Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Kabeláž v panelových domech

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
DarkLogic
Příspěvky: 1315
Registrován: 13 years ago

Kabeláž v panelových domech

Příspěvekod DarkLogic » 13 years ago

Zdravím!

Chceme udělat datové kabelové rozvody v paneláku o 8 patrech a 4 bytech na patře. Tedy přípojky celkem do 32 bytů. Kabeláž by měla jít ze switche v horním patře do stoupaček na chodbě, ve stoupačkách do jednotlivých pater a zakončit v každém bytě jeden z kabelů v datové zásuvce. Společně s těmito kabely půjdou zároveň také satelitní koaxy, které budou mít stejnou cestu...tedy do každého bytu jeden koax. A otázkou je, jaký nejlépe zvolit kabel pro naše zasíťování: UTP, FTP nebo STP?

Z prvu jsem to viděl celkem jasně - FTP kabely a stíněné zásuvky v bytech. Pak jsem ale četl různé diskuze a začal jsem váhat. Jak jsem pochopil...pokud nedokážu zajistit správné uzemění na celé trase až do PC uživatele, tak bude stíněný kabel horší volbou. A protože my skončíme zásuvkou na zdi a co za kabel použije uživatel už dále ve svém bytě neovlivníme, tak nevím, jestli nakonec nesáhnout po klasickém UTPčku.

Dokážete mi poradit, jaký kabel zvolit? A nebudou vadit svým vyzařováním sat. koaxy jdoucí hned vedle nebo nebudeme vadit my jim?

Btw. zůstaňme u toho, že chceme tahat metalické kabely - v optice do bytu vidím zatím zbytečné náklady navíc, hlavně co se týče nutného drahého aktivního prvku u každého zákazníka.
0 x

pfadmin
Příspěvky: 347
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod pfadmin » 13 years ago

Musíš BEZHALOGENOVÉ kabely, LSOH mají označení, jinak porušíš protipožární současné předpisy. To samé platí o dalších instalacích (lišty, krabice...). A nevím o nikom, kdo by v indooru tahal FTP kabely. Ničemu to nevadí. Sat koax ohrozíš leda když budeš někde poblíž něj vrtat :lol:
0 x

DarkLogic
Příspěvky: 1315
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DarkLogic » 13 years ago

OK, takže to neřešit, nakoupit klasická UTPčka a věřit, že to všechno bude v pohodě... Jinak díky za připomínku těch požárníků, málem bych na to zapomněl. Takže při nákupu si dám pozor, abych kupoval UTPčka s LSOH označením.
0 x

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 13 years ago

Krom LSZH kabelu se taktéž podívej po příslušné normě pro slaboproudé instalace. Tuším, že po novu a pro nové instalace při přechodech mezi patry, stejně tak při přechodu z chodby provrtáním se do bytů, musí být tyto přechody protipožárně utěsněny (jak a kolik je dáno tlouštkou zdí, přes které prochází, nad 30 cm zdi, pokud jsou kabely oheň nešířící, se těsnit nemusí).
A k tomu LSZH kabelu doporučuji od dodavatele mít i papír, kde je dané oheň nešíření a nevytváření kouře deklarováno atestem z patřičné zkušebny. Některé kabely to uvádějí a jsou tak i udělány, ale nemají na to oficiální papír, což může bý zbytečná komplikujicí buzerace časem, když se pak po něm začně někdo pídit (řešit v případě, že majitel/správce baráku bude tušit pojem chráněná úniková cesta).
Pokud budeš tahat existující stoupačkou, kde je voda atd, tak taktéž jsou věci ohledně protipožárních přepážek mezi patry po novu nějak žádány.
Jinak bych to udělal stíněným kabelem s patřičně uzemněním od toho místa centrálního racku, pokud barák má udělánu vnitřní ekvipotenciální zemnící síť a na tu se půjde připojit. Můžeš to udělat stíněné a jen lidem pak nutit, ať použijí patchkordy nestíněné. :-) Pokud půjdeš do Cat7 (při větším objemu už stojí jak Cat5e), tak jen bacha na trošku větší průměr a přemýšlení, kolik se ti jich do žlabu vejde, tak stejně to stínění tam budeš mít na každém páru. :-)
0 x

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 13 years ago

pfadmin píše:Musíš BEZHALOGENOVÉ kabely, LSOH mají označení, jinak porušíš protipožární současné předpisy. To samé platí o dalších instalacích (lišty, krabice...). A nevím o nikom, kdo by v indooru tahal FTP kabely. Ničemu to nevadí. Sat koax ohrozíš leda když budeš někde poblíž něj vrtat :lol:


V indooru FTP kabely mají třeba význam vpřípadě, pokud ho musím táhnout těsně vedle silnoproudého kabelu a není mezi nima příslušná oddělující přepážka nebo vzdálenost větší než 9 cm. Pak je přípustný souběh do 30 metrů u stíněného kabelu (a navíc je tam požadavek na odolnost ethernet izolace 2,5 kV vedle silového kabelu nebo 4 kV pokud je svazek napětových kabelů).
0 x

