Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Vysokorychlostní router na MK

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
Alexandr
Příspěvky: 10
Registrován: 18 years ago

Vysokorychlostní router na MK

Příspěvekod Alexandr » 18 years ago

Zdravím všechny,
kdysi mě někdo z Promedie žádal o zkušennosti s nasazením MK coby vysokorychlostního routeru.
Takže na čem to je:
FUJITSU SIEMENS Primergy S100
CPU: 3GHz P4
RAM 1 GB
2x 82541GI/PI Gigabit Ethernet Controller
MK 2.9.23

Při testech se mi povedlo uroutovat něco mezi 500 Mb/s na obě strany. Jak sem to dělal není úplně důležité. Protože něco jiného je testovat přenosy na několika PC přes FTP a něco jiného je nasadit MK s tímto hardware do relálného provozu.

Dal sem MK coby páteřní router a zdá se, že kolem 150 Mb/s na obě strany s cca 30 000 pk/s dochází k výpadkům. Projevuje se to tak, že Vám vypadávají pakety (2-5%) již na bránu poskytovatele (v omezení to však není :-)
Vypnuté grafy i firewall. Ten stroj jen routuje ...
Vytížennost CPU 50%, pamě na 200 MB

Podobné chování vždy má linuxový router, pokud mu přeteče tabulka spojení (ip_conntrack_max). Nějak nevím, kde tohle v MK hledat ...
Pokud to nemá něco spoječného s max entries connections (těch je přes 2.000.000 a v době výpadku je záznamů něco kolem 100.000 - ...)
Fakt je, že že na MK se pingy neztrácejí, jen dál do Internetu ...

Je potřeba říct, že jsem netestoval estli je hardware v pohodě, taky to může být způsobeno nevhodnou konfigurací.
Pokud Vás něco napadá, nebo máte zájem o nějaké další info - budu rád za příspěvky.
Naposledy upravil(a) Alexandr dne 26 May 2006 19:50, celkem upraveno 2 x.
0 x

Alexandr
Příspěvky: 10
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Alexandr » 18 years ago

Nechci dělat ukvapené závěry, ale:
a) udelal jsem downgrade na 2.9.7
b) pri vytíženosti tak cca tx=130 Mb/s a rx=120 Mb/s resources začal ukazovat 100% vytížení CPU
c) byl zapnutý tracking.

Vypnul jsem tracking rx=160 Mb/s a tx=150 Mb/s CPU=40-50% vše OK, žádné výpadky ...
JENOMŽE.
Když si přečtete předchozí příspěvek jsem neuvedl že: u verze 2.9.23 jsem zapínal i vypínal tracking, dokonce několik dní jsem ho nechal vypnutý ale ztrátovost paketů byla stále.
Co je důležité: jak grafy, tak hodnoty CPU v resources se vždy pohybovaly mezi 50%! S jistotou (mořím se s tím několik dní).
Mám pocit, že je něco špatně se zobrazovanými hodnotami a v nastavení trackingu (minimálně přes WinBox, panž přes konzoli jsem to nezkoušel :-(
Zatím ....

ps: ten ip_conntrack je vlastně tracking a ip_conntrack_max je v trackingu maximální počet navázaných spojení tedy max entries connections ... :-)
0 x

ianek
Příspěvky: 134
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ianek » 18 years ago

Zdravím,
ve verzích nižších než cca 2,9,12 jsem měl uvedené problémy s trackingem taky. Pokud byl zapnutý tak po pár dnech začaly padat pakety. Teï ve verzích co používám tj 2,9,17 a vyšší mi to přijde ok, ale nemám tak velký traffic to je pravda , mám max 10Mb .

Honza

Alexandr píše:Nechci dělat ukvapené závěry, ale:
a) udelal jsem downgrade na 2.9.7
b) pri vytíženosti tak cca tx=130 Mb/s a rx=120 Mb/s resources začal ukazovat 100% vytížení CPU
c) byl zapnutý tracking.

