Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

pořádné kleště na RJ45

Příspěvky, které nespadají do žádného z vytvořených fór.
milan.zelina
Příspěvky: 281
Registrován: 15 years ago

Re: pořádné kleštěna RJ45

Příspěvekod milan.zelina » 4 years ago

Kabel nemusí být přímo poškozen, co takhle efekt teplotní pumpy.
Už jsem to párkrát viděl, stává se to až po letech, co se kabel zaplní vodou.
Gel je sice hnus, ale sichr tam kde je problém. Existuje na to sprej, nebo benzín.
Jo a mokrý konektor, zvláště s Poe je fakt lahůdka :-) to musí moc dobře fungovat, hlavně dlouho.
0 x

Uživatelský avatar
frito
Příspěvky: 338
Registrován: 15 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod frito » 4 years ago

pepulis píše:Kleste jsem si ted taky zakoupil, dekuju za radu. Presto se jeste zeptam. Obcas se mi u nekterych zarizeni vyskytne, ze se ethernet port prepina z 1Gbit na 100Mbit. Jak to vyresit je mi jasne = precvaknout konektory na obou stranach, vymenit pripadne poe apod. Ted mi dje spis o to, jak k takovemu stavu muze dojit, co delam spatne? Hledal nekdo z Vas pricinu takoveho problemu? Je to nekvalitnim kabelem (pouzivam stineny solarix kabel https://www.penta.cz/solarix_d9150.html) nebo konektory, popr. se tam za ty roky nejak dostala vlhkost? Jake mate zkusenosti vy, stava se vam to taky? V podstate mi jde o to se temto situacim vyvarovat a najit to, co delam spatne ...

Kdyz prepnu port jen na 100Mbit, tak drzi a neprepina se, ale to samozrejme neni reseni.

Diky.


Jaká zařízení máš na koncích kabelu ?
V rozvaděči máš POE panel nebo injektor ?
Propojka z injektoru do switche jaký kabel případně jaký patch kabel tam máš ?

U nás tento problém dělal nekvalitní patch kabel.

Honza
1 x
Jsme malý ISP, ale snažíme se svou práci dělat co nejlépe to jde ;-)
http://www.lajsiNET.cz/ - Horní Slavkov
Jan Leisner e-mail: leisner@LajsiNET.cz

Jenya
Příspěvky: 486
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Jenya » 4 years ago

milan.zelina píše:Kabel nemusí být přímo poškozen, co takhle efekt teplotní pumpy.
Už jsem to párkrát viděl, stává se to až po letech, co se kabel zaplní vodou.
Gel je sice hnus, ale sichr tam kde je problém. Existuje na to sprej, nebo benzín.
Jo a mokrý konektor, zvláště s Poe je fakt lahůdka :-) to musí moc dobře fungovat, hlavně dlouho.


co takhle efekt teplotní pumpy. WTF?
0 x

pepulis
Příspěvky: 1418
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod pepulis » 4 years ago

Jaká zařízení máš na koncích kabelu ? - RB922 a RB912
V rozvaděči máš POE panel nebo injektor ? - mam tam injektor, original od mikrotiku, ktery jsem vymenil za jiny a presto to delalo dale a nebo cernou poe kostku https://www.penta.cz/oem-gigabit_d120688.html
Propojka z injektoru do switche jaký kabel případně jaký patch kabel tam máš ? - tam, kde je cerna poe kostka, tak je patch kabel, presny typ ted nedokazu napsat, za ty roky jsem nakupoval at uz stinene, tak i nestinene patch kabely
0 x

JCltm
Příspěvky: 241
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod JCltm » 4 years ago

frito píše:
pepulis píše:Kleste jsem si ted taky zakoupil, dekuju za radu. Presto se jeste zeptam. Obcas se mi u nekterych zarizeni vyskytne, ze se ethernet port prepina z 1Gbit na 100Mbit. Jak to vyresit je mi jasne = precvaknout konektory na obou stranach, vymenit pripadne poe apod. Ted mi dje spis o to, jak k takovemu stavu muze dojit, co delam spatne? Hledal nekdo z Vas pricinu takoveho problemu? Je to nekvalitnim kabelem (pouzivam stineny solarix kabel https://www.penta.cz/solarix_d9150.html) nebo konektory, popr. se tam za ty roky nejak dostala vlhkost? Jake mate zkusenosti vy, stava se vam to taky? V podstate mi jde o to se temto situacim vyvarovat a najit to, co delam spatne ...

