Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Napájení ze solárních panelů

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 11 years ago

Re: Napájení ze solárních panelů

Příspěvekod Matess » 4 years ago

CrazyApe píše:
hapi píše:ale můžou, jenomže když zmrzne li-xxx tak už jsou nenávratně poškozený za to ostatní typy maji v tu chvíli omezenou kapacitu která se vrátí po
rozmrznutí.



Hapi resili jsme na nekolika ostrovech, ze se zacaly nabijet zmrzle na 30% nabité olova nabijet v mínus dvaceti, kdyz zrovna vylezlo slunko a poradne zasvitilo na panely a baterky po jedne zime KO. Neni to tak uplne pravda co rikas. Ono sice ano. Olovo v -20 ma treba 30% puvodni kapacity a normalne funguje ale kdyz ho zacnes 200aH nabijet 20amérama tak je po něm v té zimě.


olovena baterie ma v sobe kyselinu, kdyz se olovena baterie vybiji, tak se kyselina uchycuje na olovenych deska a tekutina ztraci hustotu. Cim je baterka vybitejsi, tim vice je to voda. A voda zmrzne, roztahne se a roztrha baterii. Olovo je proste pruser.

lifepo v mrazu lehce klesa na napeti, ale Ah docela drzi. (Wh jsou tim padem lehce nizsi)

Co se tyka toho ze 4 clanky mam 12V... no ja to jako vim, taky vim ze baterky jde koupit levneji jete, ale nemate zaruku ze se k nim nekdo choval spravne. Je dobre na to myslet.

12V je napeti na nic... na ostrov potrebujete alespon 24V, protoze regulatory maji limity na proud, navic 12V je pro napajeni mikrotiku uz malo, kdyz k tomu vede par metru kabelu. A z hlediska ulozene energie je prece uplne jedno jestli mam 24V 200Ah, nebo 12V 400Ah...

centralu se vzdalenym startem jsem mel / dodelal... problem je, ze pokud mrzne tak centrala proste nenajede jen tak... mel jsem tam i servo na otevreni sytice...
0 x

shooter
Příspěvky: 772
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod shooter » 4 years ago

Jo to už jsem taky kdysi řešil ale ukaž mě centrálu na 12V s nízkou spotřebou a výkonem cca 50W

Jedině Bastl

Co vede to zmrzlý olovo k destrukci ?

Na zimu by byla lepší stirling centrála :D
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 4 years ago

Matess píše:centralu se vzdalenym startem jsem mel / dodelal... problem je, ze pokud mrzne tak centrala proste nenajede jen tak... mel jsem tam i servo na otevreni sytice...

Co to bylo za centrálu? Podle mě centrála je lepší nápad než brutálně naddimenzovávat panely

shooter píše:Jo to už jsem taky kdysi řešil ale ukaž mě centrálu na 12V s nízkou spotřebou a výkonem cca 50W

Proč 12V? Klasickou 230V a přes spínaný zdroj dobiju baterky ne?
0 x

shooter
Příspěvky: 772
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod shooter » 4 years ago

12V proto aby nebyly takový ztráty a jednoduše kuli co nejvyšší efektivitě.

malý spalovací motorek pro modeláře který by se vlezl do rozvaděče
0 x

hocimin1
Příspěvky: 1154
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Náchod

Příspěvekod hocimin1 » 4 years ago

Matess píše:
centralu se vzdalenym startem jsem mel / dodelal... problem je, ze pokud mrzne tak centrala proste nenajede jen tak... mel jsem tam i servo na otevreni sytice...



JA tda nevim co jsi mel za centralu, ale my mame benzinovou centralu, a ta nam normalne v zime i kdyz je -20 normalne startuje. Kazdou nedeli ji na 30 minut startujem automaticky, aby se protocila. ALe behem roku nekolikrat startuje na 8-10 hodin, protoze CEZ posledni 2 roky tady predela vysoky napeti.
0 x

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Matess » 4 years ago

byl to heron na LPG. Hodně špatná centrála...
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 4 years ago

Matess píše:byl to heron na LPG. Hodně špatná centrála...

A i starty byly na LPG? Na zimu bych volil klasickou benzínovou centrálu
0 x

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Matess » 4 years ago

jj i starty. Centrala nemela prepinani jako je to u auta. Proste se bud zapne lpg, nebo ng, nebo benzin. Problem vsech central je, ze maji manualni ventil na privod paliva a tento ventil nesmi byt trvale otevreny jinak to zrusi karburator. Navic v manualu kazde centraly mate vetu ze pred nastartovanim mate overit ze nedochazi k unikum apod. To se na dalku tezko dela. Nadrz na benzin taky neni kdo vi jak velka.

Nase vize byla tedy v obrovske lahvi na lpg, elektronickym ventilem kterym se otevre (jako v aute), prepne sytic, spustit starter po dobu par sekund a jen se overuje na zaklade mereni 12V vystupu centraly zda nabehla, vypne se sytic, pokud stale jela zapla se pres rele zatez, pokud ne pokus o start se opakoval. Pokud to na 10 pokusu nenastartovalo hodilo to chybu.

Ten heron stal fakt za houby... dochazelo tam k zasekavani motoru a to tak ze starter nemel sanci, protoze to proste neslo ani spagatem. Byl to kram, 1. model se reklamoval 5 mesicu a nakonec dodali novy. Novy jel uplne stejne blbe. Heron uz LPG modely v nabidce pokud vim nema.
0 x

shooter
Příspěvky: 772
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod shooter » 4 years ago

dubrma píše:Na "Kam kráčí..." byla pěkná prezentace i4wifi na toto téma. Jedna z informací, pokud si ji dobře pamatuji, byla, že na 5 W nepřetržité spotřeby potřebuješ cca jeden 300 Wp solární panel. Tak velkou rezervu kvůli zimnímu období.


Jaksi to nesedí 300w panel 4w spotřeby a nějak to zatím nevychází z panelu přes den leze 1.3w to není ani na spotřebu měniče

Dnes jsem koukal na to kolik davalo solárko na baraku a z 2.8kW jelo 35W
takže bych ten poměr viděl daleko větší
0 x

homer
Příspěvky: 59
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod homer » 4 years ago

shooter píše:
dubrma píše:Na "Kam kráčí..." byla pěkná prezentace i4wifi na toto téma. Jedna z informací, pokud si ji dobře pamatuji, byla, že na 5 W nepřetržité spotřeby potřebuješ cca jeden 300 Wp solární panel. Tak velkou rezervu kvůli zimnímu období.


Jaksi to nesedí 300w panel 4w spotřeby a nějak to zatím nevychází z panelu přes den leze 1.3w to není ani na spotřebu měniče

Dnes jsem koukal na to kolik davalo solárko na baraku a z 2.8kW jelo 35W
takže bych ten poměr viděl daleko větší

Je potreba to spočítat na nějaké časové okno, třeba 5-7 dní. Vemte celkovou energii vyrobenou a celkem spotrebovanou + ztráty.
Jeden den je třeba mlha, panely nedají skoro nic, druhej den na hodinu zasviti sluníčko a hrne vam tam do baterek desítky amper.
1 x