Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Provozní a lokalizační údaje se nám vrací... k 1.10.2012

Právní problematika, závazná legislativa, provozní a lokalizační údaje, atd.
loser
Příspěvky: 35
Registrován: 15 years ago

Re: Provozní a lokalizační údaje se nám vrací... k 1.10.2012

Příspěvekod loser » 11 years ago

melvi píše:Máte někdo bližší údaje, jaké jsou potřeba doklady a jak reálně ta fakturace probíhá?

Netservice vystavi fakturu 8400,-Kc bez DPH mesic predem - se splatnosti do 25. dne v mesici, ja po zaplaceni teto faktury si ji budu narokovat po ministerstvu az nasledujici mesic, a mesic bude trvat nez mi ji proplati, jestli jsem to dobre pochopil, takze mi bude viset ve vzduchu 16.800, mozna 25.200,- kacek.
K tomu smlouva na 36 mesicu uzivani flowpro, kdyz ji budu chtit vypovedet z me strany tak bude urcite sankce jako prase :shock:
0 x

David2006
Příspěvky: 3243
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod David2006 » 11 years ago

loser píše:
melvi píše:Máte někdo bližší údaje, jaké jsou potřeba doklady a jak reálně ta fakturace probíhá?

Netservice vystavi fakturu 8400,-Kc bez DPH mesic predem - se splatnosti do 25. dne v mesici, ja po zaplaceni teto faktury si ji budu narokovat po ministerstvu az nasledujici mesic, a mesic bude trvat nez mi ji proplati, jestli jsem to dobre pochopil, takze mi bude viset ve vzduchu 16.800, mozna 25.200,- kacek.
K tomu smlouva na 36 mesicu uzivani flowpro, kdyz ji budu chtit vypovedet z me strany tak bude urcite sankce jako prase :shock:



Podle mě by sis mohl navýšit fa o servis obvyklé 4hod + energie k tomu (on si ter servr+CISCO něco málo papne). Každopádně se mi nezdá že by to Šumperk měl natvrdo i pokud to MVČR zruší v proplácení.
0 x

loser
Příspěvky: 35
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod loser » 11 years ago

David2006 píše:Každopádně se mi nezdá že by to Šumperk měl natvrdo i pokud to MVČR zruší v proplácení.

psal jsem o tom, kdyz budu chtit zrusit smlouvu ja. :idea:
0 x

David2006
Příspěvky: 3243
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod David2006 » 11 years ago

loser píše:
David2006 píše:Každopádně se mi nezdá že by to Šumperk měl natvrdo i pokud to MVČR zruší v proplácení.

psal jsem o tom, kdyz budu chtit zrusit smlouvu ja. :idea:



No, hold by sis měl být jistej že to 3 roky budeš chtít používat (tedy neodprodáš síť :lol: ). Ale i tak jsou 3 roky darda. Na rejžování by jim stačili i 2roky (zaplacený HW a něco k tomu). Zase maj riziko že to stát típne s proplácením (po třech metrech :D ) a co pak s tím... .
0 x

Ladik
Příspěvky: 1390
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Ladik » 11 years ago

Nechapu proc to musime delat my a pak nam to proplati je to na hlavu postavene
To si zrovna muzou udelat datove centrum a ja se tam jenom prihlasim jako klient a data maji u sebe.
Nas to stat nic nebude a oni pak nemusi nic proplacet, jenom daji povinnost se tam prihlasit.
A kdyz tu povinnost nejak zmeni, udelaji oni zmenu v sysemu a ne tisic provideru kolem.
Samozrejme tu neuvadim jak by to melo fungovat ten sber, to uz je na jinou debatu.
Fakt absurdistatn.
0 x

DarkLogic
Příspěvky: 1315
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DarkLogic » 11 years ago

S tou cenou to ale dost přehnali, ne? Nebo Vám se zdá získat od každého ISP 302.400,- Kč bez DPH za 36 měsíců odpovídající?
0 x

loser
Příspěvky: 35
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod loser » 11 years ago

+ 5 tisic bez DPH zrizovak
0 x

tom-tom
Příspěvky: 1089
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod tom-tom » 11 years ago

Tohle se přímo spoléhá na to, že to ve finále zaplatí daňový poplatník, takže ať to stojí co to stojí.. že jsme si na to za 23 let ještě nezvykli, co?
Ale abych neodbíhal, mě konkrétně by zajímalo, zda jsou nějaké alternativy, kolik a za kolik.
Jako, že někdo z Horní Dolní přijde, "tady máte náš produkt, ministerstvo to posvětilo a nic jiného nesplňuje podmínky", na to prostě nechci slyšet.
0 x
T-T

DarkLogic
Příspěvky: 1315
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DarkLogic » 11 years ago

Podle databáze Internet pro všechny je v ČR 1.235 ISPíků, reálně ale ještě více. Když si vezmu, že 1.000 z nich by využilo této možnosti a skutečně do toho šlo...myslíte, že si na MVČR nikdo nevšimne, že jim za 36 měsíců zmizelo zbytečně 302 mil. Kč a nebudou to chtít nějak řešit?