Kdyz prepnu port jen na 100Mbit, tak drzi a neprepina se, ale to samozrejme neni reseni.

Diky.


Jaká zařízení máš na koncích kabelu ?
V rozvaděči máš POE panel nebo injektor ?
Propojka z injektoru do switche jaký kabel případně jaký patch kabel tam máš ?

U nás tento problém dělal nekvalitní patch kabel.

Honza

Potvrzuji, mně patch kabel za PoE injectorem shazoval link ze 100 na 10 mezi NS loco M5 a routerem. Vyměnil jsem ho za Solarix a je po problémech. Ten patch asi nebyl celoměděný.
0 x

czatlantis
Příspěvky: 316
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod czatlantis » 4 years ago

Jenya píše:co takhle efekt teplotní pumpy. WTF?

Sice jsem to neslyšel, ale tipuju že tím bylo myšleno něco ve stylu že kabel jak se ohřívá a otepluje, tak v něm jakoby klesá a roste tlak. No a tím pádem si může nasát do celýho kabelu vodu z konektoru. Ta voda by tam byla třeba jen u konektoru, ale kabel se ochladí->klesne v něm tlak a voda se dostane dál do káblu. Pak se ohřeje, ale přetlak uteče třeba druhou stranou, zase se ochladí a tak pořád dokola a voda postupně cestuje....
0 x

milan.zelina
Příspěvky: 281
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod milan.zelina » 4 years ago

Ano skoro tak:
uvnitř objektu je teplota většinou stálá +/- pár °C.
Venku se počasí mění a tím i objem plynu v kabelu.
Při nízkých teplotách to nasaje teplý vzduch zevnitř a vlhkost unvitř zkondenzuje.
Při vyšších teplcotách se něco odpaří, ale kondenzace probíhá stále dokola ve dne v noci celý rok.
1000 x nic postupně nabyde na objemu a není vyjímkou, že po několika letech, když kabel naříznu, tak vyteče
i deci vody. Viděl jsem to opravdu mnohokrát, zvláště když se ještě dávaly PVC indoor šediváky.
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

pepulis píše:
hapi píše:a to je až po letech nebo hned po nacvaknutí?

schválně pošli fotku tvojí práce. Možná se budeme divit :-D není vyjímkou rozholený a narovnaný kabely i 5cm od konektoru.


Je to až po letech, tj. nekolik let to bylo ok. Zatim jsem precvakl konektor na strane, kde se pripojuje k POE, vymenil POE a patch kabel a cekal jsem zda to udela a po nekolika dnech se to objevilo znovu. Zbyva mi tedy precvaknout konektor na strane anteny, fotku ted nemam, zas si vse nefotim :-), ale jak tam budu, vyfotim.

Kabel s izolaci mam urcite strceny do konektoru, tj. neni rozholeny, tim jsem si jisty, ale nemuzu vyloucit nejakou svoji jinou chybu.

Jestli tam je voda, tak odhol 10cm a pak s tím kabelem švihni přes ruku a pokud v dalším 5cm odholení budou kapičky, tak to můžeš přetáhnout.
Jinak kleště: https://eshop.elfetex.cz/10-028-711-gph-kleste-lte-468p
Mám ještě po bývalém kolegovy, několikrát na dešti přes noc venku, jediné co, tak wdčkem jsem je prostříkal, když zmokli a nebo spadly do hlíny a bylo třeba je omýt. Pracujou už víc jak 12let a jsou na 100%. Jediné co, že se začla rozpadat rukojeť, takže sem tam dal bindu, než abych rukojeť ztratil a musel je měnit. 2.5K je tak adekvátní cena, prodávají se i podobný, ale ty tak dobrý nebyly, ačkoliv vypadaly podobně, až na barvu oranžové rukojeti. Dokud budou cvakat na 100pro, tak nevyměním, ačkoliv Knipex mám moc rád a nahlodalo mě to.
0 x

