim prostě napiš že uvedené zařízení provozuješ podle jiný VO a posekáno. To že znají jenom jedno VO není tvůj problém :-)
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Kaja
Příspěvky: 371
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Kaja » 10 years ago

Co vsechno je potreba udelat (pri slozeni zarizeni z komponent) pro vydani prohlaseni o shode, ktere bude CTU respektovat?
K.

Majklik píše:Ale přenos dat nezpochybnilo ČTU, to je v pořádku. Můžeš legálně data přenášet jak dle VOR/10, tka i VOR/12.
Pokud chceš být z obliga, tak buď při dodržneí limitů výkonu, rozumné vzdálenosti budu používát něco typu SXT, kde je to komplet jeden kus v celku a jsem schopen rozumně hájit dodržení podmínky 2C, takže s tímto krámem splňuji vše, co VOR/10 stanovuje. Druhá možnost je, že si něco poskládám do krabičky, číli z pohledu legislativy jsem výrobce zařízení, taky na to vydám prohlášení o shodě, návod k použití, a to včetně specifikace, že zařízení je určeno k provozu dle VOR/10, při dodržení v něm stanovených limitů a pak nemá ČTU co prskat.
0 x

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 10 years ago

Majklik píše:Je to o tom co a jak doopravdy používáš. Fakticky nejpodstatnější, zda ti k tomu krámu dal prodejce papír, že je určen k provozu dle VOR/10, pokud ti dal papír, že dle VOR/12, tak je to blbé. Zda splňuješ všechny podmínky dle VOR/10, co jsou tam stanoveny, tak na to 10 můžeš zkusit se hájit. Pokud tam máš SXT/Sextant, kde je to celek s vestavěnou anténou (jde třeba SXTlite5 srazit na 25 mW eirp?), tak splňuješ další podmínku, pokud to je složenina, tak už jeproblém. Další bod je, jak je definována komunikace na krátkou vzdálenost. ETSI definuje SRD skupinu jako takovou, kde se typicky komunikuje na vzdálenost v řádů centimetrů, až do 100 metrů. Pokud skáčeš výrazně dále, tak už také můžou mít důvod k tvrzení, že se VOR/10 nehodí....



Myslim, nemas pravdu. Prvne prohlaseni o shode a VO-R jsou 2 naprosto ruzne veci. Vyrobce zcela jiste vydava prohlaseni o shode na zaklade ETSI normy, ale pouze harmonizovana frekvencni pasma vyzaduji prislusne technicke pozadavky dle ETSI. Druze SRD nema vzdalenostni definici - to je flagrantni lez. Za treti, protokol je pouze mereni z terenu. Urad na zaklade toho zahaji spravni rizeni, kde bude muset jmenovat poruseni zavazneho predpisu s oduvodnenim.. Je zde krasne videt, ze urad muze konat pouze na zaklaďe opravnene stiznosti. Dle meho protiargument jinym VO-R bude asi opravneny a regulator provede autoremedici s konstatovanim, ze se jedna o sekundarni sluzbu a rusic se ma klidit.
0 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz