Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Switch s port speed a grafovanim?

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Switch s port speed a grafovanim?

Příspěvekod Noxus28 » 12 years ago

Ahojte
Už dlhšiu dobu uvažujem čo dať medzi hlavný konekt a ďalšie zariadenia (GWs do LAN, servre- WEB,MAIL,FTP, exter a podobny balast na verejných ip) a nejak som uvažoval o switchy čo by vedel aspoň nejaké základné obmedzenie port speed, najsamlepšie aj grafovať traffic portu. V podstate tam mám teraz obyčajné Cisco. Nečudujte sa je to škola nie ISP ale konekt do inetu máme 1Gb :shock: .
požiadavky:
- 1Gbps SFP
- min 16x 1Gbps ether
- obmedzenie port speed
- grafovanie alebo štatistika port traffic
- cena :(

Neviem či uvažujem dobre ale v podstate by stačilo na port speed niečo ako má zyxel (7 úrovní)

Kód: Vybrat vše

http://zyxel.sk/web/product_family_detail.php?PC1indexflag=20040520161143&CategoryGroupNo=F0FCB939-3779-4BC3-BC9D-7A41BBCEF6BC

Existuje niečo také alebo som úplne mimo žánru?
Tak a teraz ma môžete dr_ať akú chujinu som si vymyslel :oops:
0 x

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 12 years ago

Ten odkazovaný switch (ES-1528) ti nesplňuje podmínku 16x giga. Má 24x stovkový a 4x gigový port. Existuje podobný GS-1524, který je 24x giga. Takže to by mohla být volba.
Já mám doma switch od Zyxelu GS2200-24, což je 28x giga (z toho 4x SFP) a bez vážnějších připomínek. Já měl jako důležité plus pro výběr tohoto switche, že je to bezvětrákové provedení a relativně malá hloubka (a k tomu podpora pro SFP, RSTP, VLANy, 802.1x, LACP, multicast).
S grafováním u switche nepočítej nějak historicky, pár jich umělo grafovat aktuální stav (vybavuji si některé HP Procurve). To bude třeba řešit vyčítáním přes SNMP a grafováním mrtg a spol na nějakém serveru vedle.
Ostatní by mělo být asi OK i na těch Zyxech (nicméně řezání rychlosti jsem nikdy nezkoušel). Mám výhrady k fungování slučování linek, multicastu a 802.1x, ale v základu jede OK s tím, co na něm aktuálně mám v provozu (RSTP, VLANy).
0 x

Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Noxus28 » 12 years ago

Zyxel čo som tam dal bol len na uvedenie príkladu s port speed, ktorú ma cez web mamag. v záložke QoS. Je to vidieť na tom linku.
Zyxel 1510-24 je v LANe a tiež s ním nie je problém. Ako teraz pozerám tak to má uvedene:
Sieťová správa
Správa na báze webu
SNMP v1, v2c
IP správa: Statická IP alebo DHCP klient
Podpora RMON skupín 1, 2, 3 , 9 (história, štatistika, alarmy a udalosti) pre pokročilé riadenie dátovej prevádzky, monitorovanie a analýzu
Mirroring portov: Podpora režimov zdroj/cieľ/oba

Dalo by sa to spraviť z tohoto switchu?
0 x

josefp
Příspěvky: 206
Registrován: 12 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod josefp » 12 years ago

Ahojda,

koukni na tento:

http://www.vseprofttx.cz/P2P-opticke-si ... G-SFP.html

Manual http://www.vseprofttx.cz/out/media/SWGX ... l_v_15.pdf

Umi vse co chces ma moznost omezeni rychlosti na portu, storm , multicast atp.
0 x

Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Noxus28 » 12 years ago

Ďakujem za typ, vyzerá to fakt zaujímavo. Mám len trochu obavu co to vlastne je tento CareLink lebo takto vybavený switch za 5700czk je podozrivý, kde sa na ňom ušetrilo. Máte niekto v sieti niečo od nich? Ako ste spokojní?
0 x

josefp
Příspěvky: 206
Registrován: 12 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod josefp » 12 years ago

Zdravim,

je to Taiwansky vyrobek, firmu jsme nasli na veletrhu optiky v Zeneve, sami tyto switche pouzivame v nasi siti, dale nekolik zakazniku v CR a take na Slovensku. Cena je dana predevsim nasim tlakem na vyrobce, pomerne velkymi odbery techto produktu atd.

Zasilka od tohoto vyrobce je na ceste, switche ocekavame nekdy zacatkem mesice ledna pristiho roku.
0 x

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 12 years ago

No, pokud ten Zyxel GS1510-24 máš už trochu ošahán a papírově to vypadá, že umí co chceš, tak to udělej z něj. Za každou cenu bych se nehnal po nečem dalším. Není příjemné mít v síti každý switch od jiného výrobce a špekulovat, co se na kterém jak konfiguruje. Cenově ten Zyx je přitom podobně jako to, co ten CareLink.