Jenya
Příspěvky: 486
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Jenya » 4 years ago

milan.zelina píše:Ano skoro tak:
uvnitř objektu je teplota většinou stálá +/- pár °C.
Venku se počasí mění a tím i objem plynu v kabelu.
Při nízkých teplotách to nasaje teplý vzduch zevnitř a vlhkost unvitř zkondenzuje.
Při vyšších teplcotách se něco odpaří, ale kondenzace probíhá stále dokola ve dne v noci celý rok.
1000 x nic postupně nabyde na objemu a není vyjímkou, že po několika letech, když kabel naříznu, tak vyteče
i deci vody. Viděl jsem to opravdu mnohokrát, zvláště když se ještě dávaly PVC indoor šediváky.


Takze zadna vakuova pumpa :)
Indoor kabely casem venku ziskaji trhlinky (zkřehnou) vlivem UV a velkych zmen teplot a temi pak pomalu, ale jiste prosakuje voda a kabel potom funguje jako trubka.
Nicmene toto asi neni problem tazatele v tomto tematu.
0 x

milan.zelina
Příspěvky: 281
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod milan.zelina » 4 years ago

Není to tak docela pravda, udělá to časem i černý PE kabel.
Proto se vyrábějí kabely s gelem a to jak metalické, tak optické - tam na to nikdo nenadává.
To co jsem psal jsem si nevymyslel. Bylo to kdysi před 18 lety na školení BELDENu.
Pokud by jste chtěli dělat něco pro podnikovou sféru na venek a mělo to mít ISO, tak je to nutnost.
P.S: nepsal jsem vakuová, ale teplotní...
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

To by mě zajímalo, jak s tím souvisí ISO :-)
Ale již jsme taky měli pár poruch (trhlin) na "outdoor" kabelech a od té doby na sitech používáme ty gelové. Když je na to technik připravený (rukavice, hadr, benzín...) tak to zase taková komplikace není.
0 x

norg
Příspěvky: 46
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod norg » 4 years ago

svestka píše:To vypadá solidně. Jak dobře (pohodlně) se s nima dá stripovat?
Často odholujeme i stíněnou kabeláž, kde je naříznutí stínícího hliníku nežádoucí, teď na to máme odladěný extra stripovač, ale vše v jednom by se mi líbilo ...

Včera jsem nimi udělal cca 40 odholení Cat6 FTP LSOH a po testu kam zacvaknout jsem u zadneho nemel problem je to jako u každých klesti clovek si je musí osahat a mít cit
https://imge.to/i/vd7eCY
Kleste mají jediný problem nejsou schopny poradně odholit tenké kabely (poslední varky datacom utp 5e venkovní) jde to s nahnutím kabelu ale uz je to neprijemne, ale s datacomem koncim tak je mi to jedno cavel 540 odhalují pekne
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

rsaf píše:To by mě zajímalo, jak s tím souvisí ISO :-)
Ale již jsme taky měli pár poruch (trhlin) na "outdoor" kabelech a od té doby na sitech používáme ty gelové. Když je na to technik připravený (rukavice, hadr, benzín...) tak to zase taková komplikace není.
a neděje se ti, že když je sajt vysokej 50m, tak dole ten gel má chuť vytejkat? Hrozně nám to oblejvalo konektory a v patchpanelu si to nedokážu představit.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Nemáme to asi nikde delší než pár pater v paneláku (+jeden menší vodojem) a zatím jsem od techniků stížnost nezaznamenal.
0 x

TheITman
Příspěvky: 98
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod TheITman » 4 years ago

My jsme mívali problém s ubnt kabela a venkovníma po 3-5 letech byli plne vody a ničilo to routery. Kolega to jednou vyřešil tak že udělal pod rozvaděčem smyčku kabely tam rozholil a od té doby do rozvaděče neteče :) #prasarnyforever
0 x