Vypnul jsem tracking rx=160 Mb/s a tx=150 Mb/s CPU=40-50% vše OK, žádné výpadky ...
JENOMŽE.
Když si přečtete předchozí příspěvek jsem neuvedl že: u verze 2.9.23 jsem zapínal i vypínal tracking, dokonce několik dní jsem ho nechal vypnutý ale ztrátovost paketů byla stále.
Co je důležité: jak grafy, tak hodnoty CPU v resources se vždy pohybovaly mezi 50%! S jistotou (mořím se s tím několik dní).
Mám pocit, že je něco špatně se zobrazovanými hodnotami a v nastavení trackingu (minimálně přes WinBox, panž přes konzoli jsem to nezkoušel :-(
Zatím ....

ps: ten ip_conntrack je vlastně tracking a ip_conntrack_max je v trackingu maximální počet navázaných spojení tedy max entries connections ... :-)
0 x

aj_rade
Příspěvky: 175
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod aj_rade » 18 years ago

Alexandr píše:Nechci dělat ukvapené závěry, ale:
ps: ten ip_conntrack je vlastně tracking a ip_conntrack_max je v trackingu maximální počet navázaných spojení tedy max entries connections ... :-)


Zdravím,

kde to prosimtě v MK je to max entries connections? Nikde to v trackingu nevidím :roll:
0 x

Alexandr
Příspěvky: 10
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Alexandr » 18 years ago

aj_rade píše:
Alexandr píše:Nechci dělat ukvapené závěry, ale:
ps: ten ip_conntrack je vlastně tracking a ip_conntrack_max je v trackingu maximální počet navázaných spojení tedy max entries connections ... :-)


Zdravím,

kde to prosimtě v MK je to max entries connections? Nikde to v trackingu nevidím :roll:


Vím, že ve verzi 2.9.7 a 2.9.8 se to ve WinBoxu nezobrazuje. Ale ve verzích 2.9.23 a 24 je to dole (okno Firewall -> Connections) ...
Jiné verze nevím ...
0 x

aj_rade
Příspěvky: 175
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod aj_rade » 18 years ago

aaaha, já používám 2.9.22 a tam to tedy ještě není. Tak zkusím upgradovat :)

Díky
0 x

Alexandr
Příspěvky: 10
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Alexandr » 18 years ago

Alexandr píše:ps: ten ip_conntrack je vlastně tracking a ip_conntrack_max je v trackingu maximální počet navázaných spojení tedy max entries connections ... :-)


Trochu se musím opravit. Zřejmě údaj max entries connections neznamená maximální možný počet connections na MK, ale kolik maximálně entries kdy bylo ...
Může mi to někdo potvrdit? Díky
0 x

xman5g
Příspěvky: 4
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod xman5g » 18 years ago

Zdravím všechny. Mám trošku problém s rychlostí v mikrotiku přenese mi asi jen 10Mbitů a to po sečtení všech datových toků. Vytížení procesoru 5%. Používám kartu RouterBOARD RB44 z LAN do LAN. Setkal se někdo s podobným problémem? Nechápu jak přes to můžete přenést 100Mbitů.
0 x

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 18 years ago

xman5g píše:Zdravím všechny. Mám trošku problém s rychlostí v mikrotiku přenese mi asi jen 10Mbitů a to po sečtení všech datových toků. Vytížení procesoru 5%. Používám kartu RouterBOARD RB44 z LAN do LAN. Setkal se někdo s podobným problémem? Nechápu jak přes to můžete přenést 100Mbitů.


Tak to máš asi něco blbě, routováním přenesu kolem 70Mbit, vytížení cpu je asi 70% u Celeronu 2Ghz
0 x

xman5g
Příspěvky: 4
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod xman5g » 18 years ago

A používáš RouterBOARD RB44? Napiš mi prosím co máš za základní desku, protože nejsem jediný co z toho nevytáhne ani 10Mbitů. Dík.
0 x

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 18 years ago

xman5g píše:A používáš RouterBOARD RB44? Napiš mi prosím co máš za základní desku, protože nejsem jediný co z toho nevytáhne ani 10Mbitů. Dík.


mám to normálě přes PCI síovky, RB44 sem nezkoušel, jedna integrovaná realtek 8139 a druhá 3Com 3c59x, deska i845 od které firmy bohužel teï nezjistím.
0 x

xman5g
Příspěvky: 4
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod xman5g » 18 years ago

Už jsem toho přečetl kotel a problém bude asi někde v IRQ. Asi někde v nastavení desky, protože tam mám vedle sebe 2x RouterBOARD RB14 redukce a 1x RouterBOARD RB44 a všem co to dobře šlape používají klasické síovky. Takže to vypadá, že za moc peněz, žádná muzika. Ještě že to není 14 dnů od toho co jsem to objednal pošlu jim to asi šupem zpět.
0 x

xman5g
Příspěvky: 4
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod xman5g » 18 years ago

Tak jsem to už vyřešil. Už přes to teče 12000kbytes/s CPU max 50%. Řešení bylo jednoduché RouterBOARD RB44 jsem nahradil za klasické síovky. Mějte se fajn a dík...
0 x