Kde se na nich ušetřilo? Obecně na těchto switchích při testování. Zrovna tuto noc jsem nadával jak špaček u dvou kusů switchů od CTSystems a opakuje se u něj to stejné, co u všech podobných.
Přitom se dívám, že třeba model OS-3126-PLUS-1A (přesněji -2D varianta se dvěma DC zdroji), by se mi hodně hodil někam, kde mám stále spoustu stovkové optiky, co má kolega josafp na webíku také v nabídce. Ale mám tu dva menší switche na hraní odjinud a je to snůška chyb v software. Přesněji tyto switche umí spoustu věcí (VLAN, RSTP, LACP, 802.1x, ...) a tyto funkce fungují, ale jen jedna. Pokud si nastavím VLANy, tak super, jede, pokud si nastavím RSTP, super jede, ale pokud dám současně složitější VLAN strukturu a RSTP, tak se to složí, nesestaví správně RSTP strom, protože to blbě generuje BPDU rámce s nesmyslnými prefixy. Podobně slučování linek statický trunk i LACP funguje super, ale jakmile se dá dohromady trunk a má jím jít i RSTP, tak chyba, RSTP vrstva to nevidí jako trunk, ale samostanté porty, takže z trunku zůstane funkční jedna linka, ostatní blokuje RSTP jako alternativní trasy, přitom trunk vrstva vidí víc průchozích linek a hrdinně posílá pakety do zavřené linky....
V podstatě to možná kdysi zkusili při vývoji, jednu funkci, druhou, možná i obě kdysi zkusili současně, ale při nějaké další úpravě už ne a rozbili to. Nebyl čas na testování.... Stejně, jak se nadává o pár stránek vedle na RouterOS a jeho chyby, také už se nezdržují testováním, protože stejně 99% krabiček je použito tak, že nikdy z těchto funkcí nepoužívá nebo max 1. To promile zoufalců, co chce používat víc toho, co to má umět současně, tak ti mají smůlu a čeká je půlroční dopisování se supportem a vysvětlování, kde soudruzi mají chybu a čekání, až to pochopí a případně opraví.
To jsem se zase jednou naštval.... Konkrétně model SWH-3114SFP, prodává se tu rebrandovaně i pod dalšíma značkama.

Asi si chuť na pokus s OS-3126-PLUS-2D nechám zajít a zůstanu u Hirschmannu (aka Belden) MACH1000. Pravda, za několikanásobnou cenu.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 12 years ago

Bohužel je to asi známka doby ... stejně tak je problém s DCN a i s Edgecore (i když třeba ES3528M je odladěná už asi vcelku dobře). Ani cisco se svým IOSem na tom není stoprocentně, a to si to majitelé docela tvrdě platí. Navrhnout HW není žádný velký problém, ale software, to chce hlavu a spoustu testů ...
0 x

Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Noxus28 » 12 years ago

Ano bohužiaľ v tejto nahnutej dobe je otázne či kúpiť zariadenie, ktoré stojí 3x toľko (pričom na to pravdepodobne nemáme) a potýkať sa s chybami v sw (ktoré často ani amatérsky nezistíme) ale vieme že je to kvalitný výrobok, alebo kúpiť "lacný" výrobok ktorý má možno tých chýb viac (na opravy firmware si počkáme dlhšie) a nie sme si úplne istý koľko v prevádzke ten výrobok znesie.

Majklik: Zyxel pravdepodobne ovláda tieto funkcie ale ako tu už niekto spomínal potreboval by som ďalšie zariadenie na ktorom by bežalo SNMP (a otázne kto by to konfiguroval keďže ja som len klikač, nie guru) . U toho Carelinku je to všetko vo web manag. V podstate je to switch pred servermi a GW, VLANkovať sa na ňom nechystám. Stačí mi štatistika prenesených dát na jednotlivý port, orezanie port speed, a aby to zvládalo 1Gbps. Čo sa týka zariadení od iných výrobcov tak som na tom tak zle v sieti, že až. od Cisca cez Linksys, Zyxel, D-link, tp-link, 3com až po no-name huby :? to viete školská sieť lepená po dlhé roky hala-bala. Tento rok sme si dali prvú etapu rekonštrukcie 2 blokov na optickú chrbticu + obmedziť počet akt. zariadení na minimum... Tak pri jednom uvažujem aj ako poskladať serverovňu

Joseph: Ďakujem za informácie, chcel by som sa opýtať či by ste boli ochotný zariadenie aj zapožičať na otestovanie v našich podmienkach? Samozrejme až zariadenia prídu.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 12 years ago

hmm a proč vlastně si nenecháš ten switch monitorovat přes snmp? Pak tam může bejt to nejtupější na trhu se snmp a grafovat to na nějakym linuxu nebo tak.
0 x

Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Noxus28 » 12 years ago

hapi: lebo by ho niekto musel ten stroj nakonfigurovať, to jest. niekto kto ovláda linux aj SNMP a to ja nie som ani jedno z toho :roll: a okrem toho by som musel mať zase o mašinu viac a nerieši to port speed (alebo Rate limit) ako sa to volá na tom CareLinku
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 12 years ago

chceš mi říct že v síti nemáš mašinu s dude nebo něco co ti monitoruje síť? Rate limit umí dneska každej switch co má snmp. Tahání dat ze snmp je neuvěřitelně primitivní a určitě jsou na to už nějaký připravený softy kde jenom vypíšeš oid. Alix stačí na takovýhle věci. Ale tak volba je na tobě.
0 x

josefp
Příspěvky: 206
Registrován: 12 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod josefp » 12 years ago

Ahojda,

odpovedi postupne:

Majklik

s firmou CTS mame docela dobrou zkusenost , vetsiny chybek odstranili pomerne rychle, co se tyce SW tak zrovna tato firma ma nekolik urovni SW napriklad u switche OS-3126-PLUS-XX je upne jiny nez u levnych switchu a bran. Pokud by jsi chtel muzeme ti zapujcit model FOS-3124-1A L2 switch 20x 100/1000Mbps SFP 4x COMBO RJ45/SFP zde jsem zatim nenarazil na zadny problem.

Noxus28

ano az dorazi klidne ti jeden zapujcime na test :)

Vzdy je tezke najit ten spravny pomer cena vykon support , snazime se nabizet produkty s nejlepsim pomerem techto vlastnosti, je pravdou ze pokud se nekdo chysta stavet sit od zacatku je dobre zustat u jednoho vyrobce, ale ti ne vzdy splnuji svou modelovou radou to co clovek potrebuje. Takze pokud mate nedbytek penez kupte si CISCO, HP le vsichni vime jak je to s IOS opravamy , supportem atd.

Ja uprednostnuji cestu kvality za rozumnou cenu coz mi prave carelink a ctsystem docela splnuje u P2P siti.

/josef
0 x

Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Noxus28 » 12 years ago

hapi: nemám, jediný bod merania je momentálne Win 08 r2 server čo supluje funkciu GW do LAN (zobrazujem si vyťaženie portu) :oops: preto som ťa aj kontaktoval pred týždňom či by si vedel prispôsobiť tvoj system4isp pre naše "vnútropodnikové" využitie. Možno by ste sa mnohý čudovali ale ešte pred 4 rokmi u nás fungovalo v LAN 10Base2 po koaxe :oops: . Bohužiaľ sme škola a nie komerčný poskytovateľ internetu, za čias vojenskej služby v SR sa u nás každý rok striedali civilkári (vždy na rok iný "správca") čo bolo akútne treba sa prilepilo na najbližší switch/hub. Či už chcú alebo nie nemôžu si dovoliť platiť profi ITčkara z tabuľkových platov samosprávy.Nie som vyštudovaný ani skúsený správca a mám na starosť doménu AD o 650členoch, cca 250 PC, 50 ntb, tlačiarní a neviem čoho ešte ak nerátam siete takže aby som sa vážne venoval všetkému čo siete obnášajú bohužiaľ nie je možné. Momentálne sme na tom tak, že mi padá sieť pre vysoké zaťaženie topológia neexistuje je to proste seno. Preto som sa rozhodol všetko strhať a začať od 0. Chrbtica 1Gbps/optika, uzol pre každý blok 1Gbps, v učebniach switche s uplinkom 1Gbps a hlavnými portami 100Mbps. Dodržaná topológia, priepustnosť, VLANky atď.. (plán na niekoľko rokov pre nedostatok € :roll: )
Úprimne povedané snažím sa ostať psychicky zdraví a robiť to čo najprofesionálnejšie :lol: takže prechádzam toto fórum, snažím sa vymyslieť "veľa muziky za málo peňazí" a ja viem, že niektoré veci odo mňa sa vám zdajú odveci alebo možno neveríte že takto fungujeme je to tak a ja som v každom prípade strašne vďačný za akúkoľvek radu či diskusiu, lebo je to len + k mojim chabým vedomostiam.
A teraz vražedná otázka :twisted: : vedeli by sme to SNMP rozbehať aj na stroji na ktorom pôjde tvoj System4isp?

josef: Ďakujeme veľmi pekne budeme sa tešiť
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 12 years ago

ajo to seš ty, sem si nevšim přezdívky. Jo brzo se dostane i na tebe.
0 x