Laibir
Příspěvky: 369
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Laibir » 5 years ago

Ahoj,
jak řešíte protahování kabelů zděnými stoupačkami? V místě podlahy bývá stoupačka zůžená a někdy trvá hodiny, než se tam člověk trefí. A to tam tahám MT 14/12, která je pevná a jde s ní trochu manipulovat. Také je většina rozvaděčů zaplombovaná a tuším, že pokud nahlásím odplombování, tak následně musí být revize. Máte nějaký fígl? Laminátové pero, spouštění něčeho na provázku, lišta ani trubička není jistota protažení. :/

Díky
0 x

Uživatelský avatar
svestka
Příspěvky: 1423
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod svestka » 5 years ago

Laminátové pero je OK, jen při protahování kolem elektriky omotáváme kovový začátek izolačkou, aby jsme někde neudělali zkrat.
Odplombování je potřeba hlásit Eonu (resp. místnímu majiteli distribuce), revize imho pak potřeba není, pokud jde opravdu jen o protažení a nebyla v zapojení rozvaděče dělána změna.
0 x
UPDATE klienti SET internet_povolen = false WHERE po_splatnosti > 500
Lepší než výhra ve Sportce :)

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 5 years ago

Pokud se budeme bavit o rozplombování elektro rozvaděče tak pozor, takdy se měnily podmínky a nění možné udělat to, že nahlásíš rozplombování, uděláš co potřebuješ a pak to přijdou zaplombovat. Bývá tam čidlo na otevření deklu a dělá to alarmy (alespoň u nás). Správný postup je takový, že požádáš o rozplombování ... měsíc čekáš, pak dodáš revizi a přijdou to zase zaplombovat .... :( k posrání.
0 x

Laibir
Příspěvky: 369
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Laibir » 5 years ago

No.. V tomhle čidlo není - staré bakelitove jistice a někde i hodiny s kolečkem. Laminátové pero je snad nejlepší co znám, ale i v tomto případě mi to nešlo. Šlo by to právě tím rozplombovanim. Uvažoval jsem jak tu plombu obejít. Visí jen na zavlačce a skoro jsem ji vytáhl, ale pak jsem se bál, že jak to povolí, tak ji utrhnu.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

pgb píše:Pokud se budeme bavit o rozplombování elektro rozvaděče tak pozor, takdy se měnily podmínky a nění možné udělat to, že nahlásíš rozplombování, uděláš co potřebuješ a pak to přijdou zaplombovat. Bývá tam čidlo na otevření deklu a dělá to alarmy (alespoň u nás). Správný postup je takový, že požádáš o rozplombování ... měsíc čekáš, pak dodáš revizi a přijdou to zase zaplombovat .... :( k posrání.

Co je to za distributora? S čidly jsem se ještě nesetkal (co by to posílalo, elektroměrů s odesíláním dat je jako šafránu). Nevidím důvod, aby byla revize požadována v případě, že se do zařízení nezasahovalo...
0 x

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 5 years ago

Ok, revizi jsme dělali protože se fyzicky hýbalo s elektroměrem. U nás (východní čechy PCE/HK a okolí, ČEZ Distribuce) jich je hodně a dálkové odečty tu sou běžné. Jsem volal na podporu čezu, že elektrikář chce posunout elektroměr o 20cm a muselo to projít kolečko s papírama a měsíč čekáš. To samé rozplombování.
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 5 years ago

pgb píše:Ok, revizi jsme dělali protože se fyzicky hýbalo s elektroměrem. U nás (východní čechy PCE/HK a okolí, ČEZ Distribuce) jich je hodně a dálkové odečty tu sou běžné. Jsem volal na podporu čezu, že elektrikář chce posunout elektroměr o 20cm a muselo to projít kolečko s papírama a měsíč čekáš. To samé rozplombování.

to je uplne neco jineho nez protahovaní kabelu.Pokud do nečeho zasahuješ a bude to jinak něž před zásahem tak musis udelat revizi.
0 x

Robotvor
Příspěvky: 803
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Robotvor » 5 years ago

My to taháme teda spíš spouštíme spárou mezi výtahovou šachtou a barákem, je durch až do sklepa. Rozvaděče máme ve strojovnách výtahu.
0 x

Laibir
Příspěvky: 369
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Laibir » 5 years ago

No.. všude výtahy nejsou. Navíc nevím jak bych to pak tahal do bytu. Tam kde jsou výtahy bývají klasický plechový stoupačky, tam to většinou jde našoupat v pohodě. Ještě mě čekají 4 vchody, tak nezbývá než mít pevné nervy a nebát se odplombovat. Jinak je to zakázka na zasíťování býtovky, kde síť bude ve vlastniství SVJ a jakýkoliv operátor se jen připojí v jednom rozvaděči. To jestli to přivede jako GPON nebo P2P je na něm.
0 x

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 5 years ago

Jak je to aktuálně s vedením UTP a TV koax kabelů v půdním prostoru ? Může být kabel volně přisponkován k trámu, nebo musí být v liště/chráničce ?
0 x