A už z principu se mi nelíbí, že se někdo chce takhle nechutně napakovat na úkor státu, aniž by jeho služba měla takovou hodnotu. Takže mě také zajímá otázka - co nějaké alternativy?
0 x

Uživatelský avatar
Tomáš Břinčil
Moderátor
Příspěvky: 648
Registrován: 12 years ago
antispam: Ano
Bydliště: /dev/null
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tomáš Břinčil » 11 years ago

DarkLogic píše:co nějaké alternativy?

až se někdo doopravdy nasere, tak to vydá pod otevřenou licencí jako patch/plugin na netflow

Je načase kouknout, jestli nebude lepší ohnout logování při tunelování (Co Zdeňku?). Aspoň mám důvod si na to najít čas.
0 x
Windows what? Linux instead...
Real programmers don't need notice all their known languages.

https://www.facebook.com/conexainternet

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 11 years ago

open sourců máš všude haba fuk. Horší je, že ani jedna aplikace včetně cisco kolektorů nedokáže splnit požadavky. Pro tunely už neexistuje vůbec nic leda by jsi upravil strukturu svojí sítě nicméně tak jako tak opět narážíme na logování mac adresy kterou opět žádný analyzátor/loger datových toků neumí a to nemluvim o tom že v routovaných sítích je to prohranej boj. Osobně si myslim že by šlo použít cisco switche s netflow podporou (a protože jsem hapi tak vím i jak cisco nahradit přepínacim, neblokujícím řešením pomocí routerboardu za pár kaček) a nasadit ho před hlavní router a když policajti něco budou chtít tak ty ostatní věci co nejsou v netflow (mac, nat, user atd..) dopsat do těch jejich seznamů ručně podle aktuálního stavu.

Opravdu by mě zajímalo jak je tohle možný komplexně logovat protože podle mě to vymyslel naprostej debil. Když se vemu že někdo dává veřejky na wispa u kliošů tak by musel zachytávat data už tam aby to bylo správné a poznal o jaký pc šlo. Já říkám vysrat se na to a logovat klasicky pomocí netflow a nebo sepsat hromadný dopis něco ve stylu "kuva, čim to mám logovat?"

Jo ta cena za logování je jenom tahání prachů ze státu = nás. Totálně přehnaný.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

David2006
Příspěvky: 3243
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod David2006 » 11 years ago

Pokud se nepletu tak platná prováděcí vyhláška je snad pár dní schválená nebo v týdnu bude? Případně máte na její finální znění už odkaz? Myslím že nikdo včetně Šumperka ji před pár dny neměl či ještě nemá(?). Té MAC moc nerozumím - Ti co ověřují své klienty pomocí radiusu či podobných ptákovin na tom budou lépe či stejně blbě jako Ti s VLANy nebo routováním? Každopádně od Šumperka by na to měl být papír a tím pádem firma řekněme z obliga.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 11 years ago

unikají ti souvislosti. I když máš ověřování přes radius tak nespojíš netflow s radiusem. Do netflow nedostaneš mac adresu z radiusu aby jsi to měl tak jak to chtějí, nedostaneš tam začátek a konec přístupu k netu tak jak chtějí. Dál nespáruješ spojení před a za natem tak jak to oni požadují atd.. musel by si ty věci na sebe nabastlit podle konkrétního používání různých technologií a každej systém je odlišnej atd.. uni řešení nějak nevidim.

To že Šumperk je řekněme obliga neřeší nic na tom že to loguje špatně.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

David2006
Příspěvky: 3243
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod David2006 » 11 years ago

hapi píše:unikají ti souvislosti. I když máš ověřování přes radius tak nespojíš netflow s radiusem. Do netflow nedostaneš mac adresu z radiusu aby jsi to měl tak jak to chtějí, nedostaneš tam začátek a konec přístupu k netu tak jak chtějí. Dál nespáruješ spojení před a za natem tak jak to oni požadují atd.. musel by si ty věci na sebe nabastlit podle konkrétního používání různých technologií a každej systém je odlišnej atd.. uni řešení nějak nevidim.

To že Šumperk je řekněme obliga neřeší nic na tom že to loguje špatně.


Hapi díky za vysvětlení. Z mé otázky bylo patrné že v dané problematice tápu a proto jsem se optal na ten radius.

Druhá věc ale je že bych dle toho cos napsal tvrdil že Šumperk je z obliga - toto jsem netvrdil a nemělo to takto ani vyznít. Tvrdil jsem pouze že dotyčná ISPfirma by to lejno přenesla na dodavatele služby který k tomu má mít potřebné prostředky a postupy dle zákona.
0 x

melvi
Příspěvky: 158
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod melvi » 11 years ago

Pro splnění všech podmínek je nutné všechny ty požadované data logovat a pak spojit dohromady.

Tedy spojení logovat na NATu nebo před NATem přes NetFlow.
MAC koncových zařízení uživatelů stahovat z ARPu z jednotlivých routerů, které na L2 mají spojení s koncovým uživatelem.
NATy tahat z NATu
WiFi APčka ze systému pro správu uživatelů

Není to nějak extra složité, ale bude si to muset každý nechat napáchat přesně na míru pro svoji síť. A proto mne zajímá, jak si nechat tyto náklady proplatit. Nějaké řešení ze Šumperka nechci, z principu bych totiž musel přizpůsobovat síť tomu řešení nikoliv naopak.

Tedy nějaké rady, co dát na fakturu a komu ji poslat aby to zaplatil?